Domavi > Kvety > Ako sa starať o broméliu
bromélia

Ako sa starať o broméliu

Bromélia je rastlina s exotickým výzorom. Pôvodne pochádza z južnej Ameriky. Patrí napríklad do tej istej čeľade ako ananás. Bolo však opísaných už viac ako 3 500 druhov tejto rastliny a väčšina rastie v trópoch.

Druhy

Odkiaľ rastlina pochádza je pri starostlivosti o ňu dôležité vedieť, hlavne keď je z jednej rastlinky známych tak veľa druhov. Niektoré sa podobajú na juku, iné zas na zelenú trávu. Väčšina má však typické podlhovasté listy a kvet, ktorý kvitne celé mesiace. Nie je vôbec náročné pestovať broméliu aj doma. Potrebuje len minimálnu starostlivosť, ale kvitnúť bude roky.

Najznámejšie druhy

Medzi najznámejšie druhy, ktoré nie sú náročné na pestovanie, patria Guzmánia, Achmea, Tilandsia, Vrízea alebo Kryptantus.

Guzmánie kvitnú žiarivými farbami. Bežná je červená, žltá, oranžová  či ružová. Sú zo všetkých bromélií najpopulárnejšie. Achmea má veľké kvety a zelenostrieborné listy. Pestujú sa skôr ako izbové rastliny, pretože nepotrebujú veľa svetla. Bez substrátu dokážu prežiť Tilandsie, preto ich nazývame aj lietajúcimi kvetmi. Nenáročná na starostlivosť je Vrízea, taktiež vhodná hlavne do interiéru. Mohutnejší koreňový systém má však Kryptantus a vyžaduje si priedušný substrát. Jeho drobné kvety sú síce menej výrazné, ale listy môžu mať bohatú paletu farieb.

bromélia pestovanie

Bromélie vhodné do exteriéru

Do exteriéru sú vhodné hlavne Puya, Neoregélie a Dyckie.

Neoregélie majú otvorenú rozetu listov a listy so zaujímavými vzormi. Pestujú sa práve kvôli ich zvláštnej textúre. Môžu byť napríklad mramorované alebo pásikavé. Puya sú odolné aj voči mrazom, pretože pôvodne pochádzajú z Ánd a sú tak zvyknuté na drsnejšie klimatické podmienky. Dyckie sú v prvom rade rastlinou suchozemskou a mnohé majú aj ostré tŕne. Práve vďaka nim sú jedinečné. Uprednostňujú nižšie teploty a ako jedny z mála bromélií nemajú problém s priamym slnečným žiarením.

Mnohé bromélie sú epifytmi, to znamená, že rastú na iných rastlinách, napríklad na stromoch. Nie sú však parazitom, čo ich odlišuje napríklad od imela. Nečerpajú z rastliny ani vodu, ani živiny. Majú ju len ako oporu. Vedia však absorbovať vlhkosť zo vzduchu pomocou vzdušných koreňov. To majú spoločné s orchideami.

Starostlivosť

Každá bromélia potrebuje k životu iné podmienky. Všeobecne však platí, že ak sa pestujú v interiéroch ako izbové rastliny, vysádzame ich do zmesi zeminy a piesku. Môžeme použiť aj špeciálny substrát pre orchidey a bromélie, určený na presádzanie a pestovanie týchto izbových rastlín. Základným pravidlom je, že bromélie potrebujú taký substrát, ktorý dobre odvádza vodu. Preto je vhodná napríklad zemina obohatená o rašelinu. Niektoré bromélie, napríklad Tillandsie, však pestujeme bez substrátu a každý deň ich rosíme. Polievanie je teda tiež špecifické a záleží od druhu. Niektorým zvlhčujeme pôdu, iným vypĺňame vodou kalich, ktorý tvoria ružice listov. Snažíme sa vytvoriť podmienky čo najviac podobné tým, v ktorých pôvodne rastlinka rástla.

Slnečné svetlo

Ostatné podmienky sa rôznia. Niektoré druhy bromélií potrebujú veľa slnka, iné sú na slnko citlivé. Väčšina z nich však pochádza z dažďového pralesa, kde rastú uchytené medzi vetvami stromov. Je tu síce teplo, ale priame slnečné žiarenie k nim veľmi nepreniká. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že tie bromélie, ktoré majú mäkké a pružné listy, potrebujú menej svetla ako bromélie s tvrdými listami. O tom, či má naša bromélia svetla dostatok, sa dozvieme z farby jej listov. Ak sú tmavé, pravdepodobne má svetla málo. Ak sú však žlté, dostáva svetla až príliš veľa. Avšak pozor, svetlo musí byť nepriame. Čo sa týka teploty, ideálne je rozpätie medzi 13 a 27 stupňami Celzia. Nemajú radi mrazy a celkovo teploty pod 5 stupňov Celzia im neurobia dobre.

Umiestnenie

Kedysi sa bromélie pestovali výlučne v skleníku. Dnes sú súčasťou našich domovov a môže byť ťažké nájsť pre ne vhodné miesto. Základným pravidlom je, že každá bromélia potrebuje nepriame svetlo. A potom sa rozhodujeme podľa toho, aký druh bromélie doma vlastníme. Niektoré potrebujú veľa vlhkosti a môžu teda kvitnúť aj v kúpeľni. Tu však treba myslieť na zdroj svetla. Mnohým broméliám sa preto darí v kuchyni. Je tu dostatok slnečného žiarenia, ale tak isto aj vyššia vlhkosť. Väčšina z bromélií nie vhodná na parapetné doskya mali by byť umiestnené ďalej od okna. Môžu napríklad zdobiť stôl. Sú tu však potom aj také odrody, ktoré rastú v suchých podmienkach. Niektoré bromélie pochádzajú z texaskej a mexickej púšte, a tak im slnečné žiarenie naozaj neublíži.

Polievanie

Treba dať pozor, aby sme bromélii nedali príliš veľa vody. Ak ju polievame cez kalich, nemusí byť stále naplnený vodou. Polievame ich hlavne vtedy, keď kvitnú. Keď sú vo vegetačnom období, zálievku obmedzíme. Iné pravidlá platia pre bromélie, ktoré rastú ako epifity, teda ako vzdušné rastliny bez pôdy. Raz týždenne ich treba ponoriť do vody a raz denne poriadne namočiť. Nie je však jedno, akú vodu použijete. Zapamätajte si, že bromélie sú citlivé na kovy, preto použite na polievanie mäkkú vodu.

Hnojenie

Ide o rastlinku, ktorú nemusíme hnojiť často. Môžeme však počas vegetačného obdobia v malom množstve použiť tekuté hnojivo, ktoré je však potrebné rozriediť. Rasliny zásadne nehnojíme v zime, ale až keď začínajú kvitnúť.Použiť môžeme aj peletové hnojivo. S hnojením to ale určite nepreháňajte, aj keby sa vám zdalo, že vaša bromélia rastie pomaly. Chvíľu jej napríklad trvá aj to, kým zakvitne. Môžete si na to počkať až tri roky.

Strihanie

Odkvitnuté kvety odstraňujeme. Nielen z estetického hľadiska, ale aj kvôli škodcom, ktorí sa tu môžu usídliť. Tak isto striháme suché a zažltnuté listy.Dávame však veľký pozor na mladé výhonky. Odstrihneme aj špičky listov, ktoré zoschli. Pravidelne ich aj zbavujeme prachu, aby vyzerali naozaj zdravo a reprezentatívne.

Pestovanie

Pestovať broméliu nie je náročné, ak vieme, aký druh máme doma. Niektoré sú dokonca vhodné aj do exteriéru. Sú aj také, ktoré zvládnu výkyvy teplôt a zimné mrazy.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje vegetatívne, to znamená, že broméliu rozmnožujeme odnožami. Nadzemná časť bromélie totiž asi po troch rokoch zavŕši svoj životný cyklus kvitnutím a vyženie jeden, niekedy aj viac bočných výhonkov. Na týchto výhonkoch sa postupne vyvinú aj korienky. Opatrne výhonky odstrihneme od materskej rastliny a samostatne zasadíme do kvetináča so vzdušným substrátom.Na korene dávame veľký pozor. Ponecháme ich čo najviac. Nové rastlinky budú zasa 2 až 3 roky rásť, až znovu vykvitnú. Ideálny čas na rozmnožovanie bromélií je na jar a leto, pretože na rast potrebujú teplo a dostatočnú vlhkosť.

bromélia starostlivosť

Presádzanie

Rastlinku podľa potreby presadíme, ale robíme tak približne každé dva roky. Broméliám sa však najlepšie darí v menších kvetináčoch, preto ich presádzame naozaj až vtedy, keď svoj kvetináč prerastú. Tak isto to robíme zásadne na jar a kvetináč zväčšujeme o minimum. Väčšina bromélií nepotrebuje väčší kvetináč ako s priemerom 15 centimetrov. Presadiť broméliu síce nie je náročné, ale treba si dať pozor, aby ste ju nezasadili príliš hlboko, alebo naopak, príliš plytko. Dôležité je, aby si vytvorila pevný koreňový systém, a to sa jej len ťažko podarí, ak ju umiestnime do príliš veľkého kvetináča.