podlaha na terasu

Podlaha na terasu: Ako si vybrať tú najlepšiu?

Plánujete vysnívanú vonkajšiu terasu? Alebo ju už máte, no zvažujete jej rekonštrukciu? Jedným z najdôležitejších prvkov každej terasy je podlaha, preto by ste jej výberu mali venovať špeciálnu pozornosť. Možností je veľa – od dreva cez kameniny a keramiku až po sofistikované kompozitné varianty. Dnes si posvietime na výhody aj nedostatky viacerých z nich.

Terasovú podlahu vyberajte s rozumom aj citom

Terasa, to nie je len kus spevnenej plochy na vašom dvore či v záhrade, ale plnohodnotné rozšírenie vášho obytného priestoru, ktoré môže mať toľko podôb a funkcií, na koľko vám len stačí fantázia. Ako kvalitne, všestranne a dlho vám bude slúžiť, to záleží najmä od vás, respektíve od vašej šťastnej ruky pri výbere správnych konštrukčných postupov a materiálov.

Podlaha v tomto prípade zohráva kľúčovú úlohu. Od jej výberu závisí, ako sa vám po terase bude chodiť, ako bude vyzerať, ale aj koľko starostlivosti si bude vyžadovať. V hre sú viaceré faktory, ktoré by ste pri výbere mali zvážiť. Tu je niekoľko z nich:

1. Umiestnenie terasy

Stojí vaša terasa priamo pri dome, alebo niekde na samostatnom mieste? Bude na ňu hriať slniečko, alebo je situovaná skôr v tieni? Chystáte sa ju po celej ploche prekryť pergolou? Podmienky, ktorým bude musieť terasa odolávať, by mali byť dôsledne zohľadnené aj pri výbere podlahovej krytiny.

2. Terén a podklad

Ak idete stavať, takpovediac, na zelenej lúke, môžete si vyberať bez obmedzení. Ak je však terén pod terasou kamenistý, nerovný, vyvýšený či vlhký, mali by ste mu prispôsobiť aj podkonštrukciu, čiže základňu, ktorá bude terasu niesť. Zvolený typ podkonštrukcie následne môže predurčiť aj výber vhodnej podlahy.

3. Vzhľad a pocit

Niekto nedá dopustiť na teplo, vôňu a štruktúru prírodného dreva, iný zase preferuje moderný a čistý vzhľad keramiky či kompozitných materiálov. Ak chcete, aby vás terasa tešila na pohľad aj na dotyk, riaďte sa svojím inštinktom a vkusom. Samozrejme, myslite aj na vhodné zladenie s domom, záhradou či širším okolím terasy.

4. Cena

Terasa nie je práve najlacnejšia záležitosť, obzvlášť, ak je väčšia. Je teda prirodzené, že pri výbere materiálov budete prihliadať aj k cene. Nie vždy je však výhodné to, čo sa tvári lacno. Napríklad, pri nákupe užších drevených dosiek síce zdanlivo ušetríte na dreve, no miniete ho napokon až o tretinu viac, rovnako ako skrutiek či clipov na jeho montáž. Do peňazí môžeš časom liezť aj zvýšený nárok na údržbu niektorých materiálov alebo ich slabšia trvácnosť.

Aké materiály sú na terasu teda vhodné?

Terasu dnes môžete mať postavenú z desiatok rôznorodých materiálov. Podľa akého kľúča by ste si spomedzi nich mali vyberať? Poďme sa pozrieť na najbežnejšie z nich a zhrňme si ich špecifiká, plusy aj mínusy:

Drevo

Drevená terasa, to je absolútna klasika a jedna z najpopulárnejších volieb na trhu. Drevo krásne vyzerá aj vonia, ľahko sa dolaďuje s akýmkoľvek dizajnom nábytku či architektúry. Na montáž drevenej terasy si trúfnu často aj domáci majstri – chce to len dobrú prípravu a základné know-how. Navyše, ak práve nesiahnete po luxusných exotických drevinách, môže byť takáto terasa aj cenovo výhodná. Na výber máte z množstva typov drevín, obľúbené sú najmä európske ihličnany, ktoré ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality.

Drevo však má aj svoje nevýhody. Spomedzi všetkých materiálov je, napríklad, najnáročnejšie na starostlivosť – počítajte najmenej s dvoma nátermi ročne aj pravidelným čistením. Je chúlostivé na vlhkosť aj škodcov a pri extrémnych teplotných výkyvoch zvykne praskať a meniť tvar. Priemerná životnosť drevených terás sa zväčša odhaduje na 10-15 rokov, časom teda príde aj na jej výmenu.

terasová podlaha

Drevoplast

Kompozitné materiály a drevoplastové WPC dosky sú dnes pri stavbe terás v kurze. Niet sa čomu čudovať: Vzhľadom sú od dreva takmer na nerozoznanie, sú však bezúdržbové, nemenia tvar, farbu ani štruktúru pod vplyvom poveternostných podmienok a nezaujímajú ani škodcov. Je to teda skvelá voľba aj na nekryté terasy. Tieto materiály majú často už aj protišmykovú úpravu, čo sa vám bude určite hodiť. Povzbudivá je aj ich trvácnosť – výrobcovia sľubujú až 25 rokov!

Nevýhodou drevoplastu je najmä jeho vyššia cena. Niekomu môže principiálne vadiť aj jeho umelý pôvod. V prípade týchto materiálov je tiež veľmi dôležitá bezchybná podkonštrukcia, zabúdať by ste nemali ani na vhodné vyspádovanie, keďže drevoplast dažďovú vodu nenasakuje, ale drží sa na ňom.

Betón

Betón je tak trochu „divokou kartou” medzi stavebnými materiálmi. Niektorým sa nechvalne spája s masovou panelovou výstavbou minulého režimu, iní v ňom vidia ultra-moderný minimalizmus. Objektívnymi výhodami tohto materiálu sú dostupná cena, vysoká trvácnosť, bezúdržbovosť a rýchlosť a nenáročnosť samotnej práce. Navyše, dnes už betón zďaleka nie je len fádny a šedý. Na výber je mnoho estetických variantov, z ktorých si vyberie skoro každý.

Nevýhodou betónu je najmä jeho tepelná prispôsobivosť okoliu – ľahko sa rozpáli do horúca aj mrazivo ochladí, takže vás asi nebude veľmi lákať chodiť po ňom s bosými nohami. Namietať proti tomuto materiálu môžu aj ekológovia – výroba betónu je energeticky náročná a považuje sa za jeden z faktorov pri prehlbovaní klimatickej krízy.

Keramická dlažba

Dlažby sú obľúbené v interiéroch aj exteriéroch pre ich všestrannosť, množstvo dostupných dizajnov, ľahkú údržbu a pekný vzhľad. Pri troche snahy môže ísť aj o celkom ekonomické riešenie, hoci existuje aj množstvo luxusných variantov. Keramika je elegantná a príjemná na dotyk, jej čistenie je nenáročné a ľahko ju zladíte s akýmkoľvek štýlom architektúry či terasového nábytku.

Na druhej strane, dlažba má aj svoje riziká, a to najmä pokiaľ ide o odolnosť. Riziko predstavujú najmä škáry, ktoré pod vplyvom mrazov a slnka môžu začať praskať. Nie len, že je to nevzhľadné, ale dochádza tak aj k podmývaniu samotných dlaždíc, ktoré sa následne môžu začať uvoľňovať. Keramika môže praskať aj pri nárazoch (napr. pád ťažkých predmetov, nárazy nábytku). Tento typ krytiny je tiež chúlostivý na nerovnosti podkladu, neodporúča sa teda pri menej odbornej svojpomocnej práci či výrazne členitom povrchu.

akú podlahu na terasu

Kameň

Ako drevo, tak aj kameň je klasickým prírodným materiálom, s ktorým na terase nemôžete nič pokaziť. Hodí sa najmä do rustikálnych prostredí, často je voľbou číslo jedna na chatách aj v chladných a vlhkých prostrediach. Ktorý druh kameňa si vybrať? Môže to byť žula, rula, čadič alebo porfýr, k obľúbeným riešeniam patrí aj luxusne pôsobiaci mramor. O kameň sa netreba prakticky nijako starať, neublíži mu mráz ani ostré letné slnko.

K nevýhodám kameňa zase patrí, že nie každému je príjemný jeho dotyk na bosom chodidle. Samozrejme, veľa závisí aj od výberu kameniny – môžu to byť surové prírodné kamene, dokonale opracovaná kamenná dlažba aj kamienkové koberce. Alternatívou môže byť aj umelý kameň, ktorého cena býva zväčša výhodnejšia, no jeho trvácnosť aj estetika za „originálom” pokrivkávajú.

Na záver: Podlaha na terasu je investícia do vašej spokojnosti

V dnešnej záplave sofistikovaných, vkusných a vo väčšine prípadov aj vysoko kvalitných krytín je výber podlahy na vašu terasu v prvom rade otázkou vkusu a osobných preferencií. Majte pritom na pamäti, že investujete do vlastnej spokojnosti a komfortu, a to na mnoho ďalších rokov.

Nepodceňujte nároky na údržbu, obzvlášť ak ide o terasu na chalupe, kde trávite pomenej času – aby sa vám napokon nestalo, že máte z vysnívanej terasy viac starostí ako úžitku. Zvažujete svojpomocnú výstavbu? Nie je na tom nič zložité, no treba realisticky uvážiť postup a technológie, na ktoré si naozaj trúfate. Dodatočné opravovanie chýb vás môže stáť viac, než ak by ste terasu zverili od začiatku do rúk profesionálom.