závlaha trávnika

Viete, ako správne zavlažovať trávnik? Takto to zvládnete svojpomocne

Na to, aby ste sa mohli pýšiť krásne vyzerajúcim trávnikom, je nevyhnutné správne zavlažovanie. Nesprávny postup či načasovanie môže na vašom trávniku spôsobiť veľké škody. Prečítajte si o tom, ako si vďaka správnemu zavlažovaniu vypestovať trávnik, ktorý vám budú závidieť všetci susedia.

Pri kvalitnej starostlivosti sa z vášho trávnika môže razom stať doplnok pre váš dom či pozemok. Treba ale myslieť na to, že trávnik, respektíve tráva je na vlhkosť pomerne náročná rastlina. Najmä počas suchých dní a vysokých teplôt si vyžaduje zvýšenú závlahu a celkovú starostlivosť.

Našťastie existuje množstvo spôsobov, ako vášmu trávniku dopriať dostatok vody. Trávnik môžete zavlažovať buď ručne pomocou krhly či hadice, alebo si môžete zaobstarať automatické zavlažovanie. Profesionálna inštalácia zavlažovacieho systému si však vyžaduje nielen veľa práce a času, ale najmä peňazí. Ak ste aspoň trochu zručný, určite si zvládnete vyrobiť závlahu trávnika aj svojpomocne.

Správny výber trávnika

To, ako často a v akom množstve budete musieť zavlažovať váš trávnik, súvisí aj s výberom správneho osiva:

  • v prvom rade sa zamerajte na orientáciu vášho pozemku a samotného trávnika, podľa toho si zvoľte osivo určené do tieňa, polotieňa či na slnko
  • vyberte si trávové osivo, ktoré je vhodné do daného podnebia
  • pri výbere myslite na to, akú záťaž bude váš trávnik musieť zvládať

Kedy polievať trávnik

Počas teplých slnečných dní je nevyhnutné, aby ste váš trávnik pravidelne zavlažovali. Dajte si však pozor na to, aby ste to nerobili počas dňa, keď sú najvyššie teploty. Trávnik zavlažujte skoro ráno alebo večer. Zabránite tak zbytočnému vyparovaniu a strate vody.

Ak by sme do úvahy brali aj potreby trávnika, úplne najideálnejší čas je nadránom:

  • tráva rýchlejšie oschne
  • zabráni sa vzniku plesní a hubových infekcií
  • tráva nebude mať šok, ktorý by spôsobila studená voda po celom dni horúčav

Ako si vybrať závlahu

Spôsobov, ako zavlažovať trávnik, je množstvo. Je najmä na vás, vašich preferenciách a finančných možnostiach, pre aký spôsob závlahy sa rozhodnete. Vždy to však závisí aj od druhu trávnika, jeho veľkosti či od typu pôdy.

Ak ste majiteľom maličkého trávnika, postačí vám krhla. Ak je váš trávnik väčší, no z polievania máte akýsi druh relaxu, pokojne zvoľte polievanie pomocou hadice s rozprašovačom. Nevýhodou ručného zavlažovania je nerovnomernosť zavlaženia a taktiež časová náročnosť (pri väčšej ploche).

závlaha trávnika svojpomocne

Najlepšou možnosťou je preto automatické zavlažovanie trávnika. Takúto automatickú závlahu si môžete nechať nainštalovať od profesionálov alebo si ju môžete skúsiť urobiť svojpomocne.

Na výber máte rôzne typy zavlažovacích systémov – manuálne a automatické, rozprašovací zavlažovací systém a kvapkový zavlažovací systém či povrchová a podpovrchová závlaha. Všetky majú svoje pre aj proti. Pri rozhodovaní, akú závlahu zvolíte na svoj pozemok, si položte nasledujúce otázky:

  • Na čo všetko budete závlahu využívať? (iba trávnik alebo aj záhradu či okrasné kvety)
  • Odkiaľ bude závlaha čerpať vodu? (pred kúpou si preverte, aký tlak vody máte doma)
  • Akú veľkú plochu budete polievať?
  • Aký typ a kvalitu pôdy máte?

Manuálne zavlažovanie si zvoľte v prípade, ak máte čas venovať sa polievaniu. Aj keď môžete mať špeciálne zavlažovacie trysky a nadstavce, najskôr ich musíte napojiť na hadicu a následne presúvať po trávniku. Nevýhodou je teda časová náročnosť a tiež nerovnomerné polievanie trávnika, s ktorými vám pomôže automatický závlahový systém. Výhodou manuálnych závlah je cenová dostupnosť.

Kvapkový zavlažovací systém sa nachádza pod zemou a vodu privádza priamo ku koreňom trávy (alebo iných rastlín). Výhodou je, že tráva je chránená pred rôznymi hubovými a plesňovými chorobami, ktoré jej hrozia v prípade nadmerného polievania rozprašovaním. Ak si však budete dávať pozor na primerané zavlažovanie pomocou rozprašovacej závlahy, pre trávnik je tento typ vhodnejší. Dokáže totiž poskytnúť vlahu rovnomernejšie.

Rozprašovací závlahový systém si môžete nainštalovať buď na povrch trávnika tak, že trysky budú neustále vonku, alebo si ich môžete nechať nainštalovať zarovno so zemou. V momente, keď sa závlaha spustí, sa trysky vysunú nad povrch zeme. Výhodou povrchovej závlahy je nižšia cena, no ak budete mať podpovrchovú závlahu, bude sa vám trávnik ľahšie kosiť a bude vhodnejší pre rôzne hry.

Výhody automatickej závlahy trávnika

Snáď najväčšou výhodou automatickej závlahy je to, že pokojne môžete odísť na dovolenku a o váš trávnik bude aj tak perfektne postarané. Ďalšou výhodou je šetrenie času – ak máte pri dome veľkú trávnatú plochu, denné zalievanie by vám zabralo kopec času. S automatickou závlahou máte možnosť načasovať si ju – trávnik môžete nechať polievať aj v skorých ranných hodinách.

Okrem toho, že automatická závlaha šetrí čas, zároveň šetrí aj peniaze. Dokáže si pekne optimalizovať a regulovať potreby vody. S tým všetkým súvisí to, že váš trávnik bude zdravší, krajší a vždy rovnomerne poliaty.

Automatická závlaha svojpomocne

Rozhodli ste sa svojpomocne vyrobiť automatickú podzemnú závlahu pre váš trávnik? Ak sa na to dobre pripravíte, určite to zvládnete. I keď sa vám počiatočná investícia do komponentov môže zdať na začiatku vysoká, pamätajte, že tento typ závlahy je jednoznačne najefektívnejší a časovo najúspornejší. S inštaláciou automatickej závlahy začnite najskôr na jar, keď už nehrozia mrazy.

Ak ste na inštaláciu závlahy mysleli ešte pred položením, respektíve zasiatím trávnika, budete to mať o niečo jednoduchšie. V opačnom prípade musíte rátať s tým, že budete musieť vybrať vrchnú vrstvu trávy a po inštalácii závlahy ju umiestniť naspäť. Môže sa stať, že sa zle uchytí.

Čo potrebujete spraviť pred samotnou inštaláciou závlahy?

Skontrolujte si zdroj vody

Zbytočne by ste sa trápili s inštaláciou závlahy, ak by ste následne zistili, že nemáte dostatočný zdroj vody. Využiť môžete nielen vodu z vodovodu, ale tiež vodu zo studne či zachytenú dažďovú vodu. Na čo je dôležité myslieť – vaša závlaha bude potrebovať minimálny prietok vody 25 – 30 l a tlak aspoň 3 bary.

Spravte si návrh zavlažovacieho systému

Najskôr si všetko dobre a presne pomerajte. Následne si pripravte projekt, v ktorom rozpočítate, koľko plochy bude treba zavlažovať, aké rozmery závlahy potrebujete, ako ju potrebujete rozložiť a podobne. Až keď budete mať všetko na papieri a budete s rozložením spokojný, môžete sa pustiť ďalej.

V tomto kroku myslite aj na rozdelenie postrekovačov do vetiev. Dôležité je, aby spotreba vody jednej vetvy nikdy nepresiahla výdatnosť zdroja. V opačnom prípade by vám závlaha nefungovala. A zapamätajte si – do jednej sekcie nainštalujte iba rozstrekovače rovnakého typu.

zavlažovanie trávnika

Realizácia a inštalácia závlahy

Pripravte si všetky komponenty

Ako prvý krok si všetky komponenty pre budúcu závlahu rozložte na plochu trávnika. Rúrky narežte do požadovanej veľkosti, nezabudnite odstrániť prebytočné piliny. Všetky komponenty prepojte a dajte si pozor na to, aby sa do nich nedostala hlina a iné nečistoty, ktoré by mohla trysky upchať. Nezabudnite si takto prichystanú závlahu odskúšať.

Čas na výkopové práce

Všade, kam budete dávať časti závlahy, si vykopte jamy hlboké aspoň 20 – 25 cm a široké 10 cm. Najlepšie sa vám bude pracovať, ak jamy vykopete do tvaru písmena V. Pokiaľ kopete už do položeného trávnika, nezabudnite si ho dať bokom tak, aby ste vedeli, ktoré kusy kam patria. Myslite aj na šachtu na ventily a na odvodnenie systému pred zimou – v najnižšie položenom mieste by mal byť odvodňovací ventil, ku ktorému si zaistíte dobrý prístup.

Uloženie závlahy

Všetky diely závlahy teraz vložte do vykopaných jám. Jednotlivé trysky umiestňujte tak, aby boli zarovno, respektíve v rovine s povrchom zeme a nevyčnievali. Následne všetko zasypte zeminou a pokiaľ ste vykopávali aj trávnik, uložte ho naspäť.

TIP: Počas procesu práce si priebežne všetko fotografujte, aby ste mali zdokumentované, kde presne sú uložené jednotlivé časti závlahy.

Čo si zapamätať o závlahe trávnika

  • Trávnik zavlažujte menej často a s väčším množstvom vody, aby sa zemina prevlhčila do hĺbky.
  • Na trávniku by sa vám pri polievaní nikdy nemali tvoriť kaluže, pretože môžete trávnik podmáčať.
  • Vodu treba dodať trávniku skôr, ako ho stihne ohroziť vyschnutá pôda.
  • Pieskový typ pôdy si vyžaduje častejšiu závlahu ako napríklad ílovitá pôda.
  • Ak je trávnik v tieni, jeho nároky na vlhkosť sa znižujú.
Podobné články