Žiarovky dnes považujeme za samozrejmosť každého priestoru. No aj taký bežný bytový doplnok má svoju históriu a ukrýva v sebe mnoho zaujímavostí. Trh ponúka množstvo rôznych žiaroviek na výber, niektoré z nich sú menej poznané, ale pre mnohých z nás potrebné. Preto vám prinášame článok, v ktorom sa o žiarovkách všetko dôležité dozviete a pri najbližšej kúpe žiarovky vás tak nič neprekvapí.
Obsah
Aj žiarovka má svoju minulosť
Pokusy o zhotovenie úplne prvej žiarovky siahajú až do roku 1854. Predtým sa využívali sviečky či mesačné svetlo, čo boli jediné svetelné zdroje. V roku 1809 bol objavený elektrický oblúk, ktorý sa vďaka priveľkej svietivosti využíval predovšetkým v divadlách. Avšak, tento typ osvetlenia bol priasný, na základe čoho konštatovali, že bude potrebné aj menšie osvetlenie, napríklad do domácností. Prvú žiarovku napokon vynašli Joseph Swan (Veľká Británia) v roku 1878 a Thomas Edison (USA) v roku 1879, a to nezávisle od seba.
Žiarovky T. Edisona disponovali bavlnenou niťou a uhlíkovým vláknom. To bolo neskôr nahradené wolfrámom, ktorý sa na výrobu žiaroviek využíva dodnes. Použitím bavlnenej nite a uhlíkového vlákna v prvých Edisonových žiarovkách sa dosiahlo viac ako trinásť hodín svetla. Neskôr sa v laboratóriách zistilo, že bambusové vlákna sú ideálne pre použitie do žiarovky a to z dôvodu, že poskytovalo svetlo nepretržite až 1 200 hodín.
Druhy žiaroviek
Na trhu existuje množstvo druhov žiaroviek s rôznymi farebnými teplotami svetla (teplá, neutrálna a studená biela) či typmi závitov. Najčastejšie vyhľadávané a najbežnejšie používané sú:
- klasické (retro) žiarovky
- klasické LED žiarovky
- kompaktné úsporné žiarivky
- halogénové žiarovky
Charakteristika jednotlivých druhov žiaroviek
Klasické žiarovky
Sú špecifické svojou vysokou kvalitou svetla. Ich slabou stránkou je premena elektrickej energie – až 92 % privádzanej energie je premenená na teplo, svetlo z toho predstavuje zvyšných 8 %. Väčšinou vám tieto klasické žiarovky vydržia svietiť nepretržitých 1 000 hodín, no zväčša je to o niečo menej. Klasické žiarovky sa radia do energetickej triedy G.
Ideálne je preto klasické žiarovky použiť do priestorov s minimálnou potrebou svietenia. Európska únia však vydala nariadenie o zákaze predaja týchto žiaroviek, a to najmä z dôvodu vysokej spotreby za účelom šetrenia energie.
Výhody
- farebná sýtosť
- nízka cena
- rôzne úrovne stmievania
Nevýhody
- nižšia životnosť
- vyššia spotreba elektrickej energie
LED žiarovky
LED žiarovky sú typické vysokou efektivitou a kvalitou vyžarovaného svetla a aj napriek tomu sú prezentované životnosťou až 20 000 hodín, ale tá sa môže skrátiť pod vplyvom prílišného tepla v priestore. Sú cenovo dostupné, avšak v porovnaní s klasickou žiarovkou o niečo drahšie. NIektorých však môže odrádzať ich vzhľad, z dôvodu ktorého nie sú veľmi vhodné do kryštáľových lámp. V takomto prípade odporúčame siahnuť po LED FILAMENT – kompaktnej úspornej žiarivke.
Výhody
- odolné voči nárazom
- nízka spotreba elektrickej energie
- dlhá životnosť
- bez UV žiarenia
- široké množstvo typov
Nevýhody
- vyššia cena
- životnosť závisí od teploty priestoru
- vyššie zohrievanie – horúca na dotyk
Kompaktné žiarivky (úsporné)
Úsporné žiarivky s dlhou životnosťou, ktoré sa vyznačujú úsporou energie až do 75 %,sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorí chcú dostatočne presvetliť miestnosť príjemným mäkkým svetlom, ktoré dodáva každému interiéru tú správnu atmosféru. Kompaktnú úspornú žiarivku nájdete vo všetkých bežných tvaroch a veľkostiach, ktoré bežne poznáte.
Vďaka univerzálnosti použitia a maximálnej energetickej úspore sa hodí do priestoroch s častou potrebou svietenia. Úsporné kompaktné žiarivky si väčšina z vás obľúbila.
Elektrická energia prechádzajúca cez interný plyn žiarivky vytvára ultrafialové svetlo, ktoré ľudské oko nie je schopné zachytiť. Fosforová zmes obsiahnutá v žiarivke toto svetlo premieňa na biele svetlo, ktoré je príjemné na oči, nebliká a efektívne presvetlí akúkoľvek miestnosť.
Výhody
- príjemné mäkké svetlo
- vysoký výkon
- dlhá životnosť
- úspora energie
Nevýhody
- vyššia obstarávacia cena
- nutnosť špeciálneho napájacieho zdroja (predradníka)
Halogénové žiarovky
Xenón alebo kryptón – jedna z týchto dvoch zložiek tvorí výplň halogénovej žiarovky. Sú veľmi podobné klasickým žiarovkám, pričom predstavujú ich vernú náhradu. Taktiež vás na nich poteší energetická trieda, ktorá sa pohybuje od B do C. Oproti klasickým žiarovkám majú halogénové žiarovky dvojnásobne vyššiu životnosť – až 2 000 hodín.
Výhody
- plynulé stmievanie
- životnosť až 2 000 hodín
- 100 % sýtosť farieb
Nevýhody
- vyššia cena
- vyššia spotreba elektrickej energie
- vyššie zohrievanie – horúca na dotyk
Vedeli ste, že…
… žiarovka a žiarivka sú dve rozdielne typy svetelného elektrického zdroja? Ak sa jedná o energeticky úsporný svetelný zdroj, hovoríme o žiarivke.
Typy pätíc
Pätica slúži na uchytenie žiarovky, čiže ide o závit, ktorý má viacero podôb. Najčastejšie používaným závitom je závit E27 a závit E14 (veľký/malý). Ale určite sa stretnete aj s inými typmi závitov, ktoré používajú rôzne druhy svietidiel na trhu. Táto informácia je kľúčová pri kúpe správneho závitu žiarovky. Následne je potrebné vedieť aj veľkosť a tvar žiarovky, ktorú potrebujete.
Poznáme
- E27
- E14
- E40
- E10
- B22
- G13
- GU5,3
- G4
- GU10
- G9
- T5
- T8
- 2G7
- S14s
- GX53
Tvary žiaroviek
Aj tvary žiaroviek sú označené pod jedinečným kódom, rovnako ako pätice (závity), avšak väčšina žiaroviek sa líši od tých klasických iba maličkosťami.
- A55, A60, A70 – trieda A značí štandardnú žiarovku. Nasleduje číslo, ktoré poukazuje na najširší priemer žiarovky.
- C35 – ide žiarovku v tvare sviečky (“C” ako Candle)
- B35 – tvar malej banky
- R39, R50, R63 – reflektorová žiarovka rôznych priemerov
- MR16 – reflektorová žiarovka s päticami GU10/GU5,3
- JC – žiarovka so závitmi G4 a G9
Teplota svetla žiarovky
Definuje odtieň vyžarovaného svetla. Farebná teplota je vyznačená na stupnici, ktorá sa udáva v Kelvinoch (K). Teplota farieb vplýva nielen na vizuál danej miestnosti, ale na celkovú náladu a psychické rozpoloženie človeka. Ale ako sa v tom orientovať?
- 2 000 – 2 200 K = vintage – používa sa v štýlových kaviarňach a iných, malých retro priestoroch. Rozhodne, tento typ teploty nie je vhodný pre veľkoplošné osvetlenie.
- 2 700 – 3 000 K = teplá biela – túto teplotu svetla je možné využiť v domácnosti a to v priestoroch určených na relax a odpočinok – obývačka či kúpeľňa. Touto farebnou teplotou sú obsiahnuté klasické žiarovky.
- 3 800 – 4 200 K = neutrálna biela – najpoužívanejší typ teploty svetla všade, kde je to potrebné presvetliť – obchody, kancelárie, športové haly. Je vhodný aj pre účely verejného osvetlenia.
- 5 000 – 6 500 K = studená biela – u nás nie až tak rozšírený, ale predsa používaný farebný kontrast svetla napríklad v pivniciach.
Životnosť žiaroviek
Životnosť žiarovky sa neudáva momentom, kedy žiarovka stratí svietivosť, ale akonáhle klesne kvalita svetla na určitú hodnotu. Toto je obzvlášť dôležité ovládať pri používaní LED žiaroviek, keďže u klasických žiaroviek zvyklo praskať vlákno, čo znamená “vyhorenie” žiarovky. To zapríčinilo nefunkčnosť žiaroviek, pričom sa nie všetky z nich snažili poukázať na svoj koniec práve postupným klesaním kvality svietivosti.
LED žiarovky teda budú svietiť omnoho dlhšie, ale so zníženou intenzitou svetla. Avšak, na ich celkovú životnosť vplýva najmä teplota prostredia, v ktorom sú LED žiarovky použité.