ako osvetliť terasu

5 tipov, ako osvetliť terasu. Ktoré vonkajšie svietidlá si vyberiete? 

Na svete snáď neexistuje človek, ktorý by nemiloval letné posedenie na terase s priateľmi, dobrou knihou či osviežujúcim drinkom v ruke. Terasa je miesto, kde môžete cvičiť jogu, venovať sa ručným prácam či hraniu spoločenských hier, alebo ju využiť ako domácu kanceláriu.

Terasa je ideálnym priestorom aj na trávenie voľných chvíľ počas zimy, keď ste kvôli nízkym teplotám a sychravému počasiu menej na čerstvom vzduchu – stačí si zaobstarať terasový ohrievač, huňaté deky a, samozrejme, doplnkové osvetlenie v podobe sviečok alebo lampášov. 

Ako osvetliť terasu, aby po celý rok plnila svoje poslanie?

Berte do úvahy účel, na ktorý terasa slúži

Ak už raz terasu máte, rátajte s tým, že ju budete chcieť využívať po celý rok, nielen počas teplých mesiacov. Len si predstavte, ako počas zimy sedíte v mäkkom kresle, hreje vás deka z ovčieho rúna, popíjate horúcu čokoládu a pozeráte sa na spiacu záhradu či lesy v diaľke.

Tejto skutočnosti prispôsobte aj osvetlenie terasy. Myslite na to, že intenzívne svetlo pôsobí rušivo. Ak vonku radi trávite čas s knihou v ruke, radšej k hlavnému osvetleniu zvoľte doplnkovú stojatú lampu, ktorú využijete nielen pri čítaní, ale aj ručných prácach či lúštení krížoviek.

Takisto je dôležité, aby svietidlá na terase boli bezúdržbové aj v zime, teda nemuseli ste z nich ometať sneh, boli odolné voči výkyvom počasia, zrážkam a tak ďalej. Jednou z možností sú vonkajšie LED svetlá v podobe zapustených svietidiel, stĺpikov, nástenných svetiel, stojatých lámp či dekoračných lampičiek.

osvetlenie terasy

Vyberte si vhodný typ osvetlenia

Na terasu je vhodných niekoľko typov vonkajších svietidiel. Môžete si vybrať jeden, alebo skombinovať viacero. Vždy však dbajte na to, aby osvetlenie terasy bolo praktické a podčiarkovalo celkovú atmosféru.

Ktoré svietidlá na terasu sú tie najlepšie?

Nástenné svietidlá

Vonkajšie nástenné svietidlá sa vyrábajú v rôznych štýloch. Na svoje si prídu milovníci provensálskeho, rustikálneho i industriálneho štýlu. Na vidiecky ladenej terase vynikne nástenné svietidlo v tvare lampáša s patinou. Na modernej terase sa bude vynímať zapustené nástenné svetlo v tvare obdĺžnika, štvorca či kruhu.

Solárne lampy

Solárne lampy, solárne závesné reťaze, solárne bodové svetlá, solárne svietidlá s hrotom do zeme alebo solárne dekoračné svietidlá sú stvorené na osvetlenie terasy alebo jej okolia. Dôvodov je viacero – okrem toho, že nespotrebujú žiadnu elektrickú energiu, majú dlhú životnosť a automaticky sa zapínajú po zotmení. Čo sa týka voľby jasu, intenzita je rôzna a treba si vybrať podľa svojich potrieb a preferencií.

Vonkajšie svietidlá s bodcom do zeme

Vonkajší reflektor s bodcom do zeme sa hodí na osvetlenie okolia terasy. Bodovými svetlami, inštalovanými na zemných hrotoch, možno lemovať modernú terasu po jej obvode. Avšak hroty nemusia byť umiestnené iba v zemi, ale napríklad aj v kvetináčoch. Práve táto možnosť môže byť atraktívna pre náročnejších majiteľov terás.

Vonkajšie stropné svietidlá

Stropné svietidlo na terasu predstavuje ďalšiu možnosť, ako osvetliť a zútulniť priestor pri dome alebo v záhrade. Spravidla máte na výber z dvoch alternatív – stropné svietidlá sú buď upevnené na strope, alebo zapustené. Spájajú v sebe funkčnosť, eleganciu a estetickosť, pretože sú dostupné v rôznych tvaroch, farbách i prevedeniach. Dajú sa zapínať a vypínať vypínačom, ale praktické sú aj s detektorom pohybu. Ak zvažujete LED osvetlenie terasy, medzi stropnými svietidlami nájdete svojich favoritov.

Vonkajšie závesné svietidlá

Originálne závesné svietidlá sú riešením pre tých, ktorí chcú dodať terase jedinečný štýl. Nadšenci minimalizmu ocenia strohé závesné svietidlo na terasu, umiestnené uprostred alebo nad stolíkom s pohodlnými sedačkami, kde radi vedú rozhovory so svojimi blízkymi. Milovníci vidieckeho štýlu sa zamilujú do bielej lampy, zdobenej jemnými kvetinovými ornamentami.

Samozrejme, medzi závesnými svietidlami  nájdete aj moderné kúsky známych dizajnérov a značiek. Dodajú šmrnc otvorenej i krytej terase pri dome i v záhrade.

Dekoračné osvetlenie terasy

Milujete čítanie a vychutnávate si každú jednu chvíľu s knihou v ruke? Potom k záhradnému nábytku umiestnite stojacu lampu v štýle, ktorý podčiarkne celkový vzhľad terasy. V tomto prípade bude mať stojaca lampa nielen ozdobný, ale aj praktický význam.

Ak terasu používate v neskorších popoludňajších a večerných hodinách na spoločenské stretnutia, útulnú atmosféru nastolia rôzne dekoračné svietidlá na stôl či podlahu, ako napríklad solárne svietidlá v tvare gule, polmesiaca, kocky či valca.

Zvoľte vhodnú intenzitu osvetlenia, farbu a IP krytie

Svetlá na terasu vyberajte nielen podľa vzhľadu, ale aj intenzity osvetlenia. Aj v tomto prípade majte na mysli predovšetkým účel, na ktorý terasa slúži.

Ak chcete na terase vytvoriť pohodovú atmosféru, ale aj čítať knihu a jesť bez toho, aby časti pokrmu skončili na podlahe, odporúča sa svetelný tok 30 – 150 lúmenov na meter štvorcový.

Čo sa týka farby osvetlenia, preferujte teplejšie odtiene bielej. Tu platí, že čím teplejšia biela, tým sa lepšie zrelaxujete. Do odpočinkových a relaxačných priestorov sa odporúča farebná teplota svetla 2 000 – 2 200 K (extra teplá biela), alebo 2 700 – 3 000 K (teplá biela).

Keďže osvetlenie terasy musí odolávať poveternostným vplyvom v lete i v zime, vždy skontrolujte tzv. IP krytie, alebo ochranu pred vniknutím prachu a kvapaliny. Hodnota prvého čísla vyjadruje ochranu pred pevnými časticami, hodnota druhého pred kvapalnými. Zohľadnite napríklad to, či je terasa krytá, presklená alebo umiestnená mimo domu, ďalej na záhrade. Spravidla platí, že do exteriéru by mala byť hodnota druhého čísla aspoň 4 a vyššia, resp. voľte svietidlá s IP44 a viac.

svetlá na terasu

Nepodceňujte spôsob napájania

Ak na terase nemáte možnosť zapojiť svetlá na terasu do elektrickej siete, ekologickou i romantickou voľbou sú pre vás solárne svietidlá. Na výber máte z množstva variantov, ktoré sa dajú vzájomne kombinovať tak, aby vytvorili dokonalé osvetlenie i atmosféru. Nezabudnite ani na solárne lampy s pohybovým senzorom. Využiť sa dajú aj svietidlá na terasu na klasické batérie.

Bez ohľadu na to, či je terasa pri dome alebo ďalej v záhrade, myslite na vhodný typ osvetlenia a jeho rozmiestnenie ešte pred vykonávaním elektroinštalačných prác, aby ste sa vyhli dodatočnému ťahaniu káblov a podobne. Potom si už bez problémov zapojíte nástenné či závesné svietidlo na terasu sami. Samozrejme, pri vonkajších zásuvkách na terase sú dobrou voľbou aj svietidlá s káblom.

Osvetlenie terasy zlaďte s tým záhradným

Terasa pri dome alebo v záhrade je súčasťou pozemku, v rámci ktorého by mali jednotlivé časti vytvárať dokonalý celok. Je dôležité, aby zvolené osvetlenie na terase a v záhrade spĺňalo svoju funkciu a vzájomne ladilo. V podvečerných alebo večerných hodinách sa vám bude skvelo relaxovať vďaka útulnému prostrediu terasy a skvelej spoločnosti, avšak pohodovú náladu podporia aj svetlá v záhrade osvetľujúce stromy, kríky, kvetinové záhony, jazierko či záhradné chodníčky. Romantickú atmosféru na záhrade navodia, napríklad solárne závesné reťaze. Dobrou voľbou sú aj štýlové vonkajšie svietidlá s bodcom do zeme.

Odporúčané produkty