Domavi > Kvety > Aby pivónie rozkvitali každý rok: Naučte sa, ako sa o ne správne starať

Aby pivónie rozkvitali každý rok: Naučte sa, ako sa o ne správne starať

Pivónie alebo pivonky sú obľúbené po celom svete najmä pre ich nádherné kvety, ktoré kvitnú začiatkom leta. Sú to ideálne trvalky do každej záhrady, dôležitá je však správna starostlivosť. Ako na to?

Vzhľad

Práve vzhľad pivónií je najväčší dôvod, prečo si týmito trvalkami tak často zdobíme záhrady. Sú pre ne charakteristické veľké kvety s množstvom lupeňov, ich priemer môže byť aj okolo 20 cm. Najčastejšie sa pestujú vo farbách ako biela, ružová či žltá, no obvyklé sú aj fialové, oranžové či červené pivonky. Tvar kvetov nie je vždy rovnaký, môže byť jednoduchý, poloplný alebo plný, pričom práve plné kvety sú vzhľadovo najkrajšie a majú množstvo okvetných lístkov. Listy pivónií sú tmavozelené a striedavé, čo tejto rastline dodáva elegantný vzhľad.

Pôvod

Pivónie majú dlhú históriu a ich pôvod siaha do starovekej Číny, kde boli pestované už pred viac ako 2 000 rokmi. Ľudia ich tam považovali za symbol bohatstva, cnosti a krásy, najčastejšie zdobili cisárske záhrady. Z Číny sa pivonky rozšírili do Japonska a ďalších ázijských krajín, pričom do Európy sa dostali v 17. / 18. storočí. V latinčine sa týmto kvetom hovorí paeonia, v Ázii bežne rastú aj vo voľnej prírode.

Druhy

Na svete existujú desiatky rôznych druhov a variácií pivoniek, no ich základné delenie je nasledovné:

  • Drevité pivónie – sú väčšieho vzrastu a ako z názvu vyplýva, ich stonka postupom času drevnatie. Pokiaľ sa o ne budete dobre starať, môžu pôsobiť ako krík s veľmi rozvetvenými koreňmi.
  • Bylinné pivónie – dosahujú výšku približne 1 m a na rozdiel od drevitých sú ich korene hľuzovitého charakteru. Najčastejšie bylinné pivónie sú pivonka lekárska, pivonka čínska a ich kombinácie, respektíve vzájomné hybridy.
  • Hybridné pivónie – poznáme ich aj pod názvom Itoh hybridy. Vytvoril ich japonský šľachtiteľ, ktorý chcel skombinovať majestátnosť drevitých a odolnosť bylinných pivónií. Zaujímavosťou je, že práve hybridné pivónie sú často cenovo dostupnejšie a odolnejšie.

Okrem týchto základných druhov pivónií sa môžeme stretnúť s ich mini verziami, ktoré sú obľúbenou ozdobou balkónov a terás. Keďže sa často šľachtia, zvoliť si môžete nielen jednofarebné, ale aj viacfarebné pivónie.

Sadenie

Práve skorá jeseň je najideálnejším obdobím na vysádzanie, presádzanie či delenie pivónií, keďže rastliny sú v období vegetačného pokoja. Sadenie je pomerne jednoduché, nebudete k nemu potrebovať nič špeciálne. Ak si ju chcete zasadiť do záhrady, vykopte jamu dostatočne širokú aj hlbokú (nie príliš), do ktorej nalejte za krhlu vody. Pridajte preosiaty kompost, vložte rastlinu tak, aby jej puky neboli v zemi hlbšie ako 3 cm a pivonku zasypte. Môžete použiť zeminu z výkopu, ak však chcete rastline dopriať niečo lepšie, zaobstarajte si záhradnícky substrát. Na úplný záver pivóniu dobre zalejte.

Dobrou radou pre vás môže byť aj to, aby ste pri sadení pivónie poctivo zbavili pôdu všetkých hrudiek či buriny. Aby ste podporili následnú tvorbu pukov, snažte sa kompost zapracovať čo najhlbšie do zeme.

Pestovanie (svetlo, zemina, polievanie)

Môžete si vybrať, či budete pivónie pestovať v predzáhradke, na balkóne či terase. Tu však treba myslieť na to, aby ste si vybrali vhodný druh rastliny. Ak by sme to mali zjednodušiť, do črepníka si vyberajte bylinné pivónie, priamo do zeme zas drevité. Veľmi dobre sa im darí nielen vtedy, keď sa pestujú samostatne, ale krásnymi kvetmi sa vám odvďačia aj v prípade, že ich zasadíte ako súčasť záhona alebo z nich vytvoríte živý plot.

Pri výbere stanovišťa myslite na to, že pivónie obľubujú svetlo a slnko. Práve takéto stanovisko vám zabezpečí, že rastlina bude krásne kvitnúť a na jednom mieste vydrží desiatky rokov. Dobrou voľbou je aj polotieň, úplnému tieňu sa však vyhnite, rovnako aj stanovišťu so silným vetrom.

Ak je to možné, pri výbere pôdy uprednostnite úrodnú pôdu s dostatkom vlahy. Ideálna je polopriepustná zemina, pivónie horšie znášajú ílovitú zem. Čiže stavte na hlinito-piesčitú až piesčito-hlinitú pôdu. Ešte myslite na to, že pivonky sú náchylné na premočenú pôdu, na druhej strane im nevyhovuje ani sucho. Preto ich, najmä počas suchého obdobia, polievajte pravidelne, medzi jednotlivými zálievkami však nechajte vrchnú pôdu preschnúť.

Hnojenie

Nezabudnite na hnojenie pivónií, najmä v období rastu. Nikdy však nehnojte čerstvo zasadenú rastlinu, počkajte si na jej druhý až tretí rok, potom jej doprajte hnojivo. S hnojením začnite počas rašenia, teda v prvej polovici marca. Pivonky sa najviac potešia kravskému hnoju či kompostu. Nezabudnite ich pohnojiť aj v auguste, aby si rastlina mohla spraviť nové zásoby živín, ktoré jej pomôžu ľahšie prezimovať.

Strihanie a zazimovanie

Kvety pivónií sú najkrajšie na jar a začiatkom leta, no po odkvitnutí ich treba čo najskôr odstrihnúť. V opačnom prípade by sa telo pivónie zbytočne vysililo. Keď zožltnú aj listy, je čas na zazimovanie, pri ktorom je dôležité pivóniu zostrihať. Je pravda, že trvalky sa zväčša čistia až na jar, no pri pivonkách spravte výnimku a odumreté časti rastlín odstráňte ešte na jeseň.

Zapamätajte si, že drevnaté pivónie vyžadujú menej starostlivosti v oblasti strihania a zazimovania, väčšinou bude stačiť, ak odstránite poškodené konáre. Naopak, bylinné pivónie treba pred zimou zostrihať takmer k zemi.

Aby ste pivonkám pomohli lepšie prečkať zimu, zrezané časti pokryte mulčom, nezabudnite ho na jar manuálne odstrániť.

Rozmnožovanie

Pivónie sa najčastejšie rozmnožujú delením koreňových trsov. Rastlina, ktorú chcete týmto spôsobom rozdeliť, by mala mať aspoň 10 púčikov. Delenie trsov sa vykonáva na jeseň, keď rastliny vstupujú do obdobia vegetačného pokoja. Určite túto trvalku nepredeľujte rýľom, najskôr ju vyberte zo zeme, očistite od zeminy a rozdeľte ju podľa stavu koreňov. Používajte výhradne ostrý nôž a dbajte na to, aby ste nepoškodili jednotlivé púčiky. Po rozdelení jednotlivé trsy ihneď vysaďte.

Choroby

Aj keď pivónie netrpia chorobami často, občas sa môžete stretnúť s pivonkovou plesňou, ktorá napáda najmä mladé púčiky. Deje sa to vtedy, ak je rastlina v permanentne premočenej pôde a je vystavená nadmernej vlhkosti.

Stretnúť sa tiež môžete s hubovým ochorením, ktoré spôsobuje hnedé škvrny na listoch. Najskôr sú škvrny malé a na okrajoch listov, následne napadnú celý list, ktorý uschne. Ak si takéto škvrny na svojej pivónii všimnete, mechanicky odstráňte všetky napadnuté časti. Použitie postreku nie je nutné, avšak môžete ho použiť ako preventívne opatrenie.

Tipy pri pestovaní pivónií

  • Pokiaľ chcete z pivoniek vytvoriť krásny kvetinový záhon, skombinujte ich s tulipánmi, modricami a narcismi.
  • Pivonky kvitnú cca. 6 týždňov, jednotlivé kvety vydržia len 7 – 10 dní. Ak chcete dlhšie rozkvitnutú záhradu, vysaďte si rôzne druhy pivónií, ktoré kvitnú v rozdielnych časových obdobiach.
  • Pivonky nikdy nesaďte v období prvých podzemných mrazov.
  • Rastlina je náchylná na časté presádzanie, lepšie jej je niekoľko rokov na jednom mieste.
  • Ak hľadáte vhodné miesto pre výsadbu pivoniek, dajte ich čo najďalej od iných stromov alebo kríkov, navzájom by si mohli kradnúť živiny.
  • Ak uvidíte na svojich pivóniách mravce, nikdy ich nestriekate – rastlinu chránia pred škodcami napádajúcimi púčiky.