Dracena patrí medzi obľúbené izbové rastliny. Hlavným dôvodom je nenáročná starostlivosť, čím si získala veľkú obľúbenosť v našich domácnostiach. Vďaka svojmu jednoduchému výzoru ju spoznáte veľmi rýchlo. Týmto minimalistickým vzhľadom dodá vašej domácnosti útulie a eleganciu. Avšak, dracenu si môžete veľmi ľahko zameniť s palmou.
Obsah
Zaujímavosti o dracene
Názov dracena pochádza z gréckeho “drakania”, čo v doslovnom preklade znamená dračica. Pri dobrej údržbe táto rastlina dosiahne aj krásnu výšku a to zvyčajne do 1,5 metra. Pôvod draceny pramení v Ázii a Afrike, no aj napriek tomu sa u nás pestuje vo veľkom množstve. Niektorí ju dokonca pestujú aj vonku, ale keďže hovoríme o izbovej rastline, najlepšie vám bude prosperovať práve v interiéri.
Druhy draceny
Rovnako ako všetko, tak aj dracena má viacero druhov. Výhodou je však fakt, že každý druh má rozličné sfarbenie, ale aj veľkosť listov. Každý druh draceny kvitne dvakrát do roka a to v marci a septembri.
Poznáme tieto druhy:
- Lemovaná dracena – patrí medzi najznámejší druh, ktorej škodí príliš častá zmena prostredia a prenášanie. Pôvodom je z Madagaskaru, preto ju môžete nájsť aj pod názvom madagaskarský drak.
- Voňavá dracena – ako už vyplýva zo samotného názvu, tento typ draceny sa pýši voňavými listami.
- CIbuľkatá dracena – najlepšie rozlíšiteľná dracena od všetkých ostatných. Je obsypaná bielymi kvetmi, ktoré časom sčervenejú.
Medzi menej poznané a zriedkavo dostupné na trhu patria:
- Deremenská dracena
- Dračia dracena
- Prehnutá dracena
Umiestnenie
Pre to, aby rastlinka správne prosperovala a vydržala čo najdlhšie, je obzvlášť potrebné klásť dôraz na jej trvalé miesto.
Dracena cibuľkatá napríklad potrebuje svetlé prostredie kvôli kvetom, avšak bez priameho slnečného svetla. Zvyšné zelenolisté draceny obľubujú polotieň. Taktiež nezabúdajte na občasné otočenie draceny.
Táto rastlina miluje leto a preto jej v tomto ročnom období môžete dopriať aj pobyt na záhrade či balkóne. Pozor si dávajte na slnko! Dracenu je potrebné postupne privykať na slnečné svetlo, v opačnom prípade hrozí spálenie listov.
Pestovanie
Keďže ide o rastlinu, ktorá si nežiada vysoké nároky na starostlivosť, je obľúbená v mnohých domácnostiach na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách celej Európy.
Ideálna teplota
Hneď na začiatok upozorňujeme, že dracene môžete príliš uškodiť a to vystavením do priameho prievanu. Zároveň je potrebné dracenu vyhýbať prílišným teplotným výkyvom, ktoré jej môžu nenávratne uškodiť.
Leto
Najlepšie urobíte, ak bez ohľadu na počet stupňov v interiéri budete dracenu udržiavať pri teplotách od 20 až maximálne do 25°C. Mnohokrát sa však môže stať, že teplota vášho interiéru túto odporúčanú hranicu prekročí. V takomto prípade môžete dracenu ovlažovať vlažnou sprchou. Prúd vody zamerajte najmä na listy draceny. Má rada presvetlené miestnosti, avšak nie priame slnečné svetlo.
Zima
Dracena zimu nemá príliš v láske. Vyhnite sa prievanu, chladným miestnostiam a teplotu optimalizujte na 15 – 20°C, minimálne však 13°C. Takto vám dracena vydrží dlho a opätuje vám to vo forme krásneho, zdravého vzhľadu a rastu.
Zálievka
Rovnako ako zimu, dracena neznáša ani príliš veľa vody. Najlepšie, čo môžete v tomto prípade urobiť, je polievať ju maximálne štyrikrát do týždňa a to po pár mililitroch čistej vody. Zálievku je možné previesť kedykoľvek v priebehu dňa, avšak tento cyklus opakujte pravidelne o rovnakom čase.
Vo vegetačnom období zálievku minimalizujte na max dvakrát do týždňa. Obľubuje odstátu vodu izbovej teploty, rovnako ako väčšina izbových rastlín. Môžete použiť slabé hnojivo v malom množstve.
Dracenu za žiadnych okolností neprelievajte!
Starostlivosť
Ako sme už spomínali, dracena kvitne každým rokom, a to od marca do septembra. V tomto období je zároveň potrebné hnojenie a to raz za dva týždne. Na hnojenie používajte výhradne tekuté hnojivo pre izbové rastliny.
Dracena nie je náročná na vlhkosť vzduchu, avšak nič nepokazíte tým, ak jej raz za čas pokropíte listy. Taktiež ich nezabudnite pretierať vlhkou handričkou, aby ste z nich odstránili prebytočný prach.
Pozor! Ak máte dracenu, ktorá má už niekoľko rokov, s hnojením prestaňte! V tejto situácii úplne postačí obyčajná výmena pôdy.
Zastrihávanie patrí tiež k nevyhnutnej starostlivosť o dracenu a to čo najčastejšie. Odrezky využijete na jej následné rozmnožovanie.
Presádzanie
Výhoda pestovania draceny tkvie aj v jej presádzaní, ktoré postačí praktizovať raz za dva až tri roky a to vždy na začiatku jari.
Rozmnožovanie
V rámci rozmnožovania draceny existujú 2 možnosti:
Rozmnožovanie semenami
- Pripravte si zeminu vo forme substrátu pre izbové rastliny do kvetináča a to bez prídavku hnojiva.
- Substrát dostatočne zavlažte.
- Vložte semená draceny do vlhkého substrátu.
- Vyhýbajte sa príliš hlbokému vkladaniu semien – nevyklíčia.
Rozmnožovanie odrezkami
- Na jar (pri presádzaní) si pripravte odrezky o veľkosti asi 8 – 10 cm.
- Do piesčitej zeminy odrezky opatrne zapichnite a to po 24 hodinách od prípravy čerstvých odrezkov tak, aby dostatočne preschli.
- Nezabúdajte na vyššiu vlhkosť a izbovu teplotu udržujte ideálne na cca 25°C.
V každom prípade ide o nenáročný spôsob rozmnožovania draceny, pričom úspešnosť je v oboch prípadoch vysoká.
Náchylnosť na choroby
Je dôležité vedieť, aké choroby môžu dracenu postretnúť, avšak ešte dôležitejšie je správna prevencia a schopnosť proti týmto chorobám účinne bojovať.
Choroby, ktoré môžu spôsobovať dracene problémy:
- hnedé škvrny – najčastejšie sa objavujú na listoch. Najbežnejším dôvodom hnedých škvŕn na listoch draceny je voda. Čo je ťažké rozlíšiť, je to, že hnedé škvrny vznikajú pri nadmernej zalievke, ale aj, naopak, pri nedostatku vody. Avšak, existuje pár indikátorov, ktoré vám napovedia, či ide o prebytok alebo nadbytok vody. Jedným z nich je opadávanie listov zo spodnej časti draceny – vtedy je na vine jednoznačne málo vody. Tmavý kmeň vám zase prezradí, že ste dracenu preliali. V ojedinelých prípadoch hnedé fľaky môžu signalizovať aj prítomnosť húb.
- skrútené listy po okrajoch – keď je človeku chladno, odzrkadlí sa to väčšinou na jeho schúlení. A presne tak vám dá chlad najavo aj dracena. Pokiaľ teda má vaša dracena skrútené okraje listov, čo najskôr skontrolujte teplotu v miestnosti.
- biele škvrny – väčšinou je za tým priame slnečné žiarenie, ktoré nadmerne ťahá farbu, ale aj živiny z listov. Dracenu presuňte do polotieňa, čo je pre ňu ideálne miesto.
- žlté listy – rovnaká je aj jeseň. Žltá farba listov predpovedá ich starnutie. Takéto listy jednoducho odtrhnite, čoskoro opäť pribudnú ďalšie.
- hnedé zakončenia listov – tu ide jednoznačne o prievan, ktorý dracene rozhodne neprospieva. V ojedinelých prípadoch môžu hnedé listy znamenať aj príliš suché ovzdušie.
- bledosť listov – pozor, aj príliš málo svetla dá dracena najavo a to nadmerne bledým vzhľadom listu. Doprajte jej viac svetla, ale za žiadnych okolností priame slnko.
Cenová dostupnosť
Dracenu si teda môžete zaobstarať vo forme semien, čo je rozhodne lacnejšie, ale o to viac starostí vám to prinesie a o množstvo času oberie. Na druhej strane to má aj svoje výhody a to napríklad to, že budete mať podrobný prehľad o spôsobe pestovania, klimatických podmienok a najmä o veku rastliny už od samého počiatku.
Taktiež môžete siahnuť hneď po veľkej rastline vo svojom pôvodnom kvetináči, avšak podrobný prehľad o nej mať iste nebudete. Takéto draceny sa na trhu objavujú na cenovej úrovni okolo 20 €, no táto suma je veľmi orientačná. Väčšinou sa cena odvíja od samotného druhu draceny. Rozhodujúci je aj priemer kvetináča.
Veríme, že vám náš článok ozrejmil informácie o dracene a zároveň bol nápomocný. Ak chcete, aby vám akákoľvek rastlinka prosperovala a mala dlhú trvácnosť, musíte sa o ňu náležite starať. A aj keď ste možno doteraz nevedeli ako na to, po dôkladnom prečítaní to už iste viete. Starajte sa o svoje draceny s láskou a nebude im nič chýbať. Práve naopak – budú dosahovať ideálne rozmery, budú vyzerať zdravo a stanú sa tak vhodným doplnkom vášho bytového dizajnu.