Domavi > Kvety > Kalatea je pomerne náročná rastlina: Viete, ako sa o ňu správne starať?

www.svetla.sk
kalatea

Kalatea je pomerne náročná rastlina: Viete, ako sa o ňu správne starať?

Zaobstarať si izbovú rastlinu je vždy dobrý nápad. Do vášho domova totiž vnesie kus nového života, farebnosť, vôňu a stane sa krásnym doplnkom. Čoraz viac obľúbenou izbovou rastlinou sa stáva exotická kalatea, ktorá pri správnej starostlivosti bude skvele prosperovať.

Kalatea patrí medzi exotické izbové rastliny a vďaka sfarbeniu listov je nezameniteľná. Vrchné strany listov totiž vyzerajú, akoby boli namaľované jemnými ťahmi štetca. Často majú zložité vzory v mnohých odtieňoch zelenej. Spodná strana listov je zas obvykle vínovo červená, fialová alebo bordová.

Táto nápadná rastlina pochádza z tropických dažďových pralesov, z čoho vyplývajú aj jej nároky na starostlivosť a pestovanie – dobre si poradí so slabým svetlom, no na prosperujúci rast potrebuje veľa vlahy. Ak ste alebo budete majiteľom kalatey, určite spozorujete aj jej výnimočnú vlastnosť, a to pohyb listov počas dňa. Všetky listy sa totiž vždy ťahajú za svetlom.

Aké druhy poznáme?

Kalateu radíme do čeľade Marantaceae, respektíve medzi marantovité rastliny. Sú typické svojimi širokými zelenými listami, ktoré majú vždy niekoľko odtieňov zelenej farby. Listy vyrastajú z dlhých tenkých stoniek. Domovom marantovitých rastlín sú brazílske dažďové pralesy, kde pôvodne rástli ako kríky pod väčšími stromami.

Doposiaľ je známych viac ako 200 rôznych druhov. Medzi najznámejšie a najviac vyhľadávané druhy patria:

  • Calathea crocata (kalatea šafránová) – je typická tmavším sfarbením listov a výraznými žlto-oranžovými kvetmi.
  • Calathea louisae (kalatea leopardia) – je typická hustými a menšími listami v jemnej zelenej farbe, ktoré majú na sebe krásnu kresbu. Spodok listov je zväčša zelený.
  • Calathea makoyana (pávia kalatea) – vrchná strana listov má zelené a biele sfarbenie v pravidelných obrazcoch, listy sú pomerne veľké a zaguľatené.
  • Calathea zebrina (kalatea zebria) – typické sfarbenie listov tohto druhu je v tmavej a bledej zelenej farbe, pričom spodok listov je bordový až fialový.
  • Calathea ornata (Sanderiana) – má pomerne tmavé listy s bielymi až ružovkastými čiarami.

Medzi menej známe, no rovnako krásne druhy patria:

  • Calathea lancifolia
  • Calathea medallion
  • Calathea orbifolia
  • Calathea rufibarba
  • Calathea white fusion

kalatea pestovanie

Sadenie

Ak ste si kúpili kalateu a potrebujete ju presadiť do iného, napríklad väčšieho kvetináča, vždy pri jej presádzaní zvoľte vzdušnú zeminu. Častým problémom totiž môže byť povrchová pleseň, ktorá vzniká v prípade trvale vlhkého substrátu. Najlepšie spravíte, ak zvolíte substrát určený pre palmy. Ten okrem rašeliny obsahuje aj väčšie kusy kôry, vďaka ktorým dokážu korene kalatey pekne dýchať.

Pri sadení, respektíve presádzaní položte na dno kvetináča vrstvu drenáže. Kvetináč by mal byť skôr vyšší a užší, aby ste sa vyhli vyliezaniu koreňov na povrch. Pri substráte si dajte pozor na to, aby ste ho príliš neutláčali. Skôr ho do kvetináča dávajte v menších dávkach, no bez stláčania.

Pestovanie a starostlivosť

Vďaka svojej prispôsobivosti môže kalatea zdobiť takmer všetky miestnosti. Dokonca ju môžete dať aj do kúpeľne bez okien, keďže úplne najlepšie sa jej darí v tzv. skleníkovom prostredí (teplé a vlhké prostredie). To však neznamená, že v iných miestnostiach sa jej dariť nebude. Ak zvolíte správny typ substrátu a poskytnete jej dostatok vlahy, bude prosperovať na každom mieste vo vašej domácnosti. Nepotrebuje žiadne špeciálne orezávanie, postačí, ak z nej vždy odstránite hnedé či inak poškodené listy.

Vhodné stanovisko

Ako už napovedá pôvod, priame slnko kalatei nebude nikdy vyhovovať. V lete jej bude najlepšie v polotieni, v zime ju môžete presunúť na svetlé stanovište. Nikdy však nie napríklad na okennú parapetu, kde bude vystavená priamemu slnku. Vhodné miesto pre kalateu je napríklad podlaha alebo polička pod oknom, kde sa slnečné svetlo láme. V tomto prípade vám bude kalatea rásť pekne dohora a nebude sa ťahať do šírky.

Kalatea neznesie chlad a studený prievan. Najideálnejšia teplota je pre ňu v rozmedzí 20 – 30 °C, no dokáže si poradiť aj s chladnejším prostredím, nie však nižším ako 15 °C. Dajte pozor na to, aby sa nenachádzala tam, kde je viac ako 30 °C. V žiadnom prípade ju nedávajte blízko klimatizácie.

kalatea starostlivosť

Zalievanie a hnojenie

Potreba zálievky je pri kalatei celkom veľká, no na druhej strane nikdy nedopustite, aby kalatea stála vo vode a podmáčala si korene. Preto je dôležité pri sadení, respektíve presádzaní, nezabudnúť na drenáž.

Kalatea potrebuje pravidelné zalievanie. Počas prvých týždňov pestovania si odsledujte, ako často ju treba polievať. Veľmi to závisí od prostredia a vlhkosti vzduchu. Aby bol substrát vždy mierne vlhký, nie však mokrý, ju bude treba zalievať raz za pár dní, raz týždenne alebo raz za dva týždne. Pôdu nikdy nenechajte úplne vyschnúť.

Kalatea je zároveň citlivá na niektoré minerály, ktoré sa nachádzajú najčastejšie v bežnej vode z vodovodu. Preto ju polievajte odstátou, filtrovanou alebo dažďovou vodou.

Na hnojení kalatey si dajte záležať najmä počas kvitnutia. Použite bežné hnojivo určené pre izbové rastliny. Môžete ju hnojiť buď polovičným množstvom hnojiva raz za dva týždne, alebo väčším množstvom hnojiva raz za mesiac. Počas zimy bude stačiť, ak ju pohnojíte raz za dva mesiace.

Vlhkosť vzduchu

Správna vlhkosť vzduchu je pre prosperujúcu kalateu nevyhnutnosť. A často je to kameň úrazu. Ak máte v domácnosti dlhodobo suchý vzduch, vašej rastline sa nebude dariť dobre. Pomôžte jej pravidelným, pokojne aj denným, rosením listov. Zároveň ju umiestnite medzi ďalšie rastliny, ktoré jej budú pomáhať s vyššou vlhkosťou. Najideálnejšou možnosťou by bol zvlhčovač vzduchu.

Kvitnutie

Kalatea je vďaka krásne sfarbeným listom ozdobou. V období od mája do augusta sa vám však za dobrú starostlivosť môže odvďačiť oranžovo-žltými kvetmi, ktoré sú malé a rastú na dlhých tenkých stonkách. Vždy rastú ponad listy, majú kalíškovitý tvar a občas, vo výnimočných prípadoch, vám môžu narásť v bielej, ružovej či fialovej farbe.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie kalatey je veľmi ľahké a rýchle. Najlepšie sa vám ju podarí rozmnožiť počas jari, keď ju budete presádzať do väčšieho kvetináča. Keďže kalatea rastie v trsoch, odoberte zopár okrajových trsov spolu s koreňmi a dajte ich zakoreniť. V pohári s vodou vám kalatea vyženie nové korene už v priebehu 2 – 3 dní.

Keď má kalatea problém

Ak kalatea nemá vhodné podmienky, rýchlo to zistíte. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito problémami:

  • Priame slnečné žiarenie – listy vyzerajú vyblednuto, stratia svoju sýtu farbu a môžu sa spáliť.
  • Nevhodná voda na zalievanie – ak kalateu zalievate vodou s nevhodným obsahom minerálov, dá to najavo žltnutím listov.
  • Nevhodná teplota – ak má kalatea príliš nízku alebo, naopak, vysokú teplotu, prejaví sa to stáčaním listov.
  • Veľa vody – ak kalateu prelejete, začnú jej žltnúť listy alebo sa na listoch objavia škvrny. Môže dôjsť k postupnému odumieraniu častí rastliny a k jej hnitiu.
  • Málo vody – aj nedostatočnú zálievku zistíte rýchlo. Konce listov zožltnú a zoschnú, listy sa začnú krútiť a na rastline objavíte suché miesta.
  • Suchý vzduch – skôr či neskôr spôsobí, že sa na kalatei objavia roztoče (Tetranychidae). Spoznáte to podľa žltých fľakov, ktoré presvitajú zospodu listov a tiež podľa zatiahnutých okrajov listov a úplného zničenia špičky listov. Ak list otočíte, uvidíte na ňom biele bodky (roztoče), ktoré sa držia na jemnej bielej pavučine tiahnucej sa okolo stredovej žily.