ako sa zbaviť kuny

Užitočné tipy, ako sa zbaviť kuny v podkroví a na záhrade

Kuna patrí k nevítaným hosťom v podkroviach rodinných domov, chatách, garážach, kurníkoch i záhradách. Zväčša ju odhalí nepríjemný zápach pochádzajúci z exkrementov a zvyškov zvierat, prehryznuté káble pod kapotou auta či poškodená strešná izolácia.

Hoci kuna môže na prvý pohľad pôsobiť roztomilo, faktom je, že za sebou zanecháva spúšť. Čo by ste mali o tomto drobnom mäsožravcovi vedieť a ako sa ho zbaviť?

Nie je kuna ako kuna

Na Slovensku žijú dva druhy kún, konkrétne kuna lesná a kuna skalná. Obe sú mäsožravé a patria do čeľade lasicovité. Čo sa týka veľkosti, tak sú približne rovnaké, ale dajú sa dobre rozlíšiť podľa sfarbenia. Ako ich rozpoznať?

Hoci existuje viacero odlišností, najjednoduchším poznávacím znakom je farba a tvar škvrny v oblasti hrdla, odborne nazývanej náprsenka. Kuna lesná má zlatožltý fľak na hrdle, siahajúci až po hruď. Kuna skalná je v tomto smere trochu menej nápadná, pretože biela škvrna sa tiahne od hrdla až na predné labky.

Existuje ešte jeden spoľahlivý rozpoznávací znak. Ak spozorujete kunu s tmavohnedým až čiernym nosom, ide o kunu lesnú. Kuna skalná ho má sfarbený doružova.

Ak si myslíte, že vo svojom podkroví alebo pod kapotou auta nájdete škody alebo zvyšky po kune lesnej, mýlite sa. Kune skalnej sa v skalách príliš nepáči, nakoľko viac obživy nájde v blízkosti ľudských obydlí. Jej cieľom bývajú povaly, podkrovia, garáže, ale aj kurníky, králikárne či holubníky.

Naopak, štíhlejšia kuna lesná má názov totožný s prostredím, v ktorom sa prevažne zdržiava. Teda loví najmä v lesoch. Číha najmä na veveričky a vtáčie hniezda. Do blízkosti ľudských obydlí zavíta iba zriedkakedy.

Zaujímavosťou je, že hoci sú kuny mäsožravé, zvyknú si pochutnávať aj na lesných plodoch či ovocí. Rozdiel medzi kunou lesnou a skalnou je aj v čase lovu. Kuna lesná sa vydáva na lov počas noci, kuna skalná nemá problém prekvapiť svoju korisť ani počas dňa.

kuna lesná

Je kuna nebezpečná?

Sťahovanie kún do blízkosti ľudských obydlí je dôsledkom ľudského zásahu a neohľaduplnosti k prírode. Kuna ako taká pre človeka zvyčajne nepredstavuje bezprostrednú hrozbu.

Problémom však môžu byť výkaly a zvyšky koristi plné patogénov, ktoré sú pre človeka zdravotným rizikom. Hromadenie exkrementov na záhrade môže spôsobiť kontamináciu pôdy. Nepríjemný je aj hluk či šramot narúšajúci kvalitu spánku. Samozrejme, škody na majetku takisto nepotešia.

Faktom teda je, že kuna je pre človeka nevítaným hosťom a nie vždy je jednoduché odohnať ju zo svojho teritória. Je inteligentná a plachá a nedá sa len tak ľahko chytiť do hocijakej pasce. Dokáže sa flexibilne prispôsobiť zmeneným podmienkam a prepchá sa aj cez malú, niekoľkocentimetrovú škáru. V dôsledku toho napácha veľa škôd a nepríjemný je aj zápach, ktorý po sebe zanecháva.

Zápach je spôsobený tým, že kuny močia na jedno a to isté miesto a do úkrytu si nosia rôzne zdochliny. Neraz majitelia nehnuteľností zistia prítomnosť kuny na povale podľa fľakov od moču na plafóne. Samozrejme, nepríjemne zapácha aj trus kuny. Potom nezostáva nič iné, len nájsť spôsob, ako kunu z príbytku dostať preč.

7 tipov, ako sa zbaviť kuny v podkroví a na záhrade

Keďže kuna je inteligentná a vrtká, nie je jednoduché vyhnať ju zo svojho príbytku blízko človeka. Pri hľadaní stratégie, ako sa zbaviť kuny, treba myslieť aj na to, že otrava na kuny je zákonom o ochrane zvierat zakázaná.

Napriek tomu existuje niekoľko užitočných tipov, ako prinútiť kunu zmeniť teritórium. Čo stojí za vyskúšanie?

1. Priestor ochráňte pletivom

Ak vám kuna chodí prehrýzať káble pod kapotu auta, pokúste sa pod motorovú časť auta umiestniť pevné pletivo s hustými a malými okami. Pletivo je tiež výborný materiál na upchatie rôznych škár, cez ktoré sa kuny dostávajú na povalu či do garáže. Verte, či nie, stačí im na to diera vo veľkosti tenisovej loptičky. Pletivo buď priklincujte, alebo pripevnite montážnou penou či silikónom.

2. Zaobstarajte si mačku či psa

Kuna na povale, v garáži alebo záhrade sa stane minulosťou, keď budete mať na svojom pozemku psa alebo mačku. Dôvod je prostý – kuny majú najradšej svoje vlastné teritórium a nerady v ňom tolerujú iné zviera. Ak ste doteraz túžili po psíkovi či mačke, možno práve kuny vo vašom obydlí spôsobia, že sa rozhodnete si domáce zviera konečne zaobstarať. Spojíte tak príjemné s užitočným.

kuna skalná

3. Vyskúšajte odohnanie pachmi

Už viete, že kuny nezasahujú do teritória iného zvieraťa. Skúste na miestach, kde sa zdržujú, rozmiestniť ľudské vlasy alebo psie chlpy. Máte v blízkosti zoologickú záhradu? Overeným odpudzovačom kún je trus tigra alebo rysa. Dobre fungujú aj iné pachy a vône, ako napríklad repelent pre psov či mačky, závesné vône do auta či lacné voňavky.

Samozrejme, môžete staviť aj na pachový odpudzovač kún, ktorý zoženiete v záhradkárskych potrebách alebo špecializovaných obchodoch. Dá sa kúpiť vo forme spreju, gélu či závesného systému. Tie závesné sú, napríklad stvorené do auta.

4. Zabezpečte si ultrazvukový plašič kún

Ako sa zbaviť kuny na akomkoľvek mieste bezpečne a spoľahlivo? Riešením je ultrazvukový odpudzovač kún. Funguje na veľmi jednoduchom princípe – vydáva ultrazvukové signály, ktoré sú pre kuny nepríjemné a rýchlo sa stiahnu z teritória na povale, v garáži, aute či kurníku. Tieto zariadenia majú spravidla rozličný dosah podľa typu reproduktora a aj spôsob napájania. Ak chcete plašič kún umiestniť do auta, tak praktickým riešením je napájanie na batérie.

5. Na povalu nainštalujte halogénový reflektor s pohybovým snímačom

Ďalším overeným spôsobom, ako odplašiť kunu, je nainštalovanie halogénového reflektora s pohybovým snímačom do priestoru, kde si kuny vytvorili teritórium. Tým, že kuny sú plaché, citlivé na zvuky a aj intenzívne svetlo, halogénový reflektor bude pre ne značne nepríjemný a odsťahujú sa.

6. Skúste šťastie s pascou na kuny

Pasca na kuny sa zvyčajne vyrába z hrubého pozinkovaného drôtu, disponuje viacerými vstupmi a špeciálnymi zatváracími systémami. Na trhu ich zoženiete v niekoľkých variantoch. Pri výbere tej správnej myslite na to, že kuny sú inteligentné a plaché zároveň a do pasce len tak ľahko nevstúpia. Chce to trpezlivosť a opätovné dopĺňanie návnad.

Šance na úspech zvýšite tak, že zvolíte pascu, ktorá je priechodná. To znamená, že prednú i zadnú stranu má otvorenú. Ak chcete, aby fungovala, je potrebné do nej umiestniť atraktívnu návnadu, ideálne do stredu. Kuny nalákate na vnútornosti malých zvierat alebo bobuľové ovocie. Návnada sa dá kúpiť spolu s pascou na kuny.

Klietku na kuny dajte na vyšliapaný chodníček, nie blízko brlohu. Po odchyte vráťte kunu do prírody.

7. Vyhľadajte odbornú pomoc

Vyskúšali ste všetky dostupné prostriedky a kuny si u vás veselo bývajú ďalej? Aj na Slovensku existujú odborníci, ktorí vám pomôžu aj s riešením otázky, ako sa zbaviť kuny. Zvyčajne tieto služby poskytujú firmy sústreďujú sa na dezinfekciu, dezinsekciu, deratizáciu a odchyt zvierat.