Koleus je tropická rastlina, ktorá je obľúbená najmä vďaka svojim pestrofarebným listom. Existuje niekoľko druhov koleusu, ktoré vás potešia rôznymi farebnými variáciami. Táto rastlina je nenáročná na údržbu a skvele oživí farbami vašu domácnosť alebo záhradu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o jej sadení, druhoch, pestovaní a zazimovaní.
Obsah
Charakteristika
Koleus je rod jednoročných alebo viacročných rastlín, pochádzajúcich z tropickej Afriky a Ázie. V našom podnebí sa táto rastlina pestuje ako letnička a je nenáročná na údržbu. Koleus je blízky príbuzný mäty priepornej, bazalky, tymiánu a šalvie.
Odrody koleusu sú známe izbové a záhradné rastliny, ktoré upútajú pozornosť najmä svojimi farebnými listami. Listy môžu byť až trojfarebné, v kombinácii farieb ako je červená, purpurová, zelená, fialová, žltá, oranžová a ďalšie.
Listy sú zvyčajne srdcovitého alebo vajcovitého tvaru, no niektoré odrody môžu mať listy laločnaté alebo kopijovité. Kvety koleusu sú usporiadané do klasu a zvyčajne sú sfarbené do modra. Koleus sa však pestuje najmä pre jeho krásne výrazné farebné listy, a práve preto sa kvety u rastliny zvyknú odstraňovať.
Druhy
Existuje mnoho rôznych druhov rastlín koleus, z ktorých si môžete vybrať. Líšia sa od seba najmä farbami a tvarmi listov. Nižšie sú uvedené niektoré z najobľúbenejších a najčastejšie pestovaných odrôd.
Golden Dreams
Odroda Golden Dreams má výraznú zelenú farbu, a preto ide o jednu z najobľúbenejších odrôd. Listy majú limetkovú farbu s tmavočervenými žilkami, ktoré nimi prechádzajú.
Ak rastlinu umiestnite na slnečné miesto, červená farba sa stane výraznejšou. V prípade, že rastlinu umiestnite do tieňa, bude na nej dominovať limetková farba.
Black Dragon
Tento druh dorastá do výšky 30 cm a v porovnaní s ostatnými odrodami je relatívne menší. Semená tejto rastliny by sa mali vysievať približne 10 týždňov pred poslednými jarnými mrazmi.
Odroda Čierny drak je odolná voči teplu a darí sa jej v tieni alebo na mieste s čiastočným prístupom slnka. Listy tohto druhu majú nezvyčajnú štruktúru a sú sýtočervenej farby, pričom okraje sú čiernopurpurové.
Wizard
Farby listov odrody Čarodejník sú rôznorodé a ich tvar je srdcovitý. Pestovanie tejto rastliny je nenáročné a zvládne ho aj neskúsený záhradkár. Darí sa jej v interiéri, no je možné ju vysadiť aj do záhradných záhonov. Rastlina uprednostňuje vlhkú pôdu ačiastočné slnko alebo úplný tieň. V dospelosti dosahuje výšku približne 30 centimetrov.
Kiwi Fern
Odroda Kiwi Fern dorastá do výšky 30 až 50 cm. Strapcové listy tohto predstaviteľa rastlín koleus sú tmavofialové a na okrajoch zelené. Pre zdravý rast potrebuje rastlina čiastočné slnko alebo tieň.
Taktiež treba dbať na to, aby pôda, v ktorej vyrastá, nebola premočená. Táto odroda si vyžaduje pravidelné hnojenie. V porovnaní s inými odrodami ide o pomerne starší druh koleusu.
Henna
Tento druh dorastá do výšky 60 centimetrov. Listy majú vínovú farbua smerom k stredu sa sfarbujú do zlatista. Táto rastlina je pomerne nenáročná na údržbu a dobre znáša teplo. V extrémnych horúčavách potrebuje pravidelnú zálievku. V bežných teplotách však treba udržiavať iba miernu vlhkosť pôdy. Táto odroda rastie veľmi rýchlo a má kvety bielej farby.
Rozmnožovanie
Koleus je možné rozmnožovať na jar pomocou semien, stonkových odrezkov alebo listových odrezkov. Ak si chcete zvoliť metódu rozmnožovania odrezkami, odoberte vrcholové odrezky zo zazimovanej rastliny.
Najvhodnejšie mesiace na odoberanie odrezkov sú január a február. Vložte odobraté odrezky z rastliny do pohára s vodou. Približne do 10 dní by mali odrezky začať vyháňať korienky. Vtedy prichádza čas presadenia do kvetináča s vhodným substrátom.
Sadenie
Na sadenie môžete využiť odrezky zo zazimovaných rastlín. V prípade, že koleus pestujete prvýkrát, použite na sadenie semená zakúpené v záhradkárskych obchodoch. Ak máte v pláne vysádzať koleus do vonkajšej záhrady, začnite pestovať semená v interiéri približne 10 týždňov pred nástupom posledných jarných mrazov.
Postup:
Naplňte misku kvalitnou zmesou do kvetináčov. Na zmes nasypte semienka koleusu a zľahka ich zasypte zeminou.
Misku prikryte igelitom a postavte ju na teplé slnečné miesto. Nechajte ju tam, kým semienka nevyklíčia a pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy. Doba klíčenia by mala trvať približne 2 týždne.
Ak vám semienka vyklíčili, odstráňte igelit a pokračujte v pestovaní.
Keď sa na sadeniciach objaví prvý pár listov, opatrne ich presaďte do kvetináčov a pokračujte v pestovaní až dovtedy, kým nepríde vhodný čas na výsadbu do exteriéru. Pred vysádzaním sadeníc do exteriéru ich nezabudnite otužiť, aby si pomaly zvykli na chladnejšie prostredie.
Starostlivosť a pestovanie
Pri pestovaní koleusu je výhodou to, že je rastlina nenáročná na údržbu. Odmenou za nenáročnú údržbu sú krásne pestrofarebné listy, ktoré oživia záhradu aj interiér. Zistite, ako sa o koleus starať, aby sa mu vo vašej domácnosti alebo záhrade darilo.
Pôda
Koleus uprednostňuje výživnú, kyprú a dobre odvodnenú pôdu. Predtým, ako sa rozhodnete vysádzať koleus, je dobré pôdu vyživiť kompostom alebo iným organickým materiálom. Ak budete koleus pestovať v interiéri, použite na výsadbu kvalitnú zmes do kvetináčov.
Koleus uprednostňuje kyprú zeminu, ktorá zabezpečuje optimálne odvodnenie pôdy. Ak by bol koleus dlhodobo v mokrej pôde, mohlo by to spôsobovať hnilobu koreňov.
Svetlo
Vo všeobecnosti sa rastline najlepšie darí v tieni alebo polotieni, no môže to závisieť aj od odrody, ktorú si vyberiete. Niektorým novým odrodám, ktorou je napríklad čarodejník, sa dobre darí aj na plnom slnku. Príliš veľa slnka však u väčšiny klasických druhov koleusu spôsobuje spálenie listov a blednutie farby.
Ak sa rozhodnete pestovať koleus v interiéri, najlepšie sa mu bude dariť na mieste, kde svieti slnko iba v ranných hodinách.
Zalievanie
Koleusu sa najviac darí v pôde, ktorá je trvalo vlhká, no nie premočená. Medzi zalievaním nechajte pôdu trochu uschnúť a zalejte koleus až vtedy, keď je vrchná časť pôdy na dotyk suchá.
Koleus si vyžaduje nadmerné zalievanie počas horúcich mesiacov. Dlhé obdobia sucha spomaľujú jeho rast a jeho listy môžu na okrajoch začať hnednúť. Preto je potrebné ho v extrémnych horúčavách zalievať až dvakrát denne.
Hnojenie
V prípade, že máte výživnú pôdu, nie je potrebné rastliny hnojiť. Ak je však vaša pôda málo výživná, bude potrebné pridať do záhonu vyvážené hnojivo s pomalým uvoľňovaním.
Na prihnojenie rastlín pestovaných v kvetináčoch použite hnojivo rozpustné vo vode. Rastliny pestované v kvetináčoch si vo všeobecnosti vyžadujú častejšie hnojenie ako rastliny pestované v exteriéri.
Zazimovanie
Koleus neprežije zimu v záhrade, a preto je potrebné ho prezimovať v interiéri. Na jeseň, tesne pred príchodom chladného počasia, vykopte zdravé rastliny. Dbajte na to, aby ste nepoškodili koreňový systém rastliny.
Koleus presaďte do kvetináča s kyprou pôdou a zazimujte ho na svetlom mieste pri teplote približne 15 °C. Rastlinu pravidelne zalievajte a raz mesačne môžete pridať aj hnojivo. Na jar koleus presaďte späť do záhonu alebo použite zdravé výhonky na pestovanie nových rastlín.
Strihanie
Keď objavíte na rastline suché alebo nezdravé listy, ostrihajte ich pomocou záhradných nožníc. V prípade, že ste sa rozhodli vašu rastlinu zazimovať, je potrebné na jar vykonať omladzovacie prerezávanie. Stonky skracujeme o 5-7 cm, čím sa podporí rast nových, mladých výhonkov. Zdravé odrezky môžete použiť na rozmnožovanie rastliny.