Domavi > Kvety > Pestovanie a druhy chryzantém

Pestovanie a druhy chryzantém

Chryzantémy si aj dnes mnohí z nás ešte stále spájajú s pietnou spomienkou na zosnulých, no táto rastlinka už dávno nezdobí len cintoríny. Chryzantémy sú vďačnou rastlinou do záhonov, môžu byť súčasťou kytíc a ak sa rozhodnete pestovať ich, budú vám robiť radosť krásnymi kvetmi, ktoré budú váš záhon dlho zdobiť. Chryzantémy nie sú náročné na pestovanie a dobrou správou je, že sú tiež veľmi odolné. Ako ich pestovať a akú starostlivosť si vyžadujú?

Aké druhy chryzantém poznáme

Existuje viacero druhov chryzantém a môžeme ich rozdeliť na hybridné, črepníkové a chryzantémy skupiny Rubellum. Okrem rozmanitosti druhov vás chryzantémy potešia aj svojou farebnosťou. Zadovážiť si môžete rastliny s kvetmi fialovej, bielej či ružovej farby, ale tiež žlté, oranžové či bordové, no a nájsť môžete dokonca aj také, ktoré v sebe kombinujú viaceré farby.

Pozrime sa trošku bližšie na to, ktoré druhy chryzantém patria medzi tie najpopulárnejšie:

  • dekoratívne – tieto chryzantémy sú typické práve pre cintoríny, vyznačujú sa krátkym telom a hustým kvitnutím
  • vankúšové – tento druh odolnej chryzantémy má nízky kríčkovitý vzrast a poteší bohatým kvitnutím. Kvety sú stredne veľké
  • spider (pavúčie) chryzantémy – majú kvety s dlhými lupienkami a tie sú jemne zakrútené, takže sa podobajú na pavúkov sediacich na stonke
  • quill – ak hľadáte chryzantémy, ktoré môžete pestovať ako letničky, určite skúste tento druh. Vyznačuje sa dlhými a rovnými okvetnými lupienkami, ktoré sa tvarom podobajú na trubicu.
  • lyžičkové – označujú sa tiež ako spoon, lupienky ich kvetov tvarom pripomínajú lyžičku
  • pompomové – ide o najnižší druh chryzantém, ktorý má kvety tvarom pripomínajúce pomôcky roztlieskávačiek, tzv. pom pomy. Okrem zaujímavého tvaru kvetov sa tento druh chryzantém vyznačuje aj tým, že na jednej stonke je viacero kvetov.

Ako na pestovanie chryzantém

Chryzantémy vás svojimi kvetmi potešia koncom leta a začiatkom jesene, takže ak do svojho záhona hľadáte rastlinku, ktorá by ho oživila kvetmi práve v tomto období, chryzantéma je jasnou voľbou. Pestovanie chryzantém nie je náročné a zvládnete ho aj v prípade, že ste úplný začiatočník. Samozrejme, hoci pestovať chryzantémy nie je žiadna veda, predsa len by ste sa mali držať niekoľkých zásad.

Ako prvé by ste si mali vybrať druh chryzantémy. Ten by sa mal odvíjať od toho, či chcete chryzantémy pestovať ako letničky alebo ako trvalky. Letničkové chryzantémy odporúčame pestovať v črepníkoch na balkóne či na terase a po rozkvitnutí ich môžete použiť na rezané kvety. Niektorí ľudia si pestujú chryzantémy v črepníkoch na to, aby ich v čase sviatkov venovaným zosnulým, priniesli na cintorín. Môžeme povedať, že práve chryzantémy sú obľúbené kvety na hroby.  Ak sa rozhodnete pre pestovanie chryzantém ako trvaliek, mali by ste si vybrať odolné druhy, ktorým neprekážajú ani tuhé mrazy.

Asi každý záhradkár si želá, aby mu jeho kvety bohato kvitli. O poriadnu nádielku kvetov sa v prípade chryzantém postará dostatok slnečných lúčov, preto je vhodné vysadiť ich na priame slnko. No a odvďačia sa vám aj za dostatok výživy a vlhkosti, pričom pôdu preferujú skôr piesočnatú. Kvitnutie podporíte aj odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Sadenie a rozmnožovanie chryzantém

Chryzantémam sa bude dobre dariť v úrodnej pôde, ktorá by mala byť v ideálnom prípade piesočná. Pozor na to, aby ste chryzantémy nezasadili do pôdy zadržiavajúcej vlhkosť. Chryzantémy totiž nemajú rady premokrené korene, a tak je potrebné ich sadiť dostatočne hlboko. Tieto rastlinky by ste mali sadiť na jar, po skončení jarných mrazov. Umiestniť ich môžete aj v trvalkovom záhone, avšak myslite na to, že chryzantémy sú rozpínavé rastliny, a tak potrebujú dostatok priestoru.

Najjednoduchším spôsobom rozmnožovania chryzantém je použitie vrcholových odrezkov. Funguje to tak, že z materskej rastlinky odoberiete vrcholové odrezky s najmenej tromi lístkami navrchu. Odporúča sa, aby bola dĺžka odrezka aspoň 10 cm. Následne je potrebné spodnú časť odrezka namočiť do stimulátora rastu a zasadiť do črepníka. Vhodné bude, ak použijete špeciálny substrát na zakoreňovanie, aby sa nová rastlina rýchlejšie ujala. Rastlinku jemne polejte a ak máte tú možnosť, umiestnite ju do skleníka alebo na slnečné miesto.

Substrát udržiavajte najbližšie dva týždne dostatočne vlhký. Po tomto čase môžete chryzantému presadiť do nového črepníka so záhradným substrátom. Zhruba po troch týždňoch bude nová chryzantéma dostatočne odolná a silná na to, aby ste ju mohli zasadiť do záhonu či do záhrady. Odporúčame vám rozmnožiť chryzantémy čo najskôr, ideálne hneď na jar.Takto budete mať istotu toho, že si nová rastlina vytvorí do zimy dostatočne silné korene.

Ako polievať a hnojiť chryzantémy

Keďže sú chryzantémy pomerne plytko zakorené, môže sa stať, že v čase bez výdatnejších zrážok, budú potrebovať bohatú zálievku. Ide hlavne o horúce leto či začiatok jesene. Pozor však na to, aby ste chryzantémy nepreliali, pretože neznášajú premokrené korene.

O krásne, zdravé a bohato kvitnúce chryzantémy sa postará aj pravidelné hnojenie. Chryzantémy by ste mali hnojiť hlavne v období ich najväčšieho rastu a siahnuť by ste mali po hnojive s dostatkom dusíka a draslíka. Chryzantémy môžete začať hnojiť hneď na jar po období mrazov, pričom môžete pokračovať až do začiatku leta. Po tom, čo sa na rastline začnú objavovať púčiky kvetov, hnojenie stopnite.

Treba chryzantémy strihať a zazimovať?

Strihanie chryzantém nie je nevyhnutné, no ak pristúpite k zaštipovaniu mladých výhonkov, rastlina vás poteší bohatým a hustým zakvitnutím. Na zaštipovanie nepotrebujete nožnice, zvládnete to aj rukami. No a v podstate stačí, ak skrátite výhonky dlhé okolo 15 cm tak, že prstami odtrhnete výhonok nad druhou skupinou listov od vrcholu rastliny.

Skracovanie chryzantémy sa postará o to, aby bola rastlina hustá a silná, no a zároveň zabráni príliš skorému kvitnutiu chryzantém. Nové výhonky môžete bez obáv skracovať aj niekoľkokrát v sezóne, v podstate s ním môžete pokračovať až do konca júna.

Zazimovanie nemusíte pri dobre zakorenených záhradných chryzantémach prakticky vôbec riešiť, pretože dobre vytvorená koreňová sústava mrazom odolá. Ak ste však do vášho záhonu vysadili mladé rastlinky, zazimovanie určite nepodceňte. Mladé chryzantémy treba zazimovať pomocou vetvičiek z ihličnanov. Tie stačí navrstviť okolo rastliny a následne nimi celú rastlinky prikryť.

Choroby a škodcovia

Už sme spomínali, že pestovanie chryzantém nie je náročné, pretože ide o mimoriadne odolné rastlinky. Napriek tomu sa môže stať, že ich postihnú hubovité ochorenia. Tie sa prejavujú škvrnami či povlakmi na stonkách či listoch chryzantém.

Medzi najčastejšie hubovité ochorenia, ktoré môžu postihnúť chryzantémy, patrí múčnatka, škvrnitosť listov či rôzne druhy plesní. Ak sa týmto ochoreniam chcete vyhnúť, prevenciou je striedme polievanie. V prípade, že choroba už prepukne, môžete použiť prípravky proti hubovitým ochoreniam. Odporúča sa tiež napadnuté časti rastliny odstrániť, aby ste predišli šíreniu choroby.

Zo škodcov si na chryzantémy robia zálusk hlavne slimáky slizniaky, prípadne aj vošky. Bojovať s nimi môžete pomocou bežne dostupných prípravkov.