Domavi > Drevo > Ochrana a ošetrenie dreva: Aký náter použiť a ako ho aplikovať?
ochrana dreva

Ochrana a ošetrenie dreva: Aký náter použiť a ako ho aplikovať?

Potrebujete ochrániť drevené povrchy v exteriéri pred dažďom, UV žiarením, poveternostnými podmienkami alebo škodcami? Alebo chcete ošetriť váš nábytok v domácnosti, aby vám vydržal čo najdlhšie? V súčasnosti sú na trhu rôzne typy povrchových úprav, ako napríklad moridlá, oleje, farby, laky a impregnácie. V tomto článku si rozoberieme ich základné vlastnosti a poradíme vám, akým spôsobom ich aplikovať.

Farba

Farby sa zvyčajne používajú na ošetrenie dreva, ktoré nemá peknú prirodzenú štruktúru alebo je poškodené. Farby totiž dokážu tieto nedokonalosti účinne zakryť. Vlastnosti jednotlivých farieb na drevo sa líšia v závislosti od toho, či je farba určená na exteriérové alebo interiérové využitie.

Vlastnosti farby na drevo:

  •     dokáže úplne skryť všetky poškodenia dreva,
  •     výber z veľkého množstva odtieňov,
  •     jednoduché nanášanie,
  •     časom vybledne,
  •     niektoré farby chránia drevo pred škodcami,
  •     poskytuje UV ochranu.

ošetrenie dreva

Aplikácia

Suché drevo si pred natieraním očistíme handričkou a v prípade potreby ho obrúsime brúsnym papierom. Ideálna teplota na nanášanie farby je 20 až 25°C. Vyhnite sa nanášaniu farby na priamom slnku.

Farbu nanášame na drevený povrch štetcom alebo striekaním. Je dôležité, aby sme ju nanášali rovnomerne a pokryli všetky povrchy. Farbu necháme vyschnúť tak dlho, ako uvádza výrobca na obale. Vo vlhkom a chladnejšom počasí sa môže doba schnutia výrazne predĺžiť.

Odporúčame vám medzi jednotlivými vrstvami počkať aspoň 1 deň, kým farba poriadne nevyschne. Potom postup opakujte až dovtedy, kým nedosiahnete požadovaný výsledok. Drevo sa zvyčajne natiera dvoma až troma vrstvami farby.

Lak

Lak na drevo vytvára na drevenom povrchu lesklú ochrannú vrstvu. Je vysoko odolný, a preto sa často aplikuje na zaťažované plochy, ako sú napríklad obklady a podlaha.

Vlastnosti laku na drevo:

  •     chráni drevo pred vlhkosťou,
  •     chráni drevo pred mechanickým poškodením,
  •     pomáha predchádzať hnilobe, plesniam a hubám,
  •     je odolný voči opotrebovaniu,
  •     chráni drevo pred UV žiarením.

Aplikácia

Pred použitím laku si drevený povrch poriadne obrúsime pomocou brúsneho papiera. Následne handričkou odstránime všetok prach a nečistoty. Začneme nanášať prvú vrstvu laku. Na väčšie plochy, ako sú napríklad drevené podlahy, môžeme použiť valček. Na menšie plochy sa odporúča použiť klasický štetec.

Po nanesení prvej vrstvy počkáme, kým lak nevyschne. Prvé dve vrstvy zvyčajne schnú približne 1 až 2 hodiny, no odporúčame vám prečítať si pokyny na etikete výrobku a dodržiavať ich. Nanášame dve až tri vrstvy laku, pričom poslednú vrstvu necháme vyschnúť niekoľko hodín.

Olej

Ošetrenie dreva olejom je vhodné najmä vtedy, keď je drevo suché. Ide o najbežnejší spôsob konzervácie dreva. Olej by sa mal vsiaknuť do pórov dreva, udržiavať ho pevné a spomaľovať absorpciu vody, ktorá spôsobuje hnilobu.

Vlastnosti oleja na drevo:

  •     zabraňuje vlhnutiu a vysychaniu dreva,
  •     zvýrazňuje prirodzenú štruktúru dreva,
  •     vo väčšine prípadov je prírodný,
  •     je potrebné ho naniesť 2x ročne,
  •     neposkytuje ochranu pred UV žiarením.

Aplikácia

Vezmeme si čistú, suchú handričku a odstránime z povrchu dreva všetky nečistoty a prach. Následne si vyberieme vhodný lak na ošetrenie dreva.

V prípade, že ošetrujete dosky na krájanie, drevené koreničky alebo iné predmety, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, odporúčame vám použiť čistý kokosový alebo mandľový olej. Pre ešte lepšiu ochranu ho zmiešajte s malým množstvom roztopeného včelieho vosku.

Tungový olej poskytuje veľmi dobrú ochranu pred vodou. Účinne ochraňuje mäkké aj tvrdé drevo, spevňuje ho a zvýrazňuje jeho kresbu.

Varený ľanový olej je síce lacný a šetrný k životnému prostrediu, no poskytuje slabú odolnosť voči vode a časom dokonca spôsobuje zožltnutie.

Po výbere vhodného oleja na ošetrenie dreva si nachystáme všetky potrebné pomôcky. Budeme potrebovať suchú handru, noviny a kovovú nádobu. Niektoré oleje sú horľavé a pre vaše bezpečie by ste ich mali po použití uskladniť v kovovej nádobe spolu s pomôckami, ktoré ste použili.

Povrch, na ktorom sa chystáme ošetriť drevo olejom, si vyložíme novinami. Vezmeme si do rúk handričku, ktorú opatrne namočíme do oleja a začneme ňou natierať drevené povrchy. Po dôkladnom nanesení oleja na všetky povrchy si vezmeme novú handričku a zotrieme ňou prebytočný olej.

Po zaschnutí prvej vrstvy nanesieme ďalšiu vrstvu oleja. Odporúčame vám po prvom nátere nechať drevo vyschnúť aspoň 12 hodín. Pri použití syntetických výrobkov môže schnutie trvať menej ako hodinu. Riaďte sa pokynmi výrobcu. Ak chcete drevo dlhodobo ošetriť, naneste na drevo minimálne dve alebo tri vrstvy oleja.

Lazúra

Lazúra sa odporúča najmä na ochranu dreva, ktoré je vystavené nepriaznivým vplyvom vonkajšieho počasia. Často sa teda používa na ochranu dreva v exteriéri, ale aj na natieranie okien a dverí.

Vlastnosti lazúry na drevo:

  •     je pružná,
  •     nezapácha, takže je možné ju natierať aj v interiéri,
  •     pred ošetrením dreva lazúrou nie je potrebná impregnácia,
  •     chráni drevo pred UV žiarením,
  •     zanecháva povrch lesklý.

Aplikácia

Pred natieraním dreva lazúrou je potrebné ho prebrúsiť a vyčistiť. Na prebrúsenie použijeme klasický brúsny papier a rovnomerne prebrúsime celý povrch dreva. Prach, ktorý na dreve zostal, odstránime čistou handričkou.

Štetcom nanesieme na povrch dreva tenkú vrstvu lazúry. Lazúru nanášame plynule a rovnomerne. Po nanesení počkáme 10 minút, kým sa lazúra vstrebe do dreva. Po 10 minútach prebytok lazúry zotrieme čistou suchou handričkou a necháme ju 2 hodiny vyschnúť.

Moridlo

Moridlo je vhodné aplikovať na drevené povrchy v exteriéri aj interiéri. Krásne zvýrazňuje prirodzenú štruktúru vlákien dreva a jeho farbu. Zvyčajne sa po moridle na povrch nanáša lak na drevo. Tento postup sa často využíva na úpravu drevenej podlahy.

Vlastnosti moridla na drevo:

  •     zachováva prírodnú štruktúru dreva,
  •     poskytuje odolnosť proti UV žiareniu a vysychaniu,
  •     zvýrazňuje farbu dreva,
  •     má vysokú vodoodpudivosť,
  •     chráni drevo proti plesniam.

náter dreva

Aplikácia

Moridlo nanášame na suché drevo s hladkým povrchom, ktoré si vopred očistíme handričkou. Existujú viaceré spôsoby, ako moridlo nanášať. Medzi ne patrí napríklad namáčanie, nanášanie štetcom alebo striekanie.

Po vyčistení dreva vykonáme samotný proces morenia. Uistíme sa, že sme moridlo naniesli rovnomerne na všetky povrchy. Moridlo necháme vyschnúť podľa pokynov výrobcu a po vyschnutí môžeme na povrch naniesť lak.

Impregnácia

Impregnácia sa najčastejšie aplikuje pod farbu, lazúru alebo lak. Obsahuje biocídne látky, ktoré sa vsakujú hlboko do dreva.

Vlastnosti impregnácie:

  •     chráni drevo pred plesňami, škodcami a hubami,
  •     neposkytuje ochranu pred UV žiarením a vetrom,
  •     niektoré impregnácie chránia drevo pred požiarom.

Aplikácia

Pred ošetrením dreva impregnáciou je nutné odstrániť z jeho povrchu zvyšky starých náterov a nečistôt. Pred použitím prípravok premiešame a zriedime ho s takým množstvom vody, aké uvádza výrobca konkrétneho výrobku.

Pomocou štetca začneme na drevený povrch rovnomerne nanášať prípravok. Keď pokryjeme všetky povrchy, necháme prípravok vyschnúť tak dlho, ako je uvedené na etikete. Po dôkladnom vyschnutí môžeme aplikovať farbu, lak alebo lazúru.