Či už zariaďujete novostavbu alebo renovujete starší dom alebo byt, jednou z úloh, ktoré pred sebou máte, je aj výber vhodnej podlahy. Len málokde je pritom taká dôležitá ako v obývačke – srdci našich domovov, kde trávime najviac spoločného času. Ktorá podlaha sa do tejto miestnosti najviac hodí? Aký materiál je na ňu najlepší a na pri výbere treba myslieť? Nižšie nájdete odpovede na tieto aj ďalšie otázky.
Obsah
Ako si vybrať do obývačky najlepšiu podlahu?
Pri výbere podláh nám trh ponúka nesmierne veľa možností. Ak si z nich však chceme vybrať správne, mali by sme porozumieť ich vlastnostiam a zároveň chápať špecifické požiadavky konkrétnej miestnosti, kde podlahu chceme umiestniť. Na čo teda nezabúdať pri výbere podlahy do obývačky?
Obývačka je ústrednou miestnosťou každej domácnosti. Je to miesto, kde sa najčastejšie stretávame ako rodina, kde usádzame našich hostí, ale tiež kde relaxujeme pri filmoch, hudbe či dobrej knižke. Jej vizuálna podoba odzrkadľuje štýl celej domácnosti, takže si obvykle na jej estetike dávame záležať.
Na druhej strane, všetok ten pohyb a aktivity v tejto miestnosti dávajú podlahám slušne zabrať. Zvolená krytina by teda mala okrem pekného a dobre zladeného vizuálu tiež disponovať vysokou odolnosťou a kvalitou. Veľkým plusom je aj ľahká údržba, pretože v rušnej obývačke nie je núdza o prach, omrvinky, prskance a fľaky. Extra pozornosť, samozrejme, treba údržbe venovať, ak v domácnosti máte zvieratká či malé deti.
Podlaha má nemalý vplyv aj na teplotný komfort v obývačke. Pri jej výbere sa zamyslite nad tým, či by nebolo vhodné použiť podlahové kúrenie alebo iný prostriedok na dosiahnutie pohodlnejšej, teplejšej atmosféry. Naopak, v miestnostiach, kde zvykne v lete byť až nepríjemne horúco bude skvelým riešením chladivá podlaha.
Aký materiál zvoliť na podlahu do obývačky
Druhy podláh rozlišujeme predovšetkým podľa materiálu, z ktorého sú vyhotovené. Poďme sa teda na ich vlastnosti, výhody a nevýhody pozrieť pekne po jednom.
Drevená podlaha do obývačky
Drevo je pri výbere podlahových krytín veľkým hitom. Vyniká všestrannosťou, kvalitou aj trvácnosťou. V jeho prospech hrá aj nadčasový dizajn, ktorý sa dá skombinovať s akýmkoľvek štýlom nábytku a nevyjde z módy ani po rokoch. Zároveň ale patrí k cenovo náročnejším možnostiam a má svoje nároky na údržbu.
Pri výbere konkrétneho typu drevenej podlahy máme rôzne možnosti. K najčastejším patria hotové dvojvrstvové alebo trojvrstvové drevené podlahy. Sú obľúbenou voľbou na podlahové kúrenie – najmä v tenších verziách, ktoré nemajú veľký odpor.
Masívne drevené podlahy s perodrážkou (vlysy), prípadne klasické parkety, sa inštalujú celoplošným lepením, pričom ich následne ešte treba vybrúsiť, vytmeliť aj nalakovať či naolejovať. Hoci je s nimi viac práce (a sú drahšie), výhodou je možnosť renovácie po malých častiach. Keďže sú hrubé (až do 22 mm), nehodia sa veľmi na podlahové kúrenie. Na to sú, naopak, vhodné drevené dyhované podlahy. Ich nevýhodou je však vyššia chúlostivosť na poškodenie a nemožnosť hlbšej rekonštrukcie.
Laminátová podlaha do obývačky
Laminátová podlaha, označovaná podľa spôsobu inštalácie aj ako plávajúca, sa hodí takmer všade a často sa s ňou môžeme stretnúť aj v obývačke. Skladá sa z niekoľkých vrstiev. Základom je drevovláknitá doska pokrytá vrstvou s dekorom a ochranou z melamínovej živice.
Výhodou laminátu je pestrosť dizajnov a farieb, ktoré často dokonale imitujú prírodné drevo či dokonca dlažbu. Nech obývačku ladíte akokoľvek, iste si budete vedieť vybrať. Určite si však zamilujete aj svetlostálosť, odolnosť, jednoduchú údržbu či dostupnú cenu laminátovej podlahy. Jednoduchá pokládka je zase splneným snom domácich majstrov.
Jednotlivé lamináty sa od seba líšia najmä hrúbkou a metódou inštalácie. Obľúbený je click-systém, ktorý umožňuje ľahkú pokládku, ale aj výmenu. Nájdu sa však tiež podlahy na lepenie. Pri výbere laminátu do obývačky myslite na vodotesné spoje, aby v prípade nehôd či mokrého umývania nedošlo k zdúvaniu.
Vinylová podlaha do obývačky
Vinylová podlaha je vnímaná ako najbližšia alternatíva k laminátovej podlahe. Je však modernejšia a má niektoré výhody. Ide predovšetkým o jej vysokú odolnosť voči škrabancom aj vlhkosti, pre ktorú je skvelou voľbou aj do obývačky.
Tak ako laminát, aj vinyl môže mať nekonečne veľa podôb a dizajnov. Niektoré sú moderné a minimalistické, iné extravagantné, na svoje si prídu aj milovníci prírodného vzhľadu podláh. Pri výbere okrem vzhľadu nezanedbajte ani záťažovú triedu podlahy – do obývačky treba rozhodne vyššiu. Kvalitu a trvácnosť vinylovej podlahy odráža aj hrúbka nášľapnej vrstvy.
Keramická dlažba do obývačky
Dlažba sa nám obvykle spája skôr s kuchyňou, chodbou či kúpeľňou, no neexistuje žiaden dôvod, prečo by ste si ju nemohli dať aj do obývačky. Keramická podlaha tu pôsobí veľmi efektne a vkusne. Obľúbené sú najmä veľkorozmerné dlaždice s takmer neviditeľnými špárami či moderné obdĺžnikové dlaždice, prípadne zaujímavé mozaikové dlažby.
Samozrejme, kvalitná dlažba niečo stojí a o čosi náročnejšia je aj jej pokládka. Jej údržba je však už potom nesmierne jednoduchá a hodí sa tak aj do domácností so zvieratkami a deťmi.
Pri dlažbe nezabudnite, že ide o chladnejšiu podlahu, čo vám nemusí v obývačke celkom vyhovovať – najmä, ak máte doma malé deti či už tak chladno od zeme. Aj dlažba sa ale dá skombinovať s podlahovým kúrením. Prípadne môžete pridať koberce na miesta, kde sa najčastejšie pohybujete.
Koberec do obývačky
Koberce boli kedysi pri výbere obývačkovej krytiny jasnou prvou voľbou a veľkú popularitu si udržujú aj dnes. Sú mäkké a príjemne hrejivé aj pri chodení naboso. Existujú tiež v stovkách prevedení, ktoré dokážu udať ten správny tón celej miestnosti – alebo dokonale splynúť s jej existujúcim štýlom. Výhodou koberca je aj zvuková izolácia (skvelá voľba do panelákov) či bezpečnosť pri páde (oceníte najmä pri menších deťoch).
Nevýhodou je najmä náchylnosť na fľaky a opotrebovanie. Koberce si vyžadujú celkom veľa starostlivosti a po čase ich budete musieť určite aj meniť. Výberom správneho typu si však tieto starosti môžeme uľahčiť.
Metrážové koberce pokryjú celú miestnosť a nehrozí tak zakopnutie o ich okraj ani posúvanie. Pri hĺbkovom čistení ste však odkázaní na tepovanie priamo namieste a časom sa nevyhnete nerovnomernému opotrebovaniu. Kusové koberce či behúne sú efektnou voľbou na dlažbu, parkety aj laminát. Umožňujú pravidelné čistenie a ľahkú výmenu, ale treba ich dobre rozmiestniť a dávať pozor na šmýkanie či pády – najmä pri deťoch.
Koberce rozlišujeme aj podľa materiálu. Prírodné z vlny, hodvábu, juty či bavlny vytvárajú pocit útulnosti a zdravej mikroklímy. Syntetika ako akryl či polyamid má zase vysokú trvácnosť a skvelé izolačné schopnosti.
Ďalšie druhy podláh do obývačky
Vyššie menované druhy podlahových krytín sa v obývačke používajú najčastejšie. Existuje však aj niekoľko ďalších možností:
- Kamenná dlažba je luxusná a moderná voľba vhodná pre tých, ktorým nevadí chladnejšia podlaha. Vydrží viac než keramika a skvelo vyzerá.
- Linoleum je dnes opäť v kurze a vyzerá neporovnateľne lepšie, než ako si ho môžete pamätať z minulých dekád. Výhodou je najmä nízka cena, ľahká pokládka aj údržba.
- Liata podlaha nepatrí len do komerčných priestorov. Je trvácna, ľahko sa udržuje v bezchybnom stave a v kombinácii so štýlovými kobercami pôsobí moderne a luxusne.
Ideálna podlaha do obývačky? Tá, ktorá splní vaše individuálne požiadavky
Či už sa rozhodnete pre eleganciu a nadčasovosť dreva, všestrannosť laminátu či vinylu, praktickosť dlažby, komfort koberca alebo dáte prednosť inej alternatíve, každý druh podlahy má výhody aj nevýhody. V obývačke treba myslieť tak na estetiku a štýl, ako aj na odolnosť, ľahkú údržbu a tepelný komfort. Rozhodovať sa však určite budete aj podľa rozpočtu, preto je dobré pripraviť sa aj na možný kompromis. Dokonalou podlahou do obývačky je, napokon, vždy len tá, ktorá vyhovuje všetkým vašim požiadavkám.