Medzi jednu z najkrajších a najobľúbenejších balkónových teplomilných rastlín patrí fuksia. Avšak, hodia sa na balkóny či okenné parapety iba v prípade, ak sú tieto miesta viac tienisté ako slnečné. Dajú sa zohnať na jar vo väčšine kvetinárstiev. Koncom jari nájdete aj fuksie v tvare malého stromčeka, ktoré sú cenovo náročnejšie, ale hodia sa do akéhokoľvek interiéru.
Obsah
Prečo si vybrať práve fuksiu?
Fuksia oživí akýkoľvek priestor, nie je náročná na starostlivosť a nádherne kvitne aj na tienistých miestach, kde sa iným rastlinám dariť nemusí, v čom je fuksia, samozrejme výnimočná. Fuksia je známa predovšetkým svojimi pestrofarebnými kvetmi, väčšinou fialovými či bordovými, ale aj bielymi.
Existujú fuksie v dvoch prevedeniach, a to vzpriamené a ovisnuté. Vzpriamené fuksie sú charakteristické bohatým olistením, čím sa hodia na výsadbu do črepníkov vo forme stromčekov. Ovisnuté sú ideálne na dekoráciu balkónov či terás, kde vám budú robiť príjemnú spoločnosť až do konca jesene.
Pôvod rastliny
Naša tradičná fuksia prevažne pochádza z Mexika či Strednej Ameriky, a to konkrétne z oblasti hôr. Niektoré druhy, ktoré sú prevažne ojedinelé, pochádzajú dokonca až z Nového Zélandu. Tieto (pôvodné) druhy na trhu však nenájdete, pričom ich nahrádzajú rôzne, vždy nové odrody (kultivary), ktoré sú špecifické svojimi dokonalými vlastnosťami, akými sú napríklad rýchly rast či skoré kvitnutie.
Pomenované sú podľa profesora medicíny a botanikom Leonharta Fuchsa, ktorý ich okolo roku 1530 prvýkrát objavil.
Najznámejšie druhy
- Fuchsia loxensis
- Fuchsia denticulata
- Fuchsia fulgens
- Fuchsia arborescens
- Fuchsia triphylla
- Fuchsia procumbens
- Fuchsia microphylla
- Fuchsia magellanica
Starostlivosť
Napriek tomu, že fuksia nie je na údržbu príliš náročná rastlina, predsa svoju dávku starostlivosti vyžaduje. Správnou starostlivosťou a pestovaním jej doprajete dlhú životnosť, krásne kvety a zdravie. Pri dokonalej starostlivosti dokáže fuksia narásť až do výšky troch metrov.
Umiestnenie
Fuksia je ako jedna z mála rastlín, ktorej slnko príliš neprospieva. Prosperovať vám teda najlepšie bude na polotienistých miestach, avšak z časti presvetlených. Taktiež jej nevyhovuje úplný tieň, pričom naň reaguje rovnako ako na slnko.
Fuksiu by ste mali chrániť pred dažďom a vetrom, keďže jej krehké kvety sa môžu ľahko poškodiť. Naopak, fuksia zbožňuje vzdušnú vlhkosť, čo iste ocení najmä počas tropických letných dní. Môžete ju pestovať v akejkoľvek záhrade, bez ohľadu na to, či sa nachádza v rušnom meste alebo pokojnej dedinke. Ak volíte črepník, ideálny je taký, v ktorom bude mať fuksia dostatok miesta.
Koniec koncov, nejde len o správne umiestnenie fuksie, ale aj o jej riadnu starostlivosť.
Pestovanie
Je obzvlášť podstatné dodržať niekoľko zásad pri pestovaní fuksie tak, aby vám vydržala čo najdlhšie, ktoré je potrebné zahájiť hneď na začiatku pestovania (na jar).
Vhodný substrát, v ktorom sa fuksia bude cítiť najlepšie, čo sa nakoniec aj odzrkadlí na jej bohatom počte nádherných kvetov, je substrát určený pre kvitnúce (balkónové) rastliny. Pre ešte lepší efekt odporúčame pri samotnej výsadbe fuksie pridať do substrátu zopár kvapiek hnojiva s postupným uvoľňovaním.
Substrát sa snažte udržiavať neustále mierne vlhký, vďaka čomu dosiahnete, že fuksia nebude mať nikdy núdzu o vodu, ale zároveň ju tým neprelejete. Na dno nezabudnite pridať drenáž aspoň o veľkosti 5 cm. Taktiež dbajte o to, aby bol vami zvolený substrát kyslý – ideálne 6 pH.
Náš tip!
Viete o tom, že fuksiu je možné “prinútiť” k nepretržitému kvitnutiu počas celého roka? Základom je správna starostlivosť, dbanie o pravidelnosť zálievky a hnojenia, každoročné rozmnožovanie a úspešné zazimovanie.
Zálievka
Logicky, v lete fuksia vyžaduje bohatú zálievku. Vždy platí, že substrát by mal byť dostatočne vlhký, aby rastlinka nezahynula. V lete je preto potrebné zalievať fuksiu výdatne, najlepšie ráno a priamo ku koreňom. Listy len občas mierne oroste, nemali by byť mokré. Ak denná teplota vyšplhá nad 30°C, zálievku zopakujte aj večer. Počas chladnejších mesiacoch postačí ranná zálievka obdeň. Vyhýbajte sa čerstvej a studenej vode a na zálievku preto voľte odstátu vodu izbovej teploty.
Že je čas na zálievku zistíte jednoducho. Pravidelne kontrolujte substrát. Ak bude mierne preschnutý, je vhodný okamih na ďalší príval vody. Ideálnou voľbou, ktorá vám ušetrí čas, ale zaručí istotu pri zálievke fuksie, je zaobstaranie si samozavlažovacieho systému.
Hnojenie
Vyberajte vždy kvalitné hnojivo, ktoré by malo spĺňať požiadavky danej rastlinky. U fuksie je to napríklad hnojivo s dostatočným obsahom živín s postupným uvoľňovaním, čo jej dopraje prísun pre život potrebných živín postupne a v malom, optimálnom množstve, a tým bude silnejšia, vďaka čomu sa jej bude viac dariť.
Týmto typom hnojiva odporúčame fuksiu hnojiť aspoň dvakrát týždenne (aj viac), pričom ideálne pre fuksiu predstavuje tekuté hnojivo. Práve ste sa dozvedeli, že fuksia je na hnojenie náročnejšia, v porovnaní s inými rastlinami.
Vedeli ste?
Pravidelné prihnojovanie znásobí hustotu kvetov? Nezabudnite preto fuksiu pravidelne prihnojovať, a to hnojivom slabšej koncentrácie.
Rozmnožovanie
Fuksie sa vyznačujú jednoduchým rozmnožovaním, vďaka čomu zvládne každý z vás úplne bez problémov fuksiu rozmnožiť. Na množenie vyberte odrezky z vrchu, avšak bez kvetov či púčikov. Zároveň môžete rastlinku skrátiť (aspoň o polovicu), čo jej rozhodne pomôže pri ďalšom raste.
Konce by mali byť ošetrené v rastovom stimulátore. Následne je ošetrené odrezky potrebné vložiť (zapichnúť) do substrátu, ktorý by mal byť určený na rozmnožovanie rastlín. Asi po troch týždňoch by mali byť odrezky zakorenené. Dbajte o nepretržitú, ale miernu vlhkosť substrátu.
Fuksiu je ideálne rozmnožiť koncom leta, čím získate čerstvé, mladé rastlinky hneď začiatkom sezóny počas nasledujúceho roka.
Teplota
Počas leta môžete fuksiu pokojne pestovať vonku, avšak držte sa zásady – polotieň a pravidelná zálievka, najmä počas tropických dní, kedy teplota vyšplhá aj nad 30 °C. V zime vyhýbajte rastlinku nadmernému chladu, prievanu, no zároveň aj vykurovaniu.
Fuksia – riziká a nástrahy
Táto rastlina je náchylná na tvorbu plesne a to najmä v koreňovej a stonkovej. Pleseň sa najčastejšie objavuje pri prehnanej zálievke. Opadávanie listov fuksie slúži ako indikátor príliš vysokej teploty a nedostatočnej zálievky, čo fuksii taktiež vôbec neprospieva. V takomto prípade ju urýchlene zavlažte a premiestnite na chladnejšie miesto, avšak bez rizika prievanu.
Taktiež je fuksia citlivá na rôzne druhy škodcov, medzi ktorých patria najmä vošky či húsenice. Najväčšie riziko napadnutia fuksie škodcami vzniká práve pri pestovaní v záhrade.
A čo v zime?
Zazimovanie patrí pri pestovaní fuksie k jednej z jej neodmysliteľných súčastí. Konajte v čase, kedy teplota klesne pod 10 °C, ale nie pod 5 °C. Ideálne je skrátiť fuksiu asi o tretinu, čím sa odstránia rôzne choroboplodné zárodky. Taktiež je potrebné odstrániť všetko suché lístie a kvety. Substrát by mal zostať vlhký, ale tentokrát rastlinu umiestnite na svetlé a chladné miesto.
Pozor na vykurovanie! Tým môžete rastlinke nenávratne ublížiť. Najlepšia je preto veranda, avšak dajte pozor, aby rastlina v tomto období nebola v neustálej tme a prievane. V opačnom prípade o ňu prídete.