ako sa zbaviť mravcov

Účinné a osvedčené spôsoby, ako sa zbaviť mravcov

Mravce sú bez debaty fascinujúce stvorenia, ktorých spôsob života a práce sa dá skutočne obdivovať. Veď taký malý mravec dokáže zodvihnúť až 50-násobok svojej hmotnosti. Ako sa hovorí – povestný klobúčik dole. Ak vás teda bude niekto v budúcnosti podpichovať, že máte silu ako mravec, berte to jednoznačne za kompliment. Ľudia však zvyčajne prestávajú obdivovať tieto drobné tvory vo chvíli, keď sa im nasťahujú do domácností, na terasy alebo si chutia na ich úrode. Viete, ako sa v takýchto prípadoch zbaviť mravcov?

Povestné mravčie cestičky neveštia pre domácnosť nič dobré. Okrem toho, že takáto skutočnosť je nepríjemná, je navyše aj nehygienická. Koniec koncov, kto by chcel mať v potravinách či na podlahe zástupy mravcov. Nie je to však niečo, proti čomu by sa nedalo účinne bojovať.

Ako sa zbaviť mravcov?

Možností, ako sa zbaviť mravcov, či už v domácnosti, alebo v záhrade, je hneď niekoľko. Samozrejme, na výber máte aj z odborných, aj z domácich prípravkov proti mravcom. My sa však v nasledujúcich riadkoch zameriame v prvom rade na účinné a osvedčené domáce tipy, ktoré by vám mali uľahčiť neželaný boj s týmito nepozvanými návštevníkmi – ako v domácnosti, tak v záhrade.

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti?

  • Citrusové plody – citrusové plody nie sú pre mravce ničím vábivým. Presvedčíte sa o tom vtedy, keď potriete postihnuté miesta citrónovou šťavou či zmesou z rozmixovaných citrónov s vodou. Účinným spôsobom, ako sa zbaviť mravcov, sú aj pomarančové šupky či pasta z pomarančových šupiek a vody.
  • Múka – múka v kombinácii s aromatickým korením vie byť takisto nápomocnou. Postačí, keď obe ingrediencie zmiešate do jedného prípravku a posypete ním miesta, kde sa mravce často vyskytujú.
  • Droždie s medom – droždie s medom je pre mravce pochúťkou až do momentu, kedy v nich nezačne kysnúť, dôsledkom čoho mravce uhynú.
  • Prášok do pečiva – prášok do pečiva v spojení s cukrom, bylinkami či jedlou sódou je taktiež výborným spôsobom, ako sa zbaviť mravcov. Zatiaľ čo výrazné arómy ich znechutia a odpudia, tak prášok do pečiva im zašpiní nohy.
  • Medová pasca – na túto pascu budete potrebovať viečko zo zaváraninového pohára, med, vodu a špáradlo. Najprv rozmiešajte trochu medu s vodou vo viečku pomocou špáradla, a potom položte viečko s touto „pochúťkou“ k miestu, kde sa mravce najviac vyskytujú. Pre lepšiu efektivitu tejto pasce použite aj spomínané špáradlo, a to tak, že ho opriete o viečko, aby slúžilo ako „schodíky“. Len čo sa mravce dostanú do pasce, poriadne ich špáradlom premiešajte, aby z nej už nevyšli.

Odporúčanie: Ak sa chcete vyhnúť terasovej invázii mravcov počas vášho rodinného posedenia či grilovačky, postavte všetky nohy stola do nádob s vodou. Uvidíte, alebo skôr neuvidíte, žiadny mravec sa na váš stôl nedostane.

ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade?

  • Krieda – mravce na egrešoch či ríbezliach nie sú ničím nezvyčajným. Ak im chcete vystaviť stopku, nakriedujte na kmene stromčekov či kríkov pásiky v dvoch radoch.
  • Aromatické bylinky – aromatické bylinky, ako napríklad mäta, pôsobia ako prírodné odpudzovače mravcov. V blízkosti, kde sú zasadené, by sa tak mravcom nemuselo príliš páčiť.
  • Soľ – jeden z najdostupnejších spôsobov, ako sa zbaviť mravcov, ponúka soľ. Jej pravidelné sypanie na napadnuté miesta a mravčie cestičky vám s veľkou pravdepodobnosťou zabezpečí pokoj od mravcov.
  • Ocot – status prírodného odpudzovača mravcov si bezpochyby zaslúži aj ocot. Či už čistý ocot, alebo jeho roztok s vodou aplikujte na postihnuté miesto. Ak ide o interiérové priestory, nastriekajte ho na dané miesto, resp. na vstupy, cez ktoré vás mravce s obľubou navštevujú. Zvyčajne ide o prahy, parapety či rôzne škáry.
  • Lepiace pásy – ďalším účinným spôsobom, ako odľahčiť stromčeky od mravcov, sú špeciálne pásy, ktoré je možné kúpiť v každom kvalitnom záhradkárstve. Alternatívou môže byť napríklad obyčajná či obojstranná lepiaca páska.

ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Odborné vs. domáce prípravky proti mravcom?

Najúčinnejšie spôsoby boja proti mravcom si môžeme rozdeliť do troch kategórií. Zatiaľ čo prvou z nich sú odborné prostriedky a druhou práve domáce „recepty“, tak tú tretiu predstavuje dezinsekcia mravcov. Posvieťme si teda na to, ako vlastne fungujú a kedy po nich siahnuť.

Mimochodom, vedeli ste, že na Slovensku žije viac ako 100 druhov mravcov? Zatiaľ čo červené vás môžu uštipnúť žihadlom, tak čierne používajú hryzadlá, pomocou ktorých vypúšťajú do rany štipľavo pôsobiacu kyselinu mravčiu.

Ako fungujú odborné prípravky proti mravcom?

Skôr ako si špecifikujeme odborné prípravky proti mravcom, musíme podotknúť, že čím menej chémie v domácnosti, tým lepšie, Obzvlášť v tom prípade, ak máte doma malé deti. Každopádne, v kvalitných záhradkárstvach či iných špecializovaných predajniach môžete nájsť aj také prostriedky, ktoré nebudú vašej domácnosti nijakým spôsobom prekážať. Vždy sa však o tejto skutočnosti radšej vopred informujte.

Odborné prípravky proti mravcom fungujú zvyčajne na báze návnady s insekticídom, ktorý si mravce odnesú až do hniezda, dôsledkom čoho sa časom vyhubí celá kolónia. Návnady s insekticídom sa zvyknú rozmiestňovať všade, kde ste v minulosti registrovali zvýšený výskyt a pohyb mravcov. Samozrejme, nemáme tým na mysli jedného zatúlanca, ktorý sa k vám dostal na topánkach či na oblečení.

Upozornenie: Na trhu môžete natrafiť nielen na rôzne granuláty, lepy, prášky, či domčeky na mravce, ale taktiež na rozličné spreje či insekticídne prípravky vo forme kriedy. Bez ohľadu na to, ktorým z nich sa rozhodnete dať šancu, dbajte vždy na všetky bezpečnostné pokyny a riaďte sa výhradne pribaleným návodom na ich použitie.

Kedy siahnuť po domácich prípravkoch proti mravcom?

Po domácich prípravkoch proti mravcom, takzvaných „babských receptoch“, vám odporúčame siahnuť predovšetkým pri počiatočnom boji s mravcami, aby ste nemuseli ihneď investovať do odborných prostriedkov. Avšak, pokiaľ vám už mravce doslova a do písmena prerastajú cez hlavu, pričom domáce recepty nezaberajú, pravdepodobne to bude chcieť odbornejší kaliber.

Nemožno však opomenúť ani vyššie zmieňovaný prípad, ak máte doma malé deti. Práve vtedy vám odporúčame siahnuť radšej po domácich prípravkoch, ktoré sú pri správnom použití a troche šťastia menej nákladným a zdravším spôsobom, ako sa zbaviť mravcov. To isté sa dá povedať aj za podmienok, že s vami v interiéri žijú domáce zvieratá. V takom prípade sa určite uistite, že nebudú mať prístup k odborným návnadám s insekticídom.

Dezinsekcia mravcov – stávka na istotu

Tam, kde nepomôžu ani domáce, ani odborné prípravky proti mravcom, predstavuje stávku na istotu špecializovaná firma, resp. osoba, ktorá sa postará o dokonalé vyčistenie vašich priestorov od mravcov. Mimochodom, takejto činnosti sa hovorí dezinsekcia. Samozrejme, môžete po nej siahnuť aj bez toho, aby ste sa najprv pokúšali o svojpomocné vyhubenie týchto drobných návštevníkov. Nie každý musí mať totižto čas či žalúdok na prípravu a skúšanie domácich receptov, ktorých účinnosť nemusí byť v konečnom dôsledku zakaždým 100-percentná.

Na druhej strane, tipy a odporúčania, ako sa zbaviť mravcov, ktoré sme vám v dobrej viere prezentovali v predošlých riadkoch, sú odskúšané a overené časom. Dedia sa z generácie na generáciu už dlhé roky. A čo sa týka vyššie zmieňovaných odborných prípravkov proti mravcom, za tie sa zaručujú samotní výrobcovia.

Odporúčanie na záver – prevencia

Aj napriek tomu, že sme vám už poskytli množstvo účinných tipov, ako sa zbaviť mravcov, na záver sme si nechali v talóne ten najúčinnejší, a zároveň najjednoduchší a najmenej finančne nákladný. Je ním prevencia. Ako iste dobre viete, každá akcia vyvoláva reakciu, pričom inak tomu nie je ani v tomto prípade. Mravce sa vám totižto nenasťahujú do domu či do bytu len tak. Za ich nepozvanou návštevou (reakciou) musíte vždy hľadať dôvody (akciu). Čo nimi môže byť? V prvom rade – jedlo ako na podnose. To, čomu vy hovoríte omrvinky alebo nezakryté zvyšky jedla na kuchynskej linke, predstavuje pre mravce najšťavnatejšiu ponuku dňa.

Pokiaľ teda nechcete zbytočne skúšať rôzne spôsoby, ako sa zbaviť mravcov, dbajte na prevenciu v podobe čistej domácnosti a dobre upevnených nádob s potravinami. Okrem toho, dajte si pozor aj na otvorené okná, cez ktoré sa vám môžu mravce rýchlo a ochotne nasáčkovať do príbytkov. V takomto prípade vám budú viac než nápomocnými husté sieťky proti hmyzu. A aby sme nezabudli, nepodceňujte ani upevnenie všetkých konštrukčných detailov, za aké možno označiť napríklad dlažbové špáry. Práve cez ne vedia mravce prekĺznuť do interiéru jedna radosť.

Odporúčané produkty