svietivosť

Ako osvetliť jednotlivé priestory? Spoznajte rozdiel medzi svietivosťou, svetelným tokom a intenzitou osvetlenia

Svetlo je jedným z najdôležitejších faktorov vplývajúcich na našu duševnú pohodu. Architekti a bytoví dizajnéri by vedeli hodiny rozprávať o tom, že správne osadenie okien, zdravá výška stropu, premyslené zaradenie klenieb či neskôr závesov, ale aj žalúzií a svietidiel do interiéru sú hotovou alchýmiou.

Určite ste si všimli, že s ubúdajúcim svetlom počas jesenného a zimného obdobia (špeciálne po tom, ako sa čas premení na zimný) ubúda aj naša energia, chuť pracovať či hýbať sa. Svetlo ovplyvňuje do značnej miery naše vnútorné pochody a mieru toho, koľko energie máme či ako veľmi túžime po spánku. Premýšľali ste niekedy nad tým, do akej miery správne osvetlenie domácnosti pôsobí na naše zdravie? Pozrite sa s nami na pojmy a údaje, ktoré by ste pri vyberaní osvetlenia do jednotlivých miestností určite mali poznať.

Pojmy, ktoré si často mýlime

Pri zariaďovaní interiéru sa často stretávame s pojmami, ktoré nemáme v našom jadre slovnej zásoby. Ich významu nemusíme celkom rozumieť, a tak často mávneme nad nimi rukou. Pokiaľ nemáte skúseného architekta pri stavbe domu alebo naozajstného odborníka na interiérový dizajn pri zariaďovaní bytu, mali by ste si vopred naštudovať, čo tieto pojmy znamenajú. Môžu totiž do budúcna zásadne ovplyvniť príjemnosť a kvalitu vášho bývania, najmä vo večerných hodinách.

Svietivosť

V prípade svietivosti interiérového osvetlenia hovoríme o jedinej fyzikálnej veličine, ktorú dokážeme skutočne vnímať voľným okom (prípadne pocitovo). Meriame ju v takzvaných kandelách (z latinského výrazu candela = sviečka). Hoci si ľudia často zamieňajú svietivosť s ďalšími pojmami (svetelný tok či intenzita osvetlenia), je nutné pochopiť, čo v skutočnosti vyjadruje.

Svietivosť vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré daný zdroj osvetlenia vysiela jedným smerom (napríklad lampička na čítanie, bodové svetlo a pod.) Čím vyššia je hodnota svietivosti v kandelách, tým intenzívnejšie vnímame dané svetlo ako jasné a silné. Na meranie svietivosti používame jasomer.

Bodové svetlá s vyššou hodnotou svietivosti je vhodné používať v miestnostiach, kde potrebujete naozaj kvalitné osvetlenie. Zamyslieť nad hodnotou svietivosti by ste sa mali napríklad v miestnostiach, ktoré používate na prácu na počítači, robenie domácich úloh, čítanie, vyšívanie či varenie. Svojim očiam tak doprajete vyšší komfort, vďaka čomu ich nebudete toľko namáhať a predídete tak riziku vzniku krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti.

Svetelný tok

Ďalšia veľmi dôležitá veličina, ktorú tentokrát uvádzame vo fyzikálnej jednotke lúmen. Na rozdiel od svietivosti, ktorá počíta množstvo svetla prúdiaceho kužeľovým smerom na jedno miesto, svetelný tok určuje intenzitu množstva vyžarovaného svetla do všetkých smerov. Pre náš zrak predstavuje svetelný tok veličinu, ktorá pri svietidlách určuje to, ako veľa (či naopak, málo) daný zdroj osvetlenia svieti. Vo všeobecnosti platí, že čím viac lúmenmi osvetlenie disponuje, tým lepšia bude jeho svietivosť. Tieto dve fyzikálne veličiny totiž pri svietidlách nemôžeme odlúčiť, sú pevne spojené a navzájom sa definujú.

Všeobecne odporúčajú odborníci na každý jeden m2 zabezpečiť v miestnosti približne 200 lúmenov umelého osvetlenia. Čo to znamená v praxi? Ak má vaša miestnosť, do ktorej hľadáte vhodné osvetlenie, napríklad 10 m2, mali by ste sa poobzerať po tom, či je hodnota lampy (lustra, LED svietidla či bodového svetla) aspoň 2000 lúmenov.

Pri výbere žiarovky si môžete prakticky pomôcť aj vzťahom wattov a lúmenov v žiarovkách. Vybrali sme pre vás niekoľko príkladov:

lúmen 200 700 400 900 1300
žiarovka 25 W 40 W 60 W 75 W 100 W
úsporná žiarovka 6 W 9 W 12 W 17 W 20 W
LED žiarovka 3 W 4 W 8 W 10 W 16 W

V minulosti bol pre určenie hodnoty svetelného toku žiaroviek najdôležitejší faktor počet wattov, teda príkon alebo spotreba prúdu žiarovky. Dnes sa to však zmenilo. Hlavným dôvodom je, že žiarovky sú oveľa energeticky účinnejšie a teda aj úspornejšie. Na vytvorenie rovnakej intenzity svetelného toku nám teda stačí žiarovka s oveľa menej wattmi. Aj preto sa svetelný tok udáva v novej jednotke lúmen.

Okrem hodnoty lúmenov si dajte pozor aj na kvalitu žiaroviek, ktoré kupujete. Vekom žiarovky sa jej svetelný tok znižuje (čo ľudovo nazývame vypaľovaním žiarovky). Klasické kompaktné žiarovky strácajú približne 70 % hodnoty svetelného toku za obdobie svojej životnosti. Pri LED žiarovkách je to opačne – počet lúmenov klesne len o 30 % zo svojej pôvodnej hodnoty. Nezabúdajte – nie je vhodné kombinovať LED a kompaktné žiarovky v jednom svietidle.

Intenzita osvetlenia

V tomto prípade môžeme hovoriť o tretej, rovnako veľmi dôležitej veličine. Intenzita osvetlenia vyjadruje časť svetelného toku, ktorý dopadá na plochu s určitým obsahom (napríklad na celú miestnosť). Intenzitu osvetlenia vieme merať pomocou luxmetra. Jeho názov je odvodený od slova lux, teda základnej jednotky intenzity osvetlenia (1 lux = osvetlenie spôsobené svetelným tokom 1 lúmen dopadajúcim na plochu m²).

svetelný tok

Aké osvetlenie potrebujeme v jednotlivých miestnostiach?

Ako sme už spomínali vyššie, lux je základná jednotka intenzity osvetlenia. Ich počet vyjadruje to, aká silná bude intenzita osvetlenia v našej domácnosti. Existujú desiatky výskumov, ktoré uvádzajú spriemerované čísla luxov pre zdravé a vyvážené osvetlenie domácnosti.

Existuje jednoduchý vzorec na výpočet toho, aké silné osvetlenie je nutné kúpiť jednotlivých miestností v byte či doma. K jeho vypočítaniu budete potrebovať rozlohu miestnosti a odporúčanú hodnotu osvetlenia (v bodoch nižšie). Osvetlenie následne vypočítate tak, že tieto dve hodnoty medzi sebou vynásobíte (výmera v m² × odporúčaná hodnota intenzity osvetlenia v luxoch (lx) = odporúčané osvetlenia v lúmenoch (lm)).

V nasledujúcich bodoch sme pre vás vybrali niekoľko tipov na presný počet luxov, ktorými sa môžete riadiť pri výpočte a následnom výbere toho správneho osvetlenia u vás doma:

  • sklady, chodby, špajze – 50-100 luxov,
  • schody, jedáleň, kúpeľňa, toaleta, technická miestnosť – 150-200 luxov,
  • spálňa, garáž, obývacia izba – 300-500 luxov,
  • detská izba, priestor na čítanie – 500 luxov,
  • pracovňa (technická, kreslenie, práca na počítači) – 500-750 luxov,
  • miesto na ručné práce, výrobu šperkov, vyšívanie a pod. – 750-1000 luxov.

intenzita osvetlenia

Ďalšie tipy na zlepšenie osvetlenia u vás doma

Často sa stáva, že sa nasťahujeme do staršieho domu alebo bytu a napriek niekoľkým konštruktérskym zásahom časom zistíme, že je vo vnútri pomerne tmavo. Skúste do interiéru okrem kvalitného umelého osvetlenia zakomponovať niektoré z týchto tipov a uvidíte, či k vám domov nezavíta o čosi viac slnka:

  • uistite sa, že žiadny vysoký nábytok (skrine, knižnice a pod.) neblokuje žiadnu časť okna,
  • zvoľte biele vnútorné orámovanie okien aj v prípade, že majú zvonku inú farbu,
  • použite strategicky umiestnené zrkadlá, ktoré vedia krásne odrážať svetlo,
  • zbavte sa závesov a hustých záclon (uberajú až 25 % svetla v miestnosti!),
  • pravidelne čistite okná a okenné sieťky od fľakov a šmúh,
  • zariaďte miestnosti svetlým nábytkom a kobercami,
  • doprajte svojmu interiéru presklené (alebo čiastočne svetlo prepúšťajúce) dvere.

Odporúčané produkty


Podobné články