Domavi > Kvety > Skrášlite si vašu záhradu: Rozchodník je na to ideálny
rozchodník

Skrášlite si vašu záhradu: Rozchodník je na to ideálny

Rozchodník z čeľade tučnolistov patrí medzi veľmi obľúbené a vďačné rastliny. Starostlivosť oň je totiž minimálna, no pravidelne sa vám odvďačí farebnými kvietkami.

O rozchodníku môžeme hovoriť ako o sukulente či skalničke. Najčastejšie rastie v dvoch formách, a to plazivý alebo v zhlukoch. Jeho kvety sú zlatou baňou pre včely či motýle, ktoré sa pri ňom často zdržiavajú. Plazivé druhy rozchodníka sú charakteristické tým, že sú nižšie a stonky sa plazia. Sú ideálne do skalky a vyniknú aj v závesných kvetináčoch. Naopak, zhlukovité druhy krásne vyniknú v kvetinovom záhone. Ich stonky aj listy sú mohutnejšie a rastú vzpriamene.

Vzhľad

Už na prvý pohľad je rozchodník zapamätateľný – vystihujú ho mäsité stonky, tučné listy a bohaté zhluky kvetov, ktoré svojím tvarom pripomínajú hviezdu. Jeho veľkou výhodou je nenáročnosť na pestovanie, dariť sa mu bude v každej záhrade. Zvládne prežiť v suchej pôde a v rôznych podnebných pásmach, poradí si s mrazom aj ostrým slnkom.

Pôvod

Táto rastlina z rodu Sedum pochádza pôvodne z Mexika. Je špecifická najmä tým, že niektorým druhom sa darí lepšie v chladných podmienkach, a niektorým, naopak, vo veľmi teplých. Toto je pravdepodobne spôsobené striedaním teplých dní a chladných nocí v niektorých častiach Mexika.

Ako sme spomenuli vyššie, niektoré druhy rozchodníka majú priaznivé účinky na náš organizmus. Plazivé druhy sa však v posledných rokoch začali využívať na strechách domov a izoláciách ako vegetačné koberce, známe aj pod názvom zelená strecha. Rozchodníku sa najlepšie darí v prípade, ak má voľnosť a nie je “utláčaný” inými rastlinami. Preto je ideálny na tvorbu zelených striech, ktoré sú veľkoplošné.

Druhy

Rozchodník prudký (Sedum acre)

Tento druh je u nás najrozšírenejší a je typický svojimi sýto žltými kvietkami. Má nižší vzrast a vo väčšine prípadov patrí k plazivým druhom. Dorastá do výšky 15 cm, prezývame ho aj “koberec”. Ideálna pôda pre rozchodník prudký je kamenistá, najmenej sa mu bude dariť v klasickej hline. Zaujímavosťou sú aj jeho priaznivé účinky na telo človeka. Odporúča sa pri problémoch so žalúdkom (žalúdočné vredy) alebo pri vysokom krvnom tlaku. Ale pozor, v príliš vysokých dávkach môže byť jedovatý.

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile)

Veľmi obľúbený druh rozchodníku, najmä pre jeho husté kvety, ktoré rastú v zhlukoch. Dorastá do výšky 40 – 50 cm a kvitne počas jesene – od augusta až do konca októbra. Výborne sa hodí do záhonu medzi trvalky, keďže kvitne neskoršie.

Rozchodník najväčší (Sedum telethium)

Dorastá do výšky až 80 cm a kvety rastú v zhlukoch s priemerom 15 – 20 cm. Farba kvetov je najčastejšie v ružových odtieňoch a vyznačujú sa dlhým kvitnutím.

Rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum)

Tento druh rozchodníka je pôvodom z Číny a, ako názov napovedá, z Kamčatky. Má vysokú mrazuvzdornosť a považuje sa za najkrajší zo všetkých rozchodníkov. Je nižší a plazivý, kvety sa na jeseň sfarbujú do ružova, červena až bordova. Listy sú dužinaté a formujú sa do ružíc.

Rozchodník pochybný (Sedum spurium)

Listy rozchodníka pochybného sú dužinaté a kvety hrajú sýtymi odtieňmi ružovej a červenej farby. Je nízkeho vzrastu, no rastie a ťahá sa veľmi rýchlo. Ak teda do svojej záhrady hľadáte rastlinu, ktorá vám ju rýchlo skrášli, rozchodník pochybný bude správnou voľbou.

Rozchodník Sieboldov (Sedum sieboldii)

Ide o najzaujímavejší druh rozchodníka, ktorý je špecifický najmä svojimi zelenými kvetmi v rôznych odtieňoch. Dorastá do výšky 15 – 20 cm a jeho pôvod je v Japonsku. Krásne sa vyníma v závesných kvetináčoch.

Rozchodník skalný (Sedum reflexum)

Rozchodník skalný vyzerá skôr ako sukulent bez okrasných kvetov. Je vždy celý zelený a ozdobou vašej záhrady bude po celý rok. Najkrajšie vynikne v skalke.

rozchodník pestovanie

Sadenie

Rozchodník si nepotrpí na žiadne špeciálne spôsoby výsadby. Vhodný čas na sadenie je od jari do jesene, keď nie je pôda zamrznutá. Rozchodník saďte do jám hlbokých približne 5 cm a zo začiatku mu venujte trochu vlahy. Na to, aby začal rásť a kvitnúť, potrebuje pár týždňov na adaptáciu. Následne sa môžete tešiť na krásne kvety či “zelené koberce”. Pokiaľ chcete, aby sa rozchodník adaptoval a zakorenil čo najrýchlejšie, zasaďte ho do vyhriatej pôdy, ideálne na konci leta.

Ak budete sadiť viac rozchodníkov na jedno miesto, vyššie druhy vysaďte 30 – 60 cm od seba. Medzi ťahavými, respektíve nižšími druhmi nechajte rozostupy aspoň 15 – 30 cm.

Okrem praktického využitia sa všetky druhy rozchodníka využívajú najmä ako okrasné rastliny do skalničiek, záhonov či kvetináčov. Ak sa rozhodnete vysadiť si ho, odporúčame vám do skalničky alebo do záhonu použiť aspoň 3 druhy rozchodníka. Docielite tak krásny efekt rôznorodosti a neustáleho kvitnutia.

Veľmi pekne vyzerá aj lem okolo chodníkov vytvorený ťahavými druhmi rozchodníka, ktoré majú zároveň nízky vzrast. Dajte si však pozor, aby ste ho nezasadili na miesta (napríklad na okraj trávnika), ktoré majú častú zálievku.

Pestovanie (svetlo, zemina, polievanie)

  • Svetlo – rozchodník má rád priame slnko aj polotieň. Dokonca mu nebude vadiť ani celodenné slnko počas veľkých horúčav. Ak bude mať málo svetla, jeho rast a kvitnutie sa spomalia.
  • Zemina – najvyhovujúcejšia zemina je štrkovitá a  piesčitá, dôležité je, aby bola priepustná. Nemusí byť bohatá na živiny, najvyhovujúcejšie pH je mierne až zásadité.
  • Polievanie – so zalievaním rozchodníka buďte opatrný a s vlahou to nepreháňajte. Ak ho máte na stanovišti, kde prší, táto vlaha mu bude úplne stačiť. Ak sú veľké suchá, poprípade ho máte na balkóne pod strieškou, polejte ho až vtedy, keď je koreňový bal úplne suchý. V mokrej pôde by rozchodníku začal hniť koreňový systém.

Hnojenie

Rozchodníky vám budú prosperovať aj bez hnojiva, no ak máte obavu z nekvalitnej zeminy, raz mesačne ho pohnojte hnojivom určeným na kaktusy. Ak si všimnete, že vám veľmi pomaly kvitne alebo kvety opadávajú, pravdepodobne je zasadený v pôde, v ktorej je až príliš veľa dusíka.

Strihanie

Na strihanie si vyhraďte ostré nožnice určené na tento účel. Stonky rozchodníka sú však natoľko jemné, že ich viete pohodlne a jednoducho aj odštipnúť bez toho, aby ste rastline ublížili. Väčšinu druhov je vhodné strihať / rezať v období od mája do júna, keď je rastlina najhustejšia.

Rozmnožovanie

Pokiaľ si chcete rozmnožiť ktorýkoľvek druh rozchodníka, nebude to nič zložité. Keďže sa rozmnožuje vegetatívne, stačí, ak jeho odrezky zapichnete do pôdy, polejete ich a necháte zakoreniť. Poprípade môžete odrezok vložiť do pohára s horúcou vodou a počkať, kým si vyženie korene. Následne ho zasaďte do zeme.

Pamätajte si však, že počas zakoreňovania si rozchodník vyžaduje viac vlahy a pôdu môžete držať neustále vlhkú, nie však premočenú. Ak chcete rozchodník presadiť, robte to na jar.

rozchodník starostlivosť

Zazimovanie

Na zimu umiestnite kvetináče s rozchodníkmi na chránené miesto v blízkosti budovy, ideálne v závetrí. Najlepšie je, ak rastlina zostane zmrazená a v pokoji počas chladu a na jar znovu rozkvitne.

Choroby

Rozchodník nemá problém so žiadnymi škodcami. Jediné, čo ho môže napadnúť, sú hubové choroby a plesne. Tie sú spojené s nadmernou vlhkosťou.

Tipy pri pestovaní rozchodníka

  • Na jar, keď skončia mrazy a cez deň je viac slnka, pozbierajte z rozchodníka suché listy a kvety. Odľahčíte ho a rýchlejšie sa vám odvďačí novými kvetmi.
  • Vyššie druhy rozchodníka môžete ešte pred kvitnutím podoprieť paličkou a špagátom. Poprípade vysaďte viacero vysokých druhov rozchodníkov vedľa seba, aby sa navzájom podopierali.
  • Niektoré druhy rozchodníka, najmä tie s veľkým zhlukom kvetov, môžete po vysušení (na konci jesene pred prvými mrazmi) opatrne ostrihať a vyrobiť si z nich dekoráciu do interiéru.
  • Ak sa vám do záhonu viac hodí hustý rozchodník, začiatkom leta ho ostrihajte. Znížite tak jeho výšku a porastie skôr do šírky.
  • Pokiaľ vám rozchodník v strede vyschne, je čas ho rozdeliť. Vykopte celú rastlinu, vyrežte alebo inak odstráňte vyschnutý stred a rozchodník (už len zelené časti) presaďte.
  • Čím dlhšie rozchodník rastie na jednom mieste a v tej istej zemine, tým bude silnejšie a krajšie kvitnúť.