domček pre hmyz

Jednoduchý návod, ako vyrobiť domček pre hmyz do záhrady

V prírode má všetko svoj význam. Platí to aj pre hmyz, ktorý opeľuje rastliny, pomáha pri rozklade drevín, hubí škodcov alebo sa živí trusom zvierat. Väčšina hmyzu je užitočná, iba 1 – 3 percentá ľuďom škodia.

Domček pre hmyz predstavuje lacné, efektívne a ekologické riešenie, ako prilákať do svojej záhrady užitočný hmyz a, naopak, zbaviť sa nežiaducich škodcov bez použitia rôznych chemických postrekov.

Čo je to domček pre hmyz?

Hmyzí domček sa často označuje aj ako hotel pre hmyz. Ide o domček s pevným chrbtom a vodeodolnou strechou, vyrobený z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Býva vyplnený drevenou guľatinou alebo drevenými blokmi s otvormi, bambusovými stonkami, listami, palicami, vetvičkami, hnijúcim drevom, senom, slamou, šiškami či kôrou. Jeho úlohou je poskytnúť hmyzu podmienky na hniezdenie, úkryt pred poveternostnými vplyvmi či prezimovanie.

Je to vlastne alternatíva prirodzeného biotopu. V prírode si napríklad drevokazný hmyz nájde dutiny v dreve na kladenie vajíčok, ktoré tam zanechali chrobáky alebo vtáky. Avšak v dôsledku neprimeraného ľudského zásahu sa prirodzené plochy pre život hmyzu so svojimi charakteristickými vlastnosťami a typickými faktormi menia, alebo miznú. Platí to aj pre záhrady, pretože väčšina záhradkárov sa snaží mať záhradu bez napadaného lístia, konárov či suchej trávy. Takáto záhrada síce dokonale vyzerá, ale život hmyzu v nej je náročnejší.

Domček pre hmyz je funkčným, ale aj estetickým prvkom záhrady. Môže mať rôzne tvary, veľkosti a výplň, vyhovujúcu potrebám konkrétneho hmyzu. Do guľatiny s otvormi sa zahniezdia včely samotárky, suché listy obľubujú stonožky a drevené palice zasa lienky.

Výhody hmyzieho hotela

Jedným z najväčších benefitov domčeka pre hmyz je, že sa vo vašej záhrade rozmnoží ten užitočný. Pomôže s opeľovaním rastlín, v dôsledku čoho sa, samozrejme, zvýši úroda.

Zároveň udrží pod kontrolou škodcov a eliminuje chorobnosť pestovaných rastlín. To znamená, že v záhrade nastolí prirodzenú rovnováhu, z ktorej budete profitovať aj vy a zároveň sa vyhnete používaniu chemických postrekov.

V dôsledku zvýšenia biodiverzity hmyzu budú pestované rastliny zdravšie a pôda úrodnejšia, nakoľko práve hmyz má vplyv na množstvo a distribúciu organických látok do pôdy.

Domček pre hmyz tiež nápadito vyzerá a stane sa umeleckým prvkom záhrady.

Kedy a kam umiestniť domček pre hmyz

Ak má hmyzí hotel maximálne spĺňať svoj účel, je potrebné dbať na vhodné umiestnenie domčeka pre hmyz v správnom čase.

Hmyzí domček dajte do výšky aspoň jedného metra tak, aby naň nedosiahli psy ani mačky. Ideálne je miesto, kam ráno svieti slnko a nefúka vietor, napríklad na múr.

Dbajte na to, aby bolo okolo domčeka veľa rozličných stromov a rastlín, avšak nesmú zasahovať do vchodov hmyzieho domčeka. Ak chcete prilákať včely, vysaďte v okolí rôzne druhy kvitnúcich rastlín.

Hmyzu vytvoríte optimálne podmienky na uhniezdenie aj tým, že vo svojej záhrade nebudete používať pesticídy a umelé hnojivá. K nastoleniu rovnováhy tak dôjde oveľa skôr a ľahšie.

Dobrou správou je, že domček pre hmyz môže byť umiestnený nielen v záhrade, ale aj na dvore či balkóne. Ideálne je, ak ho tam dáte skoro na jar.

domček pre hmyz návod

Ako vyrobiť domček pre hmyz

Domček pre hmyz bez problémov zoženiete v stavebninách alebo záhradkárskych potrebách. K dispozícii sú rôzne veľkosti a tvary hmyzích hotelov. Avšak pri troche šikovnosti si ho zvládnete urobiť aj sami.

Tipy na výrobu domčeka pre hmyz

Skôr, ako sa pustíte do zháňania vhodného materiálu na stavbu hmyzieho hotela a začnete zisťovať, aký má domček pre hmyz postup, je dobré mať na zreteli niekoľko dôležitých informácií.

V prvom rade preferujte prírodné alebo recyklované materiály, ako napríklad chemicky neošetrené drevo. Hĺbka by sa mala pohybovať v rozmedzí od 15 do 40 cm. Je dôležité, aby strecha bola vodeodolná a zadná stena pevná.

Výplň v domčeku pre hmyz pozostáva z vysušených prírodných materiálov, ako sú drevené bloky s rôzne veľkými dierami s hĺbkou 3 až 10 cm, konáriky, vetvičky, šišky, bambus, slama, suchá kôra či lístie.

Použiť sa dajú aj staré tehly, kartóny, sušené bylinky, žalude či ihličie. Avšak je nevyhnutné, aby všetky vnútorné časti domčeka pevne držali na svojom mieste a nevytŕčali z neho.

Postup, ako vyrobiť jednoduchý domček pre hmyz

Ako základnú konštrukciu budete potrebovať drevenú debničku, napríklad z prírodného borovicového dreva, ktorú kúpite v stavebninách alebo záhradkárskych potrebách. Alternatívou môže byť otvorená vtáčia búdka alebo stará polička. Na strechu pripevnite kúsok plechu alebo šindľa, aby do domčeka pre hmyz nezatekalo.

Ak sa rozhodnete pre starú poličku, máte hneď vytvorené aj jednotlivé izbičky. V prípade drevenej debničky si izbičky urobíte za pomoci drevených latiek a skrutiek do dreva.

Domček pre hmyz sa nezaobíde bez izbičiek s vhodným prírodným materiálom. Pripravte si výplň podľa vlastného uváženia (drevené polienka s rôzne veľkými otvormi, bambus, konáriky, šišky…), pletivo, skrutky a špagát. Väčšinu uvedeného nájdete v prírode a do hľadania a zbierania môžete zapojiť celú rodinu.

Následne sa pustite do ukladania výplne do jednotlivých izbičiek. Dbajte na to, aby pekne držali pokope. Konáriky môžete zviazať špagátom, aby vytvárali požadovaný tvar. Vypadávaniu slamy alebo šišiek zabránite tak, že na určitú časť domčeka pre hmyz upevníte pletivo s malými okami. Fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú.

Po dokončení domček zaveste na vhodné miesto a tešte sa na nových návštevníkov.

hmyzí domček

Domček pre hmyz z paliet: ako na to?

Máte v záhrade dostatok miesta a k dispozícii staré palety? S trochou šikovnosti a kreativity si domček pre hmyz z paliet vytvoríte sami. Výhodou hmyzieho hotela z paliet je aj to, že sa môžete vyhrať s výplňou jednotlivých poschodí a urobiť z neho nielen luxusný príbytok pre hmyz, ale aj dizajnový kúsok záhrady.

Ako vyrobiť domček pre hmyz z paliet? Naukladajte na seba ľubovoľný počet paliet a pripevnite ich jednu o druhú pomocou skrutiek, klincov alebo viazacieho materiálu, ako drôtu alebo lana.

Potom naukladajte do jednotlivých poschodí prírodné materiály, ako napríklad dutinové tehly, keramické kvetináče naplnené bambusom či suchými konárikmi, drevené polená s rôzne veľkými dierami. Šišky, slamu a menšie materiály zabezpečte pletivom, aby z domčeka pre hmyz nevypadávali.

Do vrchných poschodí umiestnite hlinené črepníky s voňavou levanduľou či inými voňavými rastlinami, ktoré prilákajú najmä včely.

Hmyzí domček potrebuje údržbu

Bez ohľadu na to, či ste si domček pre hmyz kúpili v obchode, alebo vyrobili svojpomocne, svoj účel dozaista splní. Stane sa obydlím pre vzácny hmyz, ktorý nastolí vo vašej záhrade prirodzenú rovnováhu.

Ak máte malé deti, stane sa vzdelávacou hračkou, pretože sledovať chrobáky naživo je neporovnateľne zábavnejšie, ako si prezerať obrázky v učebniciach prírodovedy.

Samozrejme, hmyzí hotel potrebuje pravidelnú údržbu. Ideálne je s príchodom skorej jari vymeniť prírodnú výplň za novú, v drevených blokoch či polenách vyčistiť diery od nečistôt. Sami ľahko zhodnotíte, v akom je stave a čo všetko je potrebné upratať alebo vymeniť.