Domáca zmrzlina je nielen chutná, ale pri jej výrobe sa môžete poriadne vyblázniť. Je len na vás, aké príchute zmrzliny si zvolíte. Vždy je však najdôležitejšia správna krémová konzistencia, ktorá vás môže občas potrápiť. Poďte sa s nami pozrieť na naše tipy a rady, ako si doma vytvoriť dokonalú zmrzlinu.
Základom dobrej zmrzliny sú bezpochyby kvalitné ingrediencie. Dbajte na to, aby mlieko, smotana, ovocie či vajíčka boli vždy čo najčerstvejšie. Ak plánujete domácu zmrzlinu ochucovať vanilkou, stavte na pravý vanilkový lusk. Ak si budete robiť čokoládovú zmrzlinu, zabudnite na čokolády plné tuku a radšej si vyberte vysokopercentnú horkú čokoládu alebo pravé kakao. Zabudnite na rôzne umelé arómy, ktoré sú síce voňavé a aromatické, ale nikdy vám nenahradia kvalitné a poctivé suroviny.
Obsah
Ako nájsť správny recept na domácu zmrzlinu?
Existujú dva základné typy receptov na krémovú zmrzlinu. Prvý z nich pozostáva z varenej hmoty podobnej pudingu, do ktorej idú aj vajcia. Je o niečo zložitejší na prípravu, keďže najskôr musíte uvariť puding, ktorý následne musí úplne vychladnúť a až potom s ním môžete ďalej pracovať. Väčšinou takúto zmrzlinu môžete nájsť aj pod označením zmrzlina z vaječného krému. Jej výhodou je úžasná krémová konzistencia.
Druhým typom je jogurtová zmrzlina (poprípade tvarohová), ktorej príprava je o niečo jednoduchšia. Nepotrebujete nič variť, nejdú do nej žiadne vajcia a väčšinou obsahuje menej kalórií. Takáto zmrzlina však nebude mať úplne dokonalú krémovosť a môže sa stať, že sa vám v nej v mrazničke vytvoria kryštáliky. Aj tak ide o veľmi dobrú a lahodnú pochúťku, ktorú je najlepšie zjesť ihneď.
V poslednej dobe sa veľmi obľúbenými stali aj ovocné sorbety. Tu však musíme podotknúť, že sorbet má úplne inú konzistenciu ako smotanové zmrzliny. Je viac vodový a po uskladnení v mrazničke sa z neho ľahko stane ovocná zamrznutá dreň. Na osvieženie počas teplých dní je to však ideálna voľba.
Je teda najmä na vás a vašich chuťových preferenciách, do výroby akej zmrzliny sa pustíte. Odporúčame vám experimentovať, spájať rôzne recepty, skúšať všakovaké ingrediencie a nevzdávať sa pri zopár nevydarených pokusoch.
Ak si však vytvoríte dobrý zmrzlinový základ, potom ho budete môcť používať stále – stačí len obmieňať príchute, druhy ovocia, druhy orieškov či iných jedlých doplnkov.
Experimentujte s príchuťami domácej zmrzliny
Nebojte sa experimentovať a vytvárať si vlastné kombinácie chutí. Síce je pravda, že klasická vanilková alebo čokoládová zmrzlina sú overené klasiky, no keď už sa dáte na výrobu domácej zmrzliny, bola by škoda nevyskúšať aj menej typické príchute.
- mlieko veľmi dobre nasáva chuť – ak budete do zmrzlinového základu používať mlieko, pokojne ho využite aj ako “nosiča” pridanej chute. Môžete v ňom napríklad na noc nechať vymočiť oriešky, kokos či sušienky
- pozor na tekuté prísady – myslite na to, že čím viac vody a vodových prísad dáte do zmrzliny, tým je väčšia pravdepodobnosť tvorby zamrznutých kryštálikov
- skúste ovocie najskôr prevariť – vyparí sa z neho časť vody, vďaka čomu aj v ovocných zmrzlinách či v sorbetoch dosiahnete krémovejšiu konzistenciu
Čo potrebujete na výrobu domácej zmrzliny?
Ak ste vy aj členovia vašej domácnosti veľkými milovníkmi zmrzliny, nie je nad čím váhať – zmrzlinovač bude pre vás najlepšia voľba. Tento prístroj vám ušetrí kopec práce, času aj nevydarených receptov. Našťastie, aj bez zmrzlinovača sa dá vyrobiť chutná a krémová zmrzlina, potrebné je nájsť dobrý recept a poznať zopár zásad.
Takto si vyrobíte domácu zmrzlinu aj bez zmrzlinovača:
- Vždy používajte mrazené ovocie a veľmi vychladené mliečne ingrediencie.
- Najskôr rozmixujte zamrznuté ovocie s cukrom a jogurtom / tvarohom (podľa zvoleného receptu). Až keď je zmes úplne hladká, pomaličky prilievajte vychladené mlieko.
- Takúto zmrzlinu hneď po výrobe servírujte – v mrazničke by sa z nej stala dreň plná zamrznutých vodových kryštálikov.
- Ak ju aj napriek tomu chcete odložiť do mrazničky, venujte jej dostatok času – uložte ju do plytkej nádoby a každých 10 minút ju premiešajte a opäť dajte do mrazničky.
- Krémovú konzistenciu vám pomôže dosiahnuť roztlačený banán alebo sladené kondenzované mlieko.
Domáca zmrzlina zo zmrzlinovača – dokonalá pochúťka
Na trhu nájdete veľké množstvo domácich zmrzlinovačov, vďaka ktorým si aj v domácich podmienkach vykúzlite zmrzlinu ako z pravej zmrzlinárne. A pritom nebudete potrebovať ani príliš veľký budget. Môžete si vybrať buď zmrzlinovač s kompresorom, ktorý zvládne vyrobiť zmrzlinu úplne sám, alebo zmrzlinovač s chladiacou nádobou, ktorú budete musieť dávať do mrazničky.
- Ak máte zmrzlinovač bez kompresora, chladiacu nádobu majte vždy v mrazničke. Pred použitím je totiž potrebné mať ju v mrazničke aspoň 10 hodín, najlepšie celý deň. Ak ju tam budete mať permanentne, budete ju môcť kedykoľvek vybrať a použiť.
- Aj samotné suroviny majte vždy dokonale vychladené.
- Dajte si pozor na to, aby ste zmrzlinu “nepremiešali” – ak sa budú metličky v zmrzlinovači pohybovať ťažšie, je to znamenie, že zmrzlina je hotová.
- Takúto zmrzlinu môžete pokojne uschovať v mrazničke a stále si zachová svoju krémovosť.
Tipy pre najlepšiu domácu zmrzlinu
1. Používajte vysokopercentné výrobky
Ak by ste si chceli ušetriť nejaké kalórie vďaka odtučnenému mlieku či málo percentnej smotane, zabudnite na to. Iba vďaka plnotučným výrobkom docielite úžasnú krémovú konzistenciu domácej zmrzliny. V prípade, ak sa snažíte zhodiť prebytočné kilá, siahnite radšej po domácom sorbete.
2. Dochucovadlá pridávajte v správny čas
Či už plánujete domácu zmrzlinu ochutiť levanduľovým extraktom alebo alkoholom, dajte si pozor na to, kedy ho do zmrzliny pridáte. Dôležité je vedieť, že ak extrakty či alkohol pridáte do teplej zmrzlinovej zmesi, chuť nebude taká výrazná. Počkajte si preto na moment, keď bude zmrzlinová zmes vychladnutá.
3. Pozor na zapracovávanie doplnkov
Ak plánujete do domácej zmrzliny pridať kúsky čokolády, orieškov či keksíkov, chuť môžete posunúť na úplne nový level. Myslite však na to, že veľkosť týchto kúskov by mala byť čo najmenšia. Pred zapracovaním do zmrzlinovej zmesi si všetky doplnky poriadne vychlaďte, aby vám náhodou nepoškodili textúru. A nezabudnite, že do zmrzlinovej zmesi ich stačí pridať až tesne pred koncom.
4. Dajte si záležať na správnom uskladnení
Bežne sa stáva, že ak zmrzlinu uskladníte do mrazničky, tak po pár dňoch je tvrdá a s kryštálikmi ľadu. Je viacero možností, ako tomu zabrániť. Ak budete robiť zmrzlinu iba pre dospelých, pridajte do nej pár lyžíc alkoholu. Do ovocných zmrzlín môžete použiť ovocné likéry, do čokoládovej čokoládový likér a pokiaľ v zmrzline nechcete žiadnu alkoholovú príchuť, použite vodku. Ak budú zmrzlinu jesť aj deti, použite kukuričný sirup, med alebo cukrársku želatínu.
Krémovú a mäkšiu konzistenciu si zmrzlina uchová aj vďaka uskladneniu v plytkej nádobe. A čo je dôležité, vždy ju prikryte plastovým alebo iných vrchnákom.
5. Nevynechávajte cukor
Práve cukor pomáha predchádzať tvorbe ľadových kryštálikov, takže ak ho budete používať v dostatočnom množstve, zabezpečíte si krémovejšiu textúru zmrzliny. Myslite na to aj pri výrobe ovocného sorbetu – keďže neobsahuje smotanu a iné mliečne výrobky, je viac náchylný na zľadovatenie. So správnym množstvom cukru však môžete mať aj sorbet s mierne krémovou textúrou.