Ploštice si môžete ľahko priniesť z výletu alebo dovolenky, no ich odstránenie už nemusí byť také jednoduché. Existujú však účinné metódy, ako sa ploštíc zbaviť. Môžete to najskôr skúsiť svojpomocne bez chemikálií s použitím bežných pomôcok, ktoré má každý doma. Ak sa vám to týmto spôsobom nepodarí, prichádzajú na rad odborné prípravky alebo profesionálny zásah.
Obsah
Čo sú ploštice?
Ploštice patria medzi drobný bezkrídly hmyz. Živia sa krvou teplokrvných zvierat a ľudí. Poznáme dva druhy ploštíc, ktoré ako hostiteľov preferujú najmä ľudí. Tieto druhy sú vedecky známe ako Cimex lectularius a Cimex hemipterus.
Dospelé ploštice dorastajú do dĺžky asi 0,25 cm a keď sa neživia, majú sploštený tvar. Keď sa ploštice začnú kŕmiť, môžu zdvojnásobiť svoju veľkosť. Ich farba sa pohybuje od bielej, svetlohnedej až po tmavohnedú alebo hnedooranžovú.
Ploštice nelietajú ani neskáču, no dokážu sa rýchlo pohybovať lezením. Zvyčajne sa vyskytujú na matracoch, pohovkách alebo na oblečení. Väčšina ploštíc sa kŕmi počas noci, keď ich hostitelia spia.
Tento drobný hmyz dokáže cestovať dlhé vzdialenosti a môže sa stať, že si ho prinesiete ako neželaný suvenír z dovolenky. Prichytávajú sa na kufroch a oblečení, vďaka čomu si ich môžete ľahko priniesť do domácnosti.
Ako zistím, že mám doma ploštice?
Dospelé ploštice je možné ľahko odhaliť a identifikovať zrakom. Najčastejšie sa nachádzajú na švíkoch matracov.
Červenohnedé výkaly
Ak spozorujete malé červenohnedé výkaly na matracoch alebo na stenách, pravdepodobne máte doma ploštice.
Uhryznutia
Ďalším výstražným znamením sú uhryznutia na rukách a nohách. Tieto uhryznutia sú zvyčajne malé, no ak svrbia a opúchajú, pravdepodobne si ich všimnete. Stopy po uhryznutí sú podobné ako po uštipnutí komárom alebo blchou.
Vajíčka
Ľudským okom sú viditeľné aj vajíčka ploštíc a škrupiny vajíčok. Sú pomerne malé, bielej farby. Rýchlejšie ich objavíte s použitím lupy.
Pokúste sa nájsť a identifikovať ploštice na týchto miestach:
- záhyby na matracoch,
- švy na matracoch,
- medzery medzi rámom postele a matracom,
- podlahové lišty,
- spoje nábytku,
- medzery medzi vankúšmi na pohovke.
Ak máte podozrenie na výskyt ploštíc, dôkladne prehľadajte všetky tieto miesta v dome. Používajte pritom baterku a lupu.
Ako odstrániť ploštice svojpomocne bez použitia chemikálií?
Svojpomocné odstraňovanie ploštíc môže byť náročné, zdĺhavé a niekedy sa končí neúspechom. V prípade, že zamorenie nie je vysoké, máte väčšiu šancu ploštice vyhubiť aj bez použitia chemikálií.
Použite vysávač
Vezmite si vysávač a prejdite ním všetky možné miesta, na ktorých sa ploštice môžu skrývať. Poriadne povysávajte celú posteľ, skrine, koberce a sedačku. Vrecko z vysávača ihneď po vysávaní zabaľte do plastového vrecka a vyhoďte ho. Potom vysávač dôkladne vyčistite, aby ste zabránili opätovnému prenosu ploštíc.
Vyčistite bielizeň
Posteľnú bielizeň, deky a oblečenie infikované plošticami poriadne uzavrite do plastových vriec. Látky vyberte až vtedy, keď budete mať čas ich vyprať. Perte ich na najvyššom možnom stupni. Ak máte doma sušičku, použite ju na vysušenie látok napadnutých plošticami.
Vyprázdnite priestor
Predtým, ako začnete odstraňovať ploštice, sa uistite, že ste z interiéru odstránili posteľnú bielizeň, koberce, závesy, oblečenie a iné potenciálne úkryty pre ploštice. Pozbierajte všetky knihy, časopisy a iné predmety, ktoré ležia na podlahe alebo pod posteľou. Po vyprázdnení priestoru vyčistite aj nábytok, ktorý v miestnosti zostal.
Najlepšie bude, ak všetky predmety vyčistíte a umiestnite ich vonku alebo na mieste, kde sa ploštice nenachádzajú. Nakoniec zalepte otvorené elektrické zásuvky a posuňte posteľ aspoň o 6 cm od steny, aby na ňu ploštice nemohli vyliezť.
Vyhubenie ploštíc
Môžete sa pokúsiť zabiť ploštice bez použitia chemikálie. Ploštice by malo byť možné zabiť s použitím vysokého tepla alebo intenzívneho chladu.
Toto sú domáce metódy, ako sa zbaviť ploštíc:
Čistenie naparovačom
Vyčistite naparovačom matrace, pohovky a iné miesta, na ktorých sa objavujú ploštice.
Vyhubenie s použitím tepla
Predmety napadnuté plošticami zabaľte do čiernych vriec a nechajte ich vonku v horúci deň. Na to, aby ste ich vyhubili musí vonkajšia teplota dosiahnuť aspoň 35 °C. Vrecia môžete uložiť aj do uzavretého auta. Pri nižších teplotách môže trvať 2 až 5 mesiacov, kým všetky ploštice vyhubíte.
Vyhubenie s použitím chladu
Ďalším spôsobom, ako vyhubiť ploštice, je ich zmrazenie. Vrecia s plošticami vložte do mrazničky a nechajte ich tam aspoň 4 dni. Ak ich chcete úspešne vyhubiť, teplota by mala dosiahnuť -17 °C.
Vytvorte nehostinný priestor
Po vyhubení viditeľných ploštíc urobte priestor nehostinným pre zvyšné ploštice. Na matrac a periny natiahnite bielizeň odolnú voči roztočom. Poťahy úplne zapnite, aby v nich ploštice ostali uväznené a zahynuli.
Odborné prípravky na odstránenie ploštíc
Ploštice sa môžete pokúsiť vyhubiť aj bez chemikálií, ale jednoduché to určite nebude. Ak boli prvotné pokusy neúčinné, pravdepodobne budete musieť siahnuť po chemických prípravkoch na odstránenie ploštíc.
Postrek proti plošticiam
Na trhu sú dostupné rôzne postreky proti plošticiam, ktoré sú vhodné na použitie v interiéri a účinne vyhubujú ploštice. Kúpite ich v bežných obchodoch s domácimi potrebami. Látky v postreku odpudzujú skrytý hmyz a narúšajú jeho životný cyklus tým, že mu bránia vyvinúť sa do dospelosti.
Použitie
Pred ošetrením by ste mali z miestnosti odstrániť všetky zvieratá, potravinové výrobky a predmety, ktoré pravidelne používate. V priestore by sa samozrejme nemali nachádzať ani ľudia. Pri aplikácii postreku by ste mali byť úplne zahalený a zakrývať si ústa rúškom.
Povrchy v miestnosti nastriekajte zo vzdialenosti približne 30 cm. Postrek by ste mali striekať od najvzdialenejšej časti miestnosti a pokračovať smerom k východu. Po nastriekaní všetkých povrchov nechajte miestnosť zatvorenú aspoň 2 hodiny. Ošetrenie by sa malo po 24 hodinách opakovať.
Ultrazvukový odpudzovač ploštíc
Použitie ultrazvukového odpudzovaču je veľmi jednoduché. Stačí ho zapnúť a odpudzovač začne sám vysielať ultrazvukové frekvenčné signály, ktoré netoxicky chránia celú plochu. Špeciálne signály, ktoré odpudzovač vysiela ovplyvňujú nervový systém ploštíc, čo vedie k nedostatočnému kŕmeniu a úhynu.
Použitie
Niektoré odpudzovače fungujú na batérie a iné treba zapojiť do elektrickej zástrčky. Po zapnutí treba prístroj umiestniť do miestnosti, ktorú chcete pred plošticami chrániť.
Zariadenie by malo byť umiestnené na mieste, odkiaľ sa zvuk môže voľne šíriť. Zábrany ako pohovky, skrinky a záclony môžu znížiť šírenie frekvenčných vĺn a znížiť účinnosť odpudzovania ploštíc.
Profesionálne odstránenie ploštíc
Ak sa vám nepodarí odstrániť ploštice domácimi metódami, ani inými prostriedkami, budete musieť zavolať profesionálnu firmu.
Firmy, ktoré odstraňujú ploštice používajú chemické látky a iné ošetrenia, ku ktorým nemáme prístup. Používajú insekticídy, ktoré okamžite zabíjajú ploštice a zostávajú v prasklinách a škárach, aby ich dlhodobo ničili.
Pred príchodom firmy by ste mali dostať pokyny na prípravu vášho domova. Je dôležité, aby ste ich dodržali. Budete mať tak lepšiu šancu na celkové vyhubenie ploštíc.
Profesionálne odstraňovanie ploštíc zvyčajne trvá dve až tri návštevy. Pripravte sa na to, že sa nebudete môcť niekoľko hodín po zákroku zdržiavať v ošetrených miestnostiach.