Flox je voňavá trvalka, ktorá má veľa pestrofarebných, hviezdicových kvetov. Od bielych, cez ružové, červené až po fialové a modré. Existuje viacero druhov, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre každú záhradu. Je veľmi obľúbená, najmä preto, že je nenáročná na pestovanie a starostlivosť. Kvitne zvyčajne skoro na jar, ale niektoré druhy Floxu kvitnú v polovici alebo koncom leta. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať a starať sa o trvalku Flox vo vašej záhrade.
Obsah
Druhy
Flox je nádherná rastlina, ktorá sapestuje ako jednoročná alebo trvalka. Patrí do čeľade Polemoniaceae . Jej listy sú zvyčajne oválne alebo čiarkovité. Kvety majú rúrku a päť rozširujúcich sa lalokov. Môže byť rôznej farby, od bielej po bledomodrú, cez fialovú, ružovú až po červenú. Flox kvety dokážu bohato pokryť nejednu záhradu. Táto pestrofarebná a voňavá rastlina sa môže pochváliť niekoľkými desiatkami rozmanitých druhov a odrôd. Väčšina Floxov, v závislosti od vzrastu, možno rozdeliť do troch kategórií – nízke (plazivé), stredné a vysoké. Pozrite si tie najznámejšie:
- Phlox paniculata – Flox metlinatý je vzpriamená trvalka, ktorá rastie v trsoch. Kvitne od júla do septembra a dorastá do výšky zhruba 60 až 100 cm.
- Phlox paniculata “Pina Colada“ – viacročný Flox, ktorý má čisto biele kvety. Dorastá do výšky zhruba 75 cm. Je ideálny na pestovanie v blízkosti posedenia, kde si môžete počas letných večerov posedieť a vychutnať si jeho nádhernú a intenzívnu vôňu.
- Phlox paniculata “Purple Eye Flame“ – má voňavé fialové kvety s bielym okom. Je vhodný na pestovanie v prednej časti zmiešanej alebo bylinkovej záhrady, dokonale zapadne medzi sedmokrásku a echinaceu. Vynikajúco sa mu darí aj v kvetináčoch.
- Phlox drummondii – jednoročná rastlina, ktorá sa bežne pestuje ako letná podstielková rastlina. Je vhodná na vyplnenie medzier v záhone alebo ako súčasť letnej expozície. Kvitne v rôznych odtieňoch modrej, od polovice jari do polovice leta. Dorastá do výšky zhruba 30 cm, niekedy až 60 cm.
- Phlox divaricata – tento lesný Flox je divoká modrá trvalka, ktorá kvitne v polovici jari voľnými zhlukmi voňavých kvetov. Je ideálny na pestovanie vo veľkých trsoch na okraji hranice alebo pod listnatými stromami. Dorastá do výšky od 25 do 50 cm.
- Phlox stolonifera – nízko rastúca trvalka (plazivá), ktorá kvitne skoro alebo neskoro na jar. Kvety má zvyčajne svetlo-fialové, ružové alebo biele. Dorastá do výšky zhruba 15 až 25 cm.
- Phlox subulata – trvalka, rýchlo šíriaci sa plazivý Flox, ktorý kvitne ako koberec kvetov, od jari do začiatku leta. Má drobné kvety v odtieňoch ružovej, fialovej a bielej. Dorastá do výšky maximálne 15 cm a pokrýva plochu širokú 50 cm.
Sadenie
Flox je vhodné sadiť počas roka v dvoch obdobiach – na jar alebo jeseň. Keď budete vysádzať Flox na jar, treba začať v čase, keď pominú posledné mrazy. S výsadbou na jeseň sa odporúča začať minimálne mesiac pred začatím prvého mrazu.
Rastlina Flox nie je veľmi náročná na starostlivosť. Darí sa jej v chladnom, ale slnečnom podnebí s dobre zavlažovanou pôdou. Okrem toho, je vhodné vybrať aj miesto, ktoré je dostatočne slnečné a dokonca aj v polotieni sa im darí rásť. Potrebné množstvo slnka je rôzne a mení sa v závislosti od druhu Floxu. Vo všeobecnosti platí, že vyššie záhradné Floxy je vhodnejšie vysádzať na priame slnko (potrebujú každý deň aspoň 6 hodín priameho slnka), zatiaľ čo lesné druhy lepšie rastú na tienistých miestach.
Čo sa týka vlhkosti, Floxy neobľubujú sucho, ale ani príliš vlhkú pôdu. Ak by bola pôda vlhká alebo podmáčaná, môžu začať korene tejto rastliny hniť. Preto je vhodné zvoliť pôdu bohatú na živiny, ktorá bude rovnomerne vlhká. Pre zlepšenie celkového prostredia pre rast sa odporúča pridať do pôdy kompost alebo rašelinu, vďaka čomu sa zlepší aj odvodnenie.
Pri sadení sa odporúča, aby medzi jednotlivými rastlinami bol voľný priestor minimálne 60 cm. Pred samotným sadením je vhodné použiť kultivátor.
Pestovanie
Flox je nenáročný na pestovanie a aj starostlivosť. Vyžaduje si pravidelné zavlažovanie a minimálne strihanie. Pestovať ho môžete priamo v záhrade alebo v kvetináči. Poďme sa pozrieť, ako pestovať Flox:
- Pestovanie trvalky Flox v záhrade – treba mu nájsť miesto, kde je dostatok slnka, prípadne polotieň. Keď vyberiete miesto s dostatočnou slnečnosťou, rastliny budú produkovať viac kvetov. Je vhodný do hromadných výsadieb.
- Pestovanie trvalky Flox v kvetináči – treba vybrať vhodný kvetináč, čiže dostatočne veľký, aby sa do nej Flox zmestil. Mal by mať drenážne otvory, vďaka čomu nebude rastlina v podmáčanej pôde. Pri sadení do kvetináča sa odporúča použiť odvodnená zemina, ktorá je bohatá na humus.
Starostlivosť
Floxy v záhrade vytvárajú veľké trsy. Aby rastlina vyzerala dobre, treba ju rozdeliť každé tri alebo štyri roky na začiatku jari. Rozdelené trsy treba nanovo vysadiť zhruba 60 cm od seba. To, že treba Flox rozdeliť vám napovie, že má menej kvetov a riedky stred.
Starostlivosť o Flox je pomerne jednoduchá a zvyčajne treba túto rastlinu iba polievať, keď je pôda suchá. Ak sa Flox pestuje v kvetináči, drevenej debničke alebo inej nádobe, v takom prípade je potrebná pravidelnejšia zálievka.
Keď sú Floxy nanovo zasadené, treba ich dostatočne zavlažovať, vďaka čomu podporíte sadnutie koreňa. Tie, ktoré sú zasadené v pôde, ktorá nemá dostatok živín, odporúča sa vykonávať hnojenie (každú jar) univerzálnymi hnojivami.
Polievanie
Tento kvet nemá rád sucho. Preto je vhodné ho polievať dostatočne často, aby bola pôda vlhká. Ak uvidíte, že má Flox zvädnuté listy, treba ho poliať. Pre zdravý rast sa odporúča polievať rastlinu ráno ku koreňom. Ak by ste ho polievali cez listy, mohlo by to spôsobiť rôzne ochorenia.
Hnojenie
Trvalke Flox prospieva hnojenie na jar a opätovné prihnojenie hneď po odkvitnutí. Je vhodné použiť hnojivo s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sa zabezpečia živiny počas celej sezóny. Takéto hnojivá účinkujú väčšinou od troch do šiestich mesiacov. Ak chcete hnojiť iba raz ročne, odporúča sa použiť hnojivo, ktoré je určené na päť až šesť mesiacov.
Strihanie
Floxy treba strihať na jeseň alebo v zime, vďaka čomu zabezpečíte jarný rast. Ak by ste nemali čas alebo zabudnete na strihanie, nič sa nestane, pretože rastliny budú kvitnúť ďalej. Strihať treba vrchný odumretý porast, tesne nad úrovňou zeme.
Rozmnožovanie
Najjednoduchším spôsobom, ako rozmnožovať Floxy je rozdeliť ich. To znamená, že treba rastlinu vykopať (ideálne začiatkom jari alebo koncom leta ) a rozdeliť na viac menších častí. Tie treba hneď zasadiť. Takto rozdelená rastlina (korene musia byť neporušené, s najmenej 3 -4 aktívnymi odnožami) sa musí hneď zasadiť a následne bude kvitnúť. Treba tak urobiť zhruba každé 2 až 4 roky na jar, aby boli rastliny zdravé. Ďalším spôsobom rozmnožovania je zakoreniť odrezky. Tie zvyčajne kvitnú v priebehu ďalších dvoch sezón.
Zazimovanie
Flox je trvalka, o ktorej je všeobecne známe, že je nenáročná na pestovanie a starostlivosť. Mnohí dokonca tvrdia, že rastie ako burina a teda ju ani netreba zazimovať. Ak ste však mali niekedy v záhrade flox, tak viete, že to celkom nie je pravda. Základnou starostlivosťou pred zimou je odrezať stonkya odstrániť, ideálne spáliť všetko lístie (najmä v prípade, ak je rastlina napadnutá múčnatkou). Korene môžete chrániť tak, že na povrch pôdy nanesiete vrstvy mulča. Túto ochrannú vrstvu treba vykonať skôr, ako bude mrznúť.