Výber správneho osvetlenia do detskej izby sa môže zdať ako jednoduchá úloha, ktorú netreba vopred plánovať. Typ osvetlenia však môže ovplyvňovať nálady a správanie detí. Preto by ste mali vyberať vhodné svietidlá a žiarovky, ktoré budú podporovať konkrétnu činnosť dieťaťa. Okrem toho deti veľa vymýšľajú, a preto je potrebné pri kúpe svietidiel myslieť aj na ich bezpečnosť. V tomto článku si rozoberieme, čo pri výbere osvetlenia do detskej izby zvažovať, aby ste boli spokojný vy aj vaše dieťa.
Obsah
Typy svietidiel do detskej izby
Na trhu môžeme nájsť rôzne typy svietidiel, ktoré sa dajú v detskej izbe ľahko kombinovať. Pred ich kúpou si rozmyslite, aké činnosti vaše dieťa najčastejšie v detskej izbe vykonáva a prispôsobte svietidlá týmto činnostiam. Zvažujte aj vek dieťaťa. Svietidlo, ktoré je bezpečné pre tínedžera, nemusí byť bezpečné pre batoľa.
Stolné lampy
Stolné lampy zvyčajne umiestňujeme na písacom stole alebo nočnom stolíku. Osvetľujú iba určitú časť miestnosti a poskytujú jemnejšie osvetlenie, ako napríklad stropné svietidlá. Slúžia ako osvetlenie pri večernom čítaní alebo písaní úloh. Pri výbere žiaroviek do stolnej lampy sa odporúča prispôsobiť výber konkrétnej aktivite, na ktorú bude stolná lampa využívaná.
Lustre
Stropné svietidlá fungujú ako centrálne svietenie. Osvetľujú celý priestor detskej izby a zvyčajne sú zo všetkých svetiel najvýraznejšie. V detskej izbe plnia viacero rôznych funkcií. Slúžia ako osvetlenie pri písaní domácich úloh, obliekaní alebo hre. Na trhu existuje množstvo typov stropných svietidiel, vhodných do detskej izby. Zvedavé deti oceňujú najmä lustre v tvare lietadiel, zvieratiek alebo planét.
Nástenné svietidlá
Nástenné svietidlá slúžia ako doplnok centrálneho osvetlenia. V detskej izbe sa zvyčajne umiestňujú nad písacím stolom alebo na inom mieste, kde dieťa potrebuje viac svetla. Veľkou výhodou nástenných svietidiel je, že ich na rozdiel od stolných lámp nie je možné prevrátiť. Sú teda veľmi bezpečné a predstavujú ideálnu možnosť doplnkového osvetlenia v detskej izbe.
Nočné svietidlá
Nočné svietidlá vyžarujú jemné svetlo, ktoré nenarúša spánok. Ide napríklad o stolné lampy s tienidlom, ktoré osvetľujú iba malú časť priestoru. Do nočných svietidiel sa zvyčajne umiestňujú žiarovky s nízkym výkonom, ktoré dieťaťu nenarúšajú prirodzený spánkový biorytmus. Nočné svietidlá sú vhodné pre deti, ktoré majú strach z tmy.
Stojace lampy
Stojace lampy zvyčajne umiestňujeme do útulného čitateľského kúta alebo pri písací stôl. Pri dobrom výbere ide o skvelý dizajnový doplnok, no ich nevýhodou je, že nie sú úplne bezpečné. Keďže sa dajú ľahko prevrátiť, sú vhodnejšie skôr do izieb starších detí. Okrem toho sú na rozdiel od stolných lámp pomerne mohutné a pri prevrátení by mohli menším deťom spôsobiť zranenie.
Dostaňte do izby čo najviac prirodzeného svetla
Je dôležité, aby malo dieťa počas dňa v izbe čo najviac prirodzeného svetla. Prirodzené svetlo dieťaťu pomáha zachovať si zdravý spánkový biorytmus.Ak máte tú možnosť, zariaďujte detskú izbu v miestnosti orientovanej na južnú alebo východnú stranu. Vyberajte iba svetlé závesy a neumiestňujte nábytok v detskej izbe tak, aby bránil prenikaniu slnečným lúčom do miestnosti. Deficit svetla môžete kompenzovať aj vymaľovaním stien a stropov reflexnou farbou.
Nezabúdajte na bezpečnosť
Pri riešení osvetlenia v detskej izbe netreba zabúdať na bezpečnosť. Toto sú tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným nehodám.
Vyberajte svietidlá z vhodného materiálu
Deti veľa vymýšľajú, a preto sa môže ľahko stať, že niečo rozbijú. Vyberajte si lampy a osvetlenia, ktoré sú vyrobené z nerozbitného materiálu, ako je napríklad drevo alebo plast. Vyhýbajte sa svietidlám vyrobeným zo skla alebo keramiky, aby bolo vaše dieťa v bezpečí.
Postarajte sa o káble
Malé deti si strkajú všetko do úst a môže sa stať, že začnú hrýzť káble od svietidiel, čo je veľmi nebezpečné. Preto je potrebné káble ukryť mimo ich dosahu. Môžete na to použiť organizéry alebo textilný kryt na káble. Všetky voľné káble zo svietidiel následne pripevnite na stenu, podlahu alebo nábytok. Použite na to lepiacu pásku, špeciálne kryty, svorky, sťahovacie pásky alebo príchytky.
Pozor na žiarovky
Ďalším nebezpečenstvom pre malé deti je teplo, ktoré žiarovky vyžarujú. Snažte sa ich preto umiestniť tak, aby k nim deti nemali prístup a nedotýkali sa ich. Sú totiž horúce a pri dotyku by mohli poškodiť jemnú detskú pokožku. Vyberajte menej výkonné LED žiarovky, ktoré sú chladnejšie na dotyk.
Bezpečný typ svietidla
Prispôsobte typ osvetlenia veku vášho dieťaťa. Ak zariaďujete detskú izbu pre batoľa, vyhnite sa kúpe stojacej lampy. Malé dieťa môže pri plazení alebo štvornožkovaní túto lampu ľahko zhodiť. Ak máte doma väčšie dieťa, ktoré je však veľmi živé a veľa behá, tiež by ste mali zvážiť inú možnosť, ako je stojaca lampa. Stojacu lampu je totiž veľmi jednoduché pri behu zhodiť, čo môže predstavovať nebezpečenstvo aj pre väčšie deti.
Zabezpečte rôzne možnosti osvetlenia
Osvetlenie detskej izby by malo byť prispôsobené rôznym aktivitám a činnostiam, ktoré deti v izbe vykonávajú. Preto sa nespoliehajte iba na centrálne osvetlenie, ale vyberajte rôzne typy svietidiel.
Bežné činnosti
Horné osvetlenie, ako sú stropné svetlá a závesné svietidlá deťom poskytujú osvetlenie celej miestnosti, aby sa mohli venovať praktickým a bežným činnostiam, ako je napríklad hranie alebo obliekanie.
Učenie
Ak chcete pre vaše dieťa zabezpečiť ideálne osvetlenie na písanie domácich úloh, maľovanie alebo ručné práce, umiestnite vedľa písacieho stola stojacu lampu alebo položte stolnú lampu priamo na stôl. Odporúčame vám zvoliť otočnú lampu, ktorú je možné prispôsobiť viacerým činnostiam.
Toto osvetlenie by malo byť žiarivé, aby podporilo detskú sústredenosť. Ešte lepším riešením je prirodzené osvetlenie, a preto by ste sa mali v prvom rade snažiť umiestniť písací stôl v blízkosti okna tak, aby svetlo svietilo na pracovnú plochu zboku.
Odporúčané produkty
LED Detské nočné svetlo s projektorom | |
Stropné detské svietidlo CLOUD | |
Detský luster PIKKI modrá | |
RGB Detská dotyková lampička BEAR LED | |
LED Stmievateľná dotyková stolná lampa |
Večerné čítanie
Na nočnom stolíku by sa mala nachádzať stolná lampa s tienidlom, ktorá vyžaruje iba jemné svetlo. Tá bude slúžiť na večerné čítanie a pomôže vášmu dieťaťu pripraviť sa na spánok. Tlmené osvetlenie je vo večerných hodinách veľmi dôležité. Ostré svetlo by totiž mohlo narušiť prirodzených cirkadiánny rytmus dieťaťa.
Podporte detskú kreativitu
Vyššie v článku sme spomenuli, že osvetlenie v detskej izbe by malo byť praktické a zdraviu prospešné. To však neznamená, že musí byť aj nudné. Na trhu môžete nájsť množstvo skvelých svetelných riešení, ktoré budú praktické a zároveň zábavné.
Prispôsobte typ osvetlenia povahe alebo koníčkom vášho dieťaťa. Vyberte napríklad stropné osvetlenie v tvare mesiaca a hviezdičiek alebo v tvare obláčika. Ak máte doma malého futbalistu, môžete vybrať svietidlo v tvare futbalovej lopty. Malú princeznú určite poteší stropné osvetlenie s visiacimi srdiečkami.
Vyhýbajte sa ostrému osvetleniu
Majte na pamäti, že oči detí sú stále vo vývine a potrebujú viac odpočinku ako oči dospelého človeka. Namiesto ostrého osvetlenia vyberajte mäkké osvetlenie, ktoré minimalizuje dráždenie očí. Mäkké svetlo pôsobí aj omnoho útulnejšie a prináša do miestnosti pocit tepla.
Večerné a nočné osvetlenie
Veľa detí sa bojí tmy, a preto by mali mať v blízkosti postele umiestnené svietidlo, ktoré môžu v noci ľahko rozsvietiť. Vhodné nočné a večerné osvetlenie by malo byť tlmené, aby dieťaťu nenarušilo spánkový režim. Taktiež musí byť vyrobené z bezpečných materiálov, ktoré sa nedajú rozbiť.
Toto svietidlo môže dieťa používať aj vo večerných hodinách, kedy by sa malo telo pomaly pripravovať na spánok. Na trhu môžete nájsť množstvo zábavných svietidiel, vyžarujúcich jemné odtiene, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu zahnať strach z tmy a zároveň mu nenarušia spánok.
Výber žiarovky
Rôzne typy žiaroviek vyžarujú svetlo v rôznych odtieňoch, ktoré ovplyvňuje detskú náladu a produktivitu. Prispôsobujte typ svetla jednotlivým činnostiam dieťaťa, aby ste nerušili jeho prirodzený biorytmus.
Upokojujúce osvetlenie
Pri výbere žiaroviek pre lampy na nočných stolíkoch dieťaťa vyberajte žiarovky s teplotou farby 3000K alebo nižšou. Ide o žiarovky vyžarujúce teplé jantárové svetlo, ktoré podporuje relaxáciu a pomáha dieťaťu upokojiť sa pred spánkom. Keďže sú detské oči veľmi citlivé, odporúčame vám zvoliť tento typ žiarovky aj pre stropné osvetlenie.
Žiarovky na zvýšenie produktivity
Svetlá v chladnejších farbách naopak podporujú produktivitu a sústredenosť. Pre svietidlá umiestnené v blízkosti písacieho stola vyberajte LED žiarovky s farebnou teplotou nad 5000K. Tie vyžarujú jasné a žiarivé svetlo, ktoré deťom pomáha udržať koncentráciu a zvýšiť produktivitu pri učení.