čističe okien

Tipy, ako si vybrať správny čistič okien

Každý z nás sa snaží vyhnúť umývaniu okien rôznymi výhovorkami. Raz nemáme čas, raz je moc zima, či vám chýbajú potrebné pomôcky. Ak sú vaše okná znečistené, rýchlejšie sa opotrebúvajú a strácajú funkčnosť. Preto je veľmi dôležité toto umývanie neodkladať a naplánovať si pravidelné umývanie okien behom roka. Okná zlepšujú vzhľad vášho domu, prepúšťajú čerstvý vzduch a zvyšujú energetickú efektívnosť vášho domu.

Čo je to čistič okien?

Veľa ľudí sa už s čističom okien počas svojho života stretlo. Ide o prístroj, ktorý je vyrobený na zjednodušenie umývania okien. Je vyrobený tak, aby dobre držal v ruke, aby nebol ťažký a hlučný. Takýto čistiť môžete využívať na umývanie:

 • okien a parapetov vo vašom byte, či doma
 • zrkadiel akýchkoľvek tvarov
 • sprchových kútov
 • dlaždíc
 • sklenených stolov, či poličiek

Využiť ho viete samozrejme aj ako vysávač vody. V balení býva často pribalená aj teleskopická tyč. Vďaka nej dokážete umyť aj miesta, kam by ste sa tak ľahko nedostali.

Prečo je lepší čistič okien, ako stierka?

Stierka je nástroj na čistenie okien, ktorý je v podstate gumovou čepeľou na rukoväti. Keď stierka prechádza povrchom okna, na sklo sa pritlačí gumová čepeľ, ktorá odstráni prakticky všetku vodu / kvapaliny zo sklenených povrchov. Povrch je čistý a lesklý, bez stôp a pruhov.

Problémom je odstránenie tejto vody zo samotného gumeného noža. Niektoré stierky majú tiež špongiu / podložku z mikrovlákna, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočnú vodu, ale musia sa pravidelne stláčať.

Okenné vysávače sú vybavené aj gumovými čepeľami, ako sú ručné stierky, ale čepeľ je kombinovaná s vákuovým motorom, ktorý všetku tekutinu povysáva. Čepeľ tak ostáva suchá.

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam sú ručné stierky ľahšie a lacnejšie ako vysávače na okná, ale vysávače na okná robia svoju prácu ľahšie a rýchlejšie.

Ako si vybrať čistič okien?

Vysávače na okná sú typom mokrých vysávačov, ktoré sa používajú na čistenie okien, či dlaždíc a podobných plochých povrchov.

Okenné vysávače sú väčšinou malé a kompaktné. Skladajú sa zo stierky (gumovým nožom), vákuového motora na vytváranie sania a nádržky na nečistoty. Podľa modelu môžu byť vybavené aj nádržkou na čistiaci prostriedok so sprejom, podložkou z mikrovlákna a podobne.

ako vybrať čistič okien

Čistič na okná

Väčšina vysávačov na okná sú bezdrôtové a obsahujú:

10 – 30 cm široká gumová stierka na čistenie okien, zrkadiel a spŕch – čím širšia je stierka, tým viac povrchu je možné vyčistiť jedným ťahom. Avšak príliš široké stierky môžu byť na menších plochách obmedzujúce a vyžadujú tiež silnejší motor, čo vedie k ťažším, väčším a drahším typom čističov okien.

– nádrž na špinavú vodu –  používa sa na uskladnenie špinavej vody, ktorú zotriete so stierkou. Pretože sú tieto jednotky pomerne kompaktné, je objem nádrže zvyčajne obmedzený na 0,1 – 0,2 litra, čo je však aj tak zvyčajne dosť na väčšinu úkonov čistenia.

motor – okenné vysávače nevyžadujú veľmi silné motory, ako sú „bežné“ bezdrôtové vysávače, a preto sú motory v čističoch okien obmedzené na 10 – 30 wattov.

fľaša s rozprašovačom a s podložkou z mikrovlákna – zvyčajne sa vyrába ako samostatný čistiaci nástroj a používa sa na nastriekanie čistiaceho roztoku na okná (zvyčajne zmesi vody a koncentrátu čistiaceho prostriedku na okná) a čistenie okna pomocou podložky z mikrovlákna. Fľašu / sprej s roztokom a podložku z mikrovlákna je možné integrovať do vysávača na okná, čo však vedie k zložitejšej a väčšej jednotke.

sada na predĺženie dosahu – slúži na zväčšenie rozsahu čistenia, čo môže byť skutočne dôležité pri čistení vyvýšených povrchov. Sady rozšírenia dosahu môžu byť štandardnou súčasťou vysávača okna alebo sa musia objednať zvlášť.

Okenné vysávače sú skutočne jednoduché na obsluhu a údržbu. Väčšina z nich má však vlastnosti, ktoré sa líšia od iných, dokonca veľmi podobných jednotiek, a pri zakúpení vysávača na okná sa dôrazne odporúča prečítať si príručku / pokyny pred prvým použitím. Zaručene vám však vieme poradiť, že vám takýto čistič okien zľahčí vašu prácu a začnete tak umývať okná viac, ako jeden krát za rok.

Na čo dbať pri výbere čističa okien

Veľkosť vodnej nádrže

Ručné aj robotické čističe okien majú nádržku na vodu, ktorá zadržuje špinavú vodu počas čistenia. Ručné vysávače na okná majú väčšie nádrže na vodu ako robotické modely. Čím je nádrž na vodu menšia, tým častejšie ju budete musieť počas čistenia vyprázdňovať. Hľadajte robotické modely s odnímateľnými nádržami, ktoré vám určite uľahčia prácu.

Váha

Ručné vysávače na okná môžu byť ťažké a tým pádom, s nimi nevydržíte dlho čistiť okná. Preto sú práve robotické vysávače šikovnejšie. Hľadajte ručné čističe okien s hmotnosťou asi pol kila, ktoré vám uľahčia vašu prácu a váš chrbát. Môže sa vám zdať, že keď daný čistič chytíte, nie je ťažký, ak má aj kilo. Avšak, keď s ním budete umývať hodinu okná, zistíte, že tak ľahký nie je.

Veľkosť stierky

Stierka ručného čističa okien je čiastočne vysávacia hlava a čiastočne stierka. Širšia stierka (zo strany na stranu) vám umožní rýchlejšie dokončiť prácu. Užšia stierka vám však umožní dostať sa do úzkych miest a rohov okien. Hľadajte modely so stierkami, ktoré sa dajú ľahko vymeniť zo širokej na úzku.

Teleskopická rukoväť

Ručné vysávače na okná s teleskopickými rukoväťami eliminujú problémy s čistením vysokých okien. Teleskopické rukoväte sú neoceniteľné pri čistení okien do výšky stropu. Teleskopické rukoväte sú ideálne aj pre nízkych ľudí. Uistite sa, že je rukoväť zaistená tak, aby sa pri čistení nekĺzala dozadu.

Doba nabíjania

Pri zvažovaní bezdrôtového ručného alebo robotického vysávača na okná je dôležitý čas potrebný na nabitie, aby ste mohli mať všetky svoje okná hotové naraz. Čas nabíjania sa pohybuje od vákua po vákuum, ale hľadajte rýchle časy nabíjania. Aj vaše vákuum musí byť schopné udržať dostatočne dlhý náboj. Na druhej strane pouvažujte nad káblovými vreckovými počítačmi alebo robotickými vysávačmi na okná. Nevýhoda: musia byť fyzicky pripojené k zásuvke, čo obmedzuje možnosti ich použitia.

Cena

Akumulátorové ručné vysávače na okná sú relatívne cenovo dostupnejšie ako robotické čističe okien. Cena bezdrôtových ručných vysávačov na okná sa pohybuje od 50 do 100 dolárov. Robotické vysávače na okná so základnými funkciami nájdete tiež v rozmedzí 50 až 100 dolárov, ale sú to malé, jednoduché magnetické jednotky. Ak chcete získať lepšie robotické vysávače na okná, skúste minúť viac ako 150 až 400 dolárov za rýchlejšie rýchlosti pohybu a mapovanie oblasti.

čističe okien typy

Aký prípravok používať do čističa okien?

Domáci čistič okien má oproti produktom, ktoré si môžete kúpiť v obchode veľa výhod. Za prvé, je to pomerne lacné. Fľaša domáceho čističa okien a skiel stojí zvyčajne okolo 2 eur, čo je asi tretina nákladov na väčšinu sprejov na čistenie okien zakúpených v obchode. A pretože veľa receptov na domáce čistiace prostriedky vyžaduje prísady, ktoré už máte po ruke, môžete si bez ďalších nákladov namiešať fľašu čistiaceho roztoku na umývanie doma. Nie všetky prostriedky na čistenie okien musia byť na chemickej báze. Zázraky spravia aj prírodné prísady. Niektoré z najefektívnejších prísad na čistenie okien sú bežné látky nachádzajúce sa aj u vás doma. Ak sa teda chcete vyhnúť chemickým prostriedkom z obchodu, prípravok na umývanie okien si budete vedieť vyrobiť aj doma. Aké sú teda najlepšie domáce recepty na umývanie okien?

1. Väčšina domácich čističov skiel používa ako základ vodu. Namiesto vody z vodovodu odporúčame použiť destilovanú vodu. Vďaka nej je veľmi pravdepodobné, že nebudete robiť pri umývaní škvrny. Tento jednoduchý recept na domáci čistiaci prostriedok sa rýchlo zmieša a dá sa ľahko doplniť o voňavý éterický olej alebo citrón:

 • 2 šálky destilovanej vody
 • 1/2 šálky octu
 • 10 kvapiek éterického oleja alebo citrónovej šťavy

 

Všetky ingrediencie zmiešajte v rozprašovači a jemne spolu pretrepte.

2. Mydlo na riad je jednoduchý a efektívny čistiaci prostriedok na sklenené povrchy a na jeho fungovanie vám stačí len malé množstvo.

 • vedro horúcej destilovanej vody
 • niekoľko kvapiek jemného čistiaceho prostriedku na riad

 

Vo veľkom vedre skombinujte vodu a čistiaci prostriedok. Odporúčame používať destilovanú vodu, aby ste dosiahli povrch bez šmúh.

3. Pridanie alkoholu do tohto receptu pomáha roztoku rýchlo sa odparovať na sklenených povrchoch a znižuje sa pravdepodobnosť zanechania vodných škvŕn. Pripomíname, že lieh je veľmi horľavý, takže tento domáci čistič na okná uschovajte na bezpečnom mieste a mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

 • 1 pohár destilovanej vody
 • 2-3 lyžice octu
 • 1/4 šálky alkoholu

 

Kúpou kvalitného čističa okien, si nie len uľahčíte robotu, ale výsledok práce bude kvalitnejší. Umývanie okien nebude pre vás viac nočnou morou, ale prácou, ktorá viete, že vám po kúpe čističa okien nezaberie celý deň a preto to budete s radosťou robiť pravidelne. Pri výbere čističa okien si zohľadnite všetky potrebné parametre, aby ste si vybrali ten najlepší z najlepších.

Odporúčané produkty