Keďže kúpeľňa je často priestorom bez okien, vyžaduje si dôkladné osvetlenie. Výber správneho osvetlenia navyše prispieva aj k vytvoreniu žiadanej atmosféry. Kým v ostatných miestnostiach môžete vyberať na základe vášho vkusu a dizajnu, v kúpeľni treba zvážiť hneď viacero faktorov. A akých? To sa už dozviete v našom článku, kde vám predstavíme aj najvhodnejšie svietidlá a tipy, ako najlepšie kúpeľňu osvetliť.
Obsah
Na čo myslieť pri výbere osvetlenia do kúpeľne
Kúpeľňa nám slúži na rôzne činnosti a im by sme mali prispôsobovať aj svetelné podmienky. Vyriešite to viacerými typmi osvetlenia, ktoré sú v kúpeľni žiadané. V prvom rade je dôležité hlavné svetlo, čo osvetlí celú miestnosť. V kúpeľni sa však aj holíme, líčime či kontrolujeme outfit a na tieto činnosti potrebujeme silnejšie svetlo, ktoré býva umiestnené často priamo pri zrkadle. Naopak, na nočné návštevy oceníte zas tlmené svetlo. Výber osvetlenia do kúpeľne sa musí odrážať aj od samotného návrhu kúpeľne. Do úvahy treba brať možnosť prirodzeného svetla, dominujúce farby a tiež rozvrhnutie vane, umývadla, toalety či sprchovacieho kúta.
Odporúčané produkty
LED Stropné svietidlo AVESTA 18W | |
LED Kúpeľňové nástenné svietidlo SHINE | |
LED Kúpeľňové stropné svietidlo RENE 15W | |
LED Kúpeľňové osvetlenie zrkadla SPLASH | |
LED Podhľadové svietidlo ATUEL 12W |
Bezpečnosť na prvom mieste
Na rozdiel od iných miestností, v kúpeľni nesmiete zabudnúť na bezpečnosť. Svietidlá sú totiž každý deň vystavené kontaktu s vodou alebo vodnou parou. Ako už určite viete, voda je dobrý vodič elektrického prúdu, čo môže mať vážne následky na vaše zdravie. Preto treba vyberať len tie svietidlá, ktoré sú vhodné do vlhkého prostredia a dokážu odolávať vode aj vodnej pare. S výberom bezpečných svetiel vám pomôže symbol IP, vyjadrujúci stupeň ochrany pred vodou. Za ním sú uvedené 2 číslice, ktoré čím sú vyššie, tým ponúkajú vyšší stupeň krytia a ochrany. V kúpeľni by mala byť hodnota IP minimálne 44. Celý priestor kúpeľne je však podľa platných noriem rozdelený do viacerých zón. V každej zóne je vyžadovaný iný stupeň vodotesnosti, vzhľadom k vzdialenosti od zdroja vody.
Zóny v kúpeľni a IP ochrana
Zóna 1
Táto zóna sa nachádza priamo vo vnútorných priestoroch sprchovacieho kúta, vane či umývadla. V praxi to teda znamená, že v priestore dochádza k priamemu styku s vodou. V týchto miestach sa so svietidlami zvyčajne nestretávame, no môžu sa nachádzať v masážnych vaniach alebo sprchovacích kútoch. Svietidlá, ktoré sú tu priamo vystavené vode budú potrebovať minimálnu ochranu IP67.
Zóna 2
Druhá zóna sa nachádza v najbližšom okolí vane, umývadla alebo sprchovacieho kúta. Ide o zónu, ktorá sa nestretáva priamo s vodou, no môže na ňu dopadať. Tieto svietidlá potrebujú minimálnu hodnotu IP 56.
Zóna 3
Zóna 3 je predĺžením zóny 2. Udáva sa od vzdialenosti 60 cm od vane alebo sprchovacieho kúta a 2,25 m nad podlahou. V tejto zóne môžete taktiež očakávať občasné postriekanie vodou a preto vhodnou voľbou by malo byť svietidlo s minimálnou ochranou IP 44.
Zóna 4
Ide už o takzvaný priestor mimo zón. Nachádza sa totiž mimo styku s vodou a môžete tu umiestniť svietidlá s rovnakou hodnotou IP, ako v inych miestnostiach, a teda IP 20 alebo IP 21.
Dávame vám ešte do pozornosti, že odolnosť voči vode je znázornené druhým číslom z dvojčísla. V praxi to znamená, že svietidlo s IP 45 je viac odolnejšie voči vode, ako s IP 54. Prvé číslo za IP označuje stupeň krytia pred vniknutím neželaných predmetov a pred dotykom.
Osvetľovacie zóny
Priestor kúpeľne môžeme rozdeliť okrem zón s kontaktom vody aj na osvetľovacie zóny. Tieto zóny by mali byť samostatne ovládateľné a určené na odlišné činnosti.
Hlavné osvetlenie
Centrálne osvetlenie by malo osvetliť celú miestnosť. Podľa technických noriem by intenzita osvetlenia mala dosahovať minimálne 250 luxov, čiže 250 lúmenov na m2. Svietivosť však vyberajte aj podľa toho, akej farby máte kúpeľňu. To znamená, že ak je svetlá, postačí vám osvetlenie nižšej intenzity a naopak, ak tmavá, siahnite po vyššej. Hlavné svetlo je najčastejšie pripevnené alebo priamo zapustené do stropu. Používa ho každý, kto vojde do kúpeľne a malo by zabezpečiť dostatočnú viditeľnosť na kúpanie či bezpečnostné pohybovanie v miestnosti.
Detailné osvetlenie
Poslúži nám pri umývaní zubov, holení či líčení. Všetky tieto činnosti vykonávame najčastejšie pri zrkadle, kde by malo byť umiestnené aj silnejšie osvetlenie. V tejto časti je osvetlenie lokálne, no o to viac výraznejšie, aby sme videli na všetky detaily.
Dekoračné osvetlenie
Toto osvetlenie už nie je také dôležité, no ak ho zvolíte, určite neurobíte krok vedľa. Používa sa skôr z estetického hľadiska a dotvára celkovú atmosféru. Dekoračné osvetlenie je slabšie, no môže postačovať napríklad na nočné návštevy, kedy nepotrebujete príliš silné osvetlenie.
Druhy svietidiel
Stropné lampy
Používajú sa na osvetlenie celej miestnosti a umiestňujú sa najčastejšie do stredu stropu. Vyžarujú príjemné svetlo, ktoré nie je príliš výrazné, no je postačujúce na základné aktivity v kúpeľni.
Zrkadlové osvetlenie
Ide o detailné osvetlenie, ktoré býva umiestnené priamo v zrkadle, nad ním alebo po jeho bokoch. Malo by sa čo najviac priblížiť dennému svetlu, aby nám boli viditeľné všetky detaily.
Bodové svetlá
Vsadiť ich môžete na stenu, strop alebo aj na zem. Tieto svetlá sa tešia veľkej obľube, nakoľko vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru v priestore. V kúpeľni nezaberajú veľa miesta a dajú sa k nim nainštalovať aj 2 vypínače.
Svetlá na stenu
Do okolia zrkadiel a umývadiel môžete zakomponovať aj svetlá na stenu. Nielenže pomáhajú zbaviť sa tieňov a zvýšiť intenzitu osvetlenia, ale môžu slúžiť aj ako dekoračné prvky.
Kúpeľňové lustre
Lustre sú typickým dekoratívnym osvetlením najmä obývačiek, jedální či kuchýň, no môžete ich použiť aj do kúpeľní. Túto voľbu by sme odporúčali len v prípade, ak máte veľkú a priestrannú kúpeľňu, kde vytvoria luxusný dojem.
LED osvetlenie
Slúži hlavne na dekoráciu, no nájsť v ňom môžete aj praktickú a funkčnú stránku. Tieto svetla v podobe LED pásov sú vhodné na nočné osvetlenie a na vytvorenie romantickej atmosféry. Jednoducho sa inštalujú a prostredníctvom ovládača môžete meniť ich farebnosť či intenzitu osvetlenia. Osvetliť nimi skúste sprchový kút, vaňu či wc alebo ich umiestnite po celom obvode kúpeľne.
Intenzita osvetlenia
Intenzita osvetlenia sa odvíja nielen od dominantnej farby v kúpeľni, ale aj od veľkosti priestoru, rozloženia kúpeľne či nábytku, a tiež od prirodzeného svetla. Ak má kúpeľňa aj okno, nemusíte vytvárať také silné osvetlenie ako v prípade kúpeľní bez prirodzeného svetla. Taktiež myslite aj na to, že ak máte väčšiu a členitejšiu kúpeľňu, budete ju musieť osvetliť viacerými hlavnými svetlami, alebo aspoň výraznejšou kombináciou hlavného osvetlenia s bodovým či dizajnovým osvetlením. Hlavné svetlo nemusí byť príliš výrazné, intenzívnejšie by malo byť svetlo umiestnené pri zrkadle.
Farba svetla a CRI
Výber farby osvetlenia do kúpeľne je subjektívnou voľbou pre každého z nás. Tento parameter, nazývaný aj Index CRI, určite nezanedbávajte, nakoľko od neho závisí celé vnímanie kúpeľne. CRI udáva, že čím je hodnota čísla vyššia, tým sú farby vernejšie dennému svetlu. Mnoho ľudí preferuje teplú bielu, ktorá je vnímaná viac do žlta a na ľudské oko pôsobí prirodzenejšie. Do kúpeľne je vhodnejšou voľbou studená biela. Pri bielom osvetlení je lepšie vidno kontrasty i detaily a priestor vďaka nemu bude pôsobiť čistejšie. Studené svetlá majú hodnotu CRI vyššiu ako 80.
Pár tipov na záver
- Ak máte možnosť, myslite na prirodzené denné svetlo do kúpeľne a voľte okno
- Pri výbere svetla k zrkadlu sú účinnejšie dve lampy po bokoch
- Smerovaním svietidiel nahor môžete priestor opticky zväčšiť
- Do kúpeľne zakomponujte aj nočné osvetlenie v podobe LED pásu s tlmeným svetlom, ktoré vás príliš neprebudí
- Vyhýbajte sa textilným tienidlám, na ktorých môžu vznikať plesne
- Nepoužívajte visiace lampy
- Studené svetlo je lepšou voľbou pre ženy, nakoľko najvernejšie zobrazuje make-up a líčidlá
- Ak máte tmavú kúpeľňu, voľte silnejší svetelný zdroj