Domavi > Spálňa > Čo je topper a na čo slúži
topper

Čo je topper a na čo slúži

Pod tajomným názvom topper sa neskrýva nič iné ako vrchný matrac, ktorý urobí z vašej nepohodlnej postele kráľovstvo pokoja a vyrieši vaše problémy so spánkom.

V dnešnej dobe je však ponuka topperov veľmi veľká. Niekedy je ťažké sa v nej orientovať. Výrobcov je veľa, na výber je mnoho materiálov a prevedení a každý obchodník o tom svojom výrobku tvrdí, že je najlepší. S našimi radami sa ale na ceste k plnohodnotnému spánku určite nestratíte.

Topper je viac ako len tenký matrac

Topper je, jednoducho povedané, vrchný matrac. Pozor, nie je to chránič matraca, ale akýsi doplnok na matrac, ktorý už vo svojej posteli používate. V podstate je to tenký matrac, ktorý vďaka svojmu unikátnemu zloženiu dokáže celkom zmeniť podmienky, ktoré máte ku spánku. Chránič matraca je tiež výhodnou kúpu, pretože je ho veľmi jednoduché oprať a udržiavať tak v úplnej čistote, ale kvalitu vášho spánku ovplyvniť nedokáže. Topper však áno.

Topper môže mať hrúbku 4 až 10 centimetrov. Vďaka tomu dokáže vylepšiť váš spánok, ale aj napriek tomu je skladný, ľahký a veľmi jednoducho sa s ním manipuluje.

Môže byť vyrobený z rôznych materiálov, najčastejšie sú to rôzne druhy peny, ale aj geltex, latex alebo mini pružiny. Tie sa nachádzajú predovšetkým v hrubších topperoch a tvoria jeho jadro.

Doplnkové matrace sa líšia stupňom tvrdosti, priedušnosťou a termoregulačnými vlastnosťami. Každý si tak môže vybrať matrac, ktorý mu najviac vyhovuje.

Zaujímavé je, že vrchný matrac je neoddeliteľnou súčasťou tzv. boxspring postelí škandinávskeho typu. Vždy sa nachádza nad matracom a je súčasťou tohto druhu nábytku. Aj preto sú postele boxspring tak obľúbené. Sú zárukou komfortu a teraz tento komfort môžete na vlastnej koži zažiť aj vy vďaka doplnkovému vrchnému matracu. Môžete si vybrať tvrdosť, rozmer či materiál a individuálne tak topper zladiť s vašimi osobnými potrebami.

topper vrchný matrac

Aké výhody má topper a prečo ho musíte mať

Topper má mnoho výhod, predovšetkým však zlepšuje spánok a pozitívne ovplyvňuje jeho kvalitu. Ak sa chcete ráno budiť čerstvý a nemať odtlačky od vyležaných miest vo vašich matracoch, topper je tou správnou investíciou. Môže vám dokonca pomôcť aj vtedy, ak trpíte bolesťami chrbta. Príčinou je často preležaný matrac alebo jeho nevhodná tvrdosť. Všetky tieto problémy vyrieši topper a vaša posteľ bude znova ako nová.

Topper je riešením, ak máte doma príliš tvrdé matrace a radšej by ste spali na niečom mäkšom alebo ak váš matrac už nie je tak pohodlný ako kedysi, ale do nového ešte investovať nechcete.

Tak isto je ideálny, ak k vám príde návšteva alebo ak máte malé deti a v noci k vám ešte občas vlezú do postele, topper zakryje medzery medzi matracmi v manželskej posteli a všetci sa tak dobre vyspíte.

Oceníte však aj to, že poťah z neho celkom jednoducho vyzlečiete a operiete. Je to výhodné hlavne v lete. Viac sa potíme, a preto si svoju posteľ, či sa nám to páči alebo nie, aj znečisťujeme. Matrace sú vo všeobecnosti plné roztočov a baktérií. Radšej na to ani nemyslieť, nie je to príjemná predstava. Preto má poťah aj väčšina matracov, tie sú však robustnejšie ako poťah z toppera a nemusia ulahodiť každej práčke.

Môžete si vybrať taký vrchný matrac, ktorý je odolný voči vlhkosti, je antibakteriálny a hypoalergénny. Aj keď teda nejde primárne o chránič matraca, má jeho funkcie. Využívajú ho aj alergici, pretože zmierňuje príznaky alergie a astmy. Tie sú často spôsobené aj roztočmi, plesňami a inými mikroorganizmami, ktoré sa v posteli nachádzajú.

V lete je výhodou aj jeho termoregulačná funkcia. Ochladzuje posteľ, a tak sa do ružova vyspíte aj počas najhorúcejších nocí. Môžete siahnuť napríklad po vrchnom matraci, ktorý je vyrobený z priedušnej vlny. Tá je následne pokrytá chladiacim gélom. Posteľ sa tak neprehrieva a príjemne sa vyspíte aj v lete.

Ako si vybrať topper

Samozrejmosťou je vedieť, aký rozmer potrebujete. Doplnkové matrace môžu mať rôzne rozmery, napríklad: 80 x 200, 120 x 200, 160 x 200, 90 x 200, 140 x 200 alebo 180 x 200. Existujú teda viaceré štandardné modely, ale mnohí výrobcovia ponúkajú aj špecifické rozmery len na objednávku. Je totiž faktom, že mnohí z nás majú doma nábytok na mieru, netypické postele alebo rozkladacie gauče. Vybrať si správny rozmer je teda prvým krokom a môžete na to myslieť už pri kúpe postele, pretože topper býva často jej súčasťou. Dá sa samozrejme dokúpiť aj samostatne.

Ďalej sa zamyslite nad materiálom. Topper z pamäťovej peny je ideálny na odľahčenie chrbtice, môže tak zmierniť aj bolesti. Topper zo studenej peny je plošne elastický a dokonale priedušný. Matrac je tak pružný, ale drží si tvar. Najdlhšiu životnosť má topper z gélovej peny. Upokojí aj toho najhoršieho spáča. Pre alergikov je najvhodnejší latexový topper. Na jeho výrobu sa používa kaučuk a prúdenie vzduchu je dosiahnuté špeciálnou perforáciou povrchu.

Ak sa neviete rozhodnúť medzi množstvom ponúkaných typov, je vhodné topper vyskúšať, prípadne sa poradiť. A nezabudnite čítať aj recenzie. Veľa sa napríklad hovorí o vrchnom matraci z pamäťovej peny. Ten poskytuje maximálny komfort. Tvrdú posteľ mení na mäkké plyšové kráľovstvo. Výborne sa vyspíte a navyše aj uchránite svoj rozpočet, pretože nejde o veľkú investíciu.

ako vybrať topper

Topper má mnoho využití

Primárne si topper kupujeme, aby sme sa lepšie vyspali. Máme napríklad tvrdý matrac a chceme niečo mäkšie. Matrac je už opotrebovaný alebo sa chceme zbaviť nepríjemnej medzery medzi matracmi v manželskej posteli, prípadne chceme byť pripravení na príchod  nečakanej návštevy. Má však oveľa viac využití, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Topper si môžete zobrať so sebou aj na dovolenku alebo ak sami idete niekde na návštevu a chcete si byť istí, že sa dobre vyspíte. Rozťahovacie gauče nemusia byť pohodlné, tvrdosť matraca v hosťovskej izbe vám nemusí vyhovovať a navyše, takto ste si istí, že nikto iný pred vami v posteli neležal. Topper je skladný, poľahky ho zmestíte do auta a môžete sa tak komfortne vyspať dokonca aj na stanovačke.

Vďaka topperu nepohodlnú sedačku v okamihu zmeníte na kráľovskú posteľ a návšteva od vás nebude chcieť odísť. Prekrytím ložnej plochy zakryjete a vyrovnáte všetky medzery a každý, kto na sedačke bude spať, ju nerozozná od pohodlnej postele. Takéto vrchné matrace sú príjemné na dotyk a vyrobené sú z odolných materiálov. Ľahko sa udržiavajú v čistote, pretože poťah jednoducho operiete, a tak môžete bez obáv pozvať na návštevu aj astmatikov a alergikov.

Mnohí z nás doma cvičíme, napríklad jogu alebo pilates, a áno, aj v tomto prípade môžeme využiť topper. Má teda funkciu cvičebnej a relaxačnej pomôcky. Tak isto môže byť podložkou, na ktorej sa hrávate so svojimi deťmi. Rovnako ho využijete aj v ich posteli. Základom je totiž hygiena a vrchný matrac sa v čistom stave udržiava oveľa ľahšie a jednoduchšie ako klasický matrac.

Dobrá rada na záver

Nezabudnite vášho spoločníka udržiavať v čistote, každý mesiac otáčať a vymeniť raz za päť rokov.

Odporúčané produkty