Domavi > Kvety > Ako sa starať o Amaryllis, aby kvitla čo najdlhšie
amarylis

Ako sa starať o Amaryllis, aby kvitla čo najdlhšie

Ak sa kvet volá Amaryllis belladonna, teda amarylka krásna, chce ju mať doma naozaj každý. Legenda hovorí, že je pomenovaná po krásnej gréckej pastierke zo starogréckej básne. Je ale vhodná aj pre začiatočníkov? Ako sa o ňu starať, aby večer krásne prevoňala celý byt?

Tajomstvo rastliny Amaryllis

Základom kvetu je cibuľka. Z nej vyrastá dlhá stonka a na jej konci rozkvitá bohatý kvet. Kvety sú súmerné a intenzívne voňajú. Vôňa má najväčšiu intenzitu večer.

Rastlina pochádza z čeľade amarylkovité. Do Európy sa dostali v 17. storočí z Juhoafrickej republiky. Dnes sú však obľúbené po celom svete. Kvety sú najčastejšie červené (Amaryllis Double Roma). Na trhu sú však už odrody so snehobielymi (Amaryllis Jewel)  i jemne ružovými kvetmi (Amaryllis Pink Blossom). Dokonca boli vyšľachtené aj dvojfarebné druhy (Amaryllis United Glory).

Amarylka je ako stvorená do pracovne, pretože pôsobí inšpiratívne. Podľa feng-šuej je pracovňa miestom sústredenia a najvhodnejšie je umiestniť kvety priamo na pracovný stôl.

Dajte si však pozor. Amarylka je sezónna rastlina, ktorá obsahuje jedovaté alkaloidy.

Nie nadarmo ju preto mnohí nazývajú aj jedovatou kráľovnou cibuľovitých. Jej požitie spôsobuje bolesti hlavy, brucha a zvracanie. Aj napriek tomu je však veľmi obľúbená. Pestovanie amarylky navyše nie je vôbec náročné. A ak sa o Amarylku budete dobre starať, bude vám kvitnúť viac rokov. Poradíme, ako na to.

Začnite nákupom

Kúpiť môžeme už vyrastenú rastlinu. Treba vybrať takú, ktorá má aspoň jednu tretinu cibule nad zemou a na stvole 2 až 4 kvety.

Ak kupujeme cibuľu samotnú, ktorú si chceme sami zasadiť, vyberáme takú, ktorá je na dotyk pevná a práve začína pučať. Nemala by byť zosušená a ani veľmi vyklíčená.

amarylis pestovanie

Sadenie

Cibuľku vysádzame do kvetináča, ktorý je len o čosi väčší ako jej priemer.

Substrát, do ktorého sadíme amarylku, musí byť mierne kyslý. Môžeme ho obohatiť o zmes listovky, pareniskovej zeminy a drnovky.

Dno kvetináča vysypeme riečnym pieskom. Ten chráni korene rastliny. Predídeme tak hromadeniu vody a hnitiu koreňov.

Cibuľky nasadíme do kvetináčov na konci zimy. Je dôležité, aby cibuľka tvorila dve tretiny jamky a jedna jej tretina presahovala. V niektorých zdrojoch sa hovorí o opačnom pomere. Zasadená má byť len jedna tretina cibule.

Kvetináč potom môžeme umiestniť na okno alebo do záhonu. Vtedy však treba myslieť na to, že nie je mrazuvzdorná a s jej vysadením radšej počkať. Preferuje svetlejšie stanovištia. Amarylka je vhodná aj na pestovanie v kvetináčoch, ktoré môžeme umiestniť na parapetnú dosku nad radiátorom.

Polievanie

Amarylka má v období klíčenia zvýšenú potrebu vody, preto ju môžeme polievať aj každý deň. Pôda, v ktorej rastie však nesmie byť premočená, ale ani suchá. Vo vegetačnom období potrebuje vody menej. Nezabudnite, že polievame pôdu okolo rastlinky, nie samotnú cibuľku.

V čase extrémnych horúčav je dobré pokropiť aj listy rastlinky. Za normálnych okolností má však rada teplo a suchý vzduch, preto sa lístky kropia naozaj len vo veľkých horúčavách.

Hnojenie

Rastlinu hnojíme vtedy, keď rastie a kvitne, teda asi do polovice augusta. Používame klasické hnojivo určené pre izbové rastliny a riadime sa návodom na jeho obale. V septembri začnú listy rastliny postupne žltnúť.

Vegetačný pokoj

Ak listy na jeseň neopadnú, treba ich postupne odstrihávať. Rastline ponecháme len zelenú stonku. V tomto období takmer úplne prestaneme kvietok polievať. Cibuľku po odpadnutí všetkých lístkov uložíme do suchej a chladnej miestnosti, kde sa teplota pohybuje okolo 10 stupňov Celzia.

Amarylka oddychuje až tri mesiace. O slovo sa prihlási až začiatkom februára. Vtedy sa znovu zasadí a pokračuje sa v starostlivosti o ňu presne tak ako pred rokom.

Pozor, ak by ste nedopriali kvetine túto odpočinkovú fázu, už by v nasledujúcom období nevykvitla.

Presádzanie

Amarylka sa nepresádza často. Maximálne raz za 2 až 3 roky. Má to však svoje pravidlá:

  • Cibuľu presádzame keď začne po čase pokoja opätovne pučať.
  • Črepník, v ktorom nájde rastlinka nový domov, by mal byť o niečo väčší ako ten predchádzajúci.
  • Použijeme kvalitný substrát a cibuľku zasadíme tak ako vždy, teda aspoň jedna tretina z nej musí byť nad zemou.
  • Rastlinku je potrebné teraz pravidelne polievať a po dvoch až troch mesiacoch by mala zasa začať kvitnúť.

amarylis starostlivosť

Rozmnožovanie

Množenie amarylky je prirodzeným procesom. Oddeľujú sa cibuľky od materskej cibule, ale najlepšie až po 2 rokoch. Dajte si veľký pozor, aby ste pri oddeľovaní nových cibuliek od cibule materskej nepoškodili korene rastliny.

Množiť sa amarylka môže aj semenami. Tie vysadzáme do priepustnej pôdy, najlepšie do polotieňa. Semená vyklíčia, čo môže trvať aj niekoľko týždňov a na prvý pohľad budú pripomínať trávu. Potom klíčky presadíme do kvetináčov. O priesady sa staráme ako o dospelé rastliny.

Rozmnožovanie amarylky semenami je síce časovo náročné, ale môžu vzniknúť úplne nové farebné kombinácie. Prechod zo semena na kvitnúcu rastlinu však môže trvať až päť rokov.

Dôvody, prečo sa amarylke nedarí a nekvitne

Dôvodov, prečo amarylka nekvitne, môže byť hneď niekoľko. Nemusí ísť vôbec o amarylku, starostlivosť nie je taká, aká by mala byť alebo je kvet postihnutý nejakou chorobou.

Doštudujte si pravidlá starostlivosti

Ak rastlinka nekvitne, niekde je proste chyba. Prídeme spoločne na to, kde:

  • Použili ste správny substrát? Má byť kyslý s dostatkom živín. Bez výživy amarylka kvitnúť nebude.
  • Má amarylka dostatok svetla? Buď je rastlinka vysadená na nesprávnom mieste, alebo jednoducho nie je dobré počasie.
  • Koľko rokov má amarylka? Amarylka je síce viacročná rastlinka, ale ak vám robí radosť už niekoľko rokov po sebe, možno prišiel jej čas.

Aj amarylka môže ochorieť

Najčastejšie sú chorobou postihnuté korene rastliny. Je síce odolná, ale korene môžu začať hniť. Ak chýba drenážna vrstva alebo rastlinu príliš polievate, koledujete si o problém.

Tak isto si všímajte listy rastliny. Ak sú zožltnuté, amarylka má veľa vody alebo ju napadli parazity, napríklad vošky.

Jej koniec však predpovedajú hlavne červené škvrny na listoch. Vtedy je už väčšinou neskoro na jej záchranu. Skúste sa preto aspoň zamyslieť nad tým, čo ste robili zle a pri druhej rastlinke tak môžete škvrnám predísť.