Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáky: návod a nápady

Kŕmidlo pre vtáky poskytuje cenný zdroj potravy, a to najmä v chladnejšom zimnom období. Vtáky ho však ocenia nielen v zime, ale počas celého roka. Výhodou vtáčich kŕmidiel je, že nám umožňujú pozorovať operencov z blízka. V tomto článku sa dozviete jednoduchý návod, ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáky a tiež užitočné tipy a triky, ktoré vám pomôžu pri jeho výrobe.

Druhy kŕmidiel pre vtáky

Kŕmidlo pre vtáky slúži na kŕmenie voľne žijúcich vtákov, najmä v období, keď majú nedostatok potravy. Existujú rôzne druhy, medzi najznámejšie patria napríklad plastové, drevené, z rôznych biologicky rozložiteľných materiálov alebo jedlé kŕmidlá. Každé z nich má svoje výhody a aj nevýhody. Poďme sa na ne pozrieť.

Tradičné drevené kŕmidlo pre vtáky

Drevené kŕmidlo pre vtáky je jedným z najznámejších a radí sa k najviac trvácnym. Je vyrobené z dreva a jeho výhodou je prírodný vzhľad. Drevené kŕmidlá pre vtáky môžu mať rôzne veľkosti a tvary, ale zvyčajne ich dizajn je rovnaký. Základ je podstavec so štyrmi stĺpikmi na ktorých je strieška. Na prepracovanejších a kvalitnejších môže byť aj krytina.

Plastové kŕmidlo pre vtáky

Plastové kŕmidlo pre vtáky je vyrobené z rôznych plastových materiálov, najčastejšie z polyetylénu alebo polypropylénu. Sú dostatočne odolné voči nepriaznivým a poveternostným podmienkam. Ich výhodou je, že v porovnaní s drevenými sa ľahšie čistia.

Biologicky rozložiteľné kŕmidlo pre vtáky

Kŕmidlo pre vtáky môžete vyrobiť aj z biologicky rozložiteľných surovín, ktoré sa časom prirodzene rozloží. Vďaka tomu sa minimalizuje negatívny dopad na životné prostredie. Použiť môžete napríklad šupku z pomaranča aleboskvelou pomôckou sú borovicové šišky.

  • Kŕmidlo pre vtáky z pomarančovej kôry – pomaranč prekrojte na polovicu, dužinu zjedzte a z obidvoch polovičiek môžete vytvoriť misky. Urobte do každej polovičky 3 alebo 4 dierky, použiť môžete klinec alebo iný ostrý predmet. Cez dierky prevlečte jutovú šnúru. Ak ste spravili 3 dierky, použite tri kusy šnúry a každú z nich uviažte o jednu dierku. Ak ste vytvorili 4 dierky, použite dve šnúry a každú prevlečte cez dve dierky (ideálne do kríža). Na záver spojte konce šnúrok a vznikne vám tak miska, ktorú môžete zavesiť na strom alebo iné miesto. Naplniť ju môžete napríklad zmesou semien a roztopeným lojom. Po stuhnutí tejto zmesi si na nej vtáčiky radi pochutnajú.
  • Kŕmidlo pre vtáky z borovicových šišiek – šišku namočte do rozpustenej bravčovej masti alebo loja a následne ju obaľte semienkami. Tie môžete nasypať do misky a v nich šišku vyváľať. Krmivo na šiške nechajte zaschnúť, potom na ňu pripevnite šnúrku a zaveste na ľubovoľné miesto. Veľkou výhodou je, že borovicové šišky vyzerajú prirodzene a navyše poskytujú dostatok priestoru na krmivo pre vtáky.

Jednoduchý návod, ako vyrobiť kartónové kŕmidlo pre vtáky

Vyrobiť si vlastné kŕmidlo pre vtáky je veľmi jednoduché a zároveň zábavné. Dokonca ho zvládnu vyrobiť aj najmenší. Poďme sa pozrieť na to, ako vyrobiť chutné kartónové kŕmidlo pre vtáky. Tu je jednoduchý návod.

Na výrobu kŕmidla pre vtáky budete potrebovať:

  • kartón
  • nožnice / nôž
  • šnúrka / stuha
  • arašidové maslo
  • krmivo pre vtáky
  • tanier

Postup na výrobu kŕmidla pre vtáky:

  1. Z kartónu (použiť môžete aj papierovú rolku z toaletného papiera) vystrihnite alebo vyrežte pomocou noža ľubovoľný tvar, napríklad kruh, štvorec, obdĺžnik, srdce alebo hviezdu. Pomocou nožníc spravte do tvaru väčšiu dierku.
  2. Pripravte si dostatočne dlhý kus šnúrky alebo stuhy a navlečte ju cez dierku na kartóne – tak, aby vzniknutý tvar z kartónu na nej visel. Oba konce stuhy spolu zviažte, vďaka tomu budete môcť vytvorené krmidlo zavesiť.
  3. Do taniera nasypte krmivo pre vtáky. Kartón z jednej strany natrite arašidovým maslom a tou istou stranou ho pritlačte na tanier s krmivom a riadne pritlačte. To isté zopakujte aj na druhej strane.
  4. Vznikne vám chutné kŕmidlo pre vtáky, ktoré treba zavesiť na konár stromu alebo iné bezpečné miesto.

Návod, ako vyrobiť klasické drevené kŕmidlo pre vtáky

Vyrobiť si klasické kŕmidlo pre vtáky z dreva zaberie síce viac času, ale na druhej strane vám vydrží oveľa viac ako to kartónové. 

Na výrobu dreveného kŕmidla pre vtáky budete potrebovať:

  • drevo
  • brúsny papier
  • klince
  • kladivo
  • háčik so skrutkou / šnúrku (ak použijete šnúrku na zavesenie, budete potrebovať aj vŕtačku).

Postup na výrobu kŕmidla pre vtáky z dreva:

  • Pripravte si drevo, zmerajte a narežte ho: Na klasické drevené kŕmidlo pre vtáky budete potrebovať:
      • 2x štvorcovú dosku s rozmermi 20 x 20 cm a s hrúbkou aspoň 2 cm – jedna je spodná časť (základňa) a druhá vrchná (strieška)
      • 4x obdĺžnikové latky z dreva hrubé 1 cm a vysoké 2 – 4 cm (s dĺžkou 2x 20 cm a 2x 18 cm) – použijete ich na steny spodnej základne, vďaka tomu semienka z búdky vietor neodveje
      • 4x drevené kolíky – kolíky z dreva alebo latky (prípadne môžete použiť hrubšie konáriky), ktorými sa spoja obe štvorcové dosky (základňa a strieška)
  • Drevo treba dôkladne prebrúsiť: Všetky narezané kúsky dreva dôkladne prejdite brúsnym papierom, čím sa vyhladia nedokonalé a ostré časti.
  • Vytvorte základňu so stenami: K jednej štvorcovej doske pribite všetky 4 obdĺžnikové latky z dreva. Tak zhotovíte základňu so stenami, čiže spodnú časť kŕmidla pre vtáky.
  • Spojte základňu so strieškou pomocou kolíkov: Základňu so strieškou spojte pomocou 4 drevených kolíkov. Každý jeden kolík umiestnite do jedného rohu základne a striešky a pribite ich klincami zo spodnej strany základne a z vrchnej strany striešky.
  • Na striešku pripevnite hák alebo šnúrku na zavesenie: Na striešku dreveného kŕmidla pre vtáky upevnite háčik so skrutkou alebo vyvŕtajte dve dierky, ktorými prevlečiete šnúrku na zavesenie.

Bezpečné umiestnenie kŕmidla pre vtáky

Každé jedno kŕmidlo pre vtáky musí byť umiestnené na bezpečnom mieste. To znamená, že musí byť dostatočne vysoko, aby sa mačky a iné dravce nedostali k vtákom. Odporúča sa vybrať otvorené a dostatočne priestranné miesto, kde budú mať vtáky priestor na sledovanie svojho okolia a čas na únik pred nebezpečnými predátormi. Okrem toho, kŕmidlo pre vtáky by nemalo byť umiestnené v blízkosti okien a iných presklených plôch, pretože by do nich mohli pri lietaní narážať.

Tipy a triky na výrobu kŕmidla pre vtáky

Výroba vlastného kŕmidla pre vtáky je vynikajúcim spôsobom, ako podporiť život spevavcov vo vašom okolí. Poďme sa pozrieť na niekoľko užitočných tipov a trikov, ktoré vám pomôžu pri výrobe kŕmidla pre vtáčie návštevy:

  • Použite správne krmivo pre vtáky: Do kŕmidla pre vtáky nemôžete dať hocijaké jedlo. Najjednoduchšie je použiť už vopred namiešané zmesi a krmivá pre vtáky, ktoré sa dajú kúpiť v obchode alebo chovprodukte. Druhou možnosťou je vytvoriť si vlastnú zmes zo semienok, orechov, obilnín, ovocia a zeleniny.
  • Dávajte si pozor na veľkosť surovín: Do kŕmidla pre vtáky dávajte menšie kúsky orechov alebo ovocia. Dôvodom je, že väčšie kúsky jedla by nevedeli vtáky skonzumovať a mohli by sa tak nimi zadusiť.
  • Kŕmte vtáctvo celý rok: Vtáky sa odporúča kŕmiť hlavne počas zimných mesiacov, keď je potravy menej. Môžete však kŕmiť po celý rok, vďaka tomu bude pre nich vaša záhrada (alebo miesto, kde umiestnite kŕmidlo) útočiskom.
  • Pravidelne čistite kŕmidlo pre vtáky: Vtáčie kŕmidlo je potrebné pravidelne čistiť. Najprv treba odstrániť všetky zvyšky jedla, potom celé dôkladne vyčistiť a až na záver doplniť nové krmivo.
  • Pozor na druh orechov: Ak sa rozhodnete do kŕmidla pre vtáky použiť orechy, je potrebné vybrať správny druh (nesolené, nepražené a mierne drvené orechy). Niektoré z nich môžu mať vysoký obsah prírodného toxínu aflatoxin, ktorý môže spôsobiť úhyn vtáctva.
  • Nezabudnite na vodu: Pravidelne zabezpečte čistú a čerstvú vodu. Je potrebné ju pravidelne meniť a rovnako aj vyčistiť nádobu, v ktorej sa nachádza.