Juka je exotická a ťažko prehliadnuteľná rastlina, ktorá nie je náročná na pestovanie. Môžete ju mať v interiéri ako izbovú rastlinu, no ak chcete ozvláštniť svoju záhradu, dá sa pestovať aj vonku. Akú si juka vyžaduje starostlivosť?
Obsah
Juka a jej druhy
Juka, lat. Yucca, je rod zahŕňajúci okolo 50 druhov kríkov, stromov a rastlín pochádzajúcich prevažne z oblasti Karibiku a Mexika. Vyskytujú sa však aj v Severnej Amerike, či dokonca v Kanade. Zo všetkých druhov juky sa ako izbová rastlina pestuje len zopár. Najčastejšie je to Yucca aloifolia alebo Yucca gigantea.
Juku však aj v našich zemepisných šírkach môžete pestovať ako exteriérovú rastlinu, ktorá dodá vašej záhrade nádych exotiky. Vonkajšie druhy juky sú odolné voči mrazom, a tak ich bez obáv môžete pestovať aj v severnejších oblastiach. Najčastejšie sa ako exteriérové rastliny pestujú Yucca Pendula, Yucca baccata či Yucca glauca a ďalšie.
Druhy juky ako izbovej rastliny
Ak chcete juku pestovať vo vnútri, je dôležité poznamenať, že všetky jej časti sú pre domáce zvieratá jedovaté. Juka môže dorásť aj v interiéri do skutočne veľkých rozmerov, no zvyčajne to trvá celé roky, kým sa z malej izbovej rastlinky stane izbový strom. Nemusíte sa teda obávať toho, že by vám juka prerástla cez hlavu.
Najčastejšie sa ako izbová rastlina pestuje juka obrovská, ktorá má viacero kmienkov. Z nich vyrastá ružica mečovitých listov. Vo vnútri tiež môžete pestovať vyššiu juku aloifolia s ostrými, pevnými a dlhými listami. Pozor však, pretože listy sú veľmi ostré a môžu spôsobiť poranenie. Do tretice na pestovanie v interiéri odporúčame juku nádhernú. Ide o stredne vysokú juku, ktorá je odolná voči mrazom, a tak ju môžete pestovať aj vonku. Zvládnuť by mala mrazy do -15°C.Listy má dlhé a ostré, no a koncom leta vás môže potešiť bielymi zvončekovitými kvetmi.
Exteriérové druhy juky
V prípade, že chcete pestovať juku vonku, je dôležité zvoliť si takú, ktorá je odolná voči silným mrazom. Ak žijete v severnejších oblastiach, zvoľte si juku, ktorá zvládne teploty aj okolo 20 stupňov pod nulou.
V exteriéri môžete pestovať kvitnúcu Juku Pendula so zaujímavými rozkonárenými kmeňmi a previsnutými listami, ktoré sú mäkké a nehrozí, že by vás pichli. Listy sú previsnuté a padajú k zemi, a tak vzniká krásny efekt fontány. Populárna je tiež nízka Juka Rigida, ktorá je odolná voči mrazom do -15 °C. Aj táto juka kvitne kvetmi v tvare zvončekov. Aj v severných oblastiach je možné pestovať juku vonku. Výborná je Juka Glauca, odolná do teploty až 35°C pod nulou. Môže dosiahnuť výšku do 2 metrov a rovnaké rozmery dosahuje aj do šírky.
Pestovanie juky krok za krokom
Ako sme už spomenuli, juka je veľmi odolná rastlina. Keďže pochádza z púšte, je zvyknutá aj na extrémne podmienky, a tak by jej pestovanie mal zvládnuť skutočne každý. Ak chcete, aby sa vašej juke darilo, je potrebné umiestniť ju na dostatočne slnečné miesto.
Juka tiež ocení, ak ju zasadíte do priepustnej pôdy. Záhradným jukám sa bude dariť na mierne vyvýšenom mieste, kde nehrozí, že bude mať rastlina priveľa vody. Rovnako tak nehrozí, že by zamrzla zostatková voda okolo koreňovej sústavy rastliny.
V prípade, že si budete chcieť zasadiť juku do vašej záhrady, myslite na to, že po pár rokoch môže rastlina dosahovať veľké rozmery, a to tak do výšky, ako aj do šírky.
Ako na sadenie a rozmnožovanie juky
Juke sa bude dobre dariť v priepustnej pôde, a to tak v interiéri, ako aj v exteriéri. No a vôbec nemusí ísť o pôdu bohatú na živiny. Vhodné je zvoliť kamenistú či piesočnú pôdu, určite sa vyhnite ílovitej zemi. Ak je na vašom pozemku práve takýto typ pôdu, môžete ju prevzdušniť a odľahčiť pomocou piesku. No a ak sa chcete zbaviť nutnosti hnojenia juky, môžete do pôdy pridať aj trochu organických zložiek. Pri sadení juky do črepníka odporúčame ako prevzdušňovací materiál použiť perlit.
Rozmnožovanie juky nie je nejako extra náročné, najjednoduchšie je to pomocou stonkových odrezkov. Ideálne obdobie je koniec jari, prípadne koniec leta. Pomocou záhradníckych nožníc alebo ostrého nožíka urobte 10 cm pod listami rez. Z odrezka odstráňte nezdravo vyzerajúce listy a odložte ho na suché, tmavé a chladné miesto. Tam ho nechajte približne dva dni a následne potrite spodnú časť odrezku zakoreňovačom. Odrezok potom zhruba do 10 cm umiestnite do kvetináča s priepustnou zeminou.
Polejte trochou vody a potom kvetináč umiestnite na miesto s nepriamym svetlom. Do približne 8 týždňov by sa mala rastlinka ujať a mať dostatočne rozrastené korene na presadenie do veľkého črepníka. Juku je možné presadiť aj pomocou bočných výhonkov z kmeňa.
Starostlivosť o juku – polievanie a hnojenie
Keďže je juka pôvodne púštna rastlina, bez problémov zvláda sucho. Prílišné polievanie by jej neurobilo dobre, a ide prakticky o jednu z mála vecí, ktorou môžete juke nejako ublížiť. Izbovú juku stačí polievať vždy, keď preschne substrát, čo je zhruba raz za dva týždne v období vegetácie. V zime jej postačí zálievka raz za mesiac.
O tom, že to so zálievkou preháňate, vám dá juka vedieť zožltnutými a ovisnutými spodnými listami. V takom prípade ihneď prestaňte s polievaním a počkajte, kým substrát aj rastlina preschnú. Následne rastlinu jemne vyberte a skontrolujte, či korene nezačali hniť. Ak si všimnete odhnívanie koreňovej sústavy, poškodené korene odstráňte a juku premiestnite do čerstvej zeminy.
Vonkajšiu juku netreba polievať takmer vôbec. Občasnú zálievku doprajte hlavne mladej čerstvo vysadenej juke.
Juku pestovanú ako izbovú rastlinu stačí pohnojiť dvakrát do roka, a to na jar a v lete. Vonku rastúcu juku nemusíte hnojiť vôbec.
Treba juku strihať?
Juku je potrebné občas ostrihať, respektíve odstrániť poškodené listy. Ideálne je urobiť rak skoro na jar. Ide skôr o estetickú úpravu rastliny, ktorú môžete vykonávať na juke v interiéri aj v exteriéri.
V prípade, že by ste juku nestrihali, bude divokejšia v spodnej časti a pre suché listy nebude vyzerať tak pekne. Na jeseň, keď na juke odkvitnú kvety, môžete odstrihnúť aj kvetnú stonku.
Zazimovanie juky
Juka dokáže prežiť aj extrémnejšie podmienky, problémy jej nerobia vysoké horúčavy ani teplota hlboko pod bodom mrazu. Niektoré druhy prežijú aj viac ako -30 °C, a tak ich bez obáv zo zamrznutia môžete pestovať aj v severných oblastiach. Juku rastúcu vonku teda nepotrebujete zazimovať.