bzdocha

Bzdocha – čo spôsobuje a ako sa jej účinne zbaviť?

Bzdocha sa radí medzi drobný hmyz, avšak dokáže narobiť aj kopec škôd. Na trhu existuje rad rôznych prípravkov proti bzdochám, avšak dá sa to aj bez chémie. Ak teda neustále bojujete s množstvom tohto hmyzu aj vy, čítajte ďalej!

O čo vlastne ide?

Už len samotný názov napovedá, že sa jedná o druh hmyzu zapáchajúci po zdochline. Ale nie je to pravidlo! Na Slovensku máme asi 900 rôznych typov bzdôch a nie všetky sú špecifické zápachom. Žiaľ, tie zapáchajúce prevládajú, avšak každá minca má dve strany. V tomto prípade je pozitívum to, že ich nie je obtiažné odhaliť.

Bzdocha pásavá, ktorá sa nachádza aj u nás, je typická svojím odpudzujúcim zápachom a navyše je jedovatá. Žiadny strach – jed je smrteľný len pre drobné živočíchy. Človeku nijako neublíži.

Zápach a jed bzdocha vylučuje len v prípade ohrozenia. Typický zápach niektorých bzdôch teda zastupuje obrannú funkciu.

Ako sa zbaviť bzdochy v dome?

Plocha domu zvykne byť rozsiahla, preto je potrebné zvoliť účinnú ochranu voči bzdochám tak, aby čo najlepšie pokryla bez výnimky každú miestnosť v dome. Na rozdiel od záhrad, kde sa bzdochy vyskytujú v období leta, do domu či bytu sa k vám prikradnú práve na zimu, kde hybernuju.

Sieťky na okná

Zo zdravotného hľadiska ich určite oceníte. Zabránia nielen vniknutiu bzdochám, ale aj napríklad otravným komárom, nočným motýľom či dokonca pavúkom.

Sieťka je cenovo dostupná a oceníte ju najmä v lete, nielen v období hmyzu, ale dokonca eliminuje silu priameho slnečného svetla, čo výrazne zníži teplotu v interiéri, a to aj počas tropických dní či nocí. V období dažďa je taktiež skvelým pomocníkom, pričom zachytáva kvapky a vy tak môžete naďalej, ničím nerušene užívať čerstvý vzduch celých 24 hodín.

Ochrana okien vám zároveň ušetrí prácu s manuálnym zberom bzdôch, ktorému by ste sa bez tejto sieťky zrejme nevyhli.

Prírodné arómy vhodné aj na relax

Všetko má svoje pozitíva aj negatíva. Takto je to aj v tomto prípade. Síce vás možno výskyt bzdôch práve u vás  poriadne štve, verte, že si aj túto situáciu dokážete spríjemniť a nielen to! Účinky bylín sa po stáročia osvedčili aj v zaháňaní škodcov.

Upokojte sa, zapnite si relaxačnú hudbu a využite bylinky vo svoj prospech.

Výrazné vône sa aj v tomto prípade osvedčili pri zaháňaní rôzneho druhu hmyzu. Môžete teda využiť rôzne druhy éterických olejov alebo čerstvo natrhané rastliny.

Účinné sú najmä:

  • levanduľa
  • citrón
  • eukalyptus

bzdochy

Ako na bzdochu v záhrade

Bzdochu pásavú v záhrade detekujete veľmi jednoducho. Ak vám po bežných záhradných prácach nepríjemne zapáchajú ruky, môže to mať na svedomí práve ona – bzdocha.

Obľubuje mrkvu, preto sa bude zdržiavať v jej blízkom okolí, čo vám tiež uľahčí jej nájdenie a následné zneškodnenie.

Naopak, bzdocha obyčajná obľubuje jahody a zápach vylučuje už pri samotnom dotyku – teda k tomu nemusí pociťovať blížiace sa nebezpečenstvo. Radí sa medzi tie krajšie bzdochy, keďže jej telo pokrývajú drobné chĺpky.

Žiaľ, práve v záhrade sa bzdochy vyskytujú najčastejšie, keďže ich láka teplo, svetlo. Dôvodom je aj konzumácia štiav z rastlín a rôznych plodín. Preto, ak vlastníte záhradu, buďte obzvlášť opatrní a vyzbrojte sa ideálne prírodnými odpudzovačmi proti bzdochám. BIO odpudzovače neznehodnotia vašu úrodu, ale sú účinné v boji s akýmkoľvek škodcom.

Pozor! Niektoré druhy bzdôch sú odolné voči prírodným odpudzovačom! V takomto prípade môžete využiť mechanické prostriedky určené k vyhubeniu bzdôch, napríklad ich zber.

Lienka

Lienka, ale aj zlatoočka sa postará o prevenciu proti ďalšiemu množeniu bzdôch. Keďže v prírode panuje potravinový reťazec, lienka či zlatoočka v tomto prípade požiera nakladené vajíčka. Bzdocha tak nemá šancu na ďalšie množenie. Vajíčka bzdochy sa obyčajne nachádzajú na stonkách a listoch rastlín.

Sieť

Takzvaná pokrievka plodín v záhrade síce bzdochu nezlikviduje, no dokáže pomôcť a to najmä ochrániť úrodu pred jej napadnutím. Sieťka teda slúži prevažne v rámci prevencie.

Predátor

Áno, v našom prípade je predátorom aj lienka so zlatoočkou, avšak tie sú účinné len pri likvidácii vajíčok bzdochy. Ale čo s dospelými?

Na to vám budú užitočné žaby. Nevýhoda? Pre udržanie týchto obojživelníkov budete potrebovať záhradné jazierko. Na rozmeroch nezáleží, ide najmä o prostredie, keďže žaba potrebuje aj vodu. Jazierko vám na druhej strane spríjemní pobyt v záhrade, čo je určite výhoda.

Bzdocha v byte

Do interiéru je potrebné voliť zdravotne nezávadné produkty tak, aby boli účinné voči škodcom, ale aby nespôsobovali rôzne respiračné či nežiadúce alergické reakcie.

Bylinky

Aromaterapia je dnes veľmi uznávanou formou relaxu a tvorí súčasť moderných meditačných cvičení. Existujú druhy rôznych prírodných vôní, ktoré bzdochy z duše nenávidia, rovnako ako my ich zápach.

Bzdocha obyčajná sa oblúkom vyhne rozmarínu či oreganu, ale aj tymiánu. Tieto spomenuté koreniny sú súčasťou azda každej kuchyne a preto veríme, že minimálne jednu z týchto surovín budete mať určite v zásobe aj vy.

Nezabudnite ich využiť aj v rámci prevencie!

Zber

Vďaka svojej schopnosti produkovať zápach v prípade ohrozenia, bzdochy nemajú za potrebu ukrývať sa. Preto sú viditeľné a ich prítomnosť si teda všimnete ihneď. To vám istotne pomôže pri tomto type ich likvidácie.

Ide o časovo náročný, avšak účinný spôsob vyhubenia bzdochy v byte. Svojich úlovkov sa na záver jednoducho zbavte akýmkoľvek spôsobom, vám vyhovujúcim.

Rozhodne ich však nezabíjajte a už vôbec sa ich nedotýkajte! Ideálne bude, ak ich jednoducho vynesiete von. Na to môžete použiť obyčajný papier, na ktorý vám po chvíli samé vylezú alebo smeták s lopatkou.

Zároveň ide o účinné riešenie bez vynaloženia akýchkoľvek finančných prostriedkov.

ako sa zbaviť bzdochy

Stop vysávačom!

Určite vás táto lákavá ponuka, vzhľadom k svojej jednoduchosti, už napadla, bzdochu by ste nikdy (v záujme vás a vašich členov domácnosti) nemali odstraňovať domácim vysávačom.

Akonáhle bzdocha zaeviduje náhlu zmenu (čo sa pri vysávaní určite stane) bude to inštinktívne považovať za hrozbu a začne sa brániť – jej spôsob už poznáte. Nehovoriac o tom, že vysávač má aj opačnú funkciu, čo by mohlo vo vašej domácnosti narobiť kopec nepríjemností.

Ak teda nechcete, aby vám vysávač nenávratne zapáchal, tomuto kroku sa rozhodne vyhnite.

Chémiou proti bzdoche

Aerosól na bzdochy sa osvedčil v mnohých domácnostiach, avšak je potrebné používať ho s opatrnosťou. Rovnako ako iné typy chemikálií, aj tento „repelent“ má niekoľko negatívnych vlastností, ktorými sú najmä dráždivosť kože a slizníc, ťažkosti s dýchaním či neprimeraná reakcia organizmu, čo môže následne vyvolať niekedy aj záväzné alergické reakcie.

Pri použití chémie proti bzdochám v interiéri vždy dôkladne vetrajte!

Aby sa viac nevrátili

Istota je guľomet ako sa hovorí, preto je v boji (nielen) proti bzdochám najúčinnejšia samotná prevencia. Samozrejme, keď je už na prevenciu neskoro, v prvom rade vyhubte všetko, čo vidíte a prevencii sa venujte na samotný záver tohto „rituálu“.

Podstatné je, aby ste ju v žiadnom prípade nezanedbali, pretože všetka vaša snaha tak vyjde nazmar.

V rámci prevencie odporúčame:

Záhrada

  • časté polievanie rastlín a zavlažovanie pôdy
  • použitie sietí
  • repelent na prírodnej báze

Dom

  • ochrana okien
  • arómy a éterické oleje

Byt

  • korenie
  • ocot
  • klinček

Všeobecne by ste však najmä interiéru mali venovať náležitú pozornosť, preto pravidelne vetrajte, ale výhradne pri vypnutom svetle, rámy okien môžete potrieť tenkou vrstvou octu a bzdocha nebude mať najmenšiu šancu.