zakladanie trávnika

Jednoduché tipy pre zakladanie trávnika

Výsev trávnych semien je vynikajúcim a nákladovo najefektívnejším spôsobom, ako vytvoriť alebo rozšíriť zelený priestor v záhrade alebo okolo vášho domu. Aby ste vypestovali očiam lahodiaci, hustý a svieži trávnik, musíte dodržať niekoľko krokov. Čo všetko obnáša zakladanie trávnika sa dozviete v tomto článku.

Tipy na založenie trávnika

Pri zakladaní trávnika máte dve možnosti – založiť ho konvenčným spôsobom (zasiať semená) alebo si zadovážiť kobercový trávnik. Prvý spôsob je síce pracnejší, ale so správnymi nástrojmi to bude celkom príjemný zážitok.

Zakladanie trávnika sa skladá zo 4 fáz – príprava pôdy, usadenie pôdy, výsev trávneho semena a starostlivosť. Poďme sa pozrieť na jednotlivé fázy:

1. fáza – príprava pôdy

Zakladanie trávnika nezačína výsevom. Prvou fázou je príprava pôdy, ktorá je veľmi dôležitá. Treba ju dôkladne pripraviť na výsev. Samotná príprava pôdy začína odstránením kamienkov, buriny a zvyškov koreňov. V prípade, ak sa na danej ploche nachádza starý trávnik, je vhodné ho odstrániť. Následne je nutné prekopať celú plochu, kde budete siať nový trávnik. Burinu a korene môžete vytrhať ručne. Na prekopanie celej plochy môžete použiť kultivátor, ktorý vám celú prácu uľahčí. Ak však nechcete investovať peniaze do tohto záhradného pomocníka, môžete použiť klasický rýľ a prekopať plochu manuálne. Táto fáza môže trvať v rozmedzí od 3 do 8 hodín, v závislosti od veľkostnej plochy, kde sa bude trávnik nachádzať.

zakladanie trávnika svojpomocne

2. fáza – usadenie pôdy

Po príprave pôdy sa dostáva na rad druhá fáza, ktorou je usadenie pôdy. V tejto fáze je dôležité nechať pôdu odpočívať. To znamená, že predtým, ako budete siať semená trávnika, by mala byť prekyprená pôda dostatočne usadená. Tento proces by mal trvať minimálne dva týždne. Po uplynutí tejto doby a usadení prekyprenej pôdy je nutné povrch vyrovnať. Taktiež bude pravdepodobne opäť potrebné odstrániť vyrastenú burinu a kamene z povrchu.

3. fáza – výsev trávneho semena

Ako je spomenuté vyššie, tak pred samotným siatím trávneho semena je potrebné vyrovnať plochu, určenú na trávnik. Semená môžete siať dvoma spôsobmi – manuálne alebo pomocou rozmetadla semien. Vhodnejšie je použiť rozmetadlo semien, pretože to zabezpečí rovnomerné rozosiatie. Pri samotnom siatí vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo – na 1 meter štvorcový treba nasypať zhruba 25 – 30 gramov trávneho semena. Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od daného typu trávy. Preto sa odporúča dodržiavať množstvo, ktoré sa udáva na obale. Na okrajoch trávnika môžete zasiať väčšie množstvo semien, čo zabezpečí pevný okraj. Po vysiatí semien trávy ich treba pokryť tenkou vrstvou zeminy, aby ich neodfúkol vietor. Použiť môžete hrable a opatrne semená pritlačiť ich hlavou. Po týchto úkonoch je  prospešné plochu trávnika vyrovnať. Zabezpečíte tak rovný povrch trávnika bez hrboľov, minimalizujete výskyt buriny a zabezpečíte dôkladné sadenie semien do pôdy. Na vyrovnanie môžete použiť valec. Táto fáza môže trvať v rozmedzí od 2 až do 4 hodín, pričom na celkový čas vplýva veľkosť trávnika.

4. fáza – starostlivosť

Novozaložený trávnik si vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Základom je neustála vlhkosť, teda prísun vody, aby semená trávnika mohli klíčiť a rásť. To znamená, že zasiaty trávnik treba neustále polievať. Najlepším spôsobom je použiť závlahu s jemným postrekom – aby ste silným prúdom neutopili semená alebo ich neodstránili. Závlahu treba nastaviť tak, aby fungovala každý deň, ideálne na ranné hodiny. Dôvod je celkom jednoduchý – ak by boli počas dňa horúčavy a vy by ste polievali trávnik počas nich, mohol by sa spariť. V prípade závlahy je vhodné sledovať predpoveď počasia – ak by v daný deň pršalo, môžete ju pokojne vypnúť.

Čo sa týka prvého kosenia, to by ste mali vykonať vtedy, keď má tráva výšku približne 8 – 10 cm. Pôda však musí byť suchá, v opačnom prípade by kosačka mohla vytrhnúť trávu aj s koreňmi. V prípade, že je sucho a všimnete si, že kosačka aj tak trávu vytrháva, ihneď prestaňte kosiť. Budete musieť počkať niekoľko dní a až potom začať kosiť.

Aby bol trávnik pekný, treba ho občas prihnojiť. Tu však treba veľkú opatrnosť. Keď použijete veľa hnojiva, môžete trávnik spáliť. Hnojiť môžete pokosenou trávou alebo kvalitným špeciálnym trávnikovým hnojivom. Využiť môžete aj rozmetadlo, ak ste si ho zadovážili pri výseve semien.

Čo sa týka časovej náročnosti, tak polievanie trávnika vám môže zabrať približne 10 – 20 minút, ak si však zabezpečíte závlahu, je to ušetrený čas. Hnojenie vám zaberie približne 1 hodinu, zvyčajne sa vykonáva trikrát alebo štyrikrát do roka.

Kedy zakladať trávu?

Zakladať trávnik sa neodporúča len tak hocikedy. Vplyv na jeho siatie má hlavne teplota pôdy. Väčšina druhov trávy musí mať na klíčenie zabezpečené plusové teploty Ideálne je dodržať, aby bola teplota pôdy okolo 8°C. Teplota vzduchu je vhodná od 14 do 25°C. Pri zakladaní trávnika je okrem samotnej teploty veľmi dôležitá dostatočná vlaha. Keď si to zhrnieme, tak práve ročné obdobie, v ktorom semeno trávy budete vysádzať, má značný vplyv na správne klíčenie, rýchlosť rastu a jeho kvalitu.

Spomínané podmienky sú zabezpečené najmä na konci leta alebo začiatkom jesene (od polovice septembra do polovice októbra). Práve tento čas je vhodný na výsev trávnika. Ak vám však toto obdobie nevyhovuje alebo nechcete čakať, môžete začať s výsevom trávy už na jar (od apríla do mája). Poďme sa pozrieť na jednotlivé ročné obdobia, kedy môžete začať s výsevom semien:

  • Výsev semien trávy na jar – s výsevom trávnika je vhodné začať v čase, kedy je teplota pôdy v rozmedzí od 10 do 18°C. Niektoré špeciálne druhy semien trávnika je možné siať, keď je teplota pôdy nižšia, okolo 7°C. Ak by bolo príliš chladno, tak semeno bude nečinné až pokiaľ nebude teplejšie.
  • Výsev semien trávy v lete – keď sa rozhodnete začať s výsevom v letnom období, bude potrebné zabezpečiť časté zalievanie, aby sa vám vôbec semená usadili. Ideálne je polievať skoro ráno a aj neskoro večer, čím budete vedieť zabezpečiť, aby sa voda neodparila, ale vsiakla.
  • Výsev semien trávy na jeseň –  práve jesenné obdobie je najvhodnejším časom na výsev semien trávy. Pôda je teplá z letných dní a navyše aj dosť často prší, čo vám uľahčí zavlažovanie.

založenie trávnika

Tipy, ktoré pomôžu pri zakladaní trávnika

Zakladanie trávnika nie je celkom jednoduchou záležitosťou. Nehovoriac o tom, že vám zaberie dosť času. Existuje niekoľko tipov, ktoré pomôžu pri zakladaní trávnika. Tu sú dva najdôležitejšie a zároveň osvedčené tipy:

Skontrolujte pH pôdy

Správne pH pôdy je alfou a omegou pre zdravý a prosperujúci trávnik. V prvej fáze, teda v príprave pôdy pred výsevom trávnika, je vhodné skontrolovať pH pôdy. V prípade, ak je hodnota veľmi nízka, znamená to, že pôda je veľmi kyslá, čo v konečnom dôsledku bráni rastu rastlín a teda aj trávy. Po otestované viete hodnotu pH pôdy upraviť.

Nekráčajte po trávniku

Nový trávnik potrebuje čas. Hlavne na to, aby sa dostatočne usadil. Preto je vhodné zabezpečiť, aby ľudia a ani zvieratá po novom trávniku nebehali. Napríklad aj vták vám môže zobrať semienka a vaša snaha a práca bude na zmar. Perfektnou pomôckou je ohraničiť boky a aj vrch trávnika sieťovinou s jemnými okami, ktorú treba upevniť pár centimetrov nad zem.

Tipy, ako zasiať semená trávy

Ak chcete dosiahnuť pekný trávnik, musíte dôkladne zasiať semená trávy. Tu je pár tipov, ako správne zasiať semená trávy:

  • Vypočítajte si potrebné množstvo trávneho semena – ak sa rozhodnete vytvoriť nový trávnik, na jeden meter štvorcový počítajte s 34 g semien. V prípade, ak preosievate trávnik, bude stačiť polovičná dávka.
  • Pracujte postupne, po malých častiach – v prípade veľkej plochy trávnika je vhodné si ho rozdeliť na menšie časti. Vďaka tomu sa vám bude lepšie vypočítavať potrebné množstvo semena a rovnako i práca bude jednoduchšia.
  • Vyberte si vhodný čas – s výsevom začnite, keď bude pôda jemne vlhká.
  • Rovnomerne rozmiestnite semená – semená sa snažte rovnomerne rozložiť. Perfektnou pomôckou je rozmetadlo, ale môžete to spraviť aj manuálne.
  • Semeno trávy zľahka prehrabte – kontakt semena s pôdou je nevyhnutný, v opačnom prípade semeno nemusí vyklíčiť. Hrabaním zabezpečíte optimálny kontakt.
  • Zatlačte semeno do zeme – pomocou valca môžete maximalizovať kontakt s pôdou. Navyše sa semeno viac zatlačí do zeme, takže sa nemusíte báť, že ho zmyje voda pri polievaní alebo dážď.
  • Dbajte na pravidelnú závlahu – zavlažovanie je veľmi dôležité.  Radšej polievajte  miernejšie  a viackrát, ako raz a veľa.
Podobné články