Krotónovec je izbová rastlina, ktorá vás na prvý pohľad zaujme svojimi výraznými listami, pripomínajúcimi jesennú prírodu. Aj keď ide o pôvodne tropickú rastlinu, v interiéroch je veľmi obľúbený a často zdobí chodby, kuchyne aj obývačky. Pokiaľ chcete vedieť, ako sa o krotónovec najlepšie starať, kam ho umiestniť a čomu sa pri pestovaní vyhnúť, čítajte náš článok, kde sa dozviete všetko potrebné.
Obsah
Druhy
Pri tejto rastline sa môžete stretnúť s množstvom druhov, ktoré sú od seba viditeľne rozdielne. Odlišujú sa tvarom listov, ich veľkosťou, štruktúrou, vzorovaním či odlišným zafarbením. Tvar listov môže byť napríklad podlhovastý, elipsovitý, ostro kopijovitý, vajcovitý a rôzne inak tvarovaný. Listy bývajú kožovité, lesklé alebo matné a pokrývajú ich vzory či žilkovanie. Sú dostupné v rôznych odtieňoch zelenej, červenej oranžovej, ružovej, žltej i hnedej.
Krotónovec strakatý
Tento druh krotónovca je u nás ako izbová rastlina pestovaný najviac. Na naše územie sa dostal už v 19. storočí a jeho domovom je juhovýchodná Ázia a ostovy Tichomoria. V domácom prostredí rastie až do výšky 3 metrov, v črepníkoch vyrastie do maximálnej výšky 90 cm. Jeho typické tmavo zelené sfarbenie listov je doplnené červeným, žltým či oranžovým žilkovaním. Tvar listov môže byť vajcovitý alebo kopijovitý.
Krotónovec “Mammy“
Je tvorený hustými lesklými listami, ktoré sú vlnité. Môžete ho pestovať vonku ako ker, ale aj v interiéri ako izbovú rastlinu. Jeho listy sú v odtieňoch červenej, zelenej, fialovej alebo jasne žltej.
Krotónovec “Petra“
Tento druh krotónovca pochádza z Ázie a jeho typickým symbolom sú veľké široké listy, najčastejšie v žltých odtieňoch. Tie sú doplnené zelenými, červenými alebo oranžovými žilkami.
Krotónovec Zanzibar
Od ostatných druhov sa odlišuje nielen farebnosťou listov, ale hlavne ich tvarom. Vyniká totiž dlhými úzkymi listami, v zelenej, červenej, fialovej, oranžovej či žltej farbe. Častá je aj kombinácia viacerých farieb súčasne.
Rozmnožovanie
Izbové rastliny sa najčastejšie rozmnožujú vrcholovými odrezkami. To isté platí aj v prípade krotónovca. Aj keď je tento proces zdĺhavejší, nakoľko sa odrezky zakoreňujú dlhšiu dobu, je najefektívnejší. Ideálnym obdobím na rozmnožovanie rastlín je jar. Po zrezaní odrezku ho nechajte vo vode alebo vlhkom piesku. Rýchlejšiemu rastu a tvorbe koreňov dopomôžete stimulátorom koreňového systému. Keď sa po pár týždňoch vytvoria korienky, mladú rastlinku môžete zasadiť do výživnej zeminy. Následne sa treba o ňu vhodne starať, ako v prípade dospelej rastliny.
Sadenie
Sadením sa pri krotónovci zaoberať nemusíte. V obchode ho kúpite už zasadený v črepníku a keďže ide o izbovú rastlinu, len ho umiestnite na vhodné miesto. Sadiť môžete len mladé, zakorenené rastliny, ktoré si doma rozmnožíte. Jednoducho ich len vložíte do pripravenej hliny. Čo sa týka presádzania, pri mladých rastlinách sa odporúča presádzať každý rok, pri starších stačí raz za dva až tri roky.
Pestovanie a starostlivosť
Krotónovec patrí k náročnejším rastlinám na pestovanie. Jeho domovom sú tropické oblasti, a preto pre svoj rast potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť, vyššiu teplotu aj osvetlenie. Dnešné druhy krotónovca sú však vyšľachtené a viac odolnejšie, takže znesú aj naše typické podmienky. Samozrejme, vonku alebo v chladnom prostredí ho nechať nemôžete. V jeho požiadavkách treba nájsť určitý kompromis a podľa neho ho umiestniť.
Aj keď má rád teplo, suché teplo z vykurovania mu vadí. To isté platí so svetlom, ktoré nesmie byť priame, ale musí byť pritom dostatočné. Dajte si pozor aj na prievan, ten neznáša. Ideálne miesto na umiestnenie by malo byť orientované na západ alebo východ. Dariť sa mu bude aj na okne či v jeho blízkosti. Pokiaľ raz vyberiete miesto, kde sa mu bude dobre dariť, neodporúčame ho premiestňovať. Krotónovec sa totiž veľmi ťažko prispôsobuje novým podmienkam a niekedy to môže viesť k jeho uhynutiu.
Pred kúpou krotónovca určite zohľadnite aj to, že ide o jedovatú rastlinu. Vyhýbajte sa preto jeho kontaktu s deťmi alebo domácimi miláčikmi. Listy samé o sebe jedovaté nie sú, no problémom je jedovatá biela šťava, ktorá môže z rastliny vytekať pri poškodení alebo odlomení. Pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť podráždenie a dokonca až vyrážky. Po požití spôsobuje hnačky, nevoľnosti i zvracanie. Odporúčame vám pri kontakte s touto rastlinou používať ochranné rukavice.
Pôda
Napriek tomu, že ide o tropickú rastlinu s vysokými nárokmi na pestovanie, výber zeminy nie je vôbec komplikovaný. Vyhovuje jej aj bežný substrát pre izbové rastliny. Ak jej však chcete dopriať prvotriednu starostlivosť, najvhodnejšie je použiť hlinitú pôdu alebo hlinito-piesočnatý substrát. Krotónovec potrebuje dostatočne priepustný substrát, ktorý mu pomáha vstrebávať vlahu.
Svetlo
Na svetelné podmienky je omnoho citlivejší a náročnejší ako na pôdu. Vďaka dostatku svetla je krotónovec krásne sfarbený. Farba listov ešte viac silnie aj s pribúdajúcim vekom rastliny. Pokiaľ ho umiestnite do tmavej miestnosti, po čase bude strácať svoju farebnosť a začne vädnúť. Vyhýbajte sa však priamemu slnku, ktoré môže rastline uškodiť. Prenikajúce svetlo by malo byť čo najviac rozptýlené, aby sa farebnosť prejavovala na celej rastline. Na priame slnko ho môžete umiestniť jedine v zimnom období, kedy je svetla nedostatok.
Teplota
Krotónovec sa uspokojí s bežnou izbovou teplotou. Tá sa môže pohybovať od 16 °C až do 26 °C. V letnom období mu nevadí vyššia teplota, no na nízke je háklivý. Teplota nesmie klesnúť pod 16 °C, preto nad zimovaním v chladných vonkajších priestoroch ani neuvažujte.
Vlhkosť
Keďže ide o tropickú rastlinu, potrpí si na vyššiu vlhkosť v priestore. Nenechávajte ju preto vo vykúrenej, suchej miestnosti. Vlhkosť vzduchu by mala dosahovať aspoň 40 až 50%. Pokiaľ jej vyššiu vlhkosť zaistiť nemôžete, v teplých dňoch jej pravidelne sprejujte listy vodou alebo umiestnite kvetináč k vodnému difuzéru.
Polievanie
Okrem zvýšenej vlhkosti vzduchu si rastlina potrpí aj na zvýšenú zálievku. Netreba to však preháňať. V zásade platí, že substrát krotónovca by nemal nikdy vyschnúť. Na časté polievanie nezabúdajte hlavne v letnom období. Naopak, v zimnom období prísun vody redukujte, avšak stále udržujte substrát mierne vlhký. Na polievanie voľte vlažnú a odstátu vodu.
Hnojenie
Správnemu rastu dopomôžete aj kvalitným hnojivom. To sa odporúča používať aspoň raz za dva týždne, v období od jari do jesene, kedy je rastlina vo vegetačnom období. Podobne, ako obmedzíme v zime zálievku, aj hnojenie stačí obmedziť aspoň na jedenkrát za mesiac. Ideálne hnojivo pre túto rastlinu by malo obsahovať viac draslíka.
Strihanie
Krotónovec vytvára prirodzene hustý krík a prerezávanie kvôli zahusteniu nie je v tomto prípade potrebné. Zastrihávajte len vtedy, ak rastú listy príliš husto, jeden cez druhý a esteticky vám to prekáža. Strih je vhodné vykonávať na začiatku jari. Nezabudnite, že po zastrihnutí môžete prísť do kontaktu s jedovatou tekutinou.
Zazimovanie
Ak chcete, aby vám rastlina prežila v zdraví celé zimné obdobie, nevystavujte ju nízkej teplote. Zimovanie vonku preto neprichádza úvahy. Najvhodnejšie je nechať ju v interiéri alebo prípadne v skleníku či zimnej záhrade. V zimnom období si vyžaduje hlavne dostatok svetla a vzdušnej vlhkosti. Teplota môže byť nižšia ako v letnom období a podobne aj zálievka nemusí byť taká pravidelná.