Domavi > Kvety > Vianočná ruža – čo robiť, aby vydržala roky?
vianočná ruža

Vianočná ruža – čo robiť, aby vydržala roky?

Čo iné môže viac zdokonaliť vianočnú atmosféru, ak nie vianočná ruža, ktorá dodá Vianociam tú správnu náladu? Avšak, v prípade, že sa o túto krásku príkladne staráte, môže vám spríjemňovať domácnosť aj celý rok. Ako na to sa dozviete ďalej.

Dôkladná príprava ešte pred kúpou

Pri kúpe vianočnej ruže dbajte o to, aby bol jej substrát dostatočne premočený a aby bol jej celkový vzhľad čo najlepšie vyzerajúci. To znamená, aby nemala pokrčené či inak poškodené listy, vrátane ich suchosti.

Prenos vianočnej ruže z obchodu domov by mal, najmä za chladných podmienok, prebehnúť v zabalenom stave a to napríklad v obyčajných novinách.

Pestovanie

Ak je o vianočnú ružu dobre starané, vydrží vám aj 3 roky, no väčšinou sú to 2. Na pestovanie je teda vianočná ruža celkovo o niečo náročnejšia, pretože v každom období potrebuje iný druh starostlivosti, ale nemajte obavy. Náš článok vám k tomu bude nápomocný a zjednoduší vám celé obdobie v rámci starostlivosti o vianočnú ružu počas celého roka.

Vianočná ruža patrí medzi najkrajšie kvety zimného obdobia, od čoho pochádza aj jej názov. Taktiež ide o rastlinu, ktorá sa na trhu objavuje prevažne tesne pred vianočnými sviatkami.

vianočná ruža pestovanie

Umiestnenie

Je nevyhnutné dbať na správny výber miesta tak, aby jej čo najviac vyhovovalo počas celého roka. Keďže vianočná ruža kvitne od novembra decembra, potrebuje pri tom aj dostatok svetla, najmä, ak ide o staršiu rastlinu. Ak máte okno orientované na východnú stranu, urobíte najlepšie, ak vianočnú ružu umiestníte práve na parapetu tohto okna.

POZOR! V žiadnom prípade sa rastlina nesmie dotýkať okna! Hrozí riziko spálenia.

Vianočnej ruži taktiež škodí prievan či nadmerný chlad. Na druhej strane jej nerobí dobre ani sálavé teplo, preto ju nevystavujte do blízkosti radiátora. Môže sa stať, že ruža skôr odkvitne.

Ideálna teplota

Či je leto a či zima, vianočná ruža sa vám iste odvďačí, ak ju budete pestovať za ideálnych podmienok, medzi ktoré patrí aj správna teplota ovzdušia vo vašom interiéri. Takáto teplota predstavuje hodnoty od 15°C do 20°C, maximálne 22°C. Vianočná ruža nemá rada, kolísavú teplotu, preto sa snažte udržiavať ju čo najstabilnejšiu.

Pôda a hnojenie

Dokonalú zeminu pre vianočné ruže predstavuje substrát pre izbové rastliny s prídavkom rašeliny a taktiež tekuté hnojivo určené pre rastliny do interiéru zriedené s vodou 1:1.

V čase, kedy vianočná ruža kvitne, ako aj vo vegetačnom období, je vhodné prihnojovať ju každé 2-3 týždne a to vodou zriedeným tekutým hnojivom pre izbové rastliny.

Zálievka

Substrát by ste mali udržiavať mierne vlhký, preto postačí malá zálievka asi dvakrát do týždňa. Dávajte však pozor, aby voda nestála v podmiske, čo môže nenávratne poškodiť korene, ktoré by neskôr odumreli. Prebytočnú vodu preto vždy vylievajte.

V zime a na jar, kedy rastlina kvitne, je potrebné udržiavať vlhkú zeminu. Následne po odkvitnutí môžete zálievku znížiť.

Dobrou voľbou je aj pravidelné rosenie listov.

Rozmnožovanie

Pokiaľ má vaša ruža viac ako 5 výhonkov, je pripravená na rozmnožovanie. Ideálnou voľbou sú odrezky od 10 do 15 cm s asi 3 listami. Vytekajúcu kvapalinu (mlieko) utrite a odrezok ponorte do rastového stimulátora alebo teplej vody, čím sa odstráni dodatočne vytekajúci latex. Po vybratí nechajte odrezky asi 24 hodín v pokoji schnúť. Na sadenie novej vianočnej ruže použite zmes rašeliny a piesku. Do pár týždňov sa dočkáte uspokojivého efektu.

Vianočnú ružu je ideálne množiť najmä v období leta.

Starostlivosť podľa mesiaca

Vianočná ruža patrí medzi rastliny, ktoré si vyžadujú o niečo náročnejšiu starostlivosť, v porovnaní s bežnými izbovými kvetmi. O tom svedčí aj nutnosť prispôsobovať jej vhodné podmienky pre rast a trvácnosť počas celého roka.

Nie je to nič hrozné, potrebujete mať iba trpezlivosť a nesmiete zabúdať na tieto, pre vianočnú ružu, dôležité obdobia. Ak sa budete riadiť podľa návodu nižšie, nič tým nepokazíte, práve naopak.

vianočná ruža starostlivosť

Zima – jar (Januára až apríl)

Po vianočných sviatkoch doprajte vianočnej ruži dostatok denného svetla a zalievajte ju v menšom množstve dva až trikrát do týždňa. Postupne však zálievku znižujte a to niekedy začiatkom apríla. Vtedy zálievku praktizujte, až keď bude zemina úplne suchá.

Neskôr začne byť vianočná ruža extrémne citlivá na akýkoľvek druh svetla (dokonca aj z TV či lampy). Preto, ak vám rastlina úplne zvädne, je potrebné ju umiestniť na 15 hodín do totálnej tmy. V tme jej bude vyhovovať teplota cca 15°C. Na to vám úplne postačí obyčajná krabica.

Počas jari (Máj)

Máj je mesiacom odrezkov, aj keď s rezaním vianočnej ruže môžete začať aj podstatne skôr a to už začiatkom apríla, ale len za podmienok, že je suchá.

Takto zrezanú vianočnú ružu následne presaďte do väčšieho kvetináča a navráťte jej dostatok denného svetla. Po niekoľkých týždňoch, keď začne pučať, môžete začať s prihnojením.

Leto a jeseň (Jún až september)

V letnom období vianočnej ruži prospeje aj pobyt vonku, avšak za určitých podmienok. V žiadnom prípade nezvyšujte ani inak nemente dávku zálievky! Pri tropických teplotách jej určite prospeje polotieň. Vrátenie ruže späť do interiéru zariaďte v polovici augusta.

Leto je pre vianočnú ružu ako stvorené pre mierne zastrihnutie, asi cca 2 cm zo stonky. Vďaka tomu sa nebude ťahať do výšky, ale zahustí sa o niekoľkonásobok nových listov.

V septembri pokračujte klasickou zálievkou, dostatočným prísunom denného svetla a optimálnou izbovou teplotou.

Prvé mrazy (október – november)

Prechod z leta na zimu a celkovo s príchodom zimy začínajú pestovateľom vianočných ruží komplikovanejšie časy. Vianočná ruža sa prispôsobuje dňu a noci. Avšak, počas jesene si vyžaduje každodennú starostlivosť vo forme úplnej tmy a to od 17. hodiny až do ranného svetla. Počas dňa zabezpečte čo najviac jasného svetla. Takto sa s ňou potrápite až do konca novembra.

Zima a Vianoce (December)

Do polovice decembra môžete pokojne rastlinu pravidelne prihnojovať, no bez “rituálu absolútnej tmy” sa ďalších púčikov nedočkáte – práve naopak. Rastlinka vám môže do Vianoc zahynúť a bolo by po sviatočnej atmosfére.

Jeseň je preto pre pestovateľov vianočnej ruže označovaná ako najnáročnejšie obdobie v roku. Ale ak to zvládnete, môžete sa tešiť na prekrásne vianočné kvety, vďaka ktorým prežijete tie najkrajšie sviatky v roku v dokonalej atmosfére.

Cenová dostupnosť

Opäť, cena sa odvíja od vzrastu vianočnej ruže, ale aj od priemeru samotného kvetináča. Preto je cenová hladina vianočných ruží variabilná, no zvykne sa pohybovať okolo 10 €. Na druhej strane, cena sa môže odvíjať aj od celkového vzhľadu vianočnej ruže. Najznámejšie sú červené kvety so zelenými listami, avšak šľachtením pribudli aj rôzne farebné kombinácie, akými sú napríklad žltá či fialová. Vďaka tomu si dnes už môžete vianočnú ružu ladiť k celkovej vianočnej výzdobe.

Choroby vianočnej ruže

Je potrebné rastlinku niekedy skontrolovať, pričom je náchylná na napadnutie roztoče či červce. To sa prejaví zožltnutím a následným opadaním listov.

Listy vám zároveň dokážu povedať, čo rastlinke chýba, alebo naopak, čoho má prebytok. Ak rastlina stráca inak zdravé listy, značí to nedostatok svetla či prílišný chlad. Naopak, ak list vyschne a následne opadne, je viac než isté, že ste to prehnali s vodou. V takejto situácii na nejaký čas upustite od zálievky tak, aby sa zemina dostatočne presušila.

Ako prevenciu proti škodcom použite zvýšené množstvo zálievky a zvlhčenie vzduchu.

Vedeli ste, že?

Ak ste majiteľom vianočnej ruže, iste ste si už niekedy všimli bielu tekutinu (latex), vytekajúcu z odrezkov. Pozor! Pre menšie domáce zvieratá (králik, morča, mačka,ale aj drobné plemená psov) je táto tekutina jedovatá.