Moľa je síce motýľ, ale z jeho prítomnosti sa vôbec netešíme. Sú to parazity. Niektoré sa udomácnia v kuchyni, iné v šatníkoch. Odstrániť ich natrvalo je heroická úloha, ale dá sa zvládnuť, ak viete, ako na to. Ak nie, my vám poradíme.
Obsah
Potraviny i šaty berú útokom
V domácnostiach sa stretávame predovšetkým s moľou potravinovou – vijačkou múčnou a moľou šatovou. Zoznámiť by ste sa však mali aj s moľou domovou. Tej je celkom jedno, či si pochutí na vašich kabátoch alebo sa usalaší v múke.
Šatová moľa
Šatová moľa dorastá do dĺžky 8 milimetrov. Je z tých menších druhov. Má sivú, niekedy žltkastú farbu. Jej životný cyklus trvá 65 až 95 dní. Vhodné sú pre ňu tmavé, vlhké a teplé miesta. Šatníky plné vlnených kabátov, kožušín a šálov sú priam ideálne. Samička nakladie naraz 80 vajíčok, čo v porovnaní s ostatnými druhmi molí nie je až tak veľa. Po 2 týždňoch sa z nich vyliahnu larvy. Sú to malé, biele húseničky. Potravou sú pre ne odevy, textílie, vlnené látky, perie v páperových bundách alebo paplónoch, bavlna i ľan. Je ich vidieť voľným okom na textíliách. Práve larvy sú pre oblečenie pohromou. Ak má larva dosť potravy, po 5 týždňoch sa zakuklí a takto oddychuje asi 6 týždňov. Z kukly potom vyletí moľa, ktorá znovu kladie vajíčka.
Potravinová moľa
Potravinová moľa dorastá až do 14 milimetrov. Je zo všetkých najväčšia. Má sivé krídla s tmavými škvrnami. Zadné krídla má oveľa väčšie ako predné a dokáže naklásť až 300 vajíčok. Vývoj je podobný ako pri moli šatovej, od vajíčka po dospelého jedinca asi 3 mesiace. Vajíčok je však trikrát až štyrikrát viac. Zimu prežíva potravinová moľa v štádiu húsenice bielej až sivej farby. Húsenice sa živia obilím, múkou, krupicou a strúhankou. Všetko sú to potraviny, ktoré si kupujeme do zásoby a často ich máme v komore v otvorených baleniach. Nájdeme ich však aj v ryži, cestovinách, cereáliách či v ovsených vločkách. Lákadlom sú pre ne aj sušené hríby, sušené ovocie, semienka, mak, orechy alebo strukoviny.
Domová moľa
Domová moľa má asi 1 centimeter, rozmnožuje sa však najrýchlejšie. Samička totiž dokáže naklásť až 600 vajíčok. Rozsah škôd však aj napriek tomu nebýva tak závažný ako pri moli potravinovej. Domová moľa obľubuje predovšetkým suché suroviny, ale konzumuje ich v menších množstvách. Má však záľubu vo vlnených svetroch a šáloch.
Keď lietajú, je už neskoro
Keď začne moľa poletovať po domácnosti, znamená to, že vajíčka a larvy sme niekde prehliadli. Lieta už dospelá moľa a je veľmi pravdepodobné, že stihla naklásť ďalšie vajíčka a niekde sa už liahnu ďalšie larvy.
Nekonečný proces. Vždy, keď vyhubíte všetky lietajúce mole, ako zázrakom sa objavia nové. A teraz už viete prečo.
Dospelá moľa v skutočnosti nepredstavuje pre potraviny a šaty už žiadne nebezpečenstvo. Najviac škodia larvy, ktoré oblečenie i potraviny požierajú. Mole potraviny znečistia chuchvalcami vatovitých zámotkov. Takéto potraviny treba ihneď vyhodiť.
Odkiaľ sa berú
Mole si najčastejšie domov prinesieme priamo z obchodu spolu s kontaminovaným výrobkom. Ale môže do bytu aj priletieť, ako iný lietajúci hmyz. Ak včas nezasiahneme, mole zamoria celý byt. Zakuklené húsenice si dokonca môžeme všimnúť na stenách a stropoch. Darí sa im dokonca aj za tapetami a za kuchynskou linkou.
Najúčinnejšia je prevencia
Najlepšie je samozrejme sa úplne moliam vyhnúť. Udržiavať poriadok, vysávať, utierať prach, poličky umývať citrónovou vodou. Potraviny, ktoré sú pre mole zaujímavé, treba pravidelne kontrolovať. Po otvorení nie je vhodné ich skladovať v pôvodných vreckách, ale odporúčame presypať do uzatvárateľných dóz alebo sklenených pohárov.
Dôležité je mať prehľad o dátumoch trvanlivosti. Podozrivé potraviny ihneď vyhadzujeme. Niektoré potraviny je vhodné pred uskladnením zamraziť, napríklad čerstvo nalúpané orechy. Keď sú rozmrazené potraviny už v izbovej teplote a dostatočne vysušené, môžu sa odložiť, najlepšie v sklenenej nádobe s dobre tesniacim vrchnákom. V žiadnom prípade nesmú byť vlhké, inak už nebudú konzumovateľné a namiesto molí môžete bojovať s plesňou. Aj vysoká teplota však môže mole zničiť. Postačí mikrovlnka. Tento proces je síce kratší, ale nie stopercentný.
Tak isto kontrolujeme oblečenie, hlavne to, ktoré dlhšie stojí v skrini. Moľa šatová vie totiž náš život tiež celkom pekne skomplikovať. Preto oblečenie pravidelne prehliadame a uzavreté priestory vetráme. Mole totiž neznášajú prievan.
Boj s moľami
Aj tí najopatrnejší z nás už niekedy museli bojovať s moľami a potvrdia, že to nie je boj ľahký. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa ich môžeme zbaviť.
Prírodné prípravky
Môžete použiť prírodné odpudzovače molí, napríklad levanduľu, rozmarín, tymián, škoricu alebo klinčeky. Potravinové mole nemajú rady ani eukalyptus, bobkový list a sušenú citrónovú kôru.
V kuchyni môžete smelo použiť aj potravinársku kremelinu. Je to netoxická alternatíva k insekticídom. Posypte ňou zamorené miesta, rohy a trhliny.
Vyrobiť si môžete aj pascu na potravinové mole. Zmiešajte 1 diel kyseliny boritej a 3 diely kukuričnej múky. Pastu naneste na viečka nádob a strategicky umiestnite okolo potravín, ktoré mole obľubujú.
Medzi oblečenie pokojne položte do látky zabalené levanduľové mydlo, ktoré si môžete vyrobiť aj doma. Tak isto ako aj pascu na larvy či dospelé jedince. Použiť môžete lepkavé nástrahy pre hmyz alebo hlodavce. Mucholapky zas pritiahnu dospelé motýle.
Ekvivalentom lapačov je prírodný repelent alebo fumigant. Cédrové triesky a vrecúška cédrového dreva (fumiganty) nepoškodia ani citlivé tkaniny a mole spoľahlivo odoženú. Prirodzeným repelentom je aj gáfor.
Chemické prípravky
Sú situácie, keď už naozaj nič nepomáha a vtedy môžete siahnuť napríklad po rôznych chemických prípravkov, ktoré kúpite v drogérii. Rôzne lepkavé lapače obsahujú feromóny, ktoré mole priťahujú.
V ponuke sú aj spreje, vhodné hlavne do šatníkov. Ničia larvy aj dospelé jedince.
Rovnako vhodné sú aj tablety alebo gélové vrecúška, ktoré ľuďom voňajú, ale pre mole sú odpudivé. Naftalínové vrecúška sa už nepoužívajú, pretože boli toxické nielen pre ľudí, ale aj pre mole.
Dezinsekcia – likvidácia molí
Niekedy nás mole doslova zamoria a potrebujeme odbornú pomoc. Stále nachádzame deravé šatstvo, mole poletujú po celej domácnosti a sami si nevieme rady. Odborníci v tomto smere hovoria o dvoch úkonoch. Prvým je ohnisková dezinsekcia. Používajú sa chemické prostriedky, ktoré však pre ľudí nebezpečné nie sú, aj keď treba byť opatrní a túto prácu prenechať odborníkom, ktorí majú na to aj vhodné vybavenie. V druhom kroku je potrebné zabrániť tomu, aby sa mole znova vrátili.
Čo teda robiť, aby sa váš domov nestal hotelom pre mole?
Nedajte moliam v kuchyni šancu
V kuchyni a v komore udržujte čistotu a poriadok. Sypké potraviny, ako je napríklad múka, krupica a strúhanka, presypte po prinesení z obchodu cez sitko a odložte do vhodnej nádoby. Ale pozor. Ak vidíte známky toho, že potravina je už kontaminovaná, bez milosti ju vyhoďte, nesnažte sa z nej zachrániť aspoň časť. Potraviny aj napriek všetkým týmto opatreniam priebežne kontrolujte. Napadnuté suroviny ihneď vyhadzujte a nádoby umývajte horúcou vodou.
Chráňte si oblečenie do poslednej nitky
Zmena ročného obdobia je výbornou možnosťou na pretriedenie si oblečenia a revíziu šatníka. Pritom môžete skontrolovať, či v skrini nemáte aj niečo iné ako len drahé kabáty. Tie nechajte trochu vyvetrať. Ak sú vaše šaty v poriadku, použite preventívne prostriedky proti moliam. Voňavé vrecúška, guličky s levanduľovou arómou alebo tampóny nasiaknuté jedľovým olejom. Ak ste predsa len mole objavili, nezúfajte. Všetko operte, skrine vystriekajte prípravkom proti moliam. Vyčistite aj koberce. Nestačí povysávať, treba vytepovať, alebo aspoň vyčistiť horúcou parou.