Monstery v obrovských rozmeroch zdobia príbytky našich mám, tiet či babiek. Stretnúť sa s nimi môžete aj na chodbách rôznych inštitúcií a bytoviek, v školských vestibuloch a čakárňach u lekára, pretože voľakedy patrili k najpopulárnejším interiérovým rastlinám.
Aj dnes sa monstera zaraďujeku kvetom, ktoré nesmú chýbať v žiadnom kvetinárstve a kvôli svojmu zaujímavému vzhľadu i nenáročnej starostlivosti zútulňuje nejednu novostavbu.
Ak chcete svoj príbytok oživiť zeleňou, vďačnou rastlinou je práve monstera. Dôvodov je viacero. Čo by ste o tejto izbovke mali vedieť?
Obsah
Monstera: pôvod a zaujímavosti
Monstera skvelá, najznámejší druh monstery, pochádza z tropických oblastí Ameriky, najmä zo Strednej Ameriky a Mexika. Odtiaľ sa rozšírila do rôznych kútov sveta, kde sa pestuje najmä ako okrasná rastlina. Zaraďuje sa teda medzi tropické popínavé rastliny a je z čeľade javorovitých.
Monsteru adansonii, jeden z druhov monstery, objavil v roku 1693 francúzsky botanik Charles Plumier. Monsteru skvelú popísal až v roku 1840 dánsky botanik Liebmann po tom, ako ho zaujala v Mexiku.
Za zmienku stojí aj niekoľko zaujímavostí o tejto izbovej rastline. Ak by ste na monsteru natrafili vo voľnej prírode, môžete si zamaškrtiť na ovocí, chuťou pripomínajúcom kombináciu jahôd, marakuje, manga a ananásu. Konzumuje sa čerstvé, robia sa z neho marmelády alebo zmrzlina. Význam monstery sa teda nevzťahuje len na to, že je okrasnou izbovou rastlinou.
Príroda je dokonalá a listy monstery nemajú svoj tvar, typické otvory alebo diery len tak. V dažďových pralesoch jej pomáhajú odolávať poveternostným vplyvom, teda silným dažďom i vetru.
A aby toho nebolo málo, zo vzdušných koreňov monstery sa v Guatemale vyrába nábytok, podobný tomu ratanovému a aj košíky disponujúce jedinečným vzhľadom.
Každý z kvetov má určitú symboliku. Aký má monstera význam? Pomôže do života prinavrátiť poriadok vo všetkých oblastiach, vrátane pocitov či myšlienok. Takisto dokáže nastoliť harmóniu vo vašom vnútri i pri rozhovoroch s druhými.
Druhy monstery
Najviac rozšírenou izbovou monsterou je monstera skvelá (Monstera deliciosa). Avšak druhov monstery je oveľa viac.
Už spomínaná Monstera adansonii sa od tej najznámejšej líši tým, že na jej listoch nie sú medzery, ale diery. Monstera variegata zaujme svojimi zeleno-bielymi listami, čím sa stáva skutočným skvostom interiéru. Rátajte však s tým, že za panašované monstery si priplatíte. Investícia sa však vyplatí, pretože sa nedá nevšimnúť si ich, aj keď práve nie ste milovníkmi izbových rastlín.
Medzi ďalšie druhy monstery patria, napríklad Monstera borsigiana, Monstera dubia či rozkošná Monstera minima, ktorá síce výzorom pripomína monsteru, no v skutočnosti ide o Rhaphidophoru tetrasperma. Avšak v kvetinárstvach sa môžete s ňou stretnúť pod označením monstera.
Je monstera jedovatá?
Ak máte doma malé deti, ktoré rady všetko ochutnávajú alebo štvornohého miláčika, určite vás zaujíma, či je monstera jedovatá. Už viete, že prirodzene rastúce monstery majú chutné jedlé plody.
Čo sa týka listov a stoniek, konzumácia spôsobuje podráždenie ústnej dutiny a tráviaceho traktu, najmä žalúdka. Dôvodom je vysoký obsah kyseliny šťaveľovej. To znamená, že je vhodné monsteru umiestniť mimo dosahu malých detí i domácich zvierat.
Tipy, ako pestovať monsteru
Hoci monstera nie je náročná na pestovanie, do určitej miery znesie prach i suchý vzduch, častým problémom bývajú hnednúce listy. Hnedé vodnaté škvrny sú reakciou rastliny na prílišnú vlhkosť. Stačí na nejaký čas obmedziť polievanie. Na nadmernú vlhkosť môže monstera reagovať aj zvýšeným opadávaním listov.
Ak však okraje škvŕn žltnú a majú na povrchu čierne fľaky, zrejme trpí hubovým ochorením. Rastlinu treba menej polievať a dožičiť jej priepustnejší substrát. Naopak, usychanie listov značí, že monstere chýba vlhkosť alebo zálievka. Hnednúcimi končekmi listov vám dáva signál, že máte zintenzívniť rosenie.
Ak sa chcete vyhnúť hnednutiu listov či ich vypadávaniu, je vhodné poznať hlavné zásady pestovania monstery. Na čo si dať pozor?
Sadenie a presádzanie monstery
Jednou z prvých úloh, ktoré budete pri pestovaní monstery riešiť, je voľba kvetináča a vhodného substrátu. Keďže monstera neobľubuje príliš vlhkú pôdu, stavte pri výbere kvetináča na prírodné materiály, ktoré vlhkosť uvoľňujú postupne. Vhodné sú hlinené, poprípade terakotové kvetináče.
Vyhnite sa príliš veľkým nádobám, pretože rastlina sa bude chcieť zakoreniť na úkor svojho rastu. V neprimerane veľkom kvetináči existuje tiež vyššie riziko, že pôda bude premokrená a s tou sa monstery nekamarátia.
Aký substrát zvoliť na pestovanie monstery? Preferujte vzdušné substráty, poprípade do toho bežného pridajte piesok alebo perlit.
Pri mladších rastlinách je vhodné pravidelné presádzanie. Pripomenú vám to korene vytŕčajúce z kvetináča. Vždy vyberte kvetináč maximálne o tretinu väčší ako ten pôvodný. Staršie monstery ocenia, keď vždy na jar odoberiete niekoľko centimetrov vrchného substrátu a doplníte ho novým.
Umiestnenie, zálievka a hnojenie
Kvetináč z vhodného materiálu a kvalitný substrát sú pre pestovanie monstery dôležité. Avšak nepodceňte ani správne umiestnenie a bežnú starostlivosť.
Monstera vo voľnej prírode rastie na stromoch, ktoré jej tienia. Myslite na to pri hľadaní správneho miesta vo vašom interiéri. Dajte ju na polotienisté stanovište, napríklad blízko okna, kde na ňu nebude dopadať priame slnečné svetlo. Slnečné lúče by jej mohli spáliť listy.
Monstera je pôvodne tropická rastlina, čiže teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 10 stupňov Celzia. Ak jej viete zabezpečiť vyššiu vlhkosť, odmení sa vám atraktívnym vzhľadom. Vyššia vlhkosť sa dá vytvoriť zvlhčovačom vzduchu a pravidelným rosením odstátou vodou. Pomôže aj miska s vodou pod kvetináčom.
Monstera obľubuje miernu zálievku raz alebo dvakrát týždenne do kvetináča alebo podmisky. Dôležité je vyhnúť sa preliatiu zeminy, ktoré vytvára predpoklad pre zahnívanie koreňov. Počas zimy jej stačí doplniť vodu raz za jeden, alebo dva týždne.
Hnojenie monstery sa odporúča od apríla do augusta. Použite menšie množstvo hnojiva na zelené izbové rastliny. Stačí tak urobiť raz za niekoľko týždňov.
Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o izbové rastliny je utieranie prachu. Keďže monstera pomerne rýchlo rastie a rozrastá sa do šírky, môžete ju nechať plaziť sa alebo dať do kvetináča tyč. Ďalšou možnosťou je strihanie monstery, ktorým sa dá aj rozmnožiť.
Rozmnožovanie monstery
Skôr, ako sa pustíte od rozmnožovania monstery, pripravte si ostrý nôž a nádobku s vodou. V prvom rade si nájdite niekoľko spojených listov. Pod nimi sa nachádzajú vzdušné korene, ktoré sú kľúčové pre úspešné rozmnožovanie. Presne pod nimi urobte rovný rez. Listy spolu s koreňmi dajte do nádoby s vodou a počkajte, kým sa zakorenia. Vodu vymieňajte raz týždenne. Následne ju zasaďte do kvetináča.
Ako sami vidíte, rozmnožovanie monstery nie je žiadna veda a zvládne to aj úplný začiatočník v pestovaní izbových rastlín. Samozrejme, monsteru vždy rozmnožujte na jar alebo v lete.