Domavi > Spálňa > Lapač snov: bytový doplnok so silou odohnať nočné mory
lapač snov

Lapač snov: bytový doplnok so silou odohnať nočné mory

Mnohí ho považujú za pekný “etno” doplnok do domácnosti. V sieti, utkanej do kruhového rámu, zdobenej pierkami, sa však ukrýva skutočná spirituálna hodnota.

Lapače snov, u nás skôr známe ako dekoratívne pomôcky na odháňanie nočných môr, sú čoraz populárnejšou ozdobou domácností. Nie každý však pozná ich skutočný význam a pôvod.

Ochranný nástroj pre pôvodné kmene Ameriky

Lapače snov pochádzajú od pôvodných obyvateľov Ameriky, Indiánov. Nie je jasné, v ktorom období sa začali vyrábať, isté je, že to bolo dávno pred kolonizáciou, ktorá bola najtvrdšou ranou pre celý ich národ a kultúru. Rovnako nevieme, ktorý kmeň zhotovil prvý lapač snov.

Tradičný postup výroby lapačov snov u rôznych indiánskych kmeňov bol celkom podobný. Drevený kruh sa vyrábal z vŕbového dreva. Na vypletanie symetrickej siete s dierou uprostred používali vlákna z konskej hrivy a chvostov, šľachy zvierat. Ako silný ochranný prvok využívali minerály – magnezit a krištáľ, mušle, drevené a kostené ozdôbky.

Ako vznikol charakteristický tvar lapača snov? S hŕstkou Indiánov prežilo aj niekoľko legiend o tomto mocnom predmete.

Legendy o lapači snov

Indiánsky kmeň Ojibwe nazýval lapače snov asabikeshiinh, čo v preklade znamená pavúk. Mýtická bytosť, Pavúčia žena, sa starala a ochraňovala o všetkých ľudí z kmeňa. Po čase sa kmeň rozrastal a pre Pavúčiu ženu bolo čoraz ťažšie chrániť každé jedno dieťa aj dospelého každú noc pred zlými silami a nočnými morami. Preto si tamojšie matky a babičky vyrábali talizmany zo siete, ktorá pripomínala pavučinu, tkanej na vŕbovom kruhu a vešali ich nad postieľky svojich detí, čím priniesli aspoň trochu ochrannej sily Pavúčej ženy do svojich príbytkov.

Druhá legenda, pochádzajúca z kmeňa Lakota, je o starom mužovi, ktorý sa vybral na vrchol hory. Tam mal víziu, v ktorej k nemu prehováral veľký učiteľ Iktomi v tele pavúka. Rozprával o cykloch života a o tom, ako rozhodnutia človeka ovplyvňujú harmóniu v prírode. Popri tom tkal pavučinu do kruhu z pierok, konských vlasov a perál. Keď pavučinu dotkal, v strede ostala diera. Iktomi daroval kruh starcovi a vysvetlil mu, ako s vierou vo Veľkého ducha dokáže sieť zachytiť dobré sny a tie zlé nechať odísť dierou uprostred.

Legiend okolo lapača snov je viacero. Niečo však majú spoločné: duchovný význam a spojenie s vierou v moc tohto predmetu. A tiež používanie lapača snov proti nočným morám a na ochranu proti zlým energiám.

Tvar lapača snov a význam jednotlivých častí

Lapač snov má svoj charakteristický tvar, ktorý nevznikol náhodou. Každá časť má svoj zmysel.

Kruh

Kruh je snáď vo všetkých kultúrach po celom svete známy ako symbol kolobehu života a harmónie. Symbolizuje tiež Slnko a Mesiac.

Sieť

Sieť, vypletaná do kruhového rámu, má spojitosť s pavúkmi z indiánskych povestí. Do siete sa zlé sny zachytávajú a už sa odtiaľ nikdy nedostanú. Spália ich prvé slnečné lúče. Symetria siete tiež symbolizuje harmóniu.

Sieť je pripevnená ku kruhu v ôsmich bodoch, čím odkazuje na 8 nôh pavúka.

lapač snov význam

Stred siete

Do stredu symetrickej siete sa pripevňuje korálik, mušľa či perla. Môže sa interpretovať ako JA, stred vesmíru, ale hlavne je to miesto, kde sa všetky nočné mory rozplynú.

Korálky

Môžu pripomínať pavúka, ktorý postupne tká sieť.

Pierka

Zo spodnej časti lapača voľne visí zvyčajne 3 až 5 pierok. Tie slúžia na zbieranie zlých snov – je to akési prepojenie spiaceho majiteľa lapača snov so sieťou v kruhu. Pierka sú tiež symbolom slobody. V tradičnej výrobe kmene používali zvyčajne aspoň jedno pierko dravca.

Farby

Významu jednotlivých farieb by sme mohli venovať samostatný článok. Farba je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré zohľadňujeme pri výbere dekoračných doplnkov. Každá má svoj význam, energiu. Najlepšie je vybrať si takú, ktorá je vášmu srdcu blízka a ladí s vaším domovom.

Umiestnenie lapača snov

Kam umiestniť lapač snov? Ideálna miestnosť pre lapač snov je spálňa či detská izba. Mal by byť zavesený nad posteľou či detskou postieľkou, nad hlavou spiaceho, nie nad nohami. Ideálne je, ak naň ráno zasvieti slnko – vtedy je údajne najúčinnejší.

I keď sa vyrábajú lapače snov v rôznych tvaroch, “určené” do všetkých miestností či ako talizmany do auta, jeho primárna funkcia sa spája so spánkom a oddychom. Nie je vhodné používať lapač snov ako talizman v miestnostiach, kde sa vyžaduje fyzická či mentálna aktivita.

Vyrobte si vlastný lapač snov

Nemusíte zháňať lapače snov priamo z dielní Indiánov, aby vám pomohli odohnať zlé sny. Môžete si ich vyrobiť aj doma. Pomôcky nájdete v obchodoch s kreatívnymi potrebami.

Potrebujete kruhový rám, niekoľko pierok, nite či špagát, korálky, mušle, prípadne lepidlo, nožnice. Autentickým lapačom snov sa najviac podobajú výrobky z prírodných materiálov, drevený kruh, ľanové či konopné nite, drevené korálky, kamienky… No lapač snov si môžete vyrobiť prakticky akýchkoľvek farieb, ktoré sa vám páčia, z kovového kruhu, farebných nití, syntetických pierok, sklenených plastových korálok, ozdôb od výmyslu sveta.

lapač snov výroba

Návod, ako si vyrobiť lapač snov

  1. Vezmite niť/šnúrku/špagát a omotajte ju po celom obvode kruhového rámu. Keď sa konce stretnú, pripevnite ju uzlíkom alebo lepidlom.
  2. Ďalšie vlákno začnite pripevňovať uzlíkmi. Vytvorte tak 8 bodov po obvode rámu. Dbajte na to, aby boli v rovnakej vzdialenosti od seba, šnúrka by mala byť napnutá.
  3. Z posledného uzlíka pokračujte tak, že vytvoríte nový uzlík na napnutej šnúrke, ktorou ste začali vypletať. Uzlík umiestnite presne do jej stredu. Pokračujte rovnako na ostatných úsekoch.
  4. Tretí a štvrtý rad vytvoríte podobne, ako druhý. Medzitým si môžete zvoliť korálky, ktoré navlečiete a pripevníte medzi uzlíky. Vždy však dbajte na symetriu.
  5. Keď sa dostanete do stredu, môžete si vybrať, či necháte otvor v strede prázdny, alebo doň vložíte korálku či mušľu. Jednoducho priviažte/prilepte a zakončite uzlíkom.
  6. Nakoniec ešte pierka v spodnej časti. Veľmi obľúbená je kombinácia s korálkami, ktoré naviečiete na šnúrku a na koniec priviažete pierko. Šnúrok s korálkami a pierkami môžete pripevniť 5, 7 alebo len 3 – podľa veľkosti rámu. Hotovo!

Alebo to skúste podľa videa:

Naozaj to funguje? Skúsenosti s lapačom snov

Či vás a vaše deti lapač snov zbaví nočných môr, záleží od vášho vzťahu k tomuto predmetu a k energii, ktorú do nej vložil výrobca.

Z recenzii vyplýva, že pokiaľ lapaču snov neveríte, naozaj nebude fungovať. Aj v legendách o moci lapača snov figuruje viera v mystické bytosti a ich ochrannú silu. Ak neveríte v to, čo nie je vidieť, je lapač snov len štýlová dekorácia.

Lapač snov rozhodne nie je pre skeptikov. Je to ako s talizmanmi – keď im dôverujete, prinesú vám šťastie. To však neznamená, že lapač snov nefunguje. Viera dáva nádej a robí zázraky v ľudských životoch, keď všetko ostatné zlyháva. A vedeli to už prastaré civilizácie.

Odporúčané produkty