Domavi > Kvety > Ako sa starať o fikus? Užitočné tipy na pestovanie 
fikus

Ako sa starať o fikus? Užitočné tipy na pestovanie 

Fikus malolistý, známy aj ako figovník drobnolistý, je jedným z najpopulárnejších druhov fikusu vhodných na pestovanie v interiéri. Hovorí sa mu aj benjamín – meno je odvodené z latinského názvu Ficus benjamina. Fikus benjamín, vrátane ďalších 850 druhov iných fikusov, patrí do rodiny figovníkov, v ktorej nechýba ani najznámejší figovník s chutnými, jemne sladkými plodmi.

V oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie, odkiaľ fikus pochádza, dorastá do výšky niekoľkých desiatok metrov. V našich končinách sa mu darí ako izbovej rastline a pestovateľov láka najmä svojím vzhľadom, pretože ide o malý stromček  –  z kmeňa vyrastajú konáriky s typickými lesklými listami.

Druhy fikusu, ktoré sa hodia do interiéru

Existuje niekoľko druhov fikusu, bežne dostupných v kvetinárstvach, ktoré sú vďačné na pestovanie v domácnosti alebo kancelárii.

Fikus malolistý

Tým najznámejším je už spomínaný fikus malolistý (lesklý), pretože patrí medzi fikusy najmenej náročné na pestovanie. Zvládnu to aj menej skúsení pestovatelia. Bohaté drobné lístky dodávajú interiéru sviežosť. Tento druh fikusu býva označený aj ako fikus bonsaj, pretože sa dá s trochou šikovnosti tvarovať do bonsajového tvaru.

Fikus lýrovitý

Fikus lýrovitý (Ficus lyrata) vás zaujme svojimi veľkými, lesklými a kožovitými listami. Názov dostal podľa tvaru svojich listov pripomínajúcich lýru. Ak chcete do svojho domova priniesť exotiku, alebo je vašou vášňou interiérový dizajn, určite voľte tento druh. Rastlina v kvetináči pri správnej starostlivosti dorastie až do výšky troch metrov. Ak máte veľkú kúpeľňu, pokojne ho tam umiestnite, pretože obľubuje vlhkosť.

Fikus kaučukový

Fikus kaučukový (Ficus elastica) očarí na prvý pohľad svojou eleganciou, oválnymi, lesklými a kožovitými listami. Ani tento druh figovníka nedostal svoje meno len tak náhodou – po zlomení listu alebo vetvičky vyteká z rany kaučuk. Je vďačnou súčasťou interiéru aj kvôli vertikálnemu rastu.

Fikus bengálsky

Fikus bengálsky (Ficus benghalensis) sa hodí nielen do bytu či domu, ale aj do kancelárie, pretože okrem svojho jedinečného vzhľadu disponuje aj schopnosťou zbavovať vzduch škodlivých látok. Býva označovaný aj ako fikus indický, nakoľko v Indii je posvätným stromom.

Fikus bonsaj

Láka vás pestovať fikus bonsaj? Nemusíte sa obmedzovať iba na tvarovanie najznámejšieho fikusu malolistého. Existujú ešte dva druhy fikusu vhodné na tento účel. Jedným z nich je figovník maloplodý (Ficus microcarpa), označovaný ako bonsajový fikus. Je preň typický pomalý rast. Tento bonsajový stromček sa pri dobrej starostlivosti dožíva vysokého veku. Druhou možnosťou je pestovanie fikusu vykrojeného (Ficus retusa). Táto tropická listnatá drevina je odolná, čiže stvorená pre začínajúcich pestovateľov bonsajov. Dá sa jednoducho tvarovať strihaním a pomocou drôtu.

Sadenie fikusu

Fikus si, samozrejme, môžete zaobstarať ako rastlinu v kvetináči, o ktorú sa budete doma starať. Avšak existuje aj ďalšia možnosť – kúpte si semienka fikusu a zasaďte ich. Ako na to?

Sadenie fikusu sa nezaobíde bez kvalitných semien. Zoženiete ich v špecializovaných obchodoch za pár eur. Semená fikusu malolistého najprv namočte do vlažnej vody na dobu 48 hodín. Po uplynutí tohto času ich vysejte do črepníka s otvormi na jeho spodku. Dôležité je, aby boli priepustným, humóznym, neutrálnym až mierne zásaditým substrátom zakryté iba mierne. Substrát by mal obsahovať dostatok organických látok a kvôli dobrému odvodneniu je vhodné do neho pridať piesok alebo vermikulit. Ak takýto substrát nemáte, namiešajte si ho sami. Zmiešajte v rovnakom pomere rašelinu, kompost a piesok.

Semená začnú klíčiť zhruba po dvoch mesiacoch. Optimálna teplota pre dobrý rast je okolo 25 stupňov.

Ako pestovať fikus?

Ak hľadáte návod, ako pestovať fikus benjamín, alebo ktorýkoľvek iný druh interiérového fikusu, základné zásady sú podobné. Navyše, fikusy sú známe svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam prostredia. Čo je dôležité pre pestovanie fikusu?

fikus pestovanie

Umiestnenie

Pri hľadaní správneho miesta pre fikus, vždy myslite na to, že tieto stromčeky pochádzajú z vlhkých a tropických oblastí. Prvým predpokladom je voľba stanovišťa blízko okna, kde dopadajú slnečné lúče nepriamo. V prípade, že je fikus vystavený priamemu slnku, listy začnú schnúť. Veľký pozor treba dať na prievan, ten dokáže na rastline napáchať veľké škody. Ak máte doma klimatizáciu alebo často využívate služby ventilátora, dajte fikus čo najďalej od týchto zariadení.

Snažte sa fikusu vybrať miesto, kde bude svojou krásou zútulňovať interiér dlhodobo. Pri zmene stanovišťa sa môže stať, že zhodí listy a potom trvá pomerne dlhú dobu, kým nadobudne svoj pôvodný vzhľad.

Fikus je teplomilný, a teda teplota v interiéri by mala byť nad 20 stupňov cez deň a v noci neklesnúť pod 16 stupňov. Vlhkosť mu zabezpečíte pravidelným ranným rosením, používaním zvlhčovača alebo umiestnením nádoby s vodou do jeho blízkosti.

Zálievka

Polievanie fikusu poteší najmä tých, ktorí často zabúdajú. Zvyčajne stačí fikus hojne zaliať raz za dva týždne. Ak po poliatí fikusu zostane v podmiske voda, vylejte ju. Ak to neurobíte, rastlinu čaká zahnívanie koreňov.

Vodu stromčeku doplňte až vtedy, keď vrchné tri centimetre substrátu vyschnú. To znamená, že pred zálievkou substrát otestujte prstom. Inak riskujete, že v dôsledku nadmerného polievania listy klesnú, zožltnú alebo opadnú a korene začnú hniť.

Presádzanie a hnojenie

Presádzanie fikusu je vhodné realizovať raz za dva až štyri roky na konci zimy, poprípade na začiatku jarného obdobia. Aj pri tejto izbovej rastline platí, že poznávacím znamením, že presádzanie je nutnosť, sú korene vytŕčajúce z kvetináča. Zvoľte kvetináč o tretinu väčší ako ten pôvodný.

Ako hnojiť fikus benjamín a ostatné fikusy? Fikus je náročný na živiny, a preto ho treba počas vegetačného obdobia, teda od marca do októbra, hnojiť hnojivom na fikusy raz až dva razy do týždňa. V čase vegetačného pokoja od novembra do konca februára stačí tak urobiť raz či dva razy mesačne.

Strihanie fikusu

Vo voľnej prírode rastú fikusy do výšky niekoľkých desiatok metrov. Keďže sa u nás pestujú ako izbové rastliny, je nevyhnutné pravidelné strihanie, poprípade tvarovanie do požadovanej siluety.

Akonáhle si všimnete nové vetvičky s listami, vykonajte rez tak, že za posledným listom necháte kúsok vetvičky. Pri stonkách a vetvičkách v hrúbke do jedného centimetra režte rovno, pri hrubších vykonajte šikmý rez. Použite rukavice, pretože vytekajúca tekutina dráždi pokožku.

Chcete, aby fikus mal nové, zdravé a menšie listy? V tom prípade ostrihajte listy tak, že na vetvičke zostane vždy kúsok stopky.

fikus starostlivosť

Rozmnožovanie fikusu

Fikus sa rozmnožuje pomerne jednoducho. Ak má rastlina viac kmeňov, oddeľte ich a jednu polovicu dajte do druhého kvetináča.

Poprípade to vyskúšajte pomocou kôrnatých odrezkov. Ako na to? Najprv odrežte výhonok s listami, ktorý už má kôru. Dajte ho do kvetináča na miesto s nepriamym slnečným svitom a zalievajte každý druhý deň až do zakorenenia. Avšak vždy skontrolujte vrchné tri centimetre substrátu a podľa jeho stavu realizujte zálievku.

Alternatívou rozmnožovania z odrezkov je využitie tých vrcholových s tromi až piatimi listami. Odrezky namočte do vody, alebo nechajte aspoň hodinu preschnúť. Až potom odrezky vložte do kvetináčov, zhruba do hĺbky jedného centimetra. Pokojne ich upevníte kolíkmi, aby držali vzpriamene. Po zakorenení je potrebné fikusy presadiť do väčšieho kvetináča.