Domáci chlieb – tipy, ako ho upiecť

Každá správna gazdinka by mala vedieť upiecť domáci chlieb. Príprava receptu je jednoduchá a doma upečený chlieb je rozhodne chutnejší a lacnejší, ako ten v obchode. Už len tá prenikavá vôňa čerstvého chleba stojí za námahu vyskúšať ho upiecť, nehovoriac o tom, že viete, aké suroviny použijete.

Existuje mnoho receptov na domáci chlieb. Vybrať si môžete napríklad klasický kysnutý, kváskový, celozrnný alebo bezlepkový. Ak s pečením iba začínate, správnou voľbou je vybrať si recept, ktorý je nenáročný na prípravu. V tomto článku sa dozviete, ako upiecť klasický domáci kysnutý chlieb. Prinášame vám nielen podrobný návod, ale aj mnoho tipov a trikov, ktoré vám pomôžu upiecť chleba, akoby bol kúpený v kvalitnej pekárni.

Čo je kysnutý chlieb

Pri výrobe kysnutého chleba sa používa čerstvé alebo sušené droždie. Vďaka nemu je chlieb nadýchaný a má v sebe po rozkrojení vzduchové bublinky. Na prípravu domáceho kysnutého chleba budete potrebovať iba pár základných surovín a dávku trpezlivosti. Ak s pečením chleba iba začínate, je vhodné si vybrať jednoduchý recept, ktorý ľahko zvládnete. Až potom prejdite na zložitejšie receptúry.

Pomôcky na pečenie chleba

Na pečenie chleba nie je potrebné mať množstvo pomôcok. Zaobídete sa bez akýchkoľvek kuchynských robotov a drahého kuchynského náčinia. Budete potrebovať pomôcky, ktoré sa nachádzajú zvyčajne v každej domácnosti.Potrebný je pohár alebo šálka na prípravu kvásku, odmerka a lyžičky (polievková a kávová) na dávkovanie surovín,  miska na cesto, plech alebo jánska misa, papier na pečenie a nevyhnutné sú vaše ruky, ktoré cesto na domáci chlieb vymiesia.

Príprava kvásku z droždia

Ak sa rozhodnete upiecť klasický kysnutý domáci chlieb, ako prvé bude potrebné si pripraviť kvások. Budete potrebovať čerstvé alebo sušené kvasnice, vodu a trochu kryštálového cukru. Pripravte si mierne teplú vodu (nie horúcu), dajte do nej cukor a rozdrobte kvasnice. Celé dôkladne zamiešajte. Aktívny kvások na domáci chlieb je hotový vtedy, keď začne peniť a bublať.

Návod ako upiecť chlieb

Existuje množstvo receptov na domáci chlieb, od jednoduchých po náročnejšie. Ak chcete upiecť dobrý domáci chlieb, je potrebné si vybrať správny recept. My vám ponúkame podrobný a veľmi jednoduchý návod na klasický kysnutý chlieb, ktorý sa dá bežne kúpiť v obchode.

Ingrediencie na domáci chlieb:

  • 1 kg hladkej múky T650 (prípadne kombinácia hladkej a ražnej múky)
  • 500 ml teplej vody
  • 42g droždia
  • 1 KL kryštálového cukru
  • 2KL soli
  • rasca (podľa chuti)
  • 2 PL octu

Postup:

  1. Ako prvé si treba pripraviť kvások. Pripravíme ho tak, že do 500 ml teplej vody rozdrobíme celé droždie, pridáme 1 KL kryštálového cukru a celé premiešame. Necháme kvások bokom, kým nevykysne (na povrchu bude prítomná pena a bublinky).
  2. Medzitým si prichystáme múku (hladkú alebo kombináciu hladkej a ražnej), preosejeme ju do miskya pridáme zvyšné ingrediencie – soľ, rascu a ocot. Nakoniec pridáme nakysnutý kvások a vymiesime cesto, ktoré necháme kysnúť aspoň jednu hodinu. Môže sa zasypať trochou múky a dôležité je prikryť ho čistou utierkou.
  3. Vykysnuté cesto preklopíme na pomúčenú dosku a vypracujeme z neho bochník. Na plech dáme papier na pečenie, preložíme tam bochník chleba a necháme ho ešte pod utierkou kysnúť, minimálne 20 minút.
  4. Po nakysnutí chlieb potrieme slanou vodou a vložíme do vyhriatej rúry na 250 stupňov, zhrubana dvadsať až tridsať minút. Po uplynutí času treba znížiť teplotu na 180 stupňov a piecť ďalších minimálne 30 minút, prípadne viac.
  5. Upečený domáci chlieb preložíme na mriežku a necháme vychladnúť.

Tipy a triky na domácu výrobu chleba

Pri pečení je bežné, že sa niečo nemusí podariť. Ak chcete pripraviť recept bez chýb, pomôcť vám môžu nasledujúce tipy a triky:

  • Ako zistiť, kedy je chlieb hotový? Treba vykonať jednoduchý a rýchly test so špáradlom. Zapichnite do stredu chleba drevené špáradlo a ak bude po vytiahnutí suché, chlieb je už upečený.
  • Každé droždie má určitú expiráciu, teda obdobie (na obale sa uvádza dátum spotreby), ktoré keď uplynie, tak by sa nemalo používať. Ak použijete droždie po dátume spotreby, je dosť pravdepodobné, že nebude mať svoj účinok a cesto vám nevykysne. Vždy treba použiť čerstvé alebo sušené droždie, ktoré nie je po expirácií.
  • Príprava kvásku nie je zložitá. Dôležité je dodržať správnu teplotu vody (nie veľmi horúcu) a kvások vám pekne vzíde.
  • Na krájanie čerstvého chleba sa odporúča používať zúbkovaný nôž.
  • Pre uľahčenie celého procesu, od prípravy až po pečenie, je skvelou pomôckou pekáreň na chleba, do ktorej iba nasypete suroviny a o všetko ostatné sa tento kuchynský spotrebič postará.
  • Vynikajúcou pomôckou je aj tzv. miska kyska,  ktorá urýchli proces kysnutia cesta. Jedná sa o plastovú misku s uzatvárateľným vekom.
  • Keď sa cesto pri mieseni veľmi lepí, treba pridať trochu múky.
  • Ak máte upečený chlieb veľmi suchý, nechali ste ho v rúre dlhší čas, ako by potreboval. Pri pečení sa odporúča sledovať dĺžku pečenia a zároveň kontrolovať vrch chleba – mal by byť svetlý, nie veľmi tmavý.
  • Pri dávkovaní surovín je veľmi dôležité dodržať presné množstvo surovín, v opačnom prípade sa nemusí cesto podariť. Veľa vody môže spôsobiť, že sa bude cesto lepiť a ak to preženiete s múkou, cesto bude drobivé.
  • Pre dokonalý tvar doma upečeného chleba sa odporúča použiť ošatka, prípadne môžete cesto nechať kysnúť a potom piecť v jánskom oválnom skle, ktoré vám chlebík pekne vytvaruje.
  • Pekný tvar domáceho chleba bez popraskania dosiahnete tak, že pred vložením do rúry ho niekoľkokrát jemne narežte – vytvorte zárezy na jeho vrchnej časti.

3 spôsoby, ako miesiť cesto na domáci chlieb

Miesenie cesta je celkom zábavný proces. Pri tejto práci sa dokáže človek odreagovať a zároveň aj pripraviť cesto na pečenie. Miesenie vplýva na celkovú štruktúru a dizajn domáceho chleba. Správny postup miesenia je alfou a omegou celého receptu. Cesto na domáci chlieb môžete vymiesiť niekoľkými spôsobmi. Poďme sa pozrieť, aké to sú:

  • Klasické miesenie cesta pomocou rúk – najbežnejší spôsob miesenia cesta rukami. Cesto jednoducho prekladáme cez seba a stláčame rukami, je dobré pri tom používať aj päste. Celý proces opakujeme dovtedy, pokým nie je cesto správne vymiesené.
  • Miesenie cesta v kuchynskom robote – kuchynský robot je užitočná pomôcka, ktorá vám uľahčí proces prípravy cesta na chlieb. Vložíme do neho všetky suroviny (podľa receptu), použijeme správny nástavec (hák na miesenie) a zapneme na plné otáčky. Potom už len treba počkať, kým robot vymiesi cesto.
  • Miesenie cesta v domácej pekárni – miesenie cesta môže uľahčiť aj domáca pekáreň na chlieb. Nielenže cesto vymiesi, ale nechá ho aj vykysnúť a zároveň upečie.

Skladovanie domáceho chleba

Ak chcete, aby vám domáci chlieb vydržal čo najdlhšie, kľúčové je jeho skladovanie. Odporúča sa zabaliť hodo bavlnenej utierky alebo vrecka na pečivo. Takto uschovaný ho treba vložiť do chlebníka alebo na miesto, kde skladujete pečivo.

Pri správnom skladovaní by mal doma upečený chlieb vydržať čerstvý okolo tri až štyri dni. Ak ste napiekli väčšie množstvo chleba, ako dokážete skonzumovať, je dobré ho po upečení dať do mrazničky a nechať zamraziť. Takto vám vydrží aj niekoľko mesiacov.

Predpripravené zmesi na domáci chlieb

Na trhu sú dostupné rôzne predpripravené zmesi na domáci chlieb, ktoré keď zmiešame s vodou, tak vznikne cesto na chlieb. Následne ho dáme vykysnúť alebo ihneď pečieme, v závislosti od toho, čo sa uvádza v návode.

Takýto chlieb z predpripravenej zmesi môžeme piecť dvoma spôsobmi – buď tradične v rúre alebo zmes dáme priamo do pekárne na chleba, kde sa cesto vymiesi, nechá vykysnúť a zároveň aj upečie.

Výhodou predpripravených zmesí na chlieb je, že uľahčujú proces prípravy, na druhej strane však mnohé z nich nemajú najčistejšie zloženie. Ak si chcete upiecť kvalitný domáci chlieb, odporúča sa pripraviť ho z klasických surovín.