V minulosti bol svokrin jazyk považovaný za najobľúbenejšiu izbovú rastlinu, pričom dodávala pocit útulia vo väčšine slovenských domácností. Časom sa jej obľúbenosť nadmerne znížila, avšak dnes opäť prichádza svokrin jazyk na scénu a to najmä vďaka minimalistickému štýlu, ktorý je dnes IN.
Zaujímavosti o rastlinke
Originálny (latinský) názov tejto rastliny znie Sansevieria. Keďže ide o exotickú rastlinu, jej pôvod siaha do tropických oblastí, akými sú napríklad Madagaskar či Arábia. Je zvyknutá na nadmerné sucho, čo ju robí odolnou a zároveň nenáročnou rastlinou. Najlepšie sa hodí do interiéru, keďže svokrin jazyk radíme medzi izbové rastliny.
Je ako stvorená pre ľudí, ktorí chcú vo svojej domácnosti využiť čaro prírodnej dekorácie, ale nemajú čas či vzťah pre pestovanie náročných rastlín. Dorastá až do výšky 70 cm, avšak menšie odrody dosahujú cca 30 cm.
Ak je o rastlinku ukážkovo starané, dokáže dokonca rozkvitnúť a to väčšinou vo forme bielych, ale aj fialovo-červených kvetov. Sfarbenie a množstvo kvetov závisí od samotného druhu rastlinky. Kvety teda slúžia ako indikátor optimálnej starostlivosti.
Starostlivosť a pestovanie
Väčšina z nás svokru ako takú nemáme príliš v láske a už vôbec nie jej, niekedy príliš ostrý a jedovatý, jazyk. Avšak, svokrin jazyk v podobe rastliny si jednoducho zamilujete, a to vďaka nenáročnej údržbe a nadmernému tichu, ktoré u bežnej svokry vo väčšine prípadov nehrozí.
Vedeli ste?
Je vedecky dokázané, že svokrin jazyk patrí medzi rastlinu s najvyššou produkciou kyslíka a zároveň čistí ovzdušie miestnosti, v ktorej sa nachádza. Ideálne sa teda hodí do domácnosti obývanej alergikmi.
Umiestnenie
Pokiaľ budete rastlinku pestovať na mieste bez prísunu priameho slnečného svetla, nezáleží na tom, kde rastlinku umiestnite. Vyhovuje jej polotieň, ale aj úplná tma, prečo ju väčšina pestovateľov umiestňuje aj do kúpeľne.
Odporúčame svokrin jazyk umiestniť aj do spálne, pričom sa póry nachádzajúce sa na povrchu listov otvárajú v noci a tým sa produkuje čerstvý vzduch. Vďaka tomu rastlina počas celého dňa zabraňuje odparovaniu vody, čím robí vzduch v danej miestnosti zdravší.
Ak si želáte, aby sa svokrin jazyk pýšil pestrofarebnými, zdravo vyzerajúcimi listami, doprajte mu rozptýlené, mierne svetlo, ale určite ho vyhýbajte tomu priamemu slnečnému.
Pôda
Nič nepokazíte ťažším substrátom s dobrou priepustnosťou a pH okolo 6. Svokrinmu jazyku tak bude vyhovovať substrát určený pre kaktusy, keďže perfektne odvádza vodu. Neublíži jej ani substrát určený pre palmy – ide predsa o tropickú rastlinu.
Zálievka
Od jari do jesene rastlinke neublížite miernou zálievkou. Medzi jednotlivými zálievkami však nezabudnite substrát dostatočne preschnúť – v opačnom prípade hrozí preliatie. Neexistuje teda presne špecifikované, v akých intervaloch svokrin jazyk polievať. Napovie vám to samotný stav substrátu.
V zime postačí naozaj občasná zálievka, a to raz za dva týždne. Svokrin jazyk udržiava vodu v listoch, vďaka čomu dokáže prekonať aj dlhšie sucho. Pozor! Ak máte v byte príliš teplo, môžete rastlinu polievať aj častejšie – všetko závisí od stavu substrátu.
Listy za žiadnych okolností neroste! V prípade prachu ich jemne pretrite vláčnou handričkou. Pri polievaní rastliny sa vyhýbajte stredu ružice a nedovoľte, aby sa tam dostala voda – svokrin jazyk je na to obzvlášť citlivý a na protest začína hniť.
Pozor na vodu! Nikdy by ste nemali rastlinku nechať vo vode, ktorá pretiekla do podmisky. Túto vodu treba pravidelne vylievať.
Hnojenie
Na prelome jari a leta (apríl – august) by ste mali svokrin jazyk prihnojovať taktiež hnojivom určeným pre kaktusy a sukulenty. Rastliny, ktoré majú pestrofarebné listy, by ste mali vyvarovať hnojivám s vysokým obsahom dusíka. Ideálny interval hnojenia predstavuje raz mesačne počas teplých dní.
Teplota
Svokrin jazyk patrí medzi nesmrteľné rastliny, avšak aj napriek univerzálnemu umiestneniu je potrebné dbať na správnu teplotu prostredia, v ktorom túto rastlinu pestujete. Vyvarovať by ste ju mali teplotám nižším ako 15°C.
Pre úspešné a najmä dlhodobé pestovanie svokrinho jazyka odporúčame udržiavať teplotu prostredia minimálne od 15°C, maximálne do 25°C.
V lete sa rastlinke bude dariť na balkóne, terase či záhrade. Teplý, tropický vzduch, na ktorý je svokrin jazyk zvyknutý, mu neublíži. Počas zimy ale v žiadnom prípade nenechávajte rastlinu vonku! Obzvlášť mladé rastliny by mali byť neustále v teple a mali by mať pravidelný prísun vlahy.
8 darov svokrinho jazyka
Svokrin jazyk je obľúbenou rastlinou aj v čínskej filozofii feng-šuej. Ak rastlinku umiestnite blízko vchodu, podľa povier prinesie ľuďom osem darov – krásu, zdravie, dlhý život, prosperitu, múdrosť, silu, poéziu a umenie.
Rozmnožovanie
Výhodou svokrinho jazyka je aj samotné rozmnožovanie. Ako jednu z mála rastlín ju je možné rozmnožovať celoročne, aj keď, ideálne obdobie na rozmnožovanie svokrinho jazyka predstavuje práve začiatok jari. Nezabúdajte na teplotu prostredia, ktorá je pri rozmnožovaní svokrinho jazyka kľúčová.
Tie typy, ktoré majú zelené listy, je vhodné množiť odrezkami už z dospelých listov o veľkosticca 8 cm. Tie sa následne jednoducho zapichnú do vhodného kvetináča s obsahom mierne vlhkého substrátu. V priaznivých podmienkach trvá zakorenenie najviac až do 8 týždňov. Odrezky je možné nechať zakoreniť aj vo vode či perlite, avšak v pôde sa uchytia najrýchlejšie.
Odrody svokrinho jazyka, ktoré majú pestrofarebné listy, je potrebné množiť delením. To spravíte opäť jednoducho, keďže oddelenú časť opäť vložíte do vami zvoleného kvetináča s menším priemerom. Je potrebné dávať pozor na príliš hlboké sadenie týchto častí a vyhýbať sa mu.
Presádzanie
Ako je to u väčšiny izbových rastlín, ani svokrin jazyk nie je výnimkou a obyčajne je potrebné ho presadiť, ak začne byť kvetináč, v ktorom je umiestnený, príliš tesný. Opäť teda nie je konkretizovaná doba a interval presádzania – jednoducho to zistíte pravidelným sledovaním rastliny.
Avšak, pokiaľ máte mladé rastlinky, stačí ich presadiť možno raz za dva roky. Staršie väčšinou každé tri roky. Ako vidíte, svokrin jazyk nie je na starostlivosť a údržbu absolutne náročný.
Pozor na domácich miláčikov!
Svokrin jazyk je jedovatý. Obrovskou toxicitou sa prejavuje najmä u psov, mačiek, ale aj detí. Jedovatá je dužina vo vnútri listov, ktorá po skonzumovaní vyvoláva tráviace ťažkosti vrátane podráždenia slizníc. Zamedzte preto kontakt zvierat a detí so svokriným jazykom.
Riziká
Svokrin jazyk je ako jeden z mála rastlín odolný voči škodcom či rôznym chorobám, čo je opäť obrovské pozitívum pre vášnivých, ale aj príležitostných pestovateľov. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že s rastlinkou nebudú po zdravotnej stránke žiadne problémy, nie je to vždy pravidlo.
Vždy platí, že je potrebné sa o rastlinu starať, pričom aj tú naodolnejšiu rastlinu môžu, v prípade zanedbania starostlivosti o ňu, napadnúť škodcovia. Svokrin jazyk v prípade akýchkoľvek problémov začne vysielať signály, vďaka ktorým dokážete zavčasu zamedziť prípadným komplikáciám.
Prejavy nevhodnej starostlivosti
- vädnutie – najčastejší príznak, kedy má rastlina málo, ale aj veľa vody
- končeky listov s nádychom žltej – nadmerné hnojenie
- hnedé listy – reakcia na príliš suchý vzduch (v extrémnych prípadoch nastáva vysychanie listov)