Domavi > Kvety > Ako vypestovať aloe vera
aloe vera

Ako vypestovať aloe vera

Aloe vera je nenáročný sukulent. Vyznačuje sa mäsitými listami. Po okrajoch sú zúbkaté. Je to obľúbená bytová dekorácia, ale niektoré jej druhy pri vhodnej starostlivosti takmer polovicu roka môžu  prosperovať aj v exteriéri, hlavne v teplejších oblastiach, takže na juhu krajiny. Okrem svojej krásy a nevšedného vzhľadu však zaujme aj liečivými vlastnosťami a všestranným využitím, ktoré poznali už starovekí Egypťania. Aloe vera sa dnes využíva predovšetkým v kozmetickom a farmaceutickom priemysle, pretože prispieva k zdravému stavu kože, hydratuje pokožku a posilňuje vlasy. Za kozmetické prípravky s Aloe vera platíme nemalé peniaze a pritom je tak jednoduché ju pestovať aj doma.

Druhy

Hoci by sa mohlo zdať, že aloe je len jeden druh, opak je pravdou. Je ich viac, všetky však majú spoločné jedno. Sú liečivé, nenáročné na pestovanie a háklivé na priveľa vlahy.

Aloe vera

Najznámejšia je Aloe pravá, resp. Aloe vera. Gél z tejto rastliny lieči popáleniny, vyrážky a kožné rany. Používa sa aj v kozmetike vďaka chladivým účinkom. Dokonca podporuje aj rast vlasov. Tento druh nie je vôbec náročný na pestovanie. Potrebuje len minimum zálievky, veľa tepla a nepriameho slnečného svetla.

Aloe humilis

Často pestovaným v našich podmienkach je Aloe humilis. Je to jeden z najodolnejších afrických sukulentov. Teplo a sucho mu nerobia problém. Listy tejto rastliny majú malé ostne a zaujímavú farbu.Rozrastá sa veľmi rýchlo a keď zakvitne, tak jeho kvety majú oranžovú až červenú farbu.

Aloe aristata

Nenáročnou odrodou je aj Aloe aristata, čiže Aloe ostitá. Je obľúbená hlavne preto, že v lete pokojne môže zdobiť balkón alebo terasu a na jeseň ju pohodlne presťahujeme do vnútra. Je však veľmi citlivá na preliatie. Ak sa však o ňu dobre staráme, a je to teda veľmi jednoduché, má krásne tmavozelené listy s ostňami.

Aloe arborescens

Druhou najznámejšou je Aloe arborescens, čiže Aloe stromčekovitá. Tak isto má liečivé účinky a používa sa na výrobu rôznych krémov a tinktúr. Vo svojich prirodzených podmienkach, teda v trópoch, je pestovaná vonku a môže dorásť do naozaj veľkých rozmerov. Bežne nachádzame rastliny až s trojmetrovou výškou. Tvorí ju holý kmeň a ružica svetlých listov.

Aloe variegata

Svetlo miluje Aloe variegata, čiže Aloe strakatá. Má hladké, hrubé a dužinaté listy. Po okrajoch sú lemované malými zúbkami a posiate bledými škvrnami. Vďaka tomu ide o jedno z najkrajších aloe. Jej krásu podčiarkujú aj kvety, pretože keď vykvitne, kvety sú žltej, oranžovej až červenej farby.

Aloe brevifolia

Ohrozeným druhom je Aloe brevifolia. V našich končinách ide síce o bežnú dekoratívnu izbovú rastlinu, ale na juhu Afriky ide o ohrozený druh. Nedorastá do tak veľkých výšok ako napríklad Aloe stromčekovitá, ale rozrastá sa skôr do strán. Má krátke dužinaté listy s ostňami, ktoré môžu mať až modrastý nádych.

aloe vera pestovanie

Starostlivosť

Aloe vera je atraktívnou teplomilnou rastlinou – sukulentom, ktorého pestovanie zvládne naozaj každý, ale mali by ste o ňom vedieť, že je to mierne jedovatá rastlina. Nikdy nepožívajte dužinaté listy rastliny bez úpravy.Ich konzumácia je nebezpečná, ako pre zvieratá, tak aj pre ľudí. Ich požitie môže spôsobiť žalúdočné kŕče a tráviace ťažkosti. Je síce liečivá, ale určená skôr na vonkajšie použitie, prípadne na spracovanie vo farmakologickom priemysle.

Slnečné svetlo

Aloe vera potrebuje slnko a teplo, ale priame slnko vhodné nie je. Dávame ju do blízkosti okna, ale nie priamo k radiátorom. Ak zbadáme, že rastlinke opadávajú listy, potrebuje viac svetla. Ak sú hnedé, má svetla až príliš. Aloe vera potrebuje teplo a neznáša prievan.Problémom môže byť aj veľká vlhkosť vzduchu, keďže ide o sukulent a nie sú pre ňu vhodné teploty nižšie ako 8 stupňov Celzia. Rastlina je závislá od slnka a tepla. Nemá však rada priame svetlo a teplo radiátorov. Dôkazom, že má vhodné podmienky, je množstvo zelených a dužinatých listov.

Pôda

Ideálne je pestovať aloe vera v terracottových črepníkoch, a to z toho dôvodu, že plastové kvetináče udržiavajú vodu v pôde, čo nie je pre rastlinku dobré. Preto často používame do kvetináča aj drenáž na odvodnenie rastliny. Aloe vera je totiž rastlina extrémnych podmienok. Môžeme napríklad použiť pôdu vhodnú pre pestovanie kaktusov. Je to priepustný a vzdušný substrát.

Polievanie

V žiadnom prípade nepolievajte rastlinu ihneď po sadení. Treba jej dať aj 3 dni na oddych a hlavne, aby sa zregenerovali sadením poškodené  korienky. Aloe má veľa vody vo svojich listoch, z ktorých vie vodu čerpať, preto to so zalievaním nepreháňajte. Rastlinu polievame až vtedy, keď je zem suchá aspoň na 7 centimetrov. Veľa vlahy by mohlo rastlinku celkom zničiť. V zime ju zalievame ešte menej, stačí dvakrát do mesiaca. Znovu kontrolujeme pôdu, lebo v miestnostiach s vyššou teplotou a nižšou vlhkosťou možno bude potrebovať vlahy viac. Rastlinka volá o pomoc, keď jej listy začnú žltnúť. Znamená to, že má veľa vlahy. Naopak, potrebuje urgentne vodu, ak sa jej listy krútia.

Hnojenie

Ak sa rastline nedarí, môžete skúsiť hnojivo určené na kaktusy. Ale primárne rastlinu nehnojíme, pretože aloe je sukulent zvyknutý na extrémne podmienky a teda aj na nedostatok živín. Po hnojive preto siahneme len vtedy, ak sa niečo s rastlinkou deje. Hnojíme zásadne na jar alebo v lete a vyberáme si ekologické prípravky, hlavne vtedy, ak chceme rastlinku využívať napríklad na domácu kozmetiku alebo ako prvú pomoc.

Strihanie

Aloe vera pestujeme v domácnostiach nielen preto, že je to pekný sukulent, ale má aj mnohostranné využitie. Vo vnútri rastliny sa nachádza priesvitná dužina, ktorá má liečivé a protizápalové účinky. Pomôže napríklad pri uštipnutí alebo pri popáleninách. Tento liečivý gél môžete získať aj z vašej rastlinky, stačí odstrihnúť veľký zrelý list, pozdĺžne ho rozrezať a gél vytlačiť alebo lyžičkou vybrať do nádoby.

Pestovanie

Aloe vera sa môže pestovať aj vonku. Na väčšine nášho územia však nie sú dostatočne teplé podmienky. Avšak, je možné ju nasadiť do črepníkov, nikdy nie priamo do pôdy, tá je pre sukulenty nevhodná, a na zimu rastliny presunúť dnu alebo do fóliovníka.

Rozmnožovanie

Rastlinka začne po určitom čase pučiť. Puky odrežeme tak, aby na nich ostalo aspoň 1 cm stonky. Odložíme ich na miesto, kde nie je priame svetlo. Keď sa odrezky zacelia, zasadíme ich do rovnakej zeminy a rovnakým spôsobom ako dospelé rastliny. Črepník dáme do svetla a asi po týždni prvý raz polejeme.

aloe vera starostlivosť

Presádzanie

Aloe vera je nenáročná rastlinka a v podstate ju nie je potrebné presádzať nejako často. Kvetináč jej v priemere vydrží 3 až 5 rokov. Ak má rastlina v kvetináči viac koreňov ako substrátu, nastal jej čas. Rastliny však nikdy nepresádzame počas zimy.Najlepšie je vystriehnuť, kedy sa jej končí vegetačné obdobie, takže začiatkom jari môžeme rastlinu presadiť do nového kvetináča. Stačí, ak bude väčší o 2 centimetre. Vysypeme ho substrátom na to určeným, vložíme doň aloe s koreňmi, ktoré sa snažíme čo najmenej poškodiť a následne podľa potreby a podľa veľkosti rastlinky prisypeme substrát.

Zimovanie

Vonkajšie rastliny v zime presunieme do stredne chladnej miestnosti.Skúsiť môžete aj fóliovník. Ak ich dávame do vnútra domu, nemali by byť v priamej blízkosti radiátorov. Hodia sa napríklad na chodbu, kde sú okná, ale môžete ich dať aj do pivnice, ak ju máte osvetlenú. V takýchto priestoroch, ktoré sú chladnejšie, stačí aloe polievať raz za mesiac. Rastliny, ktoré sú celoročne dnu, majú rovnakú starostlivosť v lete, i v zime.