podlaha na balkón

Akú podlahu zvoliť na balkón?

Terasy a balkóny sú už dlhé roky dostupnou alternatívou voči záhradám, ktorú si tak vďaka nim aspoň z časti môžete dopriať aj v byte. Vďaka veľkým terasám získate svoju vlastnú oázu pokoja, dokonca aj s vlastným trávničkom či kvetmi, a pokojne aj v centre rušného veľkomesta. A samozrejme, čím sú väčšie, tým lepšie a dnes aj čoraz viac vyhľadávanejšie. Na veľkosti sa však odrazí aj váš čas strávený starostlivosťou o tento externý priestor, preto by ste mu od samého začiatku mali venovať dostatok pozornosti a čo je dôležité, pri jeho zveľaďovaní použiť kvalitné materiály. Reč je predovšetkým o podlahe. Odborníci v tomto prípade odporúčajú siahnuť po materiáloch vyššej kvality, ktoré sú čo najviac odolné voči vonkajším vplyvom počasia, a ktoré to s vami vydržia dlhšie ako len jednu sezónu. Investícia do kvality sa vám preto v tomto prípade určite vráti. Ako sa ale zorientovať v tak širokej ponuke dostupných materiálov? Aké sú ich výhody a naopak nevýhody? A ktorá možnosť je tá najvhodnejšia práve pre váš balkón či terasu? Pripravili sme pre vás niekoľko šikovných tipov, vďaka ktorým sa v exteriérových podlahách hravo zorientujete.

Drevená podlaha

Nie je žiadnym prekvapením, že drevo patrí k jedným z najviac používaných materiálov. A niet sa čomu čudovať. Vďaka svojmu pôvodu vnesie nádych harmónie a prírody do každej jednej domácnosti. Tento obľúbený materiál sa z interiérov prebojoval aj k exteriérom a aktuálne patrí medzi najväčšie podlahové exteriérové trendy.

Výhodou je, že vďaka variabilite štruktúr a farieb dreva tak dokážete váš exteriér zladiť do akéhokoľvek štýlu. Môžete si tak váš balkón či terasu zladiť do rustikálneho, elegantného, no zároveň aj minimalistického moderného štýlu. Vo všetkých prípadoch máte jednu a tú istú garanciu – že nikdy nevyjde z módy.

Z hľadiska ceny patrí k tým drahším variantom, a z rozpočtu vám z času na čas ukrojí aj potrebná starostlivosť o drevo. Všetci predsa dobre vieme, že drevo je notoricky známe pre svoju vysokú údržbu. Expanzia, kontrakcia, termity, hniloba dreva, prebrúsenie, oprava… a tento zoznam by mohol pokračovať ďalej. Keďže s exteriérovou podlahou chcete vydržať niekoľko dlhých rokov, dobre zvážte, či si budete môcť dovoliť aj výdavky na jej starostlivosť.

+ nadčasový materiál

+ vysoká kvalita materiálu

– vyššia cena

– nákladná údržba

Drevoplast

Predstavte si drevenú podlahu, no značne lacnejšiu, ktorá si navyše vyžaduje aj menej starostlivosti. Tak presne taká môže byť vaša podlaha z drevoplastu. A tak vďaka modernej technológii môžete dosiahnuť nádherný a realistický vzhľad dreva, bez jeho zbytočných nevýhod a výdavkov navyše. Z hľadiska dlhovekosti sú v porovnaní s klasickým drevom tiež tou lepšou voľbou. V rámci pravidelnej údržby si vystačíte aj s obyčajným prostriedkom na podlahy. Výhodou podlahy z drevoplastu je aj fakt, že sú vyrobené tak, aby boli úplne ohňovzdorné, vďaka čomu bude vaša rodina v dokonalom bezpečí a vaša terasa tak bez obáv zvládne každú grilovačku. Netreba zabudnúť ani na to, že ich inštaláciu zvládne vskutku každý. Zo dňa na deň tak môžete prekvapiť vašu polovičku či celú rodinu novou podlahou na vašom balkóne. Nie je to fantastické?

Medzi nevýhody tohto materiálu patrí hlavne to, že napríklad v porovnaní s drevom udržiavajú teplo viac ako tradičné drevo, a preto keď sa oteplí a na váš balkón bude dopadať ostré slnko, budete mať problém naň stúpiť bosou nohou. A naopak v zime si zas udržia svoj chlad a na pocit budú ešte chladnejšie ako napríklad betón.

+ nenáročná údržba

+ jednoduchá inštalácia

+ úplná ohňovzdornosť

+ nízka cena

– zadržiavanie tepla

balkónová podlaha

Keramické dlaždice

Existuje niečo krajšie, ako klasické kamenné terasové dlaždice alebo drevená terasa? Niečo vám prezradíme. Väčšina z tých kamenných alebo drevených terás, ktoré vždy vychvaľujete na návšteve u blízkych, totiž vôbec nie sú vyrobené z kameňa či z dreva, ale z „obyčajnej“ dlažby.

Dlaždice na terase, a to konkrétne keramické exteriérové dlaždice, sú často ešte odolnejšie ako prírodné materiály, akým je napríklad taký kameň. Rozdiel spoznáte predovšetkým v cene. Dlažba je známa tým, že sa veľmi ľahko čistí a udržiava. Len občas pozametajte a vytrite mopom, a máte upratané.

Napriek tomu, že sú dostatočne odolné voči vonkajším vplyvom, nie sú tak odolné aj voči vplyvom počasia. Keramická dlažba je náchylná na silné mrazy, kedy môže začať praskať. Ak žijete v domácnosti s malými deťmi, nemusí byť tento typ podlahy práve tým najvhodnejším, nakoľko je dosť šmykľavý.

+ väčšia odolnosť než prírodné materiály

+ nenáročná údržba

+ takmer nerozoznateľná imitácia dreva či kameňa

– nižšia odolnosť voči vplyvom počasia

– šmykľavosť

akú podlahu na balkón

Umelý trávnik

No úprimne, aj vy ste si práve predstavili ako vstúpite na balkón bosými nohami, a nerušene si na ňom vychutnáte svoju rannú kávičku?

Rovnako ako drevoplast či dlažba, aj umelý trávnik sa za uplynulé roky stal takmer dokonalou kópiou toho živého. Určite vás poteší jeho nenáročná údržba. Samozrejme, vyhnete sa aj jeho koseniu a jediné, čo budete musieť z času na čas urobiť, je osviežiť ho vodou a zbaviť ho tak prachu či prípadnej špiny, keďže mopom by ste ho len ťažko umyli. Umelý trávnik je najobľúbenejšou variantou nielen u detí, ale aj u našich štvornohých miláčikov, a v porovnaní s ostatnými typmi exteriérovej podlahy vhodnej na balkón, ide zaručene o tú najpohodlnejšiu variantu. Nemusíte sa báť ani toho, že počas veľkých dažďov by prebytočná voda ostávala v spodných častiach umelej trávy, nakoľko kvalitné umelé trávniky disponujú takzvaným samodrenážnym systémom, ktorý zabráni zadržiavaniu vody a aj tomu, aby bol povrch trávnička príliš klzký. Inštaláciu zvládnete aj sami, a to dokonca bez použitia špeciálneho náradia či lepidiel.

Samozrejme, ak chcete dosiahnuť čo najviac realistický pocit a vzhľad trávy, budete si musieť značne priplatiť, preto je hlavným mínusom tohto typu práve cena. Ak sa rozhodnete siahnuť po lacnejšej variante, nemilo vás prekvapí nielen umelý vzhľad trávy, no zároveň nebude veľmi príjemná ai na dotyk. Potrápite sa aj s údržbou, nakoľko lacnejšie varianty nemusia disponovať samodrenážnym systémom. Pod takotou podlahou sa tak časom môžu vytvárať plesne a bude zachytávať množstvo nečistôt, čomu sa určite nepoteší žiaden alergik.

+ dokonalá kópia živého trávnika

+ najpohodlnejšia varianta

+ samodrenážny systém

– vysoká cena

Betónová podlaha

V prípade betónovej podlahy ide o najlacnejšiu variantu v porovnaní s vyššie uvedenými typmi exteriérových podláh. Štandardne sa využívajú pri veľkých exteriéroch, zvyčajne okolo domu, a v panelákoch sú skôr výnimkou.

Ak máte veľkú terasu a chcete sa vyhnúť akejkoľvek starostlivosti a aj výdavkom navyše, môže byť pre vás betón tým správnym riešením. Navyše sú odolné voči všetkým vplyvom počasia, čo znamená, že o výmenu vašej podlahy sa nebudete musieť zaujímať až dovtedy, dokým vás neomrzí. Štýl betónovej dlažby môže očariť fanúšikov industriálneho štýlu. Ak máte takto zladený aj váš interiér, môže byť práve betónová dlažba tou najlepšou voľbou, pri ktorej zároveň aj ušetríte.

Neodporúčame používať betónovú dlažbu na malých balkónoch, kedy by táto podlaha dokázala celý priestor ešte zmenšiť. K betónu treba pristupovať opatrne a ak nemáte celý byt prispôsobený do industriálneho štýlu, nebude na vašej terase či balkóne vyzerať tak pekne, ako ostatné typy podláh.

+ najlacnejšia varianta

+ odolná voči všetkým externým vplyvom

– dizajn (pokiaľ nepreferujete industriálny štýl)

Bez ohľadu na to, aké sú vaše osobné preferencie a vkus, sa pri výbere exteriérovej podlahy vždy riaďte predovšetkým podľa veľkosti vášho balkónu, podľa času, ktorý ste ochotní venovať údržbe, podľa preferencií a bezpečnosti všetkých členov v domácnosti, a v neposlednom rade, podľa vášho rozpočtu. Dnes už dokážete zohnať krásnu podlahu pre váš balkón aj za pár eur bez toho, aby ste museli výrazne ubrať zo svojich nárokov. Túžite po dreve no nemôžete si ho dovoliť? Siahnite po drevoplaste. Je vašim snom mať balkón obložený kameňom? V tom prípade si možno dokážete vystačiť aj s dlažbou, ktorá ako kameň len vyzerá. V každom prípade sa pri výbere poraďte aj s predajcom s tým, že sa zamerajte na konkrétne parametre, ktoré od vašej novej podlahy očakávate.