žehličky

Ako vybrať žehličku, aby vám žehlenie šlo od ruky

Aj keď žehlenie nepatrí medzi obľúbené domáce práce a pohľad na kopu pokrčeného oblečenia veru nikomu náladu nezdvihne, raz za čas sa tomu nikto nevyhne. Napriek tomu, že veľa ľudí vďaka sušičke bielizne upúšťa od žehlenia, občas treba nejakú tú košeľu do práce alebo šaty do divadla predsa len prežehliť. Aby ste si túto činnosť čo najviac uľahčili, je dobré mať šikovného pomocníka. Ak si práve vyberáte novú žehličku, poradíme vám, ako na to.

Typy žehličiek

Na trhu je možné vybrať si z niekoľkých typov žehličiek: klasická, tzv. suchá žehlička, naparovacia žehlička, parný generátor, cestovné alebo bezšnúrové žehličky. Samostatnou kategóriou je naparovač odevov. Každý zo spotrebičov má svoje pre a proti, je len na vás, ktorý typ si vyberiete.

Suchá žehlička

Aj keď je tento typ žehličky trochu retro, kedysi bola súčasťou každej domácnosti. Jej telo tvorí len žehliaca plocha, rúčka a termostat. Je ideálna pre nenáročných ľudí, ktorí žehlia naozaj len ojedinele a nepotrebujú žiadne špeciálne funkcie. Suchá žehlička ich totiž ani nemá, jej úlohou je zohriať sa na určitú teplotu a vyžehliť pokrčený odev. Pri veľmi vysušených a pokrčených odevoch je ideálne najskôr ich pokropiť vodou.

Je ako stvorená na cesty, keď potrebujete rýchlo prežehliť zopár kúskov oblečenia, ktoré ste práve vytiahli z kufra. Keďže neobsahuje nádržku na vodu, výhodou je, že ju nemusíte odvápňovať. Navyše je aj ľahšia ako iné typy žehličiek, a teda ľahko ju prenesiete. Cena je tiež veľmi prijateľná. Pozor si dajte pri žehlení oblečenia zo syntetiky, žehlite na najnižšom stupni, pretože látka sa môže lepiť na žehliacu plochu.

Naparovacia žehlička

Je to najpredávanejší a najobľúbenejší typ žehličky. “Naparovačka” obsahuje nádržku na vodu, zospodu žehliacej plochy sú dierky, cez ktoré para preniká do oblečenia, aby bolo poddajnejšie. Dierky sú zoskupené v rôznych útvaroch, na špičke sa nachádzajú 2 podlhovasté otvory na paru, vďaka ktorým vyžehlíte aj ťažšie prístupné miesta, napr. gombíkovú légu či záhyby.

Povrch žehliacej plochy je vyrobený z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele, často býva pokrytý ochrannou vrstvou proti poškriabaniu. Drahšie modely sú vybavené žehliacou plochou z keramiky, smaltu alebo zafíru, nesú aj špeciálne názvy, ktoré si každý výrobca necháva patentovať.

Naparovacie žehličky disponujú aj tlačidlom na jednorázový prúd pary, ktorý vám umožní navlhčiť miesta, ktoré práve potrebujete. Vyžehlíte všetky typy tkanín, od bavlny cez ľan až po hodváb. Vďaka pare a špeciálnemu povrchu je žehlenie jednoduchšie, pohodlnejšie a rýchlejšie.

V porovnaní s parným generátorom je naparovacia žehlička praktickejšia, ihneď po ruke ak potrebujete prežehliť len jedno tričko do práce. Taktiež je skladnejšia, nezaberá veľa miesta. Pri dlhšom žehlení vám to pôjde lepšie od ruky viac s parným generátorom.

žehličky typy

Parný generátor

Vynález posledných rokov si už získal srdcia mnohých žien. Parný generátor pracuje s veľkým množstvom pary, čo znamená, že oblečenie sa vyrovná ľahšie. Para sa dostane do vlákien tkanín, a tak dosiahnete skvelé výsledky za kratší čas. Keďže používa až 6x viac pary, žehlenie dokáže skrátiť až o polovicu.

Prístroj je ľahký, vďaka čomu zvládnete žehlenie bez väčšej námahy. Parný generátor dokáže ožehliť rôzne typy materiálov bez toho, aby ste museli nastavovať teplotu. Teplota žehliacej plochy je nízka, no v kombinácii s parou dokáže zázraky. Výhodou je, že vaše oblečenie nezničí, ani keď na ňom necháte položenú žehličku.

Parný generátor sa skladá z dvoch častí – zo samotnej žehličky a z nádoby na vodu. Objem tejto nádržky je dostatočne veľký, aby dokázal generovať potrebné množstvo pary. Parné generátory majú mnohé praktické funkcie, ktoré uľahčujú nielen žehlenie (automatické nastavovanie teploty), ale i údržbu (automatické odvápňovanie). Nevýhodou je väčšia veľkosť, tým pádom horšie skladovanie. Tento pomocník stojí o trochu viac, no určite sa oplatí pre rodiny s deťmi, kde je žehlenie nutnosťou nielen z estetických, ale aj z antibakteriálnych dôvodov.

Cestovná žehlička

Ak často cestujete a potrebujete mať vždy dokonale vyžehlené oblečenie, rozhodne investujte do malej cestovnej žehličky. Ak cestujete po celom svete, zadovážte si takú, ktorá obsahuje prepínač napätia. Cestovné žehličky dostať v suchom i naparovacom variante. Kvôli veľkosti však rátajte s malou nádržkou na vodu. Cestovné žehličky sa rýchlo zohrejú, sú malé, skladné a za dobrú cenu. Ich nevýhodou je nízky výkon a malý zásobník vody.

Bezšnúrová žehlička

Pracujte rýchlo a efektívne so žehličkou bez kábla. Funguje to jednoducho – keď práve nežehlíte, ale vymieňate alebo skladáte bielizeň, žehličku položíte do rýchlonabíjacej stanice a o pár sekúnd je znova pripravená na použitie. Nie je potrebná ani batéria.

Čo si všímať pri výbere žehličky?

Materiál žehliacej plochy

Ako sme už spomínali, žehliaca plocha je vyrobená z rôznych materiálov. Materiál by mal byť odolný, dobre kĺzavý a mať optimálny rozvod pary. Poškodená žehliaca plocha môže spôsobovať problémy – prilepovanie látky, horšia kĺzavosť po látkach.

Nerez, hliník a teflón nie sú veľmi odolné voči poškriabaniu, horšie reagujú na zmenu teploty (musíte dlhšie čakať) a ich životnosť nie je veľmi vysoká. Ak to vaša peňaženka dovolí, siahnite radšej po keramike, smalte a zafíre. Výborne vodia teplo, sú ľahko kĺzavé a trvácne.

Príkon žehličky

Čím výkonnejšiu žehličku potrebujete, tým vyšší príkon by mala mať. Na trhu nájdete žehličky s príkonom od 1400 W až do 3000 W. Celkom pohodlne ožehlíte oblečenie aj so žehličkou s príkonom okolo 2000 W. Vyšší príkon automaticky spotrebuje viac elektrickej energie. Nižší príkon ako 1300 W neodporúčame.

Parný výkon

V prípade žehličiek s parou si treba všímať aj tento údaj. Hovorí o intenzite a množstve produkovanej pary. Udáva, koľko gramov pary dokáže žehlička vypustiť počas jednej minúty. Efektívne ožehlíte so žehličkou, ktorá má parný výkon v rozmedzí 40 – 50 g/min. Ak žehlíte vertikálne, postačovať by mal výkon okolo 100 g/min.

Parný ráz

Je funkcia, ktorá jednorazovým vypustením väčšieho množstva pary napomáha zvlhčiť príliš pokrčenú bielizeň. Vlákna bielizne sa ľahšie a rýchlejšie žehlia. Hodnota parného rázu by mala byť v rozmedzí 100 – 200 g/min. Ak žehlíte vertikálne, tak rozhodne vyššia.

Dĺžka elektrického kábla

Hoci to môže znieť ako banalita, dostatočne dlhý elektrický kábel je praktický pre lepšiu manipuláciu. Ak máte zdroj elektriny ďaleko, môžete si zakúpiť žehliacu dosku s elektrickým káblom – a máte po probléme. Prípadne siahnuť po bezšnúrovej žehličke.

Hmotnosť a ergonómia

Na vertikálne žehlenie by mala mať žehlička čo najnižšiu hmotnosť. Pred kúpou by ste si žehličku mali skúsiť chytiť do ruky a zamyslieť sa i nad ergonómiou rúčky.

ako vybrať žehličku

Šikovné funkcie žehličiek

Anti Drip

Zabráni úniku vody z parných otvorov na bielizeň.

Samočistenie

Voda v nádržke sa automaticky zohreje na požadovanú teplotu a cez otvory sa prostredníctvom pary vylúčia aj prípadné nečistoty.

Odvápňovanie (Anti Calc, Calc Clean)

Výrobcovia odporúčajú používať do žehličiek destilovanú vodu, prípadne špeciálnu vodu do žehličky (zvyčajne aj s vôňou), ktorá nezanecháva vodný kameň. Preto ak používate obyčajnú vodu z vodovodu, táto funkcia odstráni vodný kameň z útrob žehličky.

Automatické nastavenie teploty

Žehlička sama navolí tú najvhodnejšiu teplotu pre typ oblečenia, ktorý žehlíte. Vy sa nemusíte o nič starať.

Automatické vypnutie

Žehlička sa vypne, resp. prepne do úsporného módu, ak nezaznamená dlhšiu dobu žiadny pohyb. Takto sa stáva žehlenie nielen bezpečnejším, ale tiež úspornejším.

Kvalitná žehlička je neoceniteľnou súčasťou každej domácnosti. Dobrým pomocníkom pri žehlení je aj kvalitná žehliaca doska s termo poťahom. Vyberajte čo najširšiu dosku a práca vám pôjde rýchlejšie. Pred kúpou odporúčame vyskúšať si držanie žehličky, aby ste zistili, ako vám sedí do ruky.

Odporúčané produkty