Pri predstave, že vám odpadnú hodiny státia pri dreze a špinavých riadoch si už umývačku riadu iste nenecháte vyhovoriť. A ani by sme vám to neodporúčali. Aj keď prvotná investícia nie je nízka, umývačka šetrí nielen váš čas, vodu, životné prostredie a v neposlednom rade peniaze. Okrem toho vám pomáha udržiavať kuchyňu v čistote – špinavý riad totiž pokojne “schovávajte” počas celého dňa v jej útrobách.
Obsah
Ako si vybrať umývačku riadu?
Pri výbere umývačky treba prihliadať na viacero faktorov, ako sú veľkosť a kapacita umývačky, typ umývačky, treba si tiež všímať aj spotrebu elektrickej energie a vody. Ak spávate blízko kuchyne, nezabudnite sa zamerať aj na hlučnosť pri umývaní. V neposlednom rade sa pozrite na funkcie umývačky.
Odporúčané produkty
Mora VM 545 X | |
Gorenje GS62040W | |
Candy CDPH 2L949X | |
Electrolux EEA27200L | |
Whirlpool WSIC 3M27 C |
Typy umývačiek
V praxi existujú 3 typy umývačiek riadu – vstavané, samostatne stojace a stolné.
Vstavané umývačky riadu
Jednou z ich predností je, že sú (takmer) neviditeľné. Na umývačku môžete osadiť dvierka v dizajne kuchyne a nik nezistí, že túto kuchynskú vymoženosť doma máte. Záleží tiež, či si vyberiete umývačku s priznaným predným panelom ovládania alebo radšej integrovaný ovládací panel, ktorý uvidíte až po otvorení umývačky. Viaceré značky robia umývačky riadu so svetelným lúčom nasmerovaným na zem, ktorý vás upozorní na to, že umývačka umýva, prípadne i také, ktoré ukazujú na zemi zostávajúci čas.
Prevádzka vstavaných umývačiek je tichšia vďaka tomu, že sa nachádzajú medzi ostatnými skrinkami. Bežne sa jej hlučnosť pohybuje okolo 50 dB. To oceníte najmä vtedy, ak umývačku púšťate v nočných hodinách a vaša spálňa je blízko kuchyne.
Môžete si vybrať z dvoch veľkostí – šírka 60 cm a 45 cm. Ak máte dostatok miesta, odporúčame voliť radšej väčší spotrebič. Umyjete v ňom aj veľké hrnce, pekáče či plechy. Ak ste viacpočetná rodina, prípadne často varíte, určite ju využijete. Ak vám však v kuchyni nezostalo miesto na veľkú umývačku, zaobstarajte si aj malú, teda 45 cm. Aj malá umývačka dokáže odbremeniť od umývania riadu a pomôže vám ušetriť.
Voľne stojace umývačky riadu
Takúto umývačku môžete umiestniť hocikde, kde je elektrina, voda a odpad. Niektoré modely je možné “polointegrovať” pod kuchynskú linku. Vrchný panel jednoducho odmontujete a umývačku vsuniete pod pracovnú dosku. Dvierka ponecháte pôvodné a hotovo.
Pri voľne stojacich umývačkách však rátajte s vyššou hlučnosťou, no na druhej strane vás poteší nižšia cena. Aj medzi voľne stojacimi umývačkami si vyberiete pomocníka so šikovnými funkciami. Tak ako pri vstavaných umývačkách, aj pri voľne stojacich si môžete vybrať z dvoch veľkostí – 60 cm a 45 cm. Navyše si môžete vybrať aj farbu spotrebiča a doladiť ho tak k ostatným, ktoré už v kuchyni máte.
Stolné umývačky
Ak sa nechcete vzdať svojho komfortu ani na chalupe, chate či v kancelárii, je tu pre vás možnosť zaobstarať si do kuchyne stolnú umývačku. Kapacitne sa do nej nevojde veľa, no iste svoj účel splní. Umiestňuje sa priamo na kuchynskú linku.
Kapacita umývačky
Kapacita umývačky sa uvádza v počte súprav, ktoré sa zmestia do umývačky. Čo obsahuje súprava? Je to hlboký, plytký a dezertný tanier, šálka, pohár a príbor. Riad, ktorý bežne používate pri varení, hrnce a panvice sa do tohto počtu nerátajú.
Bežná kapacita 60 cm umývačky je okolo 12 – 14 súprav, menšie umývačky (45 cm) majú kapacitu okolo 9 súprav riadu. Štandardné umývačky disponujú 2 zásuvkami, v dolnej zásuvke sa nachádza i kôš na príbory.
Existujú tiež umývačky so špeciálnou zásuvkou na príbor, ktorú však môžete využiť aj na iné drobné predmety používané v kuchyni, napr. viečka na poháre, malé šálky na espresso, rôzne vrchnáky a pod. Umývačky s príborovou zásuvkou šetria priestor v spodnej zásuvke. Uložíte do nej viac tanierov, príp. hrncov. Nevýhodou príborovej zásuvky je, že do strednej zásuvky nezmestíte vysoké poháre, napr. na stopke alebo hlboké misky.
Energetický štítok
Energetický štítok uvádza informácie o energetickej triede, spotrebe elektriny i vody. Spotreba elektrickej energie je vypočítaná z 280 umývacích cyklov za rok. Energeticky najúspornejšie sú umývačky s označením A.
Okrem elektriny treba pozerať aj na spotrebu vody. Tá sa pohybuje okolo 7 – 16 litrov vody na jeden umývací cyklus, čo je v porovnaní s ručným umývaním riadu pod tečúcou vodou, kedy môžeme spotrebovať 40 – 70 litrov vody, značný rozdiel. Ročne sa nám tak vďaka umývačke riadu môže značne znížiť spotreba vody. To, koľko litrov vody umývačka spotrebuje závisí od programu, ktorý práve na umývanie zvolíme.
Z energetického štítka tiež vyčítate kapacitu umývačky (počet súprav), triedu účinnosti sušenia a tiež hlučnosť. Možno budete hľadať údaj aj o účinnosti umývania, no ten pravdepodobne nenájdete. Dnes aj tie najlacnejšie umývačky musia podať výkon hodný označenia A – čiže najvyššia možná účinnosť. Môžete tak byť spokojní. Aj za menej peňazí budete mať umývačku, ktorá umýva účinne.
Účinnosť sušenia
Tento údaj prezrádza, ako dobre umývačka riad vysuší. Uvádza sa v rozmedzí A – G. Trieda sa určuje podľa zostávajúcej vlhkosti na riade. Pre čo najsuchší riad voľte umývačku s označením A – C. Ak si vravíte, že utretie zopár kvapiek vás nezabije, pokojne zvoľte aj nižšiu triedu, no myslite na to, že dokonale čisté sklo bez šmúh a bodiek z vodného kameňa vám zabezpečí len vyššia trieda.
Užitočné funkcie umývačiek
Niektoré sú skutočne šikovné a oplatí sa priplatiť si za ne. Mnohé z nich chránia vašu domácnosť.
Aquastop (pri niektorých typoch Waterstop)
V prípade poruchy zabráni úniku vody a následnému vytopeniu.
Ochrana proti pretečeniu
Umývačka s touto funkciou obsahuje plavák, ktorý zabezpečí vypnutie umývačky pri nadmernom stúpaní hladiny vody.
Odložený štart
Oceníte najmä vtedy, ak chcete zapnúť umývačku neskôr, no nechcete na to myslieť. Jednoducho ju naplníte, vložíte tabletu, navolíte, o akú dobu sa má umývačka pustiť, zvolíte program a hotovo. Ideálne, ak chcete využiť nočný prúd, no zároveň nechcete umývačku počuť, keď ešte len zaspávate.
Automatické otváranie dvierok po dosušení
Po skončení programu sa dvierka umývačky automaticky otvoria, aby sa uvoľnila zvyšná para.
Výškovo nastaviteľné koše
Využijete, ak práve potrebujete umyť veľké hrnce, taniere či poháre na stopke.
Indikátor nedostatku leštidla a soli
Aby mohla umývačka odvádzať svoju prácu čo najlepšie, potrebuje leštidlo a soľ. Ak ich je nedostatok, upozorní na to a vy sa tak môžete aj naďalej tešiť z dokonale čistého riadu.
Green Intelligence
Na základe naplnenia umývačky zvolí ten najvhodnejší program pre dokonalé umytie pri čo najnižších nákladoch. Upraví množstvo energie i dĺžku programu.
Pripojenie na wi-fi
Umývačku môžete ovládať cez váš smartfón i na diaľku vďaka mobilnej aplikácii.
Výrobcovia
Beko
Umývačky tureckej značky patria vďaka svojej šetrnosti do najvyšších energetických tried. Ide o modely, ktorým nechýbajú dôležité funkcie, no pokročilé technológie v nich nehľadajte. Na druhej strane, odráža sa to v ich dostupnej cene.
Bosch
Umývačky od nemeckého výrobcu Bosch sú na slovenskom trhu veľmi obľúbené. V sortimente značky sú vstavané umývačky v štandardnej aj slim verzii s užitočnými funkciami, ale aj voľne stojace umývačky s minimalistickým dizajnom.
Electrolux
Švédsky výrobca má v ponuke zabudovateľné, voľne stojace modely v klasickej alebo slim verzii aj kompaktné umývačky, ktoré môžete umiestniť na pracovnú dosku. Umývačky riadu od Electrolux prišli ako prvé s funkciou ComfortLift® vďaka ktorej máte jednoduchší prístup k riadu. Zaujímavá je aj funkcia AirDry. Po skončení programu umývačka otvorí dvierka a na sušenie využíva prirodzený vzduch v priestore.
Whirlpool
Nielen umývačky, ale aj ostatné spotrebiče značky Whirlpool sú na Slovensku veľmi populárne. Ponúkajú veľmi príjemný pomer ceny, funkcii a energetickej náročnosti. Vyberať si môžete z voľne stojacich a vstavaných modelov so štandardnými rozmermi alebo v slim verzii.
AEG
Značka patrí pod švédsky koncern Electrolux, preto pri porovnávaní parametrov nájdete podobné funkcie. Veľkou prednosťou umývačiek AEG je spotreba, väčšina modelov patrí do najvyšších energetických tried.
Candy
Značka, ktorá vyrába predovšetkým samostatne stojace a stolové umývačky riadu. Ak nechcete do umývačky investovať veľa a stačia vám priemerné funkcie, poobzerajte sa po umývačke práve od tejto značky.
Ako používať umývačku tak, slúžila čo najlepšie
- Pred vložením riadu do umývačky ho zbavte zvyškov jedla. Umývačka nie je smetný kôš.
- Taniere ukladajte na striedačku, aby sa nezlepili. Zabezpečíte tak to, že sa voda dostane všade.
- Ak nemá umývačka program “polovičná náplň”, nepúšťajte ju poloprázdnu. Ak potrebujete len minimalizovať zápach z príliš aromatického jedla, skúste použiť funkciu “oplach”.
- Pach z umývačky odstránite vôňou do umývačky, lepší spôsob však je vyčistiť ju. Raz za čas pustite umývačku na prázdno s čističom na umývačky, potom vyčistite filter a prípadne nečistoty po okrajoch košov.
Čo do umývačky nepatrí
Do umývačky nedávajte všetko, čo vám príde pod ruku. Niektoré veci umývajte ručne. Napríklad drevo (varešky, lopáre, misky z dreva), maľované taniere a sklo, nože či niektoré plasty. Všetko sa pôsobením vysokej teploty a agresívneho čistiaceho prostriedku môže zničiť. Drevo môže popraskať a tiež zostať v ňom kúsok “chémie”, maľba sa časom stratí, nože sa otupia a plasty sa môžu pokrútiť a znehodnotiť.
Trh s umývačkami riadu je skutočne široký. Rôzne značky ponúkajú rôzne funkcie a je len na vás, ktorú z atraktívnych ponúk využijete. Umývačka riadu je pomocník, ktorý keď raz do vašej domácnosti príde, zamilujete si ho a bez neho to už jednoducho nepôjde.