Gazánia je pôvodne kvet jasne žltej až oranžovej farby. V záhonoch preto vždy vynikne. Milovníci týchto kvetov však vedia, že škála farieb už siaha od bielej cez ružovú až po červenú. Dokonca môžu byť aj dvojfarebné alebo s pozdĺžnymi pásikmi. Semená gazánií sadíme v marci. Klíčia veľmi dobre, preto pestovanie kráľovnej slnka zvládne aj úplný začiatočník.
Obsah
Pôvod a vzhľad
Gazánia pochádza z južnej Afriky, podobne ako amarylka. Obľubuje vysoké teploty a nemá rada mráz. Existuje viacero druhov tejto rastliny, ale najčastejšie sa pestuje gazánia lesklá alebo žiarivá (Gazania rigens). V Afrike rastie ako trvalka, u nás ju pestujeme ako letničku.
Rastlina tvorí prízemnú ružicu kopijovitých listov. Listy na jednej rastline však môžu byť štíhle, ale aj laločnaté zároveň. Často sú na rube striebristo plstnaté, čím sa rastlina chráni pred odparovaním vody.
Kvet gazánie pripomína gerberu alebo astru. Kvety mávajú tmavú škvrnu, ktorá tvorí kruh okolo stredu. Zaujímavé je, že kvety sa za zlého počasia, ale aj večer, keď prestáva svietiť slnko, zatvárajú. Rovnako reagujú aj na odrezanie. Nie sú teda vhodné do kytíc.
Pestovanie gazánie
Gazánií je už vyšľachtených viacero druhov. Odlišujú sa veľkosťou, tvarom listov, farbou stonky, ale hlavne farbou kvetov, i keď tvar ostáva nezmenený, a teda podobný astre a gerbere:
- Gazania krebsiana má poloprevisnutý vzhľad. Dosahuje výšku asi 15 centimetrov. Kvety sú žlté alebo oranžové a merajú asi len 3 centimetre v priemere.
- Gazania linearis dosahuje výšku 20 centimetrov a podobnú šírku. Jej listy sú oválne, matne zelenej farby. Kvety sú žlté, oranžové, ale môžu byť aj dvojfarebné, väčšinou biele s tmavými škvrnami okolo žltého stredu.
- Gazania nivea dorastá do výšky až 25 centimetrov. Je to plazivý druh. Kvety sú oranžové, žlté s červenými pruhmi alebo dvojfarebné, ale vždy v žltých a oranžových odtieňoch.
- Gazania repes je tiež plazivým druhom. Je ešte nižšia ako Gazania nivea, ale dosahuje šírku až 40 centimetrov. Má striebornozelené listy, jej kvety sú žlté.
- Zaujímavou je Gazania Daybreak, ktorá ako jediná kvitne aj za zamračených dní. Môže byť ružová aj oranžová, ale obľúbená je vďaka tmavšiemu pásiku na každom lupienku.
- Gazania Talent sa zas vyznačuje takmer šedými listami. Kvety sú výrazné a môžu byť rôzne sfarbené.
Sadenie
Gazánia je nenáročná dekoratívna rastlina, ktorú sadíme v marci do skleníka alebo do črepníkov na okno. Optimálna teplota na klíčenie je 21 až 24 °C, po rozsadení ju znížime na 18 °C počas dňa a na 12 až 16 °C v noci. Klíčenie obvykle trvá maximálne 14 dní.
Rastliny vysádzame von, až keď prejde nebezpečenstvo posledných mrazov, väčšinou až koncom mája. Gazánia presádzanie znáša veľmi dobre. Odporúčaný rozostup medzi rastlinami je 30 centimetrov. Vysadiť môžeme rastlinku z marcového výsevu, ale aj predpestované sadenice z obchodu.
Rastlina potrebuje slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Najlepšie jej je na okrajoch zmiešaných záhonov, pretože dorastá do výšku 20 až 25 centimetrov. Vynikne vo väčších skupinách. Svoje miesto si však nájde aj na balkónoch a terasách. Kvitne celé leto a skrášli záhradu či balkón aj počas jesene. Bude v kvete až do prvých mrazov.
Kvety schnú počas celého roka a obnovujú sa. Kvitnutie podporíme ich pravidelným odstraňovanie po odkvitnutí.
Starostlivosť
Gazánia miluje slnko a pomerne dobre znáša aj suchšiu pôdu. Neublížia jej ani horúce letá. Potrebuje však ochranu pred dažďom. Nemá totiž rada stojacu vodu. Aj preto ju polievame vždy ráno tak, aby listy cez deň obschli. Nevyhnutný je dobrý odtok vody a drenážna vrstva.
Gazánia potrebuje priepustný substrát. Pre bohaté kvitnutie a sýtosť farieb ju pravidelne hnojíme výživou pre balkónové letničky, a to hlavne vtedy, keď ju pestujeme na balkóne alebo terase.
Choroby
Pohromou pre tento kvet je vlhké a tienisté prostredie. Najčastejšou chorobou je hniloba koreňov. Tá býva dosť často fatálna, pretože spôsobuje aj plesne na listoch. Prevenciou proti chorobám, ktoré môžu gazániu napadnúť, je dostatok slnka a vysadenie rastliny na slnečnom stanovišti.
Gazániu však môžu napadnúť aj škodcovia. Najčastejšie to bývajú vošky, ktoré roznášajú mravce.
Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti o gazánie
Gazánie sú veľmi nenáročné kvety, a preto môžu zdobiť záhradu či balkón aj tých menej zdatných záhradkárov, stačí dodržať pár pravidiel.
Slnko
Ak na gazánie nesvieti priame slnko, nebudú kvitnúť. Prvé, základné pravidlo. Potrebujú slnečné stanovište v záhone alebo na terase. Darí sa im veľmi dobre aj v kvetináčoch, kde sa zvyknú vysádzať spolu s inými gazániami alebo kvetmi podobnej výšky, napríklad s klinčekmi.
Teplo
Gazánie vydržia aj chlad, ale mráz je už pre nich priveľa. Za optimálnych podmienok, ak teplota neklesne pod 5 ºC ani v zime, by gazánie mohli aj prezimovať, hoci ide o letničky. Najčastejšie ich však každý rok v marci vysádzame odznova zo semien.
Prezimovanie je možné, pokiaľ máme vhodné priestory, kde je možné nechať trsy gazánií cez zimu. Pokiaľ ich pestujeme na záhone, môžeme rastliny vyryť aj s okolitou zeminou a presadiť do nádob. Postačia aj obyčajné prepravky vyložené novinovým papierom. Na jar trsy gazánií zostriháme a presadíme do novej zeminy. Na záhon rastliny premiestňujeme v polovici mája, keď už nebývajú ranné mrazy.
Polievanie
Gazánie si skôr poradia s vysušenou ako s premočenou pôdou. Ale aj napriek tomu potrebujú dostatok vlahy. V lete ich polievame v priemere trikrát týždenne, avšak ráno, aby cez deň listy obschli. Gazánie neznášajú, ak sa im pri koreňoch hromadí voda. Začnú hniť.
Hnojenie
Gazánie, ak sú zasadené v záhrade, hnojíme na jar a v lete. Do zeme pridáme hrsť práškového kompostu. Ak sú vysadené v kvetináčoch, používame hnojivo pre letničky a dodržiavame pokyny na obale výrobku. Alternatívou môžu byť aj ekologické hnojivá, napríklad hnojivo na morské riasy alebo guano.
Strihanie
Z gazánií pravidelne odstraňujeme zvädnuté kvety. To vedie k neustálemu kvitnutiu. Rastlina sa nemusí vysilovať tvorbou semien a sústredí sa na vývin nových kvetov. Vo chvíli, keď kvet vädne a kloní sa k zemi, tesne pri trse ho odstrihneme.
Na čo všetko sa hodia gazánie
Okrem toho, že gazánie sú veľmi pekné samé o sebe, jednoducho sa aj kombinujú s ostatnými nižšími druhmi letničiek. Pekný kontrast vzniká s modrými kvetmi. Gazánie sú ideálne na vonkajšok záhonu, okolo plotov, na cintoríny aj do skaliek. Sú vhodné aj do nádob a do debničiek na balkón. Nie sú však vhodné do vázy.