Domavi > Kuchyňa > Nepodceňte výber kanvice: na tieto veci si pri kúpe dajte pozor
rýchlovarné kanvice

Nepodceňte výber kanvice: na tieto veci si pri kúpe dajte pozor

Ani vy si neviete predstaviť deň bez šálky horúceho čaju? Prípadne patríte k fanúšikom zalievanej kávy, alebo jednoducho milujete instantné jedlá, ktoré len stačí zaliať vriacou vodou? V tom prípade vám v kuchyni určite nechýba rýchlovarná kanvica. Jeden by si mohol myslieť, že jej výberom nemôžeme nič pokaziť a že medzi jednotlivými modelmi nie sú žiadne rozdiely. Opak je však pravdou, a preto by ste ani kúpu vašej novej kanvice nemali podceniť. Na čo sa pri výbere zamerať a na čo si dať pozor?

Ľudia milujú komfort. A keďže kanvice patria štatisticky k najpoužívanejším domácim kuchynským spotrebičom, chceme, aby sa voda v kanvici zohrala čo najrýchlejšie a prirodzene aby bola kanvica čo najmenej hlučná. V neposlednom rade by sme sa mali zaujímať aj o jej spotrebu energie. Pre jednoduché a pohodlné použitie výrobcovia dodali kanvici rôzne funkcie. Napríklad je tu izolačná rukoväť, ktorá je protišmyková a dostatočne široká, čím sa značne uľahčuje jej uchytenie, pridané filtre zas zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa a u niektorých rýchlovarných kanvíc novej generácie si dokonca viete presne nastaviť ohrev vody na presnú teplotu. Nie je to fantastické? Poďme ale postupne. Predtým, než začnete snívať o moderných zlepšovákoch, sa najprv musíte rozhodnúť, aký typ kanvice je pre vašu domácnosť ideálny.

Elektrická alebo varná kanvica?

V tomto prípade ide skôr o otázku osobných preferencií. Ak máte kuchyňu zariadenú vo vintage štýle, zaručene sa vám bude viac hodiť varná kanvica vo svojom tradičnom štýle. Moderným domácnostiam však odporúčame kanvice elektrické, ktoré zvládnu zohriať vodu aj bez vašej kontroly.

Pokiaľ ide o energetickú účinnosť, varné kanvice nie sú také dobré ako rýchlovarné elektrické kanvice. Na varnej doske sa totižto určité množstvo tepla stratí do okolitého vzduchu, zatiaľ čo elektrická kanvica má tendenciu stratiť len veľmi málo tepla, takže takmer všetka energia ide do varu vody, a vy ňou tak zbytočne neplytváte.

Aké funkcie budem pri používaní kanvice potrebovať?

Napriek tomu, že sú rýchlovarné kanvice naozaj jednoduché na používanie, výrobcovia jednotlivých modelov stále pracujú na nových vylepšeniach. Funkcia, ktorú možno oceníte je regulácia teploty vody, kedy vám ju kanvica zohreje na teplotu vami zvolenú. Funkčnosť tohto zlepšováku ocenia predovšetkým milovníci čajov, nakoľko nie vždy je pri ich príprave potrebných 100 °C.

Jedným z najnovších vynálezov je dokonca zvukové upozornenie zovretia vody. Počítajte však s tým, že za podobné funkcie si priplatíte. Funkciu však ocenia najmä tí, ktorí pravidelne zabúdajú, že si vôbec nejakú vodu zohrievali.

Pri vašom výbere sa určite poobzerajte po ľahkej kanvici. Naplnená vodou prirodzene naberie gramáž navyše, čo by pri vriacej vode mohlo viesť k nepekým úrazom u malých detí, pre ktoré by bola kanvica priťažká. Rovnako dbajte na to, aby bol medzi rukoväťou a kanvicou dostatočný priestor na prsty, aby ste sa zbytočne nepopálili. Pri rukoväti je dôležitý aj jej povrch, ktorý by nemal byť šmykľavý. Rukoväť zároveň musí byť primerane hrubá, aby vám jej držanie nerobilo žiaden problém.

Aký výtok vody a poklop je pri kanvici tej najoptimálnejší? Čo sa týka poklopu, mal by sa ľahko otvárať, no súčasne by mal pri vylievaní vody cez výtok pevne držať, aby ste predišli prípadnému styku s vriacou vodou. Výtok vody by pre bezpečenejšie použitie mal byť užší, aby ste v jeden moment nevylievali príliš veľa vriacej vody.

Ovládacie prvky rýchlovarnej kanvice

Ovládacie prvky vašej novej kanvice by mali byť dostatočne prehľadné a viditeľné, aby ste na ne videli aj pri nedostatočnom svetle. Ste pravák alebo ľavák? Uistite sa, že ukazovatele hladiny vody vidíte pri použití kanvice oboma rukami.

Spodná časť kanvice

Spodok kanvice musí byť protišmykový a kanvica by sa naň mala dať položiť vo svojej akejkoľvek vertikálnej polohe. To môže byť problémom práve pri dizajnových kanviciach, ktoré majú napríklad tvar obdĺžnika. Tento typ kanvíc preto neodporúčame pre domácnosti s malými deťmi. Zo spodnej časti kanvice – teda základne – by zároveň mal viesť dostatočne dlhý kábel na to, aby sa vedel jednoducho napojiť na vašu najbližšiu zásuvku a nebol napnutý.

ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Štýl a povrchová úprava

Rýchlovarné kanvice majú veľa dizajnov. Mnohé prichádzajú v kolekciách aj s inými kuchynskými spotrebičmi. A preto ak je kuchyňa vašim kráľovstvom a pýchou, poobzerajte sa po kanvici z rovnakej dizajnovej sady ako je aj hriankovač, vaflovač a iní kuchynskí pomocníci.

Medzi najpoužívanejšie povrchové materiály kanvíc patrí nehrdzavejúca oceľ, plast ale aj sklo či keramika. Samozrejme, každý z týchto materiálov má svoje výhody aj nevýhody. Nočnou morou detailistov sú odtlačky prstov na spotrebičoch, a s tými sa budete musieť zmieriť pri kanviciach z nehrdzavejúcej ocele. Sklenené či keramické kanvice sú zas značne drahšou variantou, ktorá je zároveň aj náročnejšia na údržbu.

Oplatí sa investovať do drahej kanvice?

Je síce pravdou, že ak vám ide len o zohriatie vody na vriacu, vystačíte si aj s lacnejšou variantou. Treba však počítať s ich väčšou kazivosťou, čo v konečnom dôsledku môže znamenať to, že zatiaľ čo vy za 5 rokov vystriedate 3 lacné kanvice, tak váš sused si stále vystačí s jednou kvalitnou, ktorá má navyše aj niekoľko pridaných funkcií. A vedzte, že na dobré sa ľahko zvyká. Peniaze radšej ušetrite pri spotrebe energie, a vždy varte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete.

Objem kanvice

Otázku objemu ľahko a rýchlo rozlúskne počet členov vašej domácnosti. Veľkú kanvicu s objemom 1,5 litra alebo viac, zaručene využijete na prípravu čaju pre celú rodinu. V takomto prípade je ideálne si na pracovnej doske vyhradiť viac miesta, a to nielen na všetky šálky, ktoré budete musieť obslúžiť, ale aj na ďalšie spotrebiče, ktoré tak pri príprave raňajok budete mať dokonale pokope. Malé kanvice – menej ako 1 liter – naopak vyžadujú málo miesta, a preto sú ideálne pre páry alebo ľudí, ktorí žijú sami.

Na čo ešte pri výbere dbať?

Verte či nie, aj keď ide len o pár sekúnd zohrievania vody, budete vašu hlučnú kanvicu preklínať a pokazí vám príjemné chvíle pri kávičke č šálke čaju, na ktoré ste sa práve chystali. Preto sa na tento parameter vždy informujte u predajcu. Tichšie kanvice by mali mať približne 50 dB.

Ako bude sa bude kanvica časom opotrebovávať, je možné, že funkcia tichého varu bude menej efektívna. Hluk z varu pochádza z tvorby bublín na vnútorných stenách kanvice. Modely s tichým varom majú zvyčajne vnútornú stranu pokrytú špeciálnym povlakom, ktorý zmenšuje bubliny pri bode varu a tým tak aj znižuje hluk.

rýchlovarné kanvice typy

Ako sa starať o vašu novú kanvicu, aby vydržala čo najdlhšie?

Starostlivosť je základo úspechu nie len u kanvíc, ale prakticky u všetkých domácich spotrebičov. Pr kanvici nám však nezabezpečuje len jej funkčnosť, ale zároveň aj to, že voda ktorú pijeme je čistá. V kanvici nikdy nenechávajte odstáť vodu a nevyužívajte ju na druhé prevarenie – toto platí obzvlášť v prípade plastových kanvíc, kedy voda po odstatí a druhom prevarení môže mať zvláštnu chuť. Kanvicu pravidelne čistite, aby ste zabránili vzniku vodného kameňa, ktorý zaručene nechcete piť. Dnes už existuje rada prípravkov aj na čistenie kanvíc, no tú vašu jednoducho vyčistíte aj prevarením octu. Ten kanvicu nie len že zbaví vodného kameňa, ale ju aj krásne dezinfikuje. PO takej čistiacej kúre vo v kanvici ešte aspoň 3 krát prevarte čistú vodu.

Odporúčané produkty