Bolesti chrbta, nekvalitný spánok, časté prebúdzanie sa, ranná únava, fyzická vyčerpanosť či psychická nepohoda. Verte či nie, toto všetko môže byť priamym dôsledkom nevhodne zvoleného matraca. Keďže predpokladáme, že sa netúžite konfrontovať s podobnými neduhmi, poradíme vám, ako takýmto nepríjemnostiam predchádzať. Vo svojej podstate sa len stačí riadiť našimi tipmi a odporúčaniami, ako vybrať ideálny matrac.
Ešte predtým, ako prejdeme k jednotlivým radám ohľadom správneho výberu matraca, je nutné podotknúť, že žiadny všeobecne ideálny matrac pre každého neexistuje. Výber matraca je totižto v drvivej väčšine prípadov čisto subjektívnym a individuálnym procesom. To, čo môže vyhovovať jednému, nemusí byť automaticky vhodné aj pre druhého.
Odporúčané produkty
Penový matrac ALCAMO | |
Penový matrac Nela | |
Taštičkový matrac ACTIVE | |
Matrac antialergický NEW CLASSIC studená pena | |
Penový matrac HYBRID |
Ako vybrať ideálny matrac?
Pri výbere matraca by ste mali zohľadniť:
- tvrdosť matraca,
- materiál matraca,
- poťah matraca,
- pohlavie používateľa,
- preferovanú spánkovú polohu používateľa,
- vek používateľa,
- rozmery matraca,
- vhodnosť matraca v závislosti od typu roštov postele.
Tvrdosť matraca
Tvrdosť matracov sa spravidla uvádza na stupnici od 1 do 5, pričom tvrdosť 1 predstavuje najmäkšie typy matracov. Zároveň ide o jednu z najdôležitejších požiadaviek výberu matraca. Ruka v ruke s ňou ide aj hmotnosť používateľa, ktorá vám môže pomôcť lepšie sa zorientovať v celkovej problematike tvrdosti matracov.
Náš tip: Odporúčame vám kupovať matrac s nosnosťou približne o 10 kg väčšou ako je aktuálna váha používateľa. Tá sa totižto môže postupom času o čosi zmeniť. V prípade, že zadovážite matrac s miernou rezervou, si tým však absolútne nemusíte lámať hlavu.
Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že zatiaľ čo mäkšie matrace sú poddajnejšie a lepšie sa prispôsobujú telu používateľa, tvrdšie typy sa prehýbajú o čosi horšie a keďže väčšinou držia svoj tvar, neprispôsobia sa tak jednoducho telu používateľa. Avšak, tak ako každá minca má dve strany, tak aj mäkké, aj tvrdé matrace majú svoje výhody a náležité opodstatnenie.
- Tvrdosť matracov 1 – vhodné pre používateľov s hmotnosťou približne do 70 kg.
- Tvrdosť matracov 2 – vhodné pre používateľov s hmotnosťou približne do 90 kg.
- Tvrdosť matracov 3 – vhodné pre používateľov s hmotnosťou približne do 120 kg.
- Tvrdosť matracov 4 – vhodné pre používateľov s hmotnosťou približne do 150 kg.
- Tvrdosť matracov 5 – vhodné pre používateľov s výraznou nadváhou alebo rôznymi zdravotnými problémami.
Vedeli ste, že existujú aj takzvané sendvičové matrace, ktoré sa skladajú z viacerých druhov materiálov? V dôsledku tejto skutočnosti býva tvrdosť oboch strán takýchto matracov rozdielna. Sendvičový matrac si tak môžete ľubovoľne otáčať podľa toho, ako vám to v danom období vyhovuje. Za zmienku stoja aj zónové matrace, ktorých jednotlivé časti sa vyznačujú rôznymi tvrdosťami a vlastnosťami pre lepšie prispôsobovanie sa telu používateľa.
Materiál matraca
Podobne ako tvrdosť, aj materiál matraca je nesmierne dôležitou požiadavkou pri jeho výbere. Materiál použitý na výrobu matraca totižto prirodzene vplýva na jeho funkčné vlastnosti. Čo sa týka materiálu, resp. výplne, delíme matrace do troch základných kategórií.
- Penové
- Latexové
- Pružinové
Zapamätajte si: Bez ohľadu na to, pre aký materiál matraca sa rozhodnete, majte na pamäti, že by sa mal vyznačovať dlhou životnosťou, spoľahlivou odolnosťou a zdravotnou neškodnosťou.
Penové matrace: Na trhu môžete natrafiť hneď na niekoľko rôznych druhov penových matracov. Za zmienku stoja napríklad mimoriadne obľúbené matrace z PUR peny, ktoré sa vyznačujú vysokou elasticitou, tvarovateľnosťou, odolnosťou a dlhou životnosťou, alebo matrace zo studenej peny, ktoré sú o čosi vzdušnejšie a elastickejšie. Nemožno však opomenúť ani matrace z lenivej peny, ktoré sa dokážu výborne prispôsobiť telu používateľa, čo z nich robí ideálny typ pre mimoriadne citlivých, chorých alebo starších používateľov.
Latexové matrace: Vzhľadom na to, že latex dokáže vo všeobecnosti veľmi účinne odolávať prenikaniu nečistôt, sa latexové matrace vyznačujú pomerne dlhou životnosťou. Medzi ich najvýraznejšie prednosti patrí aj vysoká elasticita a mäkkosť. Dávajte si však pozor, kam ich umiestnite. Nie sú totižto vhodné do vlhkého prostredia.
Pružinové matrace: Nebojte sa, nemáme na mysli staré matrace s priam legendárnymi vyskakujúcimi pružinami. Do tejto kategórie radíme nielen klasické pružinové matrace, ktoré sú zostavené na princípe vzájomne prepojených periek, ale tiež takzvané taštičkové matrace, ktorých pružiny sa nachádzajú vedľa seba, pričom sú obalené do textilných puzdier.
Vedeli ste, že čoraz populárnejšími sa stávajú bio matrace a matrace z prírodných vlákien? Ich cena je síce o čosi vyššia, no do karát im hrá fakt, že sú výborne odolné proti roztočom, čo z nich robí vhodnú alternatívu aj pre alergikov.
Poťah matraca
Síce sa hovorí, nesúď knihu podľa obalu, no kvalitný matrac si vyžaduje aj kvalitný poťah. Ten by mal byt v prvom rade odnímateľný, aby ho bolo možné vždy do čista vyprať. S touto požiadavkou súvisí aj ďalšia, na základe ktorej by mal byť matrac vhodný na pranie pri teplote aspoň 60 °C. Okrem toho, každý poťah, resp. poťahový materiál, by mal zabezpečovať dôležité hygienické nároky, optimálnu cirkuláciu vzduchu a príjemný spánok.
Pohlavie používateľa
Vo všeobecnosti platí, že zatiaľ čo muži zvyknú obľubovať tvrdšie matrace, ženy dávajú prednosť o čosi mäkším matracom. Keďže však ide len o akési nepísané pravidlo, mali by ste sa radšej riadiť preferovanou spánkovou polohou používateľa.
Preferovaná spánková poloha používateľa
Vyššie spomínaná preferovaná spánková poloha budúceho používateľa má teda podstatnú úlohu pri výbere matraca. Ak totižto používateľ spáva vo väčšej miere na chrbte, mäkký matrac by mu skôr ublížil ako prišiel na osoh. Na druhej strane, mäkšie matrace môžu padnúť na úžitok pri spaní na boku či na bruchu.
- Spanie na chrbte – odporúčaná tvrdosť matraca 3 až 4.
- Spanie na boku – odporúčaná tvrdosť matraca 2 až 4.
- Spanie na bruchu – odporúčaná tvrdosť matraca 2 až 3.
Vek používateľa
Keďže spánok je nesmierne dôležitý pre všetkých ľudí, mali by ste pri výbere matraca zohľadniť aj vek budúceho používateľa. Ako sa v tom zorientovať? Kým deťom sa odporúčajú pre ich zdravý rast a vývoj pevnejšie matrace, tak seniori sa potešia mäkším matracom, od ktorých ich nebudú bolieť ani kĺby, ani kosti. Čo sa týka mladšej a strednej generácie, voľba ideálneho matraca býva prevažne subjektívnou a individuálnou záležitosťou.
Rozmery matraca
Jednoznačnou a mimoriadne dôležitou požiadavkou na výber ideálneho matraca sú prirodzene aj jeho rozmery. Podľa nepísaného pravidla by mala byť dĺžka matraca približne o 20 cm väčšia ako je výška používateľa. Zároveň sa odporúča, aby jeho šírka nepodliezla hranicu 90 cm, resp. 160 cm v prípade manželského matraca. Čo sa týka hrúbky, tá by sa mala pohybovať štandardne okolo 18 cm – pre starších na úrovni 20 cm.
Vhodnosť matraca v závislosti od typu roštov postele
- Bezroštové postele – vhodné pre akýkoľvek typ matraca (ideálne pružinové).
- Postele s latkovými roštmi – vhodné pre penové a taštičkové matrace.
- Postele s lamelovými roštmi – vhodné pre penové a latexové matrace.
Oplatí sa pri výbere matraca šetriť?
Keďže by ste po prečítaní predošlých riadkov už mali vedieť, ako vybrať ideálny matrac, nezostáva nám na záver nič iné, len podotknúť, že matrac by ste si mali kupovať s predpokladom, že vám vydrží 5, 10 či možno až 15 rokov. Keď sa pri tom pozastavíme, na vašom matraci budete tráviť pravdepodobne každú noc počas tak dlhého obdobia. V súvislosti s touto skutočnosťou teda stojí na zamyslenie a na zváženie, či sa pri výbere matraca oplatí šetriť. Čo myslíte?
Plánujete si kupovať nepostačujúce matrace každý rok či pravidelne raz za dva roky, alebo radšej investujete do kvalitného a pohodlného matraca, čo sa odzrkadlí na vašej výbornej fyzickej a psychickej kondícii?