Domavi > Kvety > Ako si vybrať a správne pestovať orchideu? 
orchidea

Ako si vybrať a správne pestovať orchideu? 

Starostlivosť o orchideu nie je náročná, je len iná. Keď sa povie orchidea, vo veľa ľuďoch sa vynorí pocit, že ide o rastlinu, ktorá má náročnú starostlivosť. Avšak to nie je pravda. Existuje nespočetne veľa druhov orchideí a nie všetky majú náročnú starostlivosť. Ak sa budete o orchideu starať poctivo a tak ako máte, bude vám kvitnúť každý mesiac a žiť dlhé roky. Práve preto je orchidea vhodným kvetom, ak hľadáte niečo čo vám vydrží viac ako jednu sezónu. Orchideu si môžete zaobstarať v bielych, ružových, purpurových, fialových a žltých odtieňoch. Vedeli ste o tom, že orchidea symbolizuje plodnosť, eleganciu a lásku? Z tohto dôvodu sa často dávajú ako dar pre nových rodičov.

Druhy orchideí

Snáď najlepším dôvodom, pre ktorý je pestovanie orchideí také zábavné, je samotná rozmanitosť. Orchidey patria do čeľade Orchidaceae a majú 800 známych rodov, viac ako 25 000 druhov a viac ako 100 000 hybridov. Nachádzajú sa na celom svete s výnimkou Antarktídy. Rôzne druhy orchideí sa líšia veľkosťou, hmotnosťou a farbou. Jedným z najobľúbenejších druhov orchideí je phalaenopsis. Táto odroda kvitne raz až dvakrát do roka a kvety majú dva až tri mesiace. Iné populárne druhy orchideí sú dendrobium a oncidium, ktoré kvitnú jeden až dvakrát do roka a majú kvety, ktoré vydržia viac ako mesiac. Na Slovensku sa najčastejšie pestuje phalaenopsis, cymbidium, či dendrobium.

Sadenie a pestovanie

1. Vyberte druh orchidey

Niektoré orchidey sa pestujú ľahšie, niektoré sú zas na pestovanie náročnejšie. Orchidey Cattleya, Phalaenopsis a Paphiopedilum patria medzi tie, ktoré sa pestujú najjednoduchšie a odporúčajú sa pre väčšinu začínajúcich záhradníkov a pestovateľov orchideí. Každá orchidea potrebuje inú vlhkosť, teplotu, zavlažovací režim a svetlo. Nezabudnite sa spýtať v obchode, kde budete orchideu kupovať, čo je najlepšie práve pre tú vašu.

2. Vyberte správny druh pôdy

Niektorí pestovatelia orchideí robia tú istú chybu, keď predpokladajú, že orchidey musia byť zasadené do takej istej pôdy ako iné kvitnúce kvety. Práve takáto zemina by vašu orchideu pravdepodobne zabila. Väčšina koreňov orchideí potrebuje práveže oveľa viac vzduchu, ako iné kvitnúce rastlinky. Tak isto potrebujú niečo, o čo by vedeli zakoreniť svoje korienky. Veľa ľudí používa rašelinník, kokosové plevy a drevené uhlie, často ich kombináciu. Experimentujte s priedušnými zmesami, ktoré máte po ruke, alebo požiadajte pracovníka v obchode, kde orchideu kupujete, aby vám poradil jeho overenú radu. Neopomeňte tento krok, pretože vám môže orchidea kvôli zlej zemine bez priedušnosti začať hniť a plesnivieť, čo spôsobí, že vám čoskoro zvädne.

3. Vyberte správny kvetináč

Vyberte si kvetináč, do ktorého vložíte svoju orchideu a uistite sa, že je v kvetináči dostatok dier na odvodnenie, aby orchidea nezačala plesnivieť. Dbajte na to, aby ste sa vyhli kvetináčom, ktoré sú ozdobené, pretože tento náter je škodlivý pre orchidey. Majte na pamäti, že koreňový systém niektorých orchideí býva rozsiahly, vyberte preto radšej o niečo väčší kvetináč. Orchidey sa zvyčajne pestujú v kvetináčoch s terra cotta, aby sa umožnilo prúdenie vzduchu.

4. Presadenie

Vyberte orchideu z pôvodného kvetináča a nezabudnite odrezať všetky mŕtve alebo hnijúce korene. Pred umiestnením rastliny do kvetináča rozdeľte koreňovú hmotu na niekoľko rôznych častí. Najvyspelejšia časť koreňa by mala byť umiestnená smerom k spodnej časti nádoby a novšie korene by mali byť umiestnené blízko strán kvetináča. Zľahka pridávajte zeminu v spojení s prvkami, ktoré zeminu prevzdušnia, aby sa mohla orchidea dobre zakoreniť.

orchidea pestovanie

Starostlivosť o vaše orchidey

Teplota

Vytvorte vašej orchidey tú správnu teplotu. Väčšina orchideí pochádza z tropického podnebia, čo znamená dobrý vzduch a dostatok svetla aspoň 12 hodín počas dňa. Teplota by sa mala pohybovať v závislosti od druhu orchidey, v rozmedzí od 18 až 23 stupňov Celzia. Zníženie teploty, ktorá prichádza s koncom dňa o približne 10 stupňov podporí rast nových púčikov.

Slnečné svetlo

Uistite sa, že vaša orchidea má dostatok slnečného svetla, avšak nie príliš. Priame slnečné svetlo ich spáli, zatiaľ čo málo zapríčiňuje, že rastlinka nekvitne. Položte preto orchideu blízko južného alebo východného okna. Ak chcete diagnostikovať, či má vaša orchidea dostatok svetla, skontrolujte jej listy. Tie by mali byť  svetlozelené so žltkastými tónmi. Ak sú listy tmavo zelené, znamená to, že orchidea nemá dostatok svetla. Ak sú listy žlté, hnedé alebo červenkasté, znamená to, že má svetla až príliš.

Polievanie

Dávajte si pozor, pretože orchidea je citlivá na preliatie a mohla by vám vďaka tomu zhniť. Čím hrubšie listy orchidea má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že vaša rastlina potrebuje väčšiu dávku vody.

Odborníci tvrdia, že nesprávnym zalievaním sa zabije viac orchideí ako kvôli iným príčinám. Orchidea by sa mala polievať podľa toho, ako vysychá. Ak chcete vedieť, kedy sa má orchidea zalievať, zoberte ju a preskúmajte ju: je zemina suchá? Je kvetináč ľahký? Toto všetko znamená, že kvetina potrebuje poliať.

Ďalším spôsobom, ako zistiť, či je orchidea smädná, je pozrieť sa na jej korene:

  • Bacuľaté biele korene znamenajú zdravú orchideu, ktorá je správne polievaná.
  • Zakrivené sivé korene signalizujú, že orchidea potrebuje viac vody.
  • Zmrštené alebo špongiové hnedé a čierne korene sú príznakom hniloby, preto treba kvetinu menej polievať.

Všeobecne platí, že treba orchideu polievať skoro ráno s vlažnou vodou. V zime polievať raz týždenne a dvakrát týždenne v teplejšom počasí.

Strihanie

Orchideu strihajte veľmi opatrne. Striháme len uschnuté lístky, či stonky. Nikdy nestrihajte zelené časti rastliny, orchidea je nato veľmi citlivá. Nožnice si pred strihaním nezabudnite vždy očistiť alkoholom, aby ste na orchideu náhodou nepreniesli chorobu z inej rastliny.

Zazimovanie

Priebeh zazimovanie orchidei je taký istý ako u iných izbových rastlín. Potrebuje veľa svetla, avšak neznáša prievan. Dbajte preto na dobré umiestnenie orchidei. Nezabudnite ju aj dobre pohnojiť hnojivom na kvitnuce rastliny.

Hnojenie

Ako každá iná rastlina, aj orchidea potrebuje hnojiť, aby sa jej poriadne darilo. Výhodou je, že potrebujú menej hnojiva ako väčšina rastlín, pretože príliš veľa hnojiva môže spáliť koreňovú sústavu orchidey. Nie je však pochýb o tom, že ak hnojíte kvalitným hnojivom, orchidea je zdravšia a jej listy a kvety vydržia dlhšie. Nezabúdajte preto orchideu pravidelne hnojiť. Používajte hnojivo špecifické pre orchideu. Zvyčajne sa orchidea hnojí slabšou zmesou raz do týždňa.

Vlhkosť

Orchidea, ako sme spomínali, potrebuje aj určitú vlhkosť. Udržujte preto vlhkosť na vysokej úrovni. Kvôli vytvoreniu prirodzeného prostredia pre orchideu, udržujte vlhkosť vašej miestnosti – kdekoľvek to je – vždy okolo 50% až 75%. Túto úroveň môžete dosiahnuť zvlhčovačom v blízkosti orchidey.

Vo svete orchideí pracujú svetlo, vlhkosť a teplo navzájom spolu. Pokiaľ sa medzi týmito prvkami nedosiahne harmónia, nebude možný optimálny rast orchidey.

orchidea starostlivosť

Rozmnožovanie orchideí

Vo voľnej prírode funguje rozmnožovanie orchideí podobne, ako aj pri iných rastlinách. Spoliehajú sa na opeľovanie hmyzom, aby sa peľ preniesol. Túto prácu zabezpečujú včely, muchy a motýle. Práve preto sa vám presádzanie doma pomocou opeľovania podarí veľmi ťažko. Prenechajte tento spôsob radšej prírode.

Výborným spôsobom rozmnožovanie orchideí u vás doma je prostredníctvom keikov. Keiky sú nový výhonky, ktorý vyrastú na vašej orchidey. Pripravený výhonok na odrezanie by mal mať už pevné a dobre vyvinuté listy. Práve tieto keiky treba od rastliny odrezať a už pokračovať tradičným spôsobom presádzania.

Choroby

  • čierna hniloba – čierna hniloba je plesňové ochorenie, ktoré sa vytvára, keď vo vašej orchidei stojí voda. Na listoch sa začnú robiť čierne škvrny a rýchlo sa šíria po celej rastline. Vyvarujte sa preto prelievaniu vašej rastliny.
  • žlté listy – ak je vaša rastlina zdravá a jediné, čo sa na nej zmenilo je zafarbenie lístkov do žltej farby ide o prirodzený proces. Práve v tomto kroku ide o odumretie listov, namiesto ktorých vyrastú nové zelené listy.
  • hnedé až čierne škvrny – pokiaľ sa na rastline začnú objavovať hnedé, až čierne fľaky ide o úpal. Vaša rastlina má príliš veľa priameho slnečného svitu, ktorý jej spôsobuje popáleniny. Okamžite dajte vašej orchideu na také miesto, kde na ňu nebude priamo svietiť slnko.
  • pokrčené/zvráskavené listy – je to jasným signálom, že jej dávate málo vody. Dávajte si nato pozor a polievajte orchideu pravidelne, aby sa jej lístky nezvráskaveli.

Prevencia pred chorobami

  • pravidelná kontrola – ak dostane vaša orchidea chorobu, môže byť jej rozšírenie rýchlejšie, než by ste si mohli myslieť. Pravidelná kontrola lístkov, koreňov a kvetov, by mala byť preto samozrejmosťou. Dajte si preto vašu orchideu na také miesto, okolo ktorého chodievate pravidelne, aby ste na ňu nezabudli a nenapadla ju choroba, vďaka ktorej zvädne.
  • sterilizujte svoje pomôcky – akékoľvek pomôcky, ktoré používate na starostlivosť vašej orchidey, musia byť sterilizované. NA sterilizáciu použite horúcu vodu a mydlo, aby ste sa uistili, že vaše pomôcky budú očistené od všetkých nečistôt. Týmto procesom predídete možným chorobám vašej orchidey.
  • neprelievajte – príliš veľa vody môže zabezpečiť, že vaša orchidea začne hniť. Pri polievaní vždy dbajte nato, koľko vody doprajete vašej rastlinke.

Zaujímavosti

Vedeli ste, že najmenšiu orchideu si pôvodne mýlili s hubou, pretože jej veľkosť dosahuje iba pol milimetra. Grammatophyllum speciosum je zas najväčší druh orchidey a dorastá do výšky troch metrov. Najdrahšia orchidea na svete, Shenzhen Nongke, sa predala v aukcii v roku 2005 za 200 000 dolárov a názov niesla podľa univerzity, ktorá ju vyvíjala osem rokov. Ako môžete vidieť, existuje naozaj veľa druhov orchideí, je preto len na vás, pre ktorú sa rozhodnete vy.

 

Orchidea patrí už dlhodobo medzi veľmi obľúbené rastliny. Ak ste kúpu orchidei neustále odkladali, nemáte sa čoho báť. Starostlivosť hravo zvládne aj úplný začiatočník. Ak dodržíte všetky rady, ktoré sme vám spísali, pestovanie orchidei nebude pre vás zložitou záležitosťou.