Domavi > Detská izba > Tvoríme kráľovstvo pre deti: Ako zariadiť detskú izbu
ako zariadiť detskú izbu

Tvoríme kráľovstvo pre deti: Ako zariadiť detskú izbu

V detskej izbe deti trávia svoj voľný čas, preto by ste mali myslieť na všetky detaily od výberu farieb, cez použité materiály až po obľúbené motívy vašich detí. Ukážeme vám niekoľko inšpirácií, ako zariadiť detskú izbu a dotiahnuť ju do dokonalosti.

Členenie priestoru detskej izby

Či už máte k dispozícii izbu s veľkorysým priestorom, alebo miestnosť skromnejších rozmerov, mali by ste myslieť na to, že v izbe potrebujete pokryť tieto dôležité sféry:

  • priestor na spánok,
  • priestor na učenie sa,
  • priestor na hru,
  • úložný priestor.

Skôr, ako začnete vyberať zariadenie detskej izby, priestor si vizuálne rozčleňte na tieto časti. Ku každej pristupujte individuálne, no držte sa rovnakého štýlu, aby izba pôsobila kompaktne.

Priestor na spánok

Výber vhodnej veľkosti postele je veľmi dôležitý. Dobrý spánok je základom pre zdravý vývoj detí po psychickej aj fyzickej stránke. Samozrejme, je rozdiel, či zariaďujete izbu pre bábätko, škôlkara, školáka alebo tínedžera. Tiež je rozdiel v tom, či bude v izbe spať jedno, alebo viac detí.

Postieľka pre bábätká a dojčatá

Pre najmenšie deti a dojčatá vyberajte postieľku, ktorá bude dostatočne bezpečná – mriežky obaľte detským hniezdom, ktoré zabraňuje buchnutiam. Ideálna je výškovo nastaviteľná postieľka – keď je dieťa menšie, nastavíte polohu vyššie a šetríte pritom svoju chrbticu. Keď sa začne drobec stavať na nožičky, priečku jednoducho presuniete nižšie, aby nevypadlo. Dbajte na výber materiálov, ktoré sú zdravotne nezávadné a taktiež si dajte záležať na kvalitnom matraci.

Posteľ pre väčšie dieťa

Ak riešite posteľ pre väčšie dieťa, majte na pamäti, že hoci malé postieľky pôsobia rozkošne, ich využitie je krátkodobé. Odporúčame siahnuť radšej po väčšej posteli a pridať k nej odnímateľnú bezpečnostnú zábranu.

Pre deti sú veľmi atraktívne postele kombinované so šmýkačkou, v tvare domčeka či autíčka. Na trhu je skutočne pestrý výber kombinácii do chlapčenskej aj dievčenskej detskej izby. Vždy však myslite na priestor, ktorý máte k dispozícii a vekovú primeranosť.

Ak máte malú izbu a viac detí, využite praktickú stránku poschodových postelí. Ušetríte kvantum priestoru. Navyše, ak miesto rebríka použijete schodíky, v každom z nich sa môže skrývať odkladací priestor. Obľúbené sú tiež postele s rozťahovacou prístelkou, ktoré sa ale musia každý deň rozkladať a skladať. Pri tomto type postele počítajte s priestorom, do ktorého budete odkladať vankúš a prikrývku.

Vyberte vopred postele, ktoré spĺňajú vaše kritériá a konečný výber nechajte na dieťati – určite si vyberie posteľ, v ktorej sa mu bude dobre zaspávať.

ako zariadiť detskú izbu tipy

Kútik na domáce úlohy a učenie sa

Pri celkovom rozložení nábytku v detskej izbe myslite na to, že písací stolík by mal byť umiestnený na najsvetlejšom mieste, ideálne pod oknom. Pre dieťa je stolík kreatívnym priestorom, kde bude tráviť veľa času nielen nad domácimi úlohami, ale aj pri kreslení, skladaní, strihaní či lepení.

Aj napriek takto situovanému stolíku myslite aj na umelé osvetlenie – lampu, ktorá dostatočne osvieti pracovnú plochu. Ak máte praváka, svetlo by malo dopadať z ľavej strany, ak máte ľaváka, lampu umiestnite vpravo. Takto zabránite tieneniu si rukou. Uprednostnite tie, ktoré možno otočiť do viacerých strán.

Dôležité je tiež myslieť na odkladací priestor. Knihy, zošity, učebnice, pomôcky, to všetko musí školák niekam umiestniť, ak ich práve nepotrebuje. Školskú tašku v čase voľna tiež potrebujete niekam umiestniť.

Určite myslite aj na stenu v blízkosti písacieho stola. Vytvorte deťom nástenku, kde si vystavia kresby, mapu, abecedu alebo násobilku, ktoré budú motivovať deti k učeniu. Samozrejmosťou by mala byť vhodná stolička, ktorá by mala spĺňať všetky ergonomické náležitosti pre zdravé sedenie.

Priestor na hranie

Po práci je potrebný aj čas a vhodný priestor na hru. V detskej izbe ho tvorí hlavne koberec a úložný priestor s hračkami.

Práve úložný priestor na hračky môže byť riešený rôznymi spôsobmi – buď ako komoda, ktorej súčasťou sú boxy, alebo jednoduchá skrinka. Ak chcete detskú izbu poňať kreatívne, skúste natrieť dvierka tabuľovou farbou, na ktorú sa dá písať kriedou. Nielen, že takáto skrinka bude vyzerať pútavo, bude aj praktická – deti si budú môcť nakresliť alebo napísať, čo v konkrétnych oddeleniach skrývajú. Rovnako môžete použiť aj nálepky so symbolmi – za symbolom autíčka bude dieťa očakávať policu s autíčkami, za symbolom lega zase policu s legom. Aj takto ich naučíte poriadkumilovnosti.

Výhoda úložných boxov je zase rýchle upratovanie – stačí do nich nasypať hračky, vložiť na miesto a je upratané. Ak vás však boxy omrzeli, nahraďte ich papierovými vrecami. Pôsobia útulne, deti si ich môžu výtvarne dotvoriť a ak sa náhodou zničia – nič to, ľahko ich nahradíte inými. Navyše sú ekologické a deti sa na nich nezrania.

Potešte detskú dušičku tematickým zariadením

Veľkej obľube sa tešia tiež lezecké steny, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu odbúrať stres. Ak máte dostatok priestoru, pokojne siahnite aj po rebrinách. Do väčšej izby dokonale zapadne závesná hojdačka. Deti milujú schovávanie, určite ocenia típí stan, ktorý môžete situovať na akékoľvek miesto v izbe. Keď doň vaše ratolesti zalezú, nebudete o nich ani vedieť.

Podporte v deťoch fantáziu a vsaďte na doplnky – máte doma malého traktoristu? Vytvorte mu izbičku v štýle farmy. Má vaše dievčatko rado psíky? Siahnite po doplnkoch s touto tematikou.

Tabuľové farby môžete použiť nielen na skrinky, ale aj na stenu. Tento vynález sa teší veľkej obľube – deti sú nadšené, že každý deň môžu mať izbičku s novou kresbou a vy viete, že si rozvíjajú jemnú motoriku a fantáziu.

ako zariadiť detskú izbu nápady

Úložné priestory v detskej izbe

Úložného priestoru nie je nikdy dosť a platí to aj v prípade detskej izby. Každá vec v izbičke vašej ratolesti by mala mať svoje miesto. Deti sa tak učia systematickosti a poriadkumilovnosti.

Ideálne je, ak si u stolára dáte vyrobiť skrinky na mieru, aby ste priestor využili skutočne na maximum. Neznamená to však, že priestor zaplníte do posledného milimetra. Izba by pôsobila stiesnene, a to predsa nechceme. Voľte materiály a typy skriniek, ktoré pôsobia vzdušne a moderne. Masívny nábytok je síce krásny, no ak ho je v miestnosti priveľa, izba nepôsobí vzdušne.

Skvelým riešením, ktoré šetrí priestor, je posteľ s úložným priestorom. Tento úložný priestor môže byť vo forme viacerých šuflíkov alebo políc. Na uskladnenie detských vecí môžete využiť takmer celý priestor izby. Na detské knihy je ideálna stena nad posteľou. Políc môže byť pokojne aj viac.

Farebnosť detskej izby

Dôležitá je tiež farebnosť použitých materiálov – na nábytok do detskej izby sú vhodné nadčasové neutrálne farby, ktoré môžete ľahko kombinovať aj s výraznejšími textíliami. Výhoda je v tom, že keď deti vyrastú, textílie môžete vymeniť a vytvoriť tak prakticky “novú” izbu. Je to tiež kompromis pri zariaďovaní izby s väčším dieťaťom – vy vyberiete farbu podlahy a nábytku a dieťa môže vybrať farbu na doplnky.

Izba pre viac detí

Ak vytvárate izbu pre viac ako jedno dieťa, máte to o niečo náročnejšie. Aj v tomto prípade sa dajú vytvoriť krásne izby, do ktorých sa budú deti rady vracať. Samozrejme, že treba brať do úvahy viac faktorov – vek, vekový rozdiel, pohlavie a tiež priestor samotnej izby. Architekti neodporúčajú predeliť priestor priečkou, pretože to uberá z priestoru. Radšej skúste oddeliť priestor knižnicou, policovým systémom či písacím stolíkom.

Čo sa týka farebnosti, izba by mala pôsobiť kompaktne, no práve farby vám pomôžu vizuálne oddeliť súrodencov. Myslite aj na spoločné chvíle a priestor na hru nepredeľujte.

 

Nebojte sa deti do zariaďovania zapojiť a nechajte ich dotvoriť si časť izby podľa svojej fantázie. Akýkoľvek štýl izby si zvolíte, dôležité je, aby sa v nej vaše dieťa hlavne cítilo skvele.

Odporúčané produkty