Domavi > Kvety > Tradeskancia: Ako sa o ňu správne starať, aby jej krása naplno vynikla?

Tradeskancia: Ako sa o ňu správne starať, aby jej krása naplno vynikla?

Ak hľadáte izbovú rastlinu, ktorá by sa vďaka svojej jedinečnosti a pôvabu mohla stať ústredným estetickým prvkom celej miestnosti, tradeskancia vás určite nesklame. Jej žiarivé sfarbenie a pôsobivé kaskádové previsy vyniknú v akomkoľvek prostredí a na rôznych stanoviskách. Výhodou tejto efektnej rastliny je, že starostlivosť o ňu nie je vôbec náročná. Hodí sa tak aj pre menej skúsených pestovateľov či tých, čo nemajú na pestovanie veľa času. V tomto článku sa dozviete, ako tradeskanciu sadiť, polievať, hnojiť, strihať, ale aj rozmnožovať.

Najznámejšie druhy tradeskancie

Tradeskancia sa v Európe zabývala už dávno, no jej pravým domovom je tropická Južná Amerika, kde sa s ňou môžete stretnúť prakticky kdekoľvek – nie len v záhonoch a črepníkoch, ale pokojne aj v úlohe divo rastúcej buriny. Botanici rozlišujú zhruba 80 samostatných druhov tejto rastliny, no nie všetky sa, samozrejme, hodia na pestovanie ako izbové rastliny. Nižšie je niekoľko najbežnejšie dostupných druhov, ktoré sú práve na tento účel využívané.

Tradescantia Zebrina

Pruhované strieborno-zelené listy pripomínajúce kresbu na koži zebry dali meno tejto obľúbenej a hojne rozšírenej tradeskancii, ktorá pri vhodných podmienkach dokáže uchvátiť veľkými prevismi. Zaujímavé je, že zatiaľ čo zvrchu je farba jej listov pruhovaná, spodné strany listov sú jednoliate a fialové. Ak je táto tradeskancia na svojom stanovisku spokojná, poteší vás aj drobnými fialovými kvetmi.

Tradescantia Albiflora Nanouk

Mladší a kompaktnejší kultivar Tradescantia Albiflora Nanouk láka na kombináciu zelenej a svetloružovej, ktorá zdobí jej oblé, na konci jemne zašpicatené listy. Ich spodná strana je pritom celá ružová. Táto rastlinka síce neznáša chlad, no na jar aj v lete sa jej bude na vhodne zvolenom stanovisku páčiť aj v exteriéri. Odmenou za jej spokojnosť vám budú drobné biele kvietky.

Tradescantia Quadricolor

Ako naznačuje už názov tohto druhu, je to viacfarebná tradeskancia, ktorá na prvý pohľad pôsobí, akoby každý jej lístoček mal svoj vlastný odtieň. Tak ako pri predchádzajúcom druhu, aj tu je spodná strana listov ružová a veľmi podobné sú aj malé biele kvety, ktoré túto tradeskanciu príležitostne zdobia. Pestuje sa v klasických aj závesných črepníkov a veľmi rýchlo rastie.

Tradescantia Pallida

Ak je vašou obľúbenou farbou fialová, siahnite po odrode Tradescantia Pallida, ktorá vám bude imponovať výraznými, obojstranne purpurovými listami. Je ťahavá, no vie rásť aj do výšky a príležitostne zakvitne bledoružovými či fialovými kvetmi. Pochádza z oblasti Mexického zálivu, kde sa s ňou môžete stretnúť najmä v skalnatom prostredí, a to aj vo vyšších nadmorských výškach. Vyhľadávaná je okrem svojho vzhľadu aj pre svoju schopnosť efektne čistiť ovzdušie a zachytávať z neho škodlivé látky.

Sadenie tradeskancie

Či už sa chystáte tradeskanciu pestovať od semena, klíčku, z odrezkov, alebo rovno siahnete po odrastenom exemplári, úspech je v prípade tejto nenáročnej rastlinky takmer zaručený. Vystačíte si pritom s klasickým substrátom pre izbové rastlinky a nepotrápi vás veľmi ani výber vhodného stanoviska. Keďže ide o vlhkomilnú rastlinku, dobre sa jej bude dariť napríklad aj v kuchyni a kúpeľni. Prispôsobí sa však dobre aj suchšiemu prostrediu obývačky, spálne či pracovne.

Pestovanie a polievanie tradeskancie

Kľúčom k výberu správneho umiestnenia tradeskancie je nepriame svetlo. Ak má táto rastlina slnka priveľa, naznačí vám to tmavými škvrnami na listoch. Ak je, naopak, svetla na jej vkus primálo, listy budú nevzhľadne blednúť. Dajte si pri umiestňovaní tejto rastlinky pozor aj na radiátor – ani jeho blízkosť nebude tradeskancii svedčať. Najlepšie prosperuje v teplotách od 18 do 24 °C.

Tradeskancia má rada stabilné a rovnomerne distribuované vlhko. Polievajte ju preto, pokiaľ možno, pravidelne – nič sa však nestane, ani ak jej pôda medzi jednotlivými zálievkami stihne preschnúť. Horšie je pre ňu, naopak, prelievanie, a to obzvlášť v prípade, že voda zasahuje priamo jej listy. Aby ste tomu predišli, môžete miesto priameho polievania využívať misku pod črepníkom. Vyhnete sa tak hnilobe.

Hnojenie a strihanie tradeskancie

Tradeskancie sú nenáročné a húževnaté. Poradia si aj bez presádzania či prihnojovania, avšak ak im v období rastu poskytnete trochu klasického hnojiva pre izbové rastliny, môže im to len prospieť. Možno sa práve vďaka hnojeniu dočkáte aj kvitnutia.

Pokiaľ ide o strihanie, názory sa rôznia. Keďže ide o popínavú a prevísajúcu rastlinku, pestovateľom sa do jej skracovania niekedy veľmi nechce. Na druhej strane, nestrihané a neupravované tradeskancie majú tendencie rednúť a slabnúť, čo tiež nevyzerá najlepšie. Keďže ide o mimoriadne rýchlo rastúci kvet, nebojte sa ho raz za čas skrátiť a vytvarovať. Odmení sa vám za to silou a hustotou.

Rozmnožovanie tradeskancie

Tradeskancia je ideálna rastlinka pre každého, kto si chce vyskúšať množenie bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Je to nesmierne jednoduché a neexistuje veľa dôvodov, prečo by sa vám to mohlo nepodariť.

Stačí, ak pomocou dobre naostrených nožníc odoberiete z rastlinky približne 5 až 10 cm dlhé zdravé výhonky. Očistite ich takmer od všetkých lístkov – ponechajte len 2 či 3 na samom vrchu. Pripravte si pohár s odstátou vodou a výhonky opatrne vložte dnu. Ak je to potrebné, zafixujte ich vo zvislej polohe napríklad páskou.

Tradeskancia nestráca čas a nové korienky tak budete môcť na konci stoniek badať už po jednom týždni. Počkajte, kým budú mať aspoň 4 cm. Vtedy ich môžete zasadiť do substrátu a pokračovať v pestovaní bežným spôsobom. Niektorí pestovatelia si dokonca trúfnu zasadiť odrezok do zeminy ihneď po odstrihnutí. Pri dostatku vlahy by sa mal úspešne zakoreniť aj sám.

Zazimovanie tradeskancie

Pri bežnom interiérovom pestovaní nie je potrebné vašu tradeskanciu nijako špeciálne zazimovávať. Ak ju však, napríklad, vykladáte v lete na terasu či vonkajší parapet, myslite na to, že teploty pod 10 °C znáša veľmi zle a nemala by im preto byť nikdy vystavená.

V interiéri počas zimy dávajte pozor na prílišné prekurovanie, prievan či prudké striedanie teplôt. Ak máte možnosť dať do miestnosti k tradeskancii zvlhčovač vzduchu, bude vám rastlinka povďačná. Na oplátku zase môžete znížiť zálievku.

Tradeskanciu si zamilujú aj začiatočníci

Tradeskancia patrí k izbovým rastlinkám, ktoré by si mal aspoň raz za život vyskúšať každý nadšený pestovateľ. Je nenáročná a pritom nesmierne efektná. Prispôsobí sa aj v podmienkach, ktoré pre ňu nie sú najideálnejšie. Nevyžaduje si takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť a veľmi jednoducho si ju môžete sami doma namnožiť.

Je len na vás, či dáte prednosť prevísajúcej verzii, alebo kompaktnej črepníkovej rastlinke vhodnej napríklad na stôl. A keďže miluje vlhko, bude sa jej dariť aj tam, kde by iné druhy trpeli – napríklad v kuchyni či kúpeľni. Stačí si už len vybrať ten správny druh.