Kúpeľňa je jedným z najdôležitejších priestorov v dome či byte. Ráno v nej začíname deň a večer končíme. Je preto vhodné tejto miestnosti venovať dostatočnú pozornosť, aby nám funkčne slúžila. Pokiaľ plánujete zariaďovať alebo prerábať kúpeľňu, tento článok je určený pre vás. Budeme sa v ňom venovať primárne farbe. Dozviete sa, či je lepšie voliť dlaždice či farbu, ktorá farba spĺňa dôležité funkcie, ako vymaľovať kúpeľňu a povenujeme sa aj kreatívnej stránke kombinovania jednotlivých odtieňov farieb vhodných do kúpeľne.
Obsah
- 1 Farba alebo obklad?
- 2 Ktorá farba do kúpeľne je dobrá?
- 3 Rozdiely medzi latexovou a keramickou farbou
- 4 Aký náter použiť na strop kúpeľne?
- 5 Ako vymaľovať kúpeľňu?
- 6 Výber farebných odtieňov
- 7 3 typy kombinácie farieb
- 8 Najväčšej popularite sa tešia svetlé farby
- 9 Tmavá farba v kúpeľni
- 10 Ktoré farby sú do kúpeľne najvhodnejšie?
- 11 Čistá biela
- 12 Pozitívna žltá
- 13 Nevšedná modrá
- 14 Relaxačná smaragdová
- 15 Sivá a čierna
- 16 Zemité odtiene
Farba alebo obklad?
Kúpeľňa je neustále vystavená vlhkosti a pare, preto určite odporúčame voliť dlaždice. Získať sa dajú v rôznych farebných, tvarových aj materiálových prevedeniach. Ďalším typom je obklad s imitáciou dreva, mramoru, betónu alebo iného materiálu. Dnešný trend sa však uberá skôr k obmedzeniu dlaždíc na stenách a používaniu klasických farieb. Ich výhodou je, že priestor pôsobí uhladenejšie a steny sa jednoduchšie umývajú v porovnaní so škárami medzi obkladačkami. Pokiaľ sa vám táto možnosť páči, na vymaľovanie kúpeľne musíte použiť špeciálne farby, bežné emulzné farby neprichádzajú do úvahy. Výrobcovia sú však na túto možnosť pripravený a ponúkajú široké spektrum farieb s vlastnosťami, ktoré sa dajú uplatniť v kúpeľniach.
Ktorá farba do kúpeľne je dobrá?
Farba, ktorá bude použitá v kúpeľni musí byť byť trvácna, odolná voči vode, pnutiu i poškriabaniu, paropriepustná a schopná chrániť povrch pred plesňami. Na maľovanie stien v kúpeľni sa používajú špeciálne farby, ktoré týmito parametrami disponujú. Konkrétne ide o latexové farby alebo keramické farby. Počítajte však s tým, že v okolí vaní či sprchových kútov vás pred vlhkosťou a tvorbou plesní a húb neochráni ani tá najlepšia farba. Na tieto oblasti je vhodné voliť radšej obklad.
Rozdiely medzi latexovou a keramickou farbou
Latexové farby sa využívajú častejšie, nakoľko sú lacnejšie a spĺňajú všetky potrebné funkcie. Ide o akrylátové emulzné umývateľné farby. Disponujú vysokým obsahom živíc, vďaka čomu dokážu vytvárať pružný povlak. Sú nepriehľadné, bez zápachu a veľmi odolné. Môžete ich použiť na rôzne druhy povrchov, ako omietky, sadrokartón či tapety. Nestekajú, sú odolné voči mastnote, vlhkosti i plesni. Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch v lesklom, matnom i saténovom povlaku.
Odolnejšou, ale i drahšou variantov sú keramické farby. Pojem odolnejší v praxi znamená, že zvládnu odieranie kozmetiky, mastnotu i nečistotu a prach bez toho, aby sa poškodil povlak. Po nanesení vytvárajú hladký a tvrdý povrch s lesklým efektom.
Aký náter použiť na strop kúpeľne?
Strop kúpeľne je taktiež citlivou záležitosťou a preto výber farby ani pri ňom určite nepodceňujte. V opačnom prípade sa môžete stretnúť s prasklinami či plesňou. Aj keď nie je priamo v kontakte s vodou, nebezpečné sú pre neho stúpajúce pary a vlhkosť. Práve tomuto by kvalitná farba mala odolávať. Najvhodnejšou farbou, akú môžete na strop zvoliť je latexová farba s prímesou titánu alebo striebra.
Ako vymaľovať kúpeľňu?
Na začiatok je vhodné si miestnosť na vykonávanie maliarskych prác pripraviť. Pokiaľ sa len chystáte zariaďovať, máte o starosť menej. V prípade, že už kúpeľňu zariadenú máte, ideálne je všetko odskrutkovať alebo pozakrývať. Vyčistite si steny od starého náteru a napadnuté miesta vhodne ošetrite. Na umyté a vyčistené steny môžete aplikovať základný náter. Nezabudnite na všetky nerovnosti a škrabance, ktoré treba zatmeliť. Na ešte nenatretý alebo poškodený podklad sa odporúča podkladový náter. Proces schnutia a penetrácie urýchli vetranie. Na takto pripravený podklad je čas nanášať farbu. Na steny sa nanáša zdola nahor a ideálne je po zaschnutí aplikovať aj druhú vrstvu. Strop sa odporúča maľovať taktiež na dvakrát a na nanášanie farby používajte valčeky.
Výber farebných odtieňov
Pred začatím navrhovania je vhodné si uvedomiť, že farba je kľúčovým aspektom pri zostavovaní akéhokoľvek priestoru, nakoľko nám vytvára potrebnú atmosféru. Kúpeľňa by mala byť vnímaná ako oáza pokoja alebo jednoducho miesto, kam prídete po dlhom dni, očistíte sa a zrelaxujete. Aj tomuto pocitu napomôže vkusné zariadenie a správna kombinácia farieb.
3 typy kombinácie farieb
Nasledujúce tri typy vám napovedia, v akom pomere môžete farby medzi sebou kombinovať. Prvou možnosťou je pravidlo troch farieb a spočíva v tom, že zladíte k sebe svetlú farbu s neutrálnou a tie zvýrazníte kontrastnou farbou. Rozloženie 3 farieb by malo byť ideálne v pomere – najsvetlejšia farba – 70%, neutrálna farba – 20% a kontrastná farba aspoň 10% priestoru. V prípade malých kúpeľní sa môžete riadiť pravidlom 70/30. Ide o výber dvoch farieb, z ktorých jedna je výrazne dominantná a druhá doplnková. Môžete kombinovať buď dve odlišné farby alebo rovnaké farby v inom odtieni. Vďaka tomu vytvoríte monochromatickú kombináciu. Tretím typom je použitie farby, aká vám dominuje v celej domácnosti. Napríklad, ak máte hnedú obývačku, môžete odtiene hnedej zaradiť aj do vašej kúpeľne.
Najväčšej popularite sa tešia svetlé farby
Pokiaľ by ste sa pýtali, ktorá farba je najvhodnejšia do kúpeľne, presnú odpoveď by ste nenašli. Aj keď môžeme tvrdiť, že niektoré sa hodia viac a iné menej, výber záleží na vašom vkuse a štýle. Vo všeobecnosti sa s najväčšou frekvenciou vyskytujú v kúpeľniach svetlé odtiene bielej, béžovej, šedej, svetlo-modrej alebo svetlo-zelenej. Svetlé odtiene pôsobia na človeka hygienicky a čisto. Ich výhodou je, že dokážu priestor opticky zväčšiť, dodať mu vzdušnosť a jednoducho sa kombinujú.
Tmavá farba v kúpeľni
Napriek prevládajúcej svetlej farbe v kúpeľniach sa už niekoľko rokov do popredia dostávajú aj tmavé kúpeľne. Toto riešenie pôsobí veľmi elegantne a vkusne, no jeho realizácia je o niečo komplikovanejšia. Tmavá farba celkovo priestor zmenšuje a preto ju odporúčame len do veľkých kúpeľní, ktoré chcete opticky „zmenšiť“ a zútulniť.
Ktoré farby sú do kúpeľne najvhodnejšie?
V nasledujúcich odstavcoch vám predstavíme jednotlivé farby, ktoré v kúpeľni vyniknú najlepšie a dáme vám tipy, ako ich môžete ďalej skombinovať.
Čistá biela
Kúpeľňa sa nám spája hlavne s čistotou, s ktorou si asociujeme bielu farbu. Na prvý pohľad môže pôsobiť chladne, no jej výhodou je schopnosť opticky zväčšiť priestor. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo po nej často siaha mnoho ľudí. Neodporúčame však ladiť celý priestor len do biela, mohol by potom pôsobiť príliš sterilne. Naopak, skúste využiť jednoduchosť kombinovania, ktorú vám táto farba ponúka.
Pozitívna žltá
Veľkej obľube v kúpeľni sa teší aj žltá farba. Asociujeme si ju so slnkom a teplom, ktoré nám pri správnej kombinácií môže priniesť táto farba aj do priestoru. Ak zvolíte žltú farbu ako primárnu, ďalej ju skombinujte so zemitými odtieňmi hnedej, jemnej sivej alebo bielej.
Nevšedná modrá
Farba oceánu či neba je v kúpeľni druhá biela. S obkladačkami sa spája od nepamäti a na niekoho už môže pôsobiť ako gýč. Aj táto klasická modrá farba však môže vyzerať nevšedne a veľmi moderne. Svetlé odtiene skombinujete s teplým odtieňom, napríklad bordovo-červenej, žltej alebo hnedej. Tmavomodré pôsobia elegantne v kombinácií so zlatou alebo s drevom.
Relaxačná smaragdová
Obľúbenou farbou moderných kúpeľní je aj svieža zelená farba. Svetlé tóny pôsobia energicky, tmavé skôr relaxačne. Táto prírodná farba najkrajšie vynikne s ďalšími prírodnými tónmi hnedej, béžovej či bielej. Rozumie si aj s drevom alebo kameňom.
Sivá a čierna
Tmavým farbám na stenách sa vyhnite, pokiaľ máte malú kúpeľňu. Priniesť ju do priestoru môžete však aj prostredníctvom nábytku či doplnkov. Práve v odtieňoch čiernej a sivej je ich mnoho. Ladia nielen k rôznym bledým odtieňom, ale aj k sýtym a farebným.
Zemité odtiene
Moderným interiérom v poslednej dobe kraľujú neutrálne, teplé a prírodné farby. Čoraz viac sa s nimi stretávame aj v kúpeľniach a platí, že s týmito farbami nemáte čo pokaziť. S vyššou intenzitou farby stúpa aj pocit tepla a relaxu. Príjemný oddychový pocit budete mať aj s použitím dreva.