magnólia

Neprehliadnuteľná magnólia bude ozdobou vašej jarnej záhrady

Viac ospevovanú okrasnú drevinu by ste hľadali len ťažko. Magnólie sú poklad. Tieto bohato rozkonárené, kvetmi posiate krásky vôbec nie je ťažké vypestovať.

Zmienky o magnólii sa našli v milióny rokov starých fosíliách

Pomenoval ich v 18. storočí švédsky botanik Carl Linneaus na počesť francúzskeho botanika Pierra Magnola. Pestovali odrodu magnolia virginiana, vždyzelený ker s bielymi kvetmi.

Najstaršie známe ilustrácie magnólií pochádzajú od Aztékov, z čias vládnutia Montezumu.

Skutočná história magnólií však siaha oveľa, oveľa ďalej. Existujú fosílne artefakty, ktoré potvrdzujú existenciu primitívnych odrôd spred 100 miliónov rokov!

Voňavé kvetinové kry boli vnímané ako symbol čistoty, preto ich pestovali mnísi v budhistických chrámoch. V ázijských krajinách sa púčiky magnólií používali aj na liečenie chorôb, proti bolesti hlavy a alergiám. O medicínskom využití existuje viacero štúdií, jedna z nich dokonca uznáva potenciálne protirakovinové účinky magnólie.

V našich končinách sa magnólie vynímajú najmä v záhradách, parkoch, okrasných záhonoch, kde dominujú svojou výškou a bohatou nádielkou kvetín.

Druhy magnólií

Stovky rokov experimentovania, rozmnožovania a kríženia magnólií priniesli celú škálu druhov (dnes ich poznáme viac ako 80) a stovky kultivarov. V našich záhradkárstvach bez problémov zoženiete tieto:

Magnólia ľaliokvetá

Magnolia liliflora má užší vzrast a podlhovasté kvety, tvarom pripomínajúce ľaliu, v sýtych odtieňoch ružovej. Kvitnú na jar a majú príjemnú sladkastú vôňu. Táto magnólia je vhodná aj do menších záhrad, pretože nezaberá veľa miesta.

Magnólia soulangova

Fialové tóny kvetov, prechádzajúce do ružovej a bielej, sa objavujú na vysokých stromoch magnólie soulangovej v apríli a máji. Obdiv vzbudzuje aj na jeseň svojimi zlatistými listami.

Bežne rastie do 4-metrovej výšky aj do šírky, no keď sa jej darí, môže dorásť až do 10-metrovej výšky. Preto potrebuje dostatok priestoru vo veľkej záhrade.

Magnólia veľkokvetá

Obľúbená v romantickom Toskánsku, magnolia grandiflora,patrí k teplomilnejším odrodám. Jej listy sú lesklé a zelené počas celého roka, výrazne veľké kvety majú krémovo bielu farbu. Kvitnúť začína začiatkom leta.

Magnólia hviezdokvetá

Má menší vzrast, je vhodná na pestovanie v črepníkoch, no v záhrade môže dorásť do výšky 3 metrov a rozpätia konárov 1,5 až 3 m. Od marca do júna býva posiata kvetmi v tvare hviezd bielej farby.

Magnólia hybridná

Názov naznačuje, že ide o krížencov medzi jednotlivými odrodami s cieľom spojiť dokonalé vlastnosti okrasných kríkov. Kvety cyklámenovej, vínovočervenej, fialovej či žltej farby, môžu mať tvar tulipánov alebo ľalií. Kvitnú v jarných mesiacoch. Kríky rastú od 1,5 do 3 m.

Magnólia holá

Tento veľmi starý druh magnólie sa začal pestovať už pred 4 000 rokmi v Číne. Magnolia denudata môže byť vysoká až 9 metrov, má elegantné biele kvety so slonovinovými tónmi, ktoré voňajú po citrusoch. Je mierne citlivá na mrazy.

Základ pestovania je nájsť pre magnóliu vhodné miesto

Magnólie majú najradšej miesta, kde nie sú obmedzené v raste. Výberu miesta treba venovať zvláštnu pozornosť, magnólie sú citlivé na presádzanie. Po čase zapustia korene, ktoré sa rozrastajú do šírky, nadzemná časť tiež dosahuje úctyhodné rozmery. Vopred sa informujte, do akej výšky a šírky konkrétna odroda dorastá – ak máte obmedzený priestor, vyberte si nižšie krovité odrody.

Magnóliam vyhovuje hlinitá, ílovitá aj piesčitá pôda, s mierne kyslým pH. Jediné, čo magnólie v pôde neznesú, je vysoký obsah vápnika. Ideálnu pôdu zabezpečíte špeciálnym substrátom.

magnólia pestovanie

Nájdite vo vašej záhradke miesto, kde bude mať dostatok slnečného svetla. Najlepšie také, kde korene budú v tieni (aby pôda príliš nevysychala). Magnólie zbožňujú teplé lúče, v tieni sa im nedarí. Niektoré druhy neznesú vietor, vhodné umiestnenie je pri múre domu.

Rovnako treba zvážiť podsádzanie inými rastlinami. Magnólie dobre rastú osamote, alebo s rastlinami, ktoré nepotrebujú okopávanie. To by mohlo narušiť bohaté korene, za čo by sa vám drevina nepoďakovala.

Ako sadiť magnólie?

Ideálny čas na vysádzanie magnólií je koncom marca, začiatkom apríla, no skúsiť to môžete kedykoľvek počas roka.

Najjednoduchší spôsob, ako získať magnóliu, je zaobstarať si predpestovanú rastlinku v črepníku. Ak už máte vysnívanú drevinku doma a vybrali ste jej ideálne miesto, môžete sa pustiť do sadenia.

Postup sadenia

  1. Vykopte aspoň 1 meter hlbokú jamu.
  2. Nasypte na spodok jamy trochu substrátu.
  3. Zasaďte magnóliu približne do takej hĺbky, v akej rástla v črepníku.
  4. Zasypte substrátom, do ktorého môžete pridať trochu piesku, rašeliny, humusu.
  5. Odporúčame tiež mulčovanie s drevenou kôrou. Pokojne aj hrubšiu vrstvu. Pomáha to udržiavať optimálnu vlhkosť a zabraňuje rastu buriny.

Ak sa chystáte zasadiť magnóliu do kvetináča (nie priamo do záhrady), mal by byť niekoľkonásobne väčší ako koreň rastliny v stave, v akom ste si ju kúpili. Korene potrebujú priestor na bujný rast.

Pestovanie a starostlivosť o magnólie

Magnólie sú pomerne odolné dreviny. K dobrému rastu a kvitnutiu potrebujú priepustný a kyprý substrát, aby sa ku koreňom dostala voda aj vzduch. Po zasadení je starostlivosť minimálna.

Polievanie

Po zasadení magnóliu polievajte pravidelne. V období sucha ju pokojne zalievajte aj niekoľkokrát do týždňa tak, aby pôda ostala jemne vlhká, no nie úplne mokrá.

Hnojenie

Na hnojenie nemá magnólia špeciálne požiadavky. Občas môžete pridať hnojivo na podporu kvitnutia.

Strihanie

Strihanie slúži hlavne na odstránenie suchých konárikov. Iné strihanie a rezanie magnólii môže skôr uškodiť ako pomôcť – rezné rany sa jej hoja dlho. Nestrihajte magnóliu za účelom úpravy tvaru stromu – nechajte ju voľne rásť. Po odkvitnutí a opadávaní listov stačí pozbierať suchý odpad zo zeme.

magnólia starostlivosť

Zazimovanie

Magnólia, rastúca priamo v pôde, si so zimným mrazom poradí bez pomoci. V prvých rokoch rastu je lepšie ju pred mrazom ochrániť tým, že drevinu obalíte netkanou textíliou. Korene pred mrazmi chráni aj vrstva nástielky z drevenej kôry či pilín, ktorú rozmiestnite po sadení.

Niektoré odrody, napríklad magnólia veľkokvetá, sú citlivé na mráz a silný vietor, preto im treba vopred vybrať miesto v závetrí, kde sa im ujde dostatok hrejivého slnka.

Ak ju pestujete magnólie v črepníku, odporúčame vám obaliť črepník materiálom, ktorý ochráni korene pred zamrznutím. Zakryte aj povrch substrátu.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť magnóliu zo semien, to je práca na dlhé roky, no existuje spôsob, ako drevinu rozmnožiť priamo na strome. Pustite sa do toho na jar.

Postup rozmnožovania je jednoduchý:

  1. Vyberte si na staršom strome magnólie výhonok (konárik). Pripravte si kus fólie, špagát alebo izolačnú pásku a kus vlhkého machu.
  2. Narežte na výhonku kôru – len vrchnú vrstvu tak, aby ste nepoškodili drevo. Odstráňte vrchnú vrstvu kôry z asi 5 cm dĺžky konárika.
  3. Pod ranu na konáriku priviažte (pripevnite páskou) spodnú časť fólie.
  4. Priložte mach, tak, aby obklopoval celý výhonok.
  5. Mach prikryte fóliou a upevnite, tak, aby držal.
  6. Rast korienkov do machu trvá pár mesiacov. Na jeseň, keď začnú listy žltnúť, odstráňte celý výhonok aj s machom, ktorý je teraz plný nových korienkov.
  7. Hotovo! Magnóliu môžete zasadiť podľa postupu vyššie.

Obrázkový popis rozmnožovania magnólie nájdete tu: Nekupujte drahú magnóliu: Takto jednoducho si ju môžete rozmnožiť!

Čo robiť, ak magnólia nekvitne

Aj keď je magnólia celkom odolný a bezúdržbový ker/strom, niekedy sa stáva, že sa jej nedarí, kvety nekvitnú, listy žltnú. Problém môže byť v umiestnení alebo v pôde. Magnólii sa nedarí na veterných miestach a vo vápenatej pôde. Ak magnólia nekvitne, odporúčame pridať hnojivo so zvýšeným obsahom fosforu a draslíka.

Jediné rastlinky, ktoré vedľa seba magnólie znesú, sú cibuľoviny kvitnúce na jar. Burina jej škodí, preto ju treba spod kru odstrániť a pridať vrstvu nástielky.

Niekedy to však chce len čas. Ak ste pre svoju magnóliu vybrali teplé miesto a zasadili ju so substrátom, ktorý jej vyhovuje, o pár rokov vám bude robiť radosť hojnou nádielkou krásnych voňavých kvetov.